Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Citat din: tinumaftei din Noiembrie 09, 2017, 05:49:40 AM
Citat din: stefan1 din Noiembrie 09, 2017, 04:00:29 AM
  E adevarat ca pe Base nu l-au atins pana acum, dar nu cred ca va scapa nepurecat. In mod sigur el iiare la mana pe multi procurori si judecatori, avand multa vreme acces la date de la SRI, dar multe din ilegalitatile penalizabile le-au facut acesti procurori si judecatori chiar la comanda lui, asa ca i-ar putea deferi justitiei daca se 'detoneaza' el insusi.
  Iulian, ca de obiciei bine documentat, a raspuns unei afirmatii a lui @tinumaftei. Dar a fost o mare perioada in care PDL-eii au fost 'feriti' de Justitie.
Justitia nu s-a atins de Elena Udrea si de gasca din PDL decat atunci cand acestia nu au mai fost la butoane. Asta arata, zic eu foarte clar, cat de "independenta" este!! Asta inseamna ca daca PDL-ul se mentinea la butoane, nici azi nu ar fi fost pe rol nici un dosar gala Bute, Microsoft...... .
Curat independenta justitiei!!

Pana la PDL-ei justitia a functionat perfect, era liniste si pace si toti se "intelegeau" intre ei.

Sunt uni care privesc in urma cu regret la acele vremuri si daca s-ar putea intoarce in timp si-ar dori sa stopeze evenimentele care au dus la starea de fapt de acum.

Vedeti vreun "#rezistent" sa protesteze ca DNA il necajeste pe Blaga, Udrea sau cine mai stie cine ?
In schimb vedem PSD-ei penibili ce se tanguie, ce se ung cu mir si alte cele si invoca puteri supranaturale sa ii salveze.

Ce circ penibil.

tinumaftei

Ia-o asa cum e!
Justiția asta independenta nu zicea nici pâs pe timpul lui Năstase!
Dacă atunci am fi văzut procurori și judecători luând poziție contra ingerințelor, acum ar fi fost credibili.
Prin definiție, in democractie cel care împarte dreptatea după lege este diferit de cel care emite legea.
In ce țara dorim sa trăim? In țara in care portocalele fac legile?
După legile actuale ale României, Dracnea, Olguța, ciuma roșie.... toată este corupta!! Înclin sa cred ca asa este nu după probe ci in virtutea zicerii "ce se naște din pisica, șoareci mănâncă!" Dar fraților, dacă ăștia sunt corupți, de ce nu ii bagă JUSTIȚIA la bulău? Ce mai așteaptă? Merg spre anul al șaselea de majoritate in parlament!! Sunt (cu o mică pauza) de cinci ani la guvernare!!!
Repet întrebarea? Dacă legile in vigoare acum sunt arat de bune, de ce nu ajung corupții la brutărie? Ce se întâmpla cu dosarele lui Ponta? Sunt începute de ani de zile!!
Opinia mea este ca și forțele justiției sunt parte ale meciului politic dus între mafiile politici-economice existente in România, toate născute din structurile Securității și ale "activelor" de partid.
Toți fii de activiști și securiști acum mari capitaliști și-o trag unii altora Folosindu-se inclusiv de justiție, care se da virgina dar se întinde pe toate canapelele!

cornelioandanciu

Taxa de poluare poate fi o solutie NUMAI DACA banii rezultati din aceasta vor fi utilizati in combaterea poluarii, nu la umplerea burdihanelor politrucesti. Se pot infiinta programe de cercetare pentru a gasi tehnologii nepoluante, reducerea poluarii existente, educarea populatiei in acest sens, etc. Dar daca acesti bani sint papati de politruci prin pensii speciale si altele asemenea, taxa de pouare devine o povara inutila, care, in loc sa ajute, pune frana economiei si dezvoltarii pe toate planurile.
Va salut.

D006

Dobanzile au urcat , leul s-a prabusit , preturile au sarit in aer , veniturile au scazut , inflatia a scapat de sub control. Mai vrei PSD pe paine ???

yulian

Soros le-a marit pe toate...cu bancile si multinationalele lui. PSD saracul e doar o victima a statului paralel  :rotfl: :rotfl:

Kov iulian

#4700
CitatDobanzile au urcat , leul s-a prabusit , preturile au sarit in aer , veniturile au scazut , inflatia a scapat de sub control.

Mai vrei PSD pe paine ???

Eu vreau PSD si ii voi vota cu amandoua mainile data "aviatoare" .

Am cea mai mare parte a banilor in euro.

Faceti prapad baieti sa creasca cursul.  :D :D :D :D :D

viorel55

Citat din: Kov iulian din Noiembrie 13, 2017, 01:36:12 PM
CitatDobanzile au urcat , leul s-a prabusit , preturile au sarit in aer , veniturile au scazut , inflatia a scapat de sub control.

Mai vrei PSD pe paine ???

Eu vreau PSD si ii voi vota cu amandoua mainile data "aviatoare" .

Am cea mai mare parte a banilor in euro.

