Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

bmdna

Citat din: tinumaftei din Iunie 22, 2017, 12:10:52 AM
Furtuna a trecut! ...aia din paharul cu apa.
Semnalul este clar. Ioha nu se baga, a luat ligheanul cu apa si s-a spalat ca Pilat din Pont: treaba voastra! Asa ca Ponta si proaspatul somer au ramas in ofsaid.
Asteptam urmatoarea reincarnare a lui Dragnea in mumia vreunuia care se va crede prim ministru! Opozitia doarme!
Ciudat este ca cei care au ingopat sperantele multora au fost "strainii". Acum sa nu ma taxati de xenofob. Dar este ciudat cum "nationalitatile conlocuitoare" au decis in tara asta.
Candva meseria de gâde nu o putea avea decat un strain in tarile romane. De regula țigan. Caci din antichitate pana dupa anii 1990 românii nu i-au cunoscut cu altă denumire!

Domnule Tinu, eu fac parte din nationalitatile conlocuitoare si va spun in cunostinta de cauza ca parlamentarii minoritatilor NU SINT DIN MINORITATI (CU MICI EXCEPTII) SI IN NICIUN CAZ NU REPREZINTA MINORITATILE. Ei NU ajung in parlament prin vointa minoritatilor respective ci prin manevre, facute probabil de servicii. Deci, NU nationalitatile conlocuitoare au decis, ci tot majoritarii. Parerea mea e ca minoritatile nu au ce cauta in parlament (desi fac parte dintr-o minoritate) pentru ca legile nu trebuie facute pe criterii etnice. Ce, minoritatea greaca sau bulgara, ori oricare alta, are nevoie de legi speciale??? Eu cred ca nu. Nu are nicio treaba guvernul si legislativul cu minoritatile, dar de... .
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

tinumaftei

Salut opinia dumneavoastră și mi se pare de bun simț. Realitatea este însă că există asociații etnice care va reprezintă și care vorbesc altceva în numele dumneavoastră..

bmdna

Citat din: tinumaftei din Iunie 22, 2017, 09:59:09 AM
Salut opinia dumneavoastră și mi se pare de bun simț. Realitatea este însă că există asociații etnice care va reprezintă și care vorbesc altceva în numele dumneavoastră..

Eu nu am votat si nu voi vota vreodata o asociatie etnica. Asociatia etnica este un lucru foarte bun, dar nu e pentru politica. Asociatia etnica ar trebui sa se preocupe de pastrarea identitatii, obiceiurilor si traditiilor, limbii, culturii, nu are ce cauta in politica. Daca ma gandesc bine, parlamentarii etnici poate au fost creati de la inceput ca o arma pentru cazuri ca cel de acum. Daca s-ar face referendum prin care sa se decida eliminarea parlamentarilor etnici, eu as vota pentru. Totusi, aveti dreptate, este un parlamentar etnic care vorbeste in numele meu. Dar nu eu l-am pus acolo... . Prin urmare, nu trebuie invinuite nationalitatile conlocuitoare pentru ce fac niste indivizi ajunsi in parlament pentru ca asa a stabilit cineva, ca parlamentul trebuie sa aiba parlamentari etnici.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

dan sebastian

Am un vecin la țară (senior de peste 80 ani), la care TV ul are doar canale de folclor. Nu a muncit niciodată la stat sau serviciu, e taran 100%, și trăiește din agricultură. E vesel tot timpul, și nu datorită alcoolului. Filosofia lui de viață m-a inspirat. Omul nu-și bate capul cu ceea ce nu poate controla (gen politică, economie, curs valutar, talk show-uri etc.). Trăiește decent în universul lui fără a deranja pe nimeni și se bucura de viață! Respect felul în care a fost crescut si educat de familie, simplu și desăvârșit. Stresul e un cuvânt pe care nu-l pricepe și care pe noi ne bagă în spital.
Apropo de cele afirmate de dvs. Sunt de aceeași părere, că nu va reprezintă minoritarul din parlament, care și-a plătit locul, sau e pus acolo pt a vota cum trebuie (marionetă). Nici eu nu mă simt reprezentant de oameni cu mintea limpede nefiind minoritate. Mi se pare circ ce fac ei acolo, dar ei cu ale lor, noi cu ale noastre!
Fiecare​ să-și poarte crucea cum consideră că e mai bine !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Dane, ai mentalitate tipic romaneasca. Atat politica, cat si economia pot fi controlate.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

Sint de acord cu domnul Dan Sebastian. Daca vrem sa fim fericiti e bine sa traim intr-un univers pe care il putem controla. Atat politica, cat si economia se pot controla, dar nu de oameni ca noi... cel putin nu in Romania.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

vulpea

bmdna,cu toata stima te intreb,pentru ca m-ai facut curios :din ce etnie faci parte (nu ca ar avea prea mare importanta - doar ca mi-a placut cum gandesti?).

bmdna

Din unele postari se poate deduce. Dar nu vreau sa fac acum caz de asta. Nu as vrea sa fie judecata etnia dupa cele spuse de mine. Eu nu vorbesc in numele etniei, nu m-a ales nimeni sa fac asta, ci o fac in nume personal si in calitate de cetatean roman. Pot spune ca nu fac parte din prima natiune conlocuitoare.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Donbazil

Salut!

Poate unii mai tineti minte sfaturile lui Anghel Rugina.....
Mi-e simpatic Grindeanu, dar ....Mi-e mai aproape pielea decat camasa!....Iar pe probleme de politica, religie si sport mi-am propus sa nu  ma mai implic.... :beer: :coffee: :bzz: : noproblem:

vulpea

m-ai facut si mai curios (nu mai citesc...retro,ca nu mai am rabdare ),care e prima natiune conlocuitoare ungurii sau tiganii (fara intentii ... subversiva !!!) ?. [ ca romanii sunt  ... mai la coada ].

stefan1

Citat din: Donbazil din Iunie 23, 2017, 10:10:58 PM
Salut!

Poate unii mai tineti minte sfaturile lui Anghel Rugina.....
Mi-e simpatic Grindeanu, dar ....Mi-e mai aproape pielea decat camasa!....Iar pe probleme de politica, religie si sport mi-am propus sa nu  ma mai implic.... :beer: :coffee: :bzz: : noproblem:

  "La curte daca vrei sa placi
   Se cade uneori sa taci
   Sau sa raspunzi ca un normand dibaci."   :wink:
   (La Fontaine - "Curtea Leului")
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

vulpea

si ca sa ma fac si mai inteles,am omis sa mai mentionez si pe evrei ! cu stima,pentru bmdna.

vulpea

cumva... 'curtea leului romanesc' ?

stefan1

  Oricum, traducerea in romana a fabulei si-a permis o oarecare libertate fata de textul original.
  Ultimul vers este:"Et tâchez quelquefois de répondre en Normand." Adica uneori sa incerci sa raspunzi in normanda. Normanda e o limba ceva mai greu de inteles de francezi, fiind vorbita de urmasii vikingilor care au venit la gurile Senei de pe mare sau din Anglia.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

vulpea

Donbazil,sa inteleg ca odata candva ai avut vre-un 'meci mai nasol' si inteleptul din tine a cedat si te-ai 'retras' definitiv ? eu zic ca nu e in regula,pentru ca asta e farmecul vietii = lupta din convingere.