Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

Cristel

Mesajul meu era mult mai amplu dar nu stiu din ce motive a fost trunchiat doar la primul paragraf. Ideea a dezvoltat-o ulterior un coleg.
Tinu, dupa guvernarea Ciolos atinsesem 5 criterii din 6 privind aderarea la euro. Acum mai e doar unul singur valid.
Psd a venit "la butoane" cu ajutorul lehamitei romanilor fata de clasa politica. Circula intens ideea " nu ai cu cine sa votezi, toti sunt hoti". Iar asta a dus la demobilizarea electoratului. Nimeni nu credea ca se poate mai rau, ca legile vor fi strambate dupa interesul celor ajunsi la putere.
Retragerea psd la final de mandat a fost o strategie, asa cum a fost si mult trambitata comisie parlamentara care sa gaseasca banii " furati de Ciolos" . Un mare fas cu rol de denigrare a adversarului. Prostul crede orice daca trambitezi de multe ori.
E cert ca acum orice om politic din opozitie trebuie sa stea in expectativa si sa incerce limitarea puterii capilor psd dar nu sa preia puterea pentru ca asta le va da apa la moara psd ilor sa spuna " noi am vrut sa va dam dar sorosistii nu ne-au lasat". Si de ce sa nu il trezesti pe nea Vasile, votantul psd, care va avea multi bani in buzunar dar fara prea mare valoare? De ce sa nu il trezesti pe Gheorghe, cel care si-a pierdut porcul din "grija nestramutata a clasei politice actuale si a oamenilor de specialitate sanitara" din sistemul actual? Psd trebuie sa isi rupa gatul in propriile promisiuni! Cresterea impozitelor, taxe s.a. ... Doar asa poti sa-i scoti din letargie pe privitorii/ sustinatorii haznalelor
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

tinumaftei

Cred ca am înțeles din prima varianta politicianista pe care o expuneți. E in contrast fundamental cu orice teorie administrativă. Atunci când ai o viziune salvatoare cauți sa pui mâna pe cârma pentru binele tuturor.
Asa apelam la tactica pământului pârjolit sperând ca răul sa dispară singur. Desearta opinie.
Sincer nu îmi dau seama de unde atâta jale. Am lucrat in administrație pe timpul dreptei și te rugai cu cerul și pământul sa Primești niște fonduri sa mai repari care ceva. Prin contrast, azi, aproape toate primăriile din zona unde sunt fac rețele de apa noi, canalizare și ulițe și străzi asfaltate. Aproape nu îmi vine sa cred! Și nu cu fonduri europene ci bani de la guvern. Firește, mai multe primarii pesede și mai putine ale opozitiei. Dar și cele din urma au proiecte foarte mari, financiar vorbind. E adevărat, aproape toate firmele sunt PSD, însă lucrările sunt de foarte buna calitate. Probabil de aici vine jalea cea mare! In opoziție nu prea se pupa contracte.
Apoi, rostogoliți permanent mesajul ca PSD a crescut impozitele și taxele? Care sunt alea? Ca eu pe pielea mea am văzut ca vreo suta de taxe au fost anulate, printre care și celebrul timbru de mediu care m-ar fi făcut sa plătesc anul acesta spre 2000€.
Apoi ne jeluim ca va creste inflația prin creșterile prognozate ale salariilor și pensiilor pana prin 2023, de parca am fi in povestea drobului de sare a lui Creanga!
Și am sa dau un exemplu:
Vis-a-vis de mine are un turc un restaurant. Acum un an ciorba era 11 lei. Apoi a făcut-o 12 și acum este 15. Nu se înghesuie pensionari in restaurantul lui. Nici prea mulți bugetari. Sa îl fi pus Dracnea sa scumpească ciorba ?
Când domea Basescu, acesta era vinovat de toate, acum a fost fabricat un alt vinovat de serviciu.
Și fiindcă vorbeați de trecerea la euro. Bulgaria o va face înaintea noastră. Cunosc Bulgaria, oameni din Bulgaria și administrația bulgărească. Sunt cea mai nesigura și corupta țara din UE, au cea mai proasta infrastructura de transport rutier, au cea mai îmbătrânită populație, probabil este cea mai depopulata țara din Europa. Nu au păduri importante, nici picătura de petrol și doar putine gaze descoperite recent. Nu au DNA și politicienii lor (mai corupți decât ai nostrii) nu se pârăsc la Bruxel. In ultimii 20 de ani nici măcar nu au avut curs de schimb liber!!
Era sa uit! A fost in alianță cu Germania pana la capăt și in primul și in al doilea război mondial!