Faceti prapad baieti sa creasca cursul.  :D :D :D :D :D


Buna poanta  !

tinumaftei

Citat din: Kov iulian din Noiembrie 13, 2017, 01:36:12 PM
CitatDobanzile au urcat , leul s-a prabusit , preturile au sarit in aer , veniturile au scazut , inflatia a scapat de sub control.

Mai vrei PSD pe paine ???

Eu vreau PSD si ii voi vota cu amandoua mainile data "aviatoare" .

Am cea mai mare parte a banilor in euro.

Faceti prapad baieti sa creasca cursul.  :D :D :D :D :D
Și eu care credeam ca dragostea de țara va mâna la demonstrații!!
Care e diferența? Unii fura un bou, alții un ou! De ce ou? Ca nu sunt in state sa fure altceva! Iar asta cu cursul euro-leu e din domeniul furatului căciulii proprii!!! Ce îmi place.

stefan1

  Egloga eroului necunoscut
                            de George Tarnea
"Sunt un roman nehotarat, /Tin bunastarii de urat, /Eternitatii de preput /Si dau mereu din lac in put, /Apatic ca un bolovan, /Ma pune soarta paravan /La fel de fel de-ncurcaturi /Din partea unor secaturi, /Care declara c-ar avea /In grija, saracia mea, /Spetindu-se in mod frecvent /S-o guverneze mai atent, /Si mai decent, si mai frumos, /Pan-o ajunge si mai jos, /Cu lumea-n cap si vremea-n piez.../Ma-mpinge dracu sa visez /Comori ascunse-n balegar, /Hranindu-ma ca un magar, /Cu mierte fierte si rabdari,Supus continuei pradari /Care imbraca forme noi, /Pana la taxe pe gunoi, /Si pe tusit, si pe basit, /Incat ma-ntreb, ce-o fi gresit /In eul meu interior, /De prea sunt prostul tuturor.../Facut, anume, sa dea-n gropi, /Momit cu steaguri si cu popi /Si cu citate din stramosi -/Destepti, puternici si frumosi, /Intregi la minte si la trup - /De-mi vine , Doamne, sa ma rup, /In cate parti e necesar, /Numai s-ajung sa mai si sar /Peste ingratele corvezi /De lup la Capra cu Trei Iezi /Sau de guvide patriot, /Flamand si cu carligu-n bot.../Sunt un roman meditativ /Predestinat, fara motiv, /Belirii sacre, daca cer /Sa fiu stimat macar in cer /Si protejat cu niste sfinti, /Cand simt ca-mi ies de tot din minti. /Pe mine toti ma pun la jug, /Sa-si care partea lor de crug, /Din ce era, candva, al meu, /Cum, Doamne, sa nu-mi cada greu /Si sa nu-njur, ca un birjar ? /Prea multi alesi ma pun pe jar /Si ma obliga sa-mi asum /Anonimatul de consum.../Prea multe glume mi se fac /Si eu, ca blegul, rabd si tac, /Si ma trezesc exfoliat /De cate-un sincer Goliat, /Venit sa fure de pe-aici /Pamant, si apa, si gagici, /Si miere, si cacat, si unt.../Comportamentul sau e crunt /Dar cui, anume, sa ma plang, /Eu, cel netot si cel natang, /Ca tot in mine dau cu pari /Judecatorii planetari /Si ma obliga sa-mi reprim /Accesele de june prim. /Sunt un roman intransigent, /Ajuns la gradul de sergent /Si la pozitia de mut, /Dupa acelasi azimut /Notat, pe hartile mai noi, /C-un semn cazon pentru gunoi, /La care, inca, fac apel /Toti purtatorii de drapel, /Cand schimba cisma pe condei /Si-ajung in criza de idei. /Nu-mi place sa invoc nimic /Din ce-i prea mare sau prea mic, /Din ce-i prea lung sau e prea lat. /Sunt un roman imaculat, /Adica numai bun de pus /Sperietoare la Apus /Si granicer la Rasarit /De toata vara dogorit, /De toata iarna dat prin frig /Sa nu-mi mai arda sa tot strig, /Sa-mi vina zeii-n ajutor, /Cand mi se strica vreun motor /De la masina de ghicit.../Sunt un roman preafericit, /Prea emotiv, si prea egal, /Adept al Imnului Regal /Si al tocanei la borcan, /Cu gust profund republican, /De-aceea, poate, nici nu pot /Decat sa-mi dau cu pumnii-n bot, /Cand mi se face sa vorbesc, /Despre cum sunt si ce gandesc. "
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Alutus

CitatCare e diferența? Unii fura un bou, alții un ou! De ce ou? Ca nu sunt in state sa fure altceva!
Un adevarat elogiu adus talharilor si un profound dispret fata de nepriceputii intr-ale hotiei. Fermitatea unei afirmatii, este intotdeauna reflectarea unui ideal personal de moralitate. Inaltatoare aspiratii i se ofera acestui popor. Dar cum speranta nu moare, avem la indemana varianta fara gres a cartii sfinte adaptate: Din tarana ai venit, in tarana te vei intoarce ,  la Gratia vazusi lumina zilei, dupa gratii te vei intoarce.
Sa nu uiti Darie!

