Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Am savurat comentariile. Prea profunde, totusi ...
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

vulpea

Dane,te saluta cu respect alt Dan ! si ce vrei si tu acum,daca in tara asta s-a ajuns sa se gandeasca supeficial chiar in masa,sa nu mai fie nimeni care sa mai gandeasca si pro.fund(!!)[nu ca I.oha - am gesit ca am scris cu litera mare !!!] ?

stefan1

  "Nu foreaza nici o sonda
   Cat de-adanc gandeste-o blonda."

  Asta-i pentru mine, ca, cred, eu am fost acuzat ca sunt prea subtil
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

vulpea

blonda de care vorbesti e ... tiganca,deci ea nu gandeste,actioneaza doar dupa impulsul de moment(vezi E.U. - sa "n-aven vorbe" !). aia e gandeala adanca  sa faci Ro un popor de tigani ?(vezi frunza = ROMania).ce zici ... gramaticule ... St1 ?!

tinumaftei

Cine zicea că USL n-a murit, nu s-a înșelat. Tot haosul de săptămâna trecută intra sub țambal după ce Ioha a pus batista. De fapt Ioha + liberalii. De, e vară, concedii, ce guvernare..? Și apoi guvernarea este la colegii din USL!!
De fapt această circoteca este data de ipocrizia clasică românească. Avem o lege ineptă care îl împiedică pe condamnatul penal sa fie PM dar nu îl împiedică să propună PM și să fie prim ministru de fapt. (Obiectiv vorbind condamnarea lui Dragnea in dosarul referendumului rămâne discutabilă).
Și așa avem un nou grindean. Pe asta cat l-or ține? Că era deja pe lista de miniștri ineficienți..

vulpea

mie mi se pare aiurea si chiar neconstitutionala si convocarea partidelor politice la consultari ! ce atributiuni are pres.ul fata de aceste consultari ???!!! PARTIDUL MAJORITAR DA PM,PM 'DA'GUVERNUL,PARLAMENTUL,CONF.MAJORITATII,APROBA GUVERNUL SI GATA !!! 'muschii' pres.ului 'se vad' numai la validarea/invalidarea PM. in rest,ce mai e cu asta convocare ? si 'muschiul' pres.ului se vede doar o singura data,a 2.ua oara e musai PM propus! atat de idioti sa fim sa uitam ca totusi Ro e Rep.SEMIPRES. ???

vulpea

PS.incepe sa nu-mi mai placa de Dragnea,numai pentru faptul ca face concesii la nesfarsit si tot nu obtine nimic !!! NB.nici mie nu-mi place de noul PM,mai ales ca l-a 'satisfacut' pe i.oha. satisfacerea asta sa nu fie cumva ca un mar otravit .

tinumaftei

Spuneam mai sus că mă încearcă o lehamite sa vad iarăși defilând USL cu un PSD fara opoziție.
Dar mai mă încearcă și un alt gând uitandu-ma la fața lui nenea ăsta, viitor PM.
N-am nimic cu omu', dar frate, când poți să alegi, alege și unul care are ambalaj. Nu despre frumusețe este vorba, asta nu e mai adâncă decât pielea, dar macar să aibă tonus, să inspire acțiune.... Asta arată de parcă s-a născut obosit și oricum asta s-a întâmplat cel mai târziu pe timpul unui vodă.
Și acum că zic la ce mă gândesc. Fiindcă este in tradiția președintelui să cam fie Gicacontra, Dragnea s-a dus cu o prima propunere  pe care speră că Ioha sa o refuze. A doua propunere era și ea pe țeavă că, deh, cea de a doua nu poate fi refuzată.
Acum îmi pare că s-au fript fiindcă Ioha a jucat la ofsaid. De acum Dragnea trebuie să defileze cu nenea ăsta...

vulpea

cand a zis PM.ul ca-l tine ficatul la controverse mi-a venit instant in minte vorba aia poporana = cainii latra ursul merge .

vulpea

NB. si guvernul asta-i de tot kkt.ul !'parerea mea ' !!!numai cand o vad pe madam GPS dela paduri si ape m-apuca un leasin de nu-mi mai revin .

stefan1

  O veche zicala spune:"Cine nu stie sa scrie da vina pe penita." Si astia au dat vina pe Grindeanu ca nu au putut respecta programul de guvernare, dar in realitate insusi programul este aberant si irealizabil oricine ar fi pus sa il indeplineasca. In mod sigur nici guvernul asta nu va fi de viata foarte lunga, dar tulburarile sociale vor fi pe masura ce trece vremea tot mai greu de potolit, in momentul cand guvernantii vor recunoaste ca nu mai pot sa se tina de cuvant. Va fi mai grav pentru ca unele sectoare deja au primit majorari iar restul se vor simti si mai discriminati decat acum.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

vulpea

'stai bland' ...gramaticule..... ca si i.oha va plati 'decontul' , numai si pentru faptul ca a fost de acord cu desemnarea PM.ului astuia (ca doar nu el a chemat la consultari ?).

stefan1

  Iohannis a incercat de la inceput sa opreasca aceasta guvernare iresponsabila.
  "Pentru Guvern, am un mesaj simplu. În cursul acestui exercițiu bugetar, pe care tocmai l-am promulgat, cer Guvernului trei lucruri: responsabilitate, responsabilitate și responsabilitate."
  El a fost acuzat dur si chiar amenintat cu demiterea pentru ca nu vrea sa recunoasca vointa poporului care a votat in majoritate ca PSD sa conduca. Se clameaza ca Parlamentul este organul suprem care decide cum sa fie condusa tara si nimeni nu se poate impotrivi vointei lui. Se stie ca presedintele nu poate respinge decat o singura data propunerea de prim-ministru si a doua oara majoritatea isi impune oricum vointa. Chiar daca presedintele ar numi o alta candidatura, aceasta nu va fi validata de Parlament daca nu este o majoritate favorabila acelei propuneri. Toate aceste considerente au determinat decizia presedintelui. Daca el refuza numirea, lucrurile se complicau pentru ca intervine vacanta parlamentara. Cum de fapt deja s-a facut, PSD ar incerca sa puna in seama presedintelui nerealizarea promisiunilor cu care au castigat alegerile si ar fi multi care chiar sa ii creada, cum i-au crezut si cand le-au promis cate in luna si in stele.

  Ai noroc ca nu sunt suparacios. Probabil nici nu stii sensul la cuvantul 'grămătic'. Oricum nu stiu ce legatura are cu mine.   :nono:





Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

  Dracnea devalizeaza poporul roman cu cate un miliard de euro pe luna . Romanul fiind oaie bleaga tace si sta cu mîna intinsa la pomană , nestiind ca intr-o zi se va termina si pomana . Noroc ca suntem in Europa si acest teritoriu are o valoare buna asa ca vom fi cumparati la bucata si probabil vom ajunge la niste stapani mai omenosi , nu cum sunt baronii pesede.
   Romanii trebuiau sa aiba capitala la Viena , nu la Bucuresti !

vulpea