stefan1

Citat din: tinumaftei din Septembrie 26, 2018, 01:12:18 PM
1. Da-mi și mie cinci exemple de ieftiniri din 2016! Ca tot înfierezi propaganda adversarilor. Cu excepția combustibililor, telefoanelor și computerelor.
Și a mierii la achizitori!!
Poate sunt eu amnezic și nu îmi mai aduc aminte.
2. Dacă ar fi fost ceva de capul acestei guvernări pe care nu conteniți sa o lăudați, nu i-ar fi maturat electoratul la vot!
Tot omul simte atunci când e vorba de portofel!

  Iorga zicea ca prostia este ca mlastina: din ce te zbati mai mult din ce te afunzi mai tare.
  La fel e si cu minciuna. Vezi la Dragnea cu atentatorii.

1. Abia am vorbit de cei care zic la alb negru si invers. Ai auzit de inflatie si ce masoara ea. In 2016 am avut pentru prima data o inflatie negativa (-0,5%). Vezi aici:
   https://adevarul.ro/economie/stiri-economice/premiera-romania-incheiat-2016-rata-negativa-inflatiei--05-1_58788d4a5ab6550cb866a521/index.html
2. Din pacate Ciolos nu a avut posturi TV vasale si nici nu a stiut sa vina sa raspunda la acuzatii. De fapt nici nu ar fi putut, ca ar fi trebuit ca zilnic sa stea numai la TV, ca denigrarea guvernarii Ciolos era una din datoriile principale ale membrilor PSD si avansarile din partid depindeau si de cat de tare dai cu bata in adversari. Dar principalul motiv pentru care PSD a fost ales suunt promisiunile de crestere a salariilor si pensiilor mult mai mult decat ar fi putut oricare din opozitie sa fagaduiasca. Romanii de rand nu vad mai departe dar oamenii politici trebuie totusi sa se gandeasca spre ce indreapta tara prin guvernarea lor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

#5493
Citat din: tinumaftei din Septembrie 26, 2018, 06:21:27 PM
Cred ca am înțeles din prima varianta politicianista pe care o expuneți. E in contrast fundamental cu orice teorie administrativă. Atunci când ai o viziune salvatoare cauți sa pui mâna pe cârma pentru binele tuturor.
Asa apelam la tactica pământului pârjolit sperând ca răul sa dispară singur. Desearta opinie.
Sincer nu îmi dau seama de unde atâta jale. Am lucrat in administrație pe timpul dreptei și te rugai cu cerul și pământul sa Primești niște fonduri sa mai repari care ceva. Prin contrast, azi, aproape toate primăriile din zona unde sunt fac rețele de apa noi, canalizare și ulițe și străzi asfaltate. Aproape nu îmi vine sa cred! Și nu cu fonduri europene ci bani de la guvern. Firește, mai multe primarii pesede și mai putine ale opozitiei. Dar și cele din urma au proiecte foarte mari, financiar vorbind. E adevărat, aproape toate firmele sunt PSD, însă lucrările sunt de foarte buna calitate. Probabil de aici vine jalea cea mare! In opoziție nu prea se pupa contracte.
Apoi, rostogoliți permanent mesajul ca PSD a crescut impozitele și taxele? Care sunt alea? Ca eu pe pielea mea am văzut ca vreo suta de taxe au fost anulate, printre care și celebrul timbru de mediu care m-ar fi făcut sa plătesc anul acesta spre 2000€.
Apoi ne jeluim ca va creste inflația prin creșterile prognozate ale salariilor și pensiilor pana prin 2023, de parca am fi in povestea drobului de sare a lui Creanga!
Și am sa dau un exemplu:
Vis-a-vis de mine are un turc un restaurant. Acum un an ciorba era 11 lei. Apoi a făcut-o 12 și acum este 15. Nu se înghesuie pensionari in restaurantul lui. Nici prea mulți bugetari. Sa îl fi pus Dracnea sa scumpească ciorba ?
Când domea Basescu, acesta era vinovat de toate, acum a fost fabricat un alt vinovat de serviciu.
Și fiindcă vorbeați de trecerea la euro. Bulgaria o va face înaintea noastră. Cunosc Bulgaria, oameni din Bulgaria și administrația bulgărească. Sunt cea mai nesigura și corupta țara din UE, au cea mai proasta infrastructura de transport rutier, au cea mai îmbătrânită populație, probabil este cea mai depopulata țara din Europa. Nu au păduri importante, nici picătura de petrol și doar putine gaze descoperite recent. Nu au DNA și politicienii lor (mai corupți decât ai nostrii) nu se pârăsc la Bruxel. In ultimii 20 de ani nici măcar nu au avut curs de schimb liber!!
Era sa uit! A fost in alianță cu Germania pana la capăt și in primul și in al doilea război mondial!