tinumaftei

Experiența ultimilor zeci de ani îmi spune ca Hoții striga cel mai tare "hotii!!!!" !!!!

cornelioandanciu

Astazi mi-am facut un cont in banca ,in care mi-am depus TOATE economiile in euro. Daca unii vor sa-si bata joc de leu, sa-si bata joc de leii lor !
Va salut.

stefan1

 
Marian Godina
13 noiembrie la 21:29 ·
Ai acces la internet și îți place să te implici în comentarii pe Facebook când te întorci seara acasă rupt de muncă?
Înainte de a-i lua apărarea prin comentarii unei persoane "hăituite" de DNA, uită-te la ce casă are. Uită-te la ce mașini are. Vezi pe unde se plimbă prin vacanțe. Gândește-te apoi că omul ăla a fost bugetar toată viața. Pune-i cel mai generos salariu care se poate câștiga anual ca bugetar și înmulțește-l cu anii de când lucrează la stat. I-ar fi ajuns banii pentru căsoaia aia? Pentru vacanțe luxoase? Pentru mașini d-ălea? Îți dă cu virgulă?
Acum, uită-te la casa ta. E la fel? De fapt ce vorbesc eu de casă? Uită-te în frigider. Ai senzația că te uiți pe redtube? Pun pariu că majoritatea spațiului e ocupat de oale și cratițe. Pe masă ai o mușama d-aia ieftină crestată cu urme de cuțit adunate ca niște scrilejituri ale unui soldat care își făcea AMR-ul pe vreun perete răcoros. Ai tot zis că iei alta, dar nu prea "e" bani. Haaai, că te-am nimerit, sunt sigur. Tu de ce nu ai bani ca ăla? Că ești mai prost? Păi cum? Tu să fii prost? Păi nu ești tu ăla deșteptu' care demască conspirații cu state paralele, binoame, străini care vor să ne vândă țara și moșnegi care plătesc 30 de lei pe câine protestatar?
Hai mai bagă un comentariu despre statul paralel, să te vadă prietenii cât ești tu de deștept și cum desfaci tu ițele. Dar între timp, nu uita de mușamaua aia...poate o schimbi luna asta...dacă ajunge banu' după ce-ți schimbi pantalonii rupți în c*r de atâta muncă sau dacă îți trimit copiii bani din "străinătățuri", că doar au plecat acolo tot din cauza legilor justiției și a procurorilor care hăituiesc îngerași inocenți.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Citat din: stefan1 din Noiembrie 15, 2017, 07:16:46 AM
 
Marian Godina
13 noiembrie la 21:29 ·
Ai acces la internet și îți place să te implici în comentarii pe Facebook când te întorci seara acasă rupt de muncă?
Înainte de a-i lua apărarea prin comentarii unei persoane "hăituite" de DNA, uită-te la ce casă are. Uită-te la ce mașini are. Vezi pe unde se plimbă prin vacanțe. Gândește-te apoi că omul ăla a fost bugetar toată viața. Pune-i cel mai generos salariu care se poate câștiga anual ca bugetar și înmulțește-l cu anii de când lucrează la stat. I-ar fi ajuns banii pentru căsoaia aia? Pentru vacanțe luxoase? Pentru mașini d-ălea? Îți dă cu virgulă?
Acum, uită-te la casa ta. E la fel? De fapt ce vorbesc eu de casă? Uită-te în frigider. Ai senzația că te uiți pe redtube? Pun pariu că majoritatea spațiului e ocupat de oale și cratițe. Pe masă ai o mușama d-aia ieftină crestată cu urme de cuțit adunate ca niște scrilejituri ale unui soldat care își făcea AMR-ul pe vreun perete răcoros. Ai tot zis că iei alta, dar nu prea "e" bani. Haaai, că te-am nimerit, sunt sigur. Tu de ce nu ai bani ca ăla? Că ești mai prost? Păi cum? Tu să fii prost? Păi nu ești tu ăla deșteptu' care demască conspirații cu state paralele, binoame, străini care vor să ne vândă țara și moșnegi care plătesc 30 de lei pe câine protestatar?
Hai mai bagă un comentariu despre statul paralel, să te vadă prietenii cât ești tu de deștept și cum desfaci tu ițele. Dar între timp, nu uita de mușamaua aia...poate o schimbi luna asta...dacă ajunge banu' după ce-ți schimbi pantalonii rupți în c*r de atâta muncă sau dacă îți trimit copiii bani din "străinătățuri", că doar au plecat acolo tot din cauza legilor justiției și a procurorilor care hăituiesc îngerași inocenți.
Cine a scris asta?
Un tip care va lua pensie mai mare decat salariul?

stefan1

  Cu orice salariul sau pensie tot nu isi va putea 'aranja' toate sotiile, amantele, copiii, cum fac atatia politicieni care vor sa schimbe ei Justitia.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)