Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

oroles

In sfarsit o lovitura de stat in Romania moderna. Romanii nu sunt buni la asa ceva. Cred ca pot numara pe degetele de la o mana loviturile de stat reusite intre 1859 si 2017.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Lovitura de stat nu este o manevră politică făcută în afara cadrului legal (constituțional), de multe ori folosindu-se forța.
Câteva : detronarea lui Cuza, a lui Antonescu, Ceaușescu. Astea sunt clasice și trebuie să o mai adăugăm pe cea a legionarilor, care nu a reușit.
Alte evenimente politice de acest tip dar fara folosirea forței: votarea neutralității in consiliul de coroană din 1914, revenirea și încoronarea lui Carol 2. Iar că evenimente contemporane unele din mineriade, ultima suspendare a lui Băsescu. Astea sunt mai dificil de încadrat mai ales pentru că am fost martori subiectivi la evenimente.
Dar evenimentele​ politice din acest moment nu se pot încadra la lovitura de stat, fiindcă nu a fost depășit cadrul legal și nici nu a fost modificat brusc pentru a crea apartenența la legalitate.
Este doar o dramoletă pesede, jucată pe un cadru legal prost, predispus la blocaje, construit aiurea nu pe principiul "cine are cea mai mare putere răspunde cel mai mult"!
La noi parlamentul are cea mai mare putere, dar nu răspunde nicicum. La noi răspunde (politic) președintele (și bine face acum că nu se bagă) și primul ministru. În alte tari (și la noi in trecut) nu puteai fi PM daca nu erai ales în parlament!

bmdna

Dupa parerea mea, evenimentele din aceste zile nu fac decat sa demonstreze micimea oamenilor din politica. Se vede clar efectul eliminarii sau neimplicarii in politica a oamenilor cu scaun la cap. Oameni de valoare mica sint alesi de alti oameni naivi sau asistati social. Avem un PSD cu un conducator cu mentalitate de bolsevic limitat, care nu ar avea ce cauta la conducerea unui partid. Din obiceiurile comuniste, PSD il aplica cel mai bine pe cel al executiilor, e adevarat ca sint executii mai fine, au renuntat la executia fizica. Avem un PNL impotent, care nu e in stare sa-si aleaga un lider adevarat de ani si ani de zile. Avem un parlament in care se perpetueaza prezenta nebunilor. Nu sintem in stare....
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

vulpea

sa fim corecti,totusi :in toata istoria noastra ca popor,niciodata n-am fost in stare decat atunci cand 'ne-am asociat' dupa cum a batut vantul favorabil . nu degeaba suntem catalogati ca 'tara mesterului Manole'(cladim si ruinam 'intr-o veselie' in ...  ' propriul nostru interes ').

D006

  CE se intampla zilelea aste demonstraaza ca PSD este o organizatie mafiota . Doua clanuri se infrunta pentru suprematie . Practic gruparea gulerelor albe reprezentate de Grindeanu nu mai vrea sa pupe mana lui capo del tuti capi , Dragnea.

oroles

Eu zic sa va linistiti.  Motiunea va duce la caderea guvernului Grindeanu. Sunt sanse destul de mari. Totul depinde cum va juca UDMR. Iar PSD a fost cam singurul partid care a adus la guvernare UDMR. Oricum UDMR face mute calcule acum. Iar cel mai mult pot obtine impreuna cu PSD, la guvernare.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

Motivul pt. care motiunea va trece este faptul ca mafiotul sef Dragnea ii are la mana pe toti parlamentarii din haita lui. Daca unul calca stramb i se scoate dosarul pe masa.  Sansa lui Grindeanu este sa le ofere imunitate celor care il vor trada pe mogulul de teleorman.

vulpea

D006,esti la fel de aerian in toate celelalte,ca cum in politica ?! e incredibil cat poti fi de ... dus ! se dovedeste,inca odata,ca Grindeanu a fost CALUL TROIAN,al lui Ponta, in gradina lui Dragnea (mai stiti cum 'ranjea' Gr. la Ilie Sarbu ,cel cu ... un singur ou ?) si, mai ales, nu degeaba i se spunea lui Ponta = micul Titulescu. oare crede Ponta,in prostia lui indolenta/insolenta,marca Adrian Nastase (profu de ideologie), ca o sa-i mearga si de data asta ulciorul la rau asa cum i-a mers cu Crin Antonescu(se pare ca ati uitat 'naravurile lui Ponta')???!!!. apropos de Grindeanu:NICIODATA NU MI-AU PLACUT PREA PUPACIOSII !!!

vulpea

PS.asa-i trebuie lui Dragnea,care inca nu stie ca : FACEREA DE BINE E FU..RE DE MAMA  ?!

tinumaftei

Adică cine făcea bine și cui îi făcea bine?
În viziunea lui Vulpes, Dragnea îi făcea bine lui Grindeanu. Dar așa o fi? Grindeanu e cu un picior in pușcărie? Grindeanu avea nevoie de OUG 13?
Dragnea nu a avut decât o singură variantă pentru PM ca înlocuitor al său: Sevil Shaideh!! ... o necunoscuta din gașca "păstaie-porcusor". Probabil că din funcția de vicepremier pe care o avea Shaideh, conducea de facto guvernul României.
Așa îmi explic graba cu care Grindeanu caută să o neutralizeze.
Sunt curios, la o improbabilă cădere a guvernului, cine va fi dispus să ia această funcție? Că om cu coloană nu poate fi?

stefan1

  Eu cred ca totusi motiunea va avea succes si Grindeanu va trebui sa plece. Chiar daca Grindeanu ramane, nu va rezista mult timp. Toata tevatura, intr-un fel este o gura de oxigen pentru PSD. Le va permita sa spuna: e adevarat ca nu ne-am tinut de programul cu care am castigat alegerile, dar de vina nu suntem noi, este Grindeanu care ne-a sabotat, fiind omul 'binomului'. Raman la parerea ca opozitia nu trebuie sa se grabeasca sa se instaleze la guvernare, pentru ca lumea are asteptarile pe care i le-a indus Dragnea despre cresterea nivelului de trai. Asta seara a vorbit Ponta, care spune ca e sigur ca motiunea nu va trece si Grindeanu va trebui sa-si faca alt guvern si sa stabileasca clar ce obiective sunt realizabile si sa le urmareasca, iar alte promisiuni "fanteziste" ale lui Dragnea sa fie inlaturate. Daca Iohannis va incerca sa inlature pe Dragnea acum, va fi mai bine pentru tara, dar mult mai rau pentru el si pentru partidul care va ajunge la putere, si care va fi permanent comparat cu promisiunile facute de Dragnea si va fi acuzat de toate nerealizarile pe care oricum nici Dragnea nu le putea indeplini.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

vulpea

la FACEREA... m-am referit la faptul ca l-a promovat,desi si un prost si-ar fi dat seama ca e omul lui Ponta.

vulpea

PS.i.oha e prea prost ca sa ...gandeasca asa de ...pro.fund.

Closcutz

Eu cred ca vor sa-l desemneze pe Mihai Fifor....el era unul dintre candidati si in decembrie....

tinumaftei

N-o sa mai pupe PSD prim ministru. Ponta si gasca lui Constantin nu vor mai vota un guvern PSD.