  Nu e asa!
  Nimeni nu poate guverna daca nu are o buna majoritate in Parlament. Pana oamenii cred ca PSD ii va salva marindu-le cu nu stiu ce procent pensiile sau salariile. Nimeni nu le va putea da pe termen mediu venituri mai mari pana economia nu va produce mai mult si mai eficient si pana din ceea ce acumuleaza statul nu se mai fura cum se fura acum. Aceasta eliminare a devalizarii tarii presupune o Justitieputenica si cinstita, chiar daca unele libertati cetatenesti sunt restrictionate, cum s-a facut de atatea ori in conditii de pericol. Chiar acum asist la o discutie pe "Antena 3" pesedistul pana in maduva oaselor, Pieleanu. A facut recent un sondaj de opinie, in care oamenii sa spuna ce ii preocupa cel mai mult in legatura cu tara. 54% din ei au pus CORUPTIA pe primul loc. Toti pesedeii din studiou se lamentau cum de lumea are aceasta preocupare iar Pieleanu zice ca trebuie sa mai verifice ca este exagerat de mult. Au gasit si motivatia: oamenii pun pe primul loc coruptia pentru ca se prea discuta despre ea. Adica ar trebui sa terminam odata sa tot discutam despre coruptie, ca exista in fiecare tara.  Sigur ca nimeni nu va tine cont de acest sondaj. Dragnea si Tariceanu spuneau mereu ca lupta sa schimbe legile Justitiei pentru ca cetatenii nu mai suporta atatea condamnari pe nedrept si abuzuri facute de Justitie. In sondajul amintit, abuzurile in Justitie nu s-au clasat in lista de nelinisti ale populatiei. (sondajul nu s-a facut cu o lista de posibile teme de neliniste a populatiei, ci fiecare intervievat a scris ce il preocupa din proprie initiativa). Sunt orbi cine nu vad cum marea coruptie poate distruge destinul unei tari!
  Ca a venit vorba de Bulgaria: desi cu atat mai mica si mai depopulata decat Romania, are cu 40km mai multe autostrazi decat noi si mai multe drumuri rapide. Sa nu uitam ca la ei fiecare KM de autostrada a costat numai jumatate decat la noi. De ce la noi un km de autostrada costa cu mult mai mult decat in orice tara europeana? Acolo se duc o gramada de bani negri, marii constructori locali sunt printre cei mai bogati din tara, desi ei dau sume mari de bani si spre lumea politica. Am mai spus cum Udrea recunostea public ca prin alegeri se schimba doar buzunarul in care curge robinetul cu spagile. Adica s-a incetatenit la noi ca procente mari din toate comenzile de stat sa se intoarca la oamenii politici care au decizie in alocarea acestor comenzi.
  Inflatia este o consecinta a evolutiei economice a unei economii. Nu putem decreta ca de maine sa nu mai fie inflatie. Trebuie sa eliminam factorii care o determina, sa corelam salariile cu productia de bunuri, sa stimulam productia si nu inflatia de functionari publici etc.
 
  Acum apare o alta tema: Romania este in mare pericol sa fie sanctionata de UE. Daca va fi, de vina este fara dubiu Iohannis, care defaimeaza tara in exterior, in loc ca problemele interne sa le rezolvam la noi. Eu sunt uimit, ca Iohannis a refuzat acum la ONU sa discute cel mai mic lucru despre problemele interne. Ba a si cerut la UE ca evaluarea tarii sa nu se faca recent, cum se intentiona (in 3 octombrie), ci spre sfarsitul lui octombrie, cand e si Ioha la Bruxell. Cred ca speranta lui este ca intre timp guvernul roman va mai reveni la unele modificari ale legilor dupa cum cere Comisia de la Venetia si alti oficiali care cunosc mai bine decat credem situatia de la noi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Citat din: tinumaftei din Septembrie 26, 2018, 10:08:47 AM
Faptul ca in 2016 a fost o creștere economică mai mare decât in anii anteriori nu a fost influențată decât intr-o mică măsura de componenta guvernului. Unui guvern nou ii trebuie minim 6 luni sa învețe ușile pe care trebuie sa între la ședințe.
Pe alta parte, vreau sa va amintesc ca guvernul Ponta a făcut niște reduceri masive de fiscalitate, in special in zona de IMM (impozit de la 16 la 10% pe profit, la imm 1,2,3% la profit, scăderea impozitului la dividende, niște scăderi pe la CASS și CAS) și astea au rezonanta in economie după ceva timp, pentru ca este vorba de fluxul economic. Ca sa nu mai spun ca guvernul Ponta (sfătuit de bine a luat măsurile cele mai de dreapta de la Petre Roman încoace!
Este evident ca scăzând impozitarea (parca și TVA) veniturile au crescut. Dar dacă ele cresc in guvernul Cioloș ele sunt lăudate, dacă veniturile cresc in guverne pesede e de rău!
...
Dacă ar avea soluții magice ar veni la guvernare in secunda 2, dar soluțiile magice lipsesc și singura varianta este aceea de a aștepta erodarea pesede. Și dacă nu se va întâmpla asta? Fiindcă marele atu al dreptei a fost anticorupția și devine evident ca aceasta a fost in multe privințe un mare fâs!

  Du un rationament pana la capat! Spui ca realizarile din 2016 se datoreaza masurilor luate de Ponta anul precedent. Daca este asa, de ce nu a avut acelasi ritm al cresterilor de PIB in 2014 si 2015?, ca doar conducea din 2013. Ba in 2014 procentul de crestere a PIB a fost mai mic decat in 2013. Deci cresterea mai mare din 2013 a fost meritul guvernarii anterioare?
  Dupa acelasi rationament vedem ca in 2017 PIB-ul a crescut cu 6,9%. Inseamna ca meritul acestei cresteri este al guvernarii Ciolos, ca masurile luate de Dragnea se vad mai tarziu in economie. O sa vedeti ca anul asta ritmul de crestere a PIB va fi mai mic decat anul trecut. Sa deducem ca masurile luate de Dragnea in 2017 au fost mai rele decat cele luate de Ciolos in 2016? Daca nu ne mai incadram in deficitul de 3% - ce este sigur ca se va intampla - cine e de vina? Ca nu mai indeplinim cele 6 criterii privind aderarea la Euro, cand in '16 eram indeplinit 5, cine e de vina? Ca ne indatoram ca tara in cel mai mare ritm, intr-o vreme cand avem crestere economica si cand nu facem nici o investitie majora, cine raspunde?
  Anticoruptia nu trebuie sa fie monopolul unui partid. Toata clasa politica ar trebui sa fie constienta ca reducerea coruptiei este singura noastra sansa de a ne mentine si consolida ca tara. Statul trebuie sa fie puternic, sa aiba mijloace eficiente de a urmarii pe corupti si de a destructura mari retele de coruptie. Noi recuperam cel mai mic procemt de TVA. Cum pot alte tari? Cum se pot strange bani pentru proiecte economice de interes national, daca noi nu avem bani nici sa onoram toate promisiunile electorale ?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Citat din: stefan1 din Septembrie 26, 2018, 07:25:17 PM
Citat din: tinumaftei din Septembrie 26, 2018, 01:12:18 PM
1. Da-mi și mie cinci exemple de ieftiniri din 2016! Ca tot înfierezi propaganda adversarilor. Cu excepția combustibililor, telefoanelor și computerelor.
Și a mierii la achizitori!!
Poate sunt eu amnezic și nu îmi mai aduc aminte.
2. Dacă ar fi fost ceva de capul acestei guvernări pe care nu conteniți sa o lăudați, nu i-ar fi maturat electoratul la vot!
Tot omul simte atunci când e vorba de portofel!

  Iorga zicea ca prostia este ca mlastina: din ce te zbati mai mult din ce te afunzi mai tare.
  La fel e si cu minciuna. Vezi la Dragnea cu atentatorii.

1. Abia am vorbit de cei care zic la alb negru si invers. Ai auzit de inflatie si ce masoara ea. In 2016 am avut pentru prima data o inflatie negativa (-0,5%). Vezi aici:
   https://adevarul.ro/economie/stiri-economice/premiera-romania-incheiat-2016-rata-negativa-inflatiei--05-1_58788d4a5ab6550cb866a521/index.html
2. Din pacate Ciolos nu a avut posturi TV vasale si nici nu a stiut sa vina sa raspunda la acuzatii. De fapt nici nu ar fi putut, ca ar fi trebuit ca zilnic sa stea numai la TV, ca denigrarea guvernarii Ciolos era una din datoriile principale ale membrilor PSD si avansarile din partid depindeau si de cat de tare dai cu bata in adversari. Dar principalul motiv pentru care PSD a fost ales suunt promisiunile de crestere a salariilor si pensiilor mult mai mult decat ar fi putut oricare din opozitie sa fagaduiasca. Romanii de rand nu vad mai departe dar oamenii politici trebuie totusi sa se gandeasca spre ce indreapta tara prin guvernarea lor.
Nu compar pe Cioloș cu Dracnea și nici alți politicieni între ei.
Dacă fac o comparație a vreunuia, o fac cu un model ideal.
Nu e suficient ca un politician sa fie cinstit, trebuie sa aibă viziune și competentă. Cinstea nu califica pe nimeni sa fie conducator. Cinstea este o obligație legală. Dacă doar știi sa dai cu matura și ești cinstit nu vei fi decât cel mult măturător șef!
Cât despre vasalitatea posturilor TV, in 2016 cui a făcut campanie RealitateaTV? Pesedeului?
Și acum sa ne întoarcem la cinste! Nu este PNL  acela care are vreo doi foști miniștrii de interne prin pușcării? Parca ii chema David și  Berca. Sau ăștia erau pesediști sub acoperire?

stefan1

#5496
  - Sigur ca cinstea nu este unicul criteriu dupa care sa fii ales intr-o functie de conducere, dar ar trebui sa fie o conditie eliminatorie.
- Spui ca erau si posturi anti-PSD care 'tineau' cu Ciolos. Asa este, dar Ciolos nu avea in spate o armata de politicieni si membri de partid pe care sa ii trimita la emisiuni sa ii sustina pozitia. Poate PNL ar fi vrut sa il coopteze, dar Ciolos a vrut sa se mentina departe de orice partid (de fapt in Parlament, pentru a guverna avea nevoie de majoritate de voturi si deci si de o parte macar din voturile PSD)
- Cat despre ministrii PNL arestati, e o dovada ca dupa epoca Base, DNA a luat la purecat demnitari din toate taberele. David (fost Troaca) a fost condamnat in 2015 petru fapte facute cu multi ani in urma si in urma unui denunt. Sa nu ne miram daca dupa noile modificari si reglementari marca PSD, va scapa de pedeapsa si chiar va cere despagubiri desi eu cred ca este clar vinovat. Dar este vorba de un denunt al unor fapte comise cu multi ani in urma (mai nou numai denunturile facute in mai putin de 6 luni de la comiterea faptei sunt valabile). In plus toate inregistrarile probe la dosar sunt facute de SRI si avocatii lui David chiar au reclamat acum acest lucru. Au mai fost martori audiati in urma inregistrarilor. Se cere scoaterea si acelor probe, ca daca nu erau inregistrarile nu se convocau martorii. Asa vrea sa lupte PSD contra coruptiei, cu astfel de legi!.

  Este un exemplu edificator cum noile legi pentru care se lupta la disperare PSD, va proteja hotia. Cazul in care a fost condamnat David era unul de trafic de influenta intr-un caz de improprietarire a cuiva care a cumparat drepturi litigioase. A fost un autodenunt, ascultari SRI si s-au dovedit spagi de 500.000 euro pentru David, care a intervenit la un prefect (de Buzau, parca), sa aprobe o improprietarire cu 15 hectare intravilan a unui fals proprietar. A mai fost condamnat prefectul care a luat 700.000 euro spaga si un subaltern al lui David care a luat o spaga de 600.000 euro. Cu noile reglementari astfel de retele de coruptie nu vor mai putea fi descoperite, dar vom fi campionii drepturilor omului, ca nimeni nu va mai fi ascultat, nimeni nu va mai face denunturi si toata lumea e fericita.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Acum, ca să nu mai ținem gaia-mațu înainte cu Cioloș și cu anticorupția!
Păi, mosieur Cioloș nici măcar nu a candidat in 2016. Cine candidează își asuma riscuri!
A ajuns prim ministru fără sa fi participat la procesul electiv și ar fi vrut sa continue tot asa. Curat democratic! De fapt nici acum nu are partid, măcar sa fi avut unul ca de scara de bloc și tot era ceva.
Deși am o părere buna despre timpul cât a fost ministrul agriculturii, îl privesc cu oarece suspiciune fiindcă ar putea fi interfața unor structuri obscure, relațiile lui de rudenie in lumea serviciilor fiind acum cunoscute.
Cât despre anticorupție, ea este un refren care este plasat pentru a masca atât lipsa de viziune a opozitiei cât și foarte mică marja de manevra de care ar dispune orice alt guvern nepesede. Punga e aceeași, birurile cam la fel, cheltuielile așijderea, doar firmele de partid ar fi altele. De aici și necazul de a fi in opoziție! Cum sa nu vrei la putere?! Fără putere nici un politician nu prospera. Asa ca anticorupția este pentru opoziție ceva similar cu fata Morgana creșterii pensiilor pentru PSD!

Cristel

Sa spui ca Bulgaria e mai corupta decat Ro, asta comparatie!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Kov iulian

Citat din: tinumaftei din Septembrie 27, 2018, 12:55:56 PM
Acum, ca să nu mai ținem gaia-mațu înainte cu Cioloș și cu anticorupția!

Cât despre anticorupție, ea este un refren care este plasat pentru a masca atât lipsa de viziune a opozitiei cât și foarte mică marja de manevra de care ar dispune orice alt guvern nepesede. Punga e aceeași, birurile cam la fel, cheltuielile așijderea, doar firmele de partid ar fi altele. De aici și necazul de a fi in opoziție! Cum sa nu vrei la putere?! Fără putere nici un politician nu prospera.
Asa ca anticorupția este pentru opoziție ceva similar cu fata Morgana creșterii pensiilor pentru PSD!

Aproape as plange de mila lor, saraci cum sunt chinuiti. Dar imi trece cand imi aduc aminte de OUG nr. 55/2014
Atunci au migrat toti parazitii din stup spre zone unde se puteau dezvolta mai bine.

Acum tipa si se tavalesc pe jos, nu dati Domnle cu varachet pe trantori, nu ii "descapaciti" e si ei albine ca toate albinele, nu ii omorati.


Alutus

Citatsergent mesianic
Insinuarea ca as fi in slujba statului parallel este deosebit de onoranta, atata timp cat prin aceasta sintagma se intelege totalitatea principiilor ce stau la baza unui stat de drept, democratic si  a institutiilor sale, chiar daca unele dintre ele au fost temporar confiscate si deturnate de la misiunea lor constitutionala, de catre grupuri organizate de derbedei si taraie brau. Desigur ca apelativul sergent messianic , invocat cu dispret, in incercarea de ironizare si  minimalizare a mesajului, poate fi tratat de cititor in raport cu motivarea fiecaruia. Multumita agresivitatii cu care incerci sa consolidezi acest calificativ  extras din propaganda  luptei staliniste de clasa, a tradatorilor de acum 70 de ani, aceasta tinde sa devina un renume onorabil. Intrucat se deceleaza o mare frustrare completata cu amaraciune, in intentia ta de devenire intelectuala,  iti pot furniza cateva puncte de sprijin pentru a deveni sergent major messianic. Mai intai trebuie sa stii ca Soros nu plateste nimic pentru aceasta transformare.   Totul se face in familie.
Iata-le.
1 Cei 7 ani deacasa petrecuti intr-o familie aflata cel putin la a doua generatie de oameni foarte instruiti
2 Absolvirea unuia din cele doua- de obicei- licee de elita ale judetului.
3 Absolvirea uneia din cele  patru universitati de traditie ale Romaniei.
Conditiile sint obligatorii. Neindeplinirea uneia, sau intreruperea cursului firesc al educatiei, te duce, oricat te-ai zbate, intr-o singura directie, spre scoala de gradati de securitate, iar ca evolutie ulterioara , cel mult spre sfertodoctie. Iar timpul are sens unic.
Sa nu uiti Darie!

stefan1

Citat din: tinumaftei din Septembrie 27, 2018, 12:55:56 PM
...
Cât despre anticorupție, ea este un refren care este plasat pentru a masca atât lipsa de viziune a opozitiei cât și foarte mică marja de manevra de care ar dispune orice alt guvern nepesede. Punga e aceeași, birurile cam la fel, cheltuielile așijderea, doar firmele de partid ar fi altele. De aici și necazul de a fi in opoziție! Cum sa nu vrei la putere?! Fără putere nici un politician nu prospera. Asa ca anticorupția este pentru opoziție ceva similar cu fata Morgana creșterii pensiilor pentru PSD!

  Pana nu vom constientiza consecintele catastrofale ale marii coruptii si nu vom lua masuri eficiente sa o limitam, suntem sortiti sa mergem din rau in mai rau.
Am explicat ca daca o afacere se desfasoara cu un profit de 3% iar tu trebuie sa dai spaga 5% ca sa castigi licitatia, atunci te indrepti spre faliment. Ca sa eviti asta, faci rabat de la calitate si iti mai ramane si tie un profit. Daca nu, din start, introduci in costuri si spagile, asa autostrazile noastre costa cel mai mult din Europa. In plus, daca tot dai spaga, cel care trebuie sa faca controlul calitatii lucrarii va inchide ochii la nereguli.
  Spui ca de ce sa nu guverneze PSD, ca nu sunt altii mai buni. Chiar nu vezi ce vor astia sa faca cu legile Justitiei? Daca nu-i va opri UE - ca de protestele din tara nu tin cont - vom suferi pierderi ireparabile. Sa iau doar cazul David, pe care mi l-ai amintit: Sau dat spagi de 500.000 + 600.000+700.000euro, deci aproape 2 milioane euro  (de fapt chiar doua milioane, ca in cercetarii s-a mai descoperit o spaga de 200.000 data in alta afacere prefectului de Buzau). De asemenea a ramas la stat cele 15 hectare de intravilan foarte valoroase daca doar spaga data pentru dobandirea lor a fost de aproape doua milioane euro. Acum, cu noile legi date de PSD, este posibil ca toate acuzatiile sa cada. Fara audierile facute de SRI nu se pot determina vinovatiile, desi in fata probelor inculpatii au recunoscut si au inapoiat spagile. Acum pot spune ca de fapt au fost amenintati si au recunoscut sub presiune, cum vor spune toti care simt ca asa pot scapa si de pedepse si cu ce au furat. Astfel de cazuri sunt cu sutele. Tot ce a judecat DNA de vreo 10 ani se poate anula, deoarece s-au folosit ascultari (cel putin atunci perfect legale) care acum, cu concursul larg al CCR sunt ilegale. Toate sumele sau bunurile recuperate sