Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Citat din: stefan1 din Iunie 18, 2017, 10:28:13 PM
  Raman la parerea ca opozitia nu trebuie sa se grabeasca sa se instaleze la guvernare, [...]
  Daca Iohannis va incerca sa inlature pe Dragnea acum, va fi mai bine pentru tara, dar mult mai rau pentru el si pentru partidul care va ajunge la putere, si care va fi permanent comparat cu promisiunile facute de Dragnea si va fi acuzat de toate nerealizarile pe care oricum nici Dragnea nu le putea indeplini.

Cu toata stima dl. Stefan, dar exprimarea dumneavoastra este politicianista!!
Pai partidele astea (si cu ele si politicienii) zic ca se lupta pentru fericirea natiei. Ori, expunerea dumneavoastra arata fix contrariul, adica se lupta pentru binele lor, iar nenorocirea natiei este momentul de glorie al unui politruc care poate sa isi manifeste dibacia. Halal!
Este deja exemplu de manual: Iuliu Maniu, la 23 august, in loc de a devenii PM a ales sa se dea la fund. Cred sincer ca alta era soarta Romaniei daca el devenea PM. Dar a ales sa castige capital politic, asa credea, si a ajuns sa moara mizerabil in temnita comunista.
Pe Maniu nu il voi plange niciodata. Asta sa fie soarta tuturor politicianistilor.
Iar pr Ioha in "sfatuiti" sa adopte aceasi conduita. Pai tara asta nu are nevoie sa admire maiestria politica a nimanui, are nevoie sa creasca sanatos, chiar daca sunt necesare si amputari (de venituri).
De asta il admir pe Boc, atunci cand a fost timpul "corectiilor" financiare, nu a zis "Faceti voi asta, eu vreau sa am capital politic!" Sigur, Boc are pacatele lui,dar pe astea politicianiste nu le-a avut.

oroles

Citat din: tinumaftei din Iunie 19, 2017, 06:58:18 AM
N-o sa mai pupe PSD prim ministru. Ponta si gasca lui Constantin nu vor mai vota un guvern PSD.
Dar de ce crezi ca se negociaza cu UDMR? De ce crezi ca sunt racolati parlamentari din alte partide? UDMR stie ca poate guverna fara a risca doar cu PSD. Cu Grindeanu la guvernare ar insemna sa se amageasca. Stiu si ei ca un astfel de guvern nu ar rezista. Interesanta conferinta de aseara a premierului (atat prin modul inedit in care s-a desfasurat, cat si prin discursul lui Grindeanu). Grindeanu a avut un discurs demn de un presedinte de partid. Aia cu "singurul care va profita va fi Iohannis". Chiar ne-a facut sa credem ca Iohannis e un malefic. Cu totii stim ca nu e asa. Iohannis nu are ce profita si cel mai bine pentru imaginea lui este sa stea departe de scandal. Si sa nu uitam ca Grindeanu, imediat dupa tentativa esuata de debarcare pusa la punct de Dragnea, a mers sa discute cu ...Iohannis. Deci nu e dracul chiar atat de negru. Tot discursul lui Grindeanu a fost facut pentru a mai atrage disidenti din PSD. Ce e interesant, dupa mine, e ca in spatele lui Grindeanu se afla ceva baieti cu ochi albastri. Sa vedem pana unde se va merge.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Dl. tinumaftei, Boc a taiat salariile angajatilor de la stat (dar nu la toti, la baietii cu ochi albastri nu au taiat nimic). Salariul meu a ajuns atunci la 730 ron, suma din care cu greu se putea trai. De la investitii nu s-a taiat nimic atunci. Si am vazut ce investitii s-au facut. Partii de schi cu spagi de 800 000 euro in buzunarul lui Nuti. Pretul crizei a fost platit incorect doar de bugetari si angajati din privat (la inceputul crizei eram angajat la un IFN si salariile angajatilor fusesera reduse iar o parte din angajati disponibilizati).  Pensionarilor le-au mers pensiile in continuare.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

Si Olguta  a taiat salariile profesorilor cu 25% si nu a mai sarit nimeni de cur in sus. A spaguit liderii de sindicat din invatamant si nimeni nu a bagat de seama ca profesorii au luat-o in gura.

filip

Citat din: D006 din Iunie 19, 2017, 08:03:56 AM
Si Olguta  a taiat salariile profesorilor cu 25% si nu a mai sarit nimeni de cur in sus. A spaguit liderii de sindicat din invatamant si nimeni nu a bagat de seama ca profesorii au luat-o in gura.
Ei nici chiar asa,cum sa o" ia in gura" doamna Laura?????
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

oroles

Citat din: D006 din Iunie 19, 2017, 08:03:56 AM
Si Olguta  a taiat salariile profesorilor cu 25% si nu a mai sarit nimeni de cur in sus. A spaguit liderii de sindicat din invatamant si nimeni nu a bagat de seama ca profesorii au luat-o in gura.
Explica-le mai bine ca sa inteleaga. Maririle salariale la profesori, incepand cu 1 ianuarie 2018 (dupa devansarea termenului de 1 iulie)  nu sunt mariri salariale. Practic, daca tu ca profesor vrei salariu mai mare va trebui sa renunti la a-ti plati contributiile la stat (CAS, CASS). Guvernul PSD, in marinimia lui iti da aceasta posibilitate incepand cu 1 ianuarie 2018. Astea sunt maririle promise.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Hai sa va povestesc una tare cu sindicatul din invatamant. Unei rude i s-au imputat de catre Curtea de Conturi niste sume (80 ron), sume ce constau in deplasari de serviciu (deci corect decontate). Banii i-au fost retinuti din salariu. Au sesizat sindicatul. Sindicatul a deschis proces aratand doar ca suma imputata a fost retinuta printr-o procedura ilegala, nicidecum ca a fost corect decontul iar decizia Curtii de Conturi a fost gresita. Practic, sindicatul a tinut cu Curtea de Conturi. Procedura s-a reluat si uite asa a trebuit sa dea banii inapoi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Dar de plagiatul Olgutei din teza de doctorat ce se mai stie? Dupa ce a fost deconspirata de catre prof. Cosima Rughinis, Olguta ar fi promis un Jihad impotriva acestei profesoare pentru a-si dovedi nevinovatia.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

Cica intotdeauna e loc si de mai rau . Acum asistam la un circ dintre doi indivizi care nici macar nu ar trebui sa apara la televizor . Unul e Grindeanu , preș cu pretentii de covor . Iar altul e Dragnea  sarac coclit cu pretentii de boier.

tinumaftei

Tic, tac, tic, tac, tic, tac, ... Cred că ceasul Luluței a cam ajuns la sfârșitul cursei.

vulpea

Pt.Oro.:ce mi-e sila cel mai mult nu e ca astia se cearta cum se cearta,ci ca incearca sa castige cu ajutorul ...udmr(mi-e sila sa scriu cu litere mari !).sunt aproape sigur ca motiunea trece pentru faptul ca daca s-a ajuns la negocieri cu udmr,astia(udmr)nu uita pe Ponta care le-a zis ca ar fi chiar bine ca udmr sa mai stea si in opozitie.udmr nu comenteaza pana MI numai pentru faptul de a forta la favoruri cat mai multe dela Dragnea.

tinumaftei

Citat din: vulpea din Iunie 19, 2017, 04:20:28 PM
Pt.Oro.:ce mi-e sila cel mai mult nu e ca astia se cearta cum se cearta,ci ca incearca sa castige cu ajutorul ...udmr(mi-e sila sa scriu cu litere mari !).sunt aproape sigur ca motiunea trece pentru faptul ca daca s-a ajuns la negocieri cu udmr,astia(udmr)nu uita pe Ponta care le-a zis ca ar fi chiar bine ca udmr sa mai stea si in opozitie.udmr nu comenteaza pana MI numai pentru faptul de a forta la favoruri cat mai multe dela Dragnea.
Păi UDMR este PSD de limba maghiară!

Alutus

#4482
Citat din: D006 din Iunie 19, 2017, 11:25:23 AM
. Acum asistam la un circ dintre doi indivizi care nici macar nu ar trebui sa apara la televizor . Unul e Grindeanu , preș cu pretentii de covor . Iar altul e Dragnea  sarac coclit cu pretentii de boier.
La 1 dec 2016 majoritatea cetatenilor romani se bucura de sarbatoarea nationala. Cetatenii romani de etnie magh au raspuns chemarii dusmanoase a organizatiilor, lor declarand–o zi de doliu si arborand drapelul  in berna al Ungariei . In toate declaratiile UDMR-ului se afirma ca Romania nu este un stat de drept. Intr-o anumita masura tristetea lor este de inteles. In curand nefericirea  va lua sfarsit, prin oferta  partidului de lichele si tradatori de neam care i-a invitat la siluirea mamei Romania. Cum va fi sa conduci un stat impotriva ta insuti ?! Fericiti vor uita cu totii ca Romania nu este stat de drept si vom pregati sarbatorirea centenarului unirii pe coregrafia si libretul musical al lui Laszlo Tokes . Este stramt mormantul necunoscut al  lui Iuliu Maniu, domnule vuvuzela de import , dar tot se va intoarce in el. Rusine tuturor celor ce au creditat si au permis aceasta ciuma, la urna de votare . Asta ne este valoarea! Asta este Romania, tara in care o majoritate ticaloasa ii domina si ii conduce pe oamenii de buna credinta. Vai de copiii si de nepotii nostrii.
Sa nu uiti Darie!

Alutus

Cine crede ca Romania trece printr-un balamuc temporar se inseala amarnic. Totul este ejectat din laboratoarele satanice ale dusmanului secular al romanilor. Scopul suprem este acelasi ca cel din iarna trecuta. Prin provocarea lehamitei si a scarbei , prin ridicarea absurdului la rangul de normalitate, se incearca invrajbirea  romanilor din provinciile istorice si categorii sociale diferite, cu scopul secesiunii si al extragerii din spatiul euroatlantic firesc. Daca aceasta minte bolnava va reusi sa realizeze acest plan diabolic, fiecare individ care a manevrat bidineaua  si a boit tara in rosu, cu cuvant mincinos sau cu fapta rauvoitoare , s-a transformat intr-un calau al tarii si va fi responsabil de toate relele ce vor veni.
Sa nu uiti Darie!

tinumaftei

Alutus, iar ai OZ pentru apiardeal?