Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

bismark

   D-le profesor eu, prind posturi free si ucrainiene si rusesti. Daca ii asculti pe ucrainieni spun ca rusii sint de vina ca au dat pe mina rusofonilor tehnica militara performanta si printre acestia sint ofiteri rusi care ii instruiesc. Daca ii asculti pe rusi acestia spun ca ucrainienii sint de vina ca vor sa produca un genocid impotriva rusofonilor.Dupa mine exista un al treilea factor care isi baga coada(Europa si America) care au mari interese in izbucnirea unui conflict major (stocul de armament este foarte mare si este necesar sa fie vindut)de aceea se cauta focare de coflict pentru a scapa de acest armament perimat si alt scop mai mare pentru a reduce anual o suma din populatie care nu mai poate fi hranita (asta se vede din studiile ONU).Deci in fata hamaie unii la altii iar in spate sint in intelegere.Acele fabrici de armament trebuie sa lucreze la noi tehnici. Nu stiu ce se baga si catelusul nostru vrea sa se bage in seama sau mai au retelele lui ceva armament rusesc de vinzare la teroristi. Un asemenea om ne poate aduce numai necazuri ca si in cazul Ceusescu-Cehoslovacia cind puteam sa fim a doua tara cu generali rusi la conducerea armatei.Pe fata latra la rusi iar prin spate vinde benzinarii la Gazprom prin fica-sa.Deja rusii sint in Romania in pozitii cheie(vezi Lukoil,Gazprom, Alro,etc).Vom vedea ce va mai spune propagandistii lui cind rusii vor inchide benzinariile si fabricile pe care le au si vor pleca putin la ei acasa in concediu,(poate la iarna)sa ne dea o lectie.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

marian sima

Mai baieti tot ce se intampla e un razboi tacit al rusiei de a castiga o regiune economica.
Nu e vorba de vanzare de arme ca nu gasesti armament american la ucrainieni.
Nu e vorba de decimarea populatiei ca daca se vrea decimarea populatiei e deajuns o reclama puternica la cola si alte produse care ucid mai mult decat un razboi.

E pur si simplu interes economic ,aceste mici confruntari pe fata ascund un razboi camuflat mult mai mare si anume razboi economic.

Baselu a facut gargara si ministru de externe Corlatean le-a pus in practica.
Corlatean e in Europa pentru a propune si a fi de acord cu alte sanctiuni la adresa rusiei.

E trimis de Base sau de guvern asa ca sa nu ne mai ascundem dupa deget.

Cat despre plecatul rusilor de la diferite firme sa plece ,asa le trebuie politicienilor nostri deoarece au dat fraiele tari in mainile altora.

De fapt toata leapsa politica merita cate o grenada in mana si pusi sa traga cuiul deoarece sant tradatori de tara si neam.


marius_vfp

de pleaca rusii de la x firme sau nu , tot populatia are de suferit caci politicienii si-au luat dreptul si vor trai bine mersi , e clar ce se petrece acum e un razboi economic .

tare imi pute ca si rezervele de gaze din est se imputineaza . va trebui sa cautam alte solutii energetice .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Alutus

Impovarat de greutatea celor doua randuri de  stele si sub imperiul amintirilor si deprinderilor din magazia cu izmene cazone, Mos Teaca recidiveaza. Deoarece la izmene daca se rupeau nitel in c...r se considera ca a mai ramas ceva din izmeana , adica aproximativ o izmeana, personajul in cauza s-a apucat sa numere mortii de pe urma viiturilor. Si fiindca unul din sinistrati mai rasufla din cand in cand si-a facut socoteala; ba! unul nu mai misca deloc, ast'lalt mai misca din cand in cand. Deci, sunt aproximativ doi morti!
Sa nu uiti Darie!

D006

Statistica arata o tara de palavragii fuduli, dar care mor de foame, de lene si de prostie.

Cea mai bisericoasa tara din Uniunea Europeana (locui 1 la numarul de biserici pe cap de locuitor);
Cea mai cacacioasa tara europeana (45% dintre romani n-au WC in casa si se caca in curte, fata de 2% in Europa);
Romanii au doar jumatate din puterea de cumparare a europeanului mediu;
Dar isi petrec timpul liber in mall-uri si hypermarketuri, iar noi mall-uri si hypermarketuri se contruiesc in permanenta, in ciuda crizei;
Romania este tara cu cea mai dura lege anti-arme din lume, singura care isi tine poporul complet dezarmat (motivand prin siguranta populatiei);
Dar este tara cu cea mai mare coruptie din Europa – 40% (Curtea de Conturi: din 15 miliarde de euro pe an achizitii publice, 6.2 miliarde se fura);
Romania este printre putinele tari care interzice complet prostitutia (pe motive de moralitate);
Dar este cel mai mare exportator de prostituate din Uniunea Europeana (peste Rusia si Ucraina), conform euobserver;
Romania este tara cu cel mai mic somaj oficial din ultimii 25 de ani, in medie;
Dar este singura tara unde 50% din familii declara ca nu au nici un membru angajat; iar 25% din familii au doar un membru angajat;
Romania este printre tarile cu cei mai multi absolventi de universitate din lume;
Dar este tara fara nici o universitate, macar in top 500 (sub tarile africane) si ale carei diplome NU SUNT LUATE IN SEAMA la angajare, nicaieri in Europa;
Romania este tara unde scoala este obligatorie pana la sfarsitul liceului (12 ani platiti de Stat);
Dar e pe locul 1 in Europa la scolari analfabeti (30%), iar 42% dintre romani cred ca Soarele se invarteste in jurul Pamantului;
Romania este tara cu cel mai mare procent de insatisfactie la adresa clasei politice; romanii se plang in mod constant de coruptia si incompetenta politicienilor lor
Dar este singura tara unde nu a avut loc nici un miting anti-coruptie in ultimii 25 de ani si unde participarea publicului la actiuni anti-coruptie este minima;
Romania este tara cu cea mai mica absorbtie a banilor europeni;
Dar este tara cu cel mai mare procent de bani europeni furati (din putinul folosit) motiv pentru care Uniunea Europeana a taiat fondurile pentru infrastructura.
Romania este printre cele mai nationaliste tari din Europa; romanii au protestat la inaltarea drapelului secuiesc;
Dar este singura tara in care s-a refuzat incorporarea asta vara, impotriva Rusiei, romanii preferand sa-si vada propriul drapel dat jos si inlocuit cu tricolorul rus, decat sa fie inrolati.

oroles

#2645
Citat din: dragos2006 din Iulie 30, 2014, 11:46:33 PM
Statistica arata o tara de palavragii fuduli, dar care mor de foame, de lene si de prostie.

Cea mai bisericoasa tara din Uniunea Europeana (locui 1 la numarul de biserici pe cap de locuitor);
Asa e, avem biserici dar nu cred ca putem spune ca suntem "bisericosi" doar pe criteriul asta. E adevarat ca romanii au cea mai mare incredere in biserica. Eu unul nu am.

Citat
Cea mai cacacioasa tara europeana (45% dintre romani n-au WC in casa si se caca in curte, fata de 2% in Europa);
Asa este. Problema e ca cifrele sunt mai mari si multe din informatiile culese la recensamant sunt "masluite". Asa suntem noi, in loc sa schimbam ceva bagam rahatul sub pres.

CitatRomanii au doar jumatate din puterea de cumparare a europeanului mediu;
Aici ar trebui sa raspunda mai multi lideri ai natiunii inclusiv Mugur Isarescu. Actuala politica valutara la nivel mondial nu mi se pare in regula.

CitatDar isi petrec timpul liber in mall-uri si hypermarketuri, iar noi mall-uri si hypermarketuri se contruiesc in permanenta, in ciuda crizei;
E incredibil sa vezi cat cumpara un roman cand merge la market si cat cumpara un neamt, de exemplu. Nu am vazut niciodata carucioare pline la nemti.

CitatRomania este tara cu cea mai dura lege anti-arme din lume, singura care isi tine poporul complet dezarmat (motivand prin siguranta populatiei);
La cati cocalari avem eu zic ca legea e buna. Daca maine dai o lege care sa permita procurarea de arme de foc ai sa vezi numai cocalari fluturand pistoale in aer si oameni nevinovati morti. In SUA orice prost are arma iar la incalcarea proprietatii poate sa o foloseasca. La noi daca ar permite sa il omori daca l-ai prins la furat ai vedea mai intai morti multi oameni acuzati ca sunt hoti dar care in realitate aveau un conflict minor cu "detinatorul armei".

CitatDar este tara cu cea mai mare coruptie din Europa – 40% (Curtea de Conturi: din 15 miliarde de euro pe an achizitii publice, 6.2 miliarde se fura);
Vreau si eu sursa statisticii asteia.

CitatRomania este printre putinele tari care interzice complet prostitutia (pe motive de moralitate);
La ce ar ajuta daca am legaliza prostitutia? E un indicator de civilizatie? Nu mi se pare. Poate s-ar mai reduce din bolile astea grave pe care stam cam pe primele locuri in Europa la nr. de infectii noi pe an: sifilis, SIDA, TBC, hepatite.

CitatDar este cel mai mare exportator de prostituate din Uniunea Europeana (peste Rusia si Ucraina), conform euobserver;
Mda...si statul roman nu face nimic pentru protejarea imaginii noastre a romanilor.

CitatRomania este tara cu cel mai mic somaj oficial din ultimii 25 de ani, in medie;
Aici intervine problema modului de calcul. O persoana care nu mai ia indemnizatie de somaj este considerata "neocupata" cand in fond ea este tot somera. Definitia somerului e clara. Nu si pentru romani. Oricum sunt si alte state din Europa care fac la fel.

CitatDar este singura tara unde 50% din familii declara ca nu au nici un membru angajat; iar 25% din familii au doar un membru angajat;
Oricum sunt cu 70 000 mai putini someri si neocupati. Se lauda Ioana Petrescu si Ponta ca au facut 70 000 e locuri de munca noi.
CitatRomania este printre tarile cu cei mai multi absolventi de universitate din lume;
Permitemi sa te contrazic. Nu stiu de unde ai luat informatia. La invatamantul obligatoriu abandonul este de 17%. Deci mult mai mare ca in UE. Sunt multi care nu iau bacul si nu ajung la facultate. Se presupune ca din rural ajung sa faca facultate intre 1 si 5% din absolventi. Stiu ca atunci cand am intrat in UE, pe educatie am primit ca sfat cresterea numarului de absolventi de facultati, lucrul acesta fiind o nisa pentru unele facultati ca Spiru Haret.
CitatDar este tara fara nici o universitate, macar in top 500 (sub tarile africane) si ale carei diplome NU SUNT LUATE IN SEAMA la angajare, nicaieri in Europa;
Cu toate astea, in majoritatea universitatilor de stat se face carte. Multi dintre studentii ASE i-ar da clasa actualei ministrese de la Finante, absolventa de Harvard. Cred ca s-a vazut ce inseamna sa fii absolvent de Harvard. Cand m-am dus prima oara la studii in Germania mi-a fost frica sa nu cumva pregatirea mea sa fie inferioara pregatirii lor. M-am apucat sa invat statistica, si alte materii. Cand am ajuns acolo am ramas surprins ca nu stiu nici statistici de baza. Clasificarea in top 500 se face pe niste criterii tampite. Daca nu ma insel cred ca avem Universitatea din Bucuresti acum in top 500. Am fost doctorand si stiu cum se face clasificarea. Studentii / doctoranzii raportau numarul de articole cotate ISI, indicator dupa care se face clasificarea. In Romania nu sunt multe reviste ISI, si in care daca vrei sa publici trebuie sa "donezi" ceva banuti. In plus si la cele care sunt de la noi din tara, limba de publicare e engleza. Pai un articol nu are valoare decat daca e publicat in engleza? Sa fim seriosi! Sunt o groaza de indicatori care nu au legatura cu performanta. Am multe cunostinte care lucreaza la CERN, multi dintre ei recrutati pe cand erau doar studenti. Sa fim o tara de nepregatiti? Hmmm... Aaaa... Si nu stiu cum ai scos asta cu recunoasterea diplomelor. Eu stiu ca in Europa se recunosc diplomele facultatilor din Romania. Altfel nu ar mai fi ajuns atati romani sa fie medici in Germania si alte state. Ca sa ocupi un post conform calificarii tale in UE trebuie intai sa treci de restrictiile de angajare ale statului in care vrei sa muncesti si in al doilea rand trebuie sa stii la perfectie limba, ceea ce romanii nu prea stiu.
CitatRomania este tara unde scoala este obligatorie pana la sfarsitul liceului (12 ani platiti de Stat);
Scoala este obligatorie pana la sfarsitul clasei a 10-a. E adevarat ca restul anilor sunt finantati de la buget.
CitatDar e pe locul 1 in Europa la scolari analfabeti (30%), iar 42% dintre romani cred ca Soarele se invarteste in jurul Pamantului;
Au si nemtii cred ca tot atatia analfabeti, dar nu recunosc.
[/quote]Romania este tara cu cel mai mare procent de insatisfactie la adresa clasei politice; romanii se plang in mod constant de coruptia si incompetenta politicienilor lor
Dar este singura tara unde nu a avut loc nici un miting anti-coruptie in ultimii 25 de ani si unde participarea publicului la actiuni anti-coruptie este minima;[/quote]
Avem DNA si isi face treaba.  =))
Citat
Romania este printre cele mai nationaliste tari din Europa; romanii au protestat la inaltarea drapelului secuiesc;
Si crezi ca altii nu ar fi facut la fel? Nu suntem mai nationalisti ca ungurii, nemtii, turcii, sarbii, norvegienii, etc.
CitatDar este singura tara in care s-a refuzat incorporarea asta vara, impotriva Rusiei, romanii preferand sa-si vada propriul drapel dat jos si inlocuit cu tricolorul rus, decat sa fie inrolati.
Nu stiu la ce te referi?


Si daca tot ai dat atatea statistici negative, poti gasi altele pozitive pe Eurostat:
Avem printre cele mai putine infractiuni din Europa:
http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/show.do?dataset=crim_gen&lang=en
Suntem tara in care cetatenii au curtile caselor cu suprafata cea mai mare din Europa.
Si exemplele pot continua...

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kov iulian

Citat din: oroles din Iulie 31, 2014, 07:32:44 AM
Citat din: dragos2006 din Iulie 30, 2014, 11:46:33 PM
Statistica arata o tara de palavragii fuduli, dar care mor de foame, de lene si de prostie.

Cea mai bisericoasa tara din Uniunea Europeana (locui 1 la numarul de biserici pe cap de locuitor);
Asa e, avem biserici dar nu cred ca putem spune ca suntem "bisericosi" doar pe criteriul asta. E adevarat ca romanii au cea mai mare incredere in biserica. Eu unul nu am.

A crede un lucru despre tine si a fi sunt doua lucruri diferite.

Baietii care au facut sondajul ala nu au luat datele de undeva de sus din ceruri si a reiesit ca Romanii sunt mai credinciosi ca alti ci au oprit lumea pe strada si i-au intrebat.

CitatBa tu esti credincios?

Cei mai multi Europeeni au spus nu iar cei mai Romani au spus da.

http://www.dcnews.ro/romanii-in-topul-credinciosilor-din-lume-vezi-care-este-natiunea-atee_322944.html

CitatUn sondaj  făcut de un grup de agenții  din 57 de țări  ale lumii, cu numele global de Win-Gallup International, printre care au fost incluse România și Republica Moldova a scos în evidență simțămintele de credință sau necredință la persoanele interogate. Au fost interogate 51. 927 de persoane, dintre care 1.050 în România și 1.086 în Moldova. Sondajul a fost realizat în perioada noiembrie 2011-ianuarie 2012. România este pe locul 6 între cele 57 de țări examinate privind religiozitatea.

Kov iulian

O posibila explicatie ...

CitatSondaj: Romanii, printre cei mai religiosi si superstitiosi europeni, dar cu un deficit mare de cunostinte stiintifice

Romanii sunt unii dintre cei mai religiosi si superstitiosi europeni, dar au si unul dintre cele mai mari deficite de cunoastere stiintifica - doar unul din zece romani dispune de o cultura stiintifica consolidata si activa, arata raportul "Stiinta si societate. Interese si perceptii ale publicului privind cercetarea stiintifica si rezultatele cercetarii", lansat, vineri, de Facultatea de Sociologie si Asistenta Sociala din cadrul Universitatii Bucuresti si citat de Mediafax.


http://www.hotnews.ro/stiri-esential-7649016-sondaj-romanii-printre-cei-mai-religiosi-superstitiosi-europeni-dar-deficit-mare-cunostinte-stiintifice.htm

CitatRomânii - corigenţii Europei la cunoaşterea ştiinţifică şi printre primii la superstiţii

Numai unul din zece români dispune de o cultură ştiinţifică consolidată şi activă, publicul românesc adult fiind însă unul din cele mai religioase şi superstiţioase din Europa, arată un raport al Facultăţii de Sociologie şi Asistenţă Socială Bucureşti.

În România, există unul dintre cele mai înalte niveluri ale credinţelor şi practicilor religioase, ale încrederii în pseudo şi para-ştiinţe, în horoscoape şi superstiţii, potrivit raportului de cercetare al proiectului STISOC - "Ştiinţa şi societate. Interese şi percepţii ale publicului privind cercetarea ştiinţifică şi rezultatele cercetării" - lansat, vineri, de către Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială din cadrul Universităţii Bucureşti.

Concluziile raportului indică trei direcţii. Prima, arată că românii au unul dintre cele mai mari deficite de cunoaştere ştiinţifică a publicului în context european. Adică, numai unul din zece români dispune de o cultură ştiinţifică consolidată şi activă. Apoi, există unul dintre cele mai înalte niveluri ale credinţelor şi practicilor religioase, ale încrederii în pseudo şi para-ştiinţe, în horoscoape şi superstiţii, astfel că publicul românesc adult este unul din cele mai religioase şi superstiţioase publicuri din Europa.


http://www.mediafax.ro/stiinta-sanatate/romanii-corigentii-europei-la-cunoasterea-stiintifica-si-printre-primii-la-superstitii-6748076

oroles

Am mai spus de ce doar 30% din nemti se declara credinciosi. Acolo, daca te declari calvin/lutheran sau catolic platesti impozit din salariu la greu. (La cca 1700 de euro salariu iti retine mai bine de 100 de euro). In conditiile in care hrana pe o saptamana ajunge cca 50 de euro e lesne de inteles de ce se declara necredinciosi / atei. Cu toate astea putini nemti renunta la ritualul crestin de inmormantare sau botez. :D Pai daca nu esti crestin, de ce accepti popa sa iti cante la cap cand esti mort si cand te botezi.

Fratele meu a scapat de impozit deoarece pentru cultul ortodox nu exista grila de impozitare. De fapt, cand iti fac fisa de angajare la capitolul culte nu gasesti ca optiuni "ortodox". Asa ca fratele meu a fost trecut la mormoni. Situatii similare sunt si in alte state europene.

Studiul privind stocul de cunostinte invocat de tine Kov Iulian il cunosc destul de bine. Nu mai faceti din tantar armasar. Nu suntem codasii lumii la stocul de cunostinte stiintifice. Ati fi surprinsi cati din lumea buna stau mai rau ca noi. Sper sa il gasesc pe undeva si sa il atasez.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Uite, am gasit studiul. Dupa noi sunt, culmea, japonezii! I-am facut! :P

Tot dupa noi sunt Malta, Lituania, Cipru, Slovenia, Letonia, Turcia. Si suntem aproape la egalitate cu portughezii si foarte aproape de greci.

Mai exista un tabel intr-un alt studiu similar in care pe primele locuri erau state unde se facea educatie cu batul (Cambodgia, Vietnam).
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

Citat din: oroles din Iulie 31, 2014, 07:32:44 AM

CitatDar este tara cu cea mai mare coruptie din Europa – 40% (Curtea de Conturi: din 15 miliarde de euro pe an achizitii publice, 6.2 miliarde se fura);
Vreau si eu sursa statisticii asteia.

  Se pare ca in realitate situatia e si mai grava ! Toate aceste secrete sunt inchise bine in biroul lui nea Nicu Vacaroiu.

stefan1

"Nu-i ca-n democraţii străine,
Ci-n balamucul românesc,
Rezistă unii mult mai bine
Decât naivii ce gândesc."
                          Gh. Schiop
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marian_6777

Citat din: oroles din Iulie 31, 2014, 12:55:26 PM
..... Pai daca nu esti crestin, de ce accepti popa sa iti cante la cap cand esti mort si cand te botezi......
....
Pai... tocmai pentru ca nu te poti opune. Doar esti mort, sau prea mic sa o poti face... :rotfl: =))
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

Kov iulian

Citat din: marian_6777 din August 01, 2014, 10:50:39 PM
Citat din: oroles din Iulie 31, 2014, 12:55:26 PM
..... Pai daca nu esti crestin, de ce accepti popa sa iti cante la cap cand esti mort si cand te botezi......
....
Pai... tocmai pentru ca nu te poti opune. Doar esti mort, sau prea mic sa o poti face... :rotfl: =))

CitatLegea care-ţi dă dreptul, din timpul vieţii, să-ţi organizezi cum vrei înmormântarea, cu sau fără preot

În urmă cu două săptămâni a apărut o nouă lege funerară, 102/2014, prin care defunctul poate opta pentru o înmormântare civilă, fără preot, cum vedem şi în filmele americane. Potrivit noii legi funerare se pune egal, din punct de vedere legal, între înmormântarea laice şi cea religioasă. În cazul primei, organizatorii acesteia stabilesc cum să se desfăşoare funeraliile.

http://adevarul.ro/locale/cluj-napoca/legea-care-ti-dreptul-timpul-vietii-sa-ti-organizezi-vreiinmormantarea-preot-1_53cfba090d133766a8ada83e/index.html

oroles

Citat din: marian_6777 din August 01, 2014, 10:50:39 PM
Citat din: oroles din Iulie 31, 2014, 12:55:26 PM
..... Pai daca nu esti crestin, de ce accepti popa sa iti cante la cap cand esti mort si cand te botezi......
....
Pai... tocmai pentru ca nu te poti opune. Doar esti mort, sau prea mic sa o poti face... :rotfl: =))
Cum sa nu te poti opune cand esti mort? De asta exista testamente si "limba de moarte" cum spun romanii.
Cu botezul asa e, nu te poti opune.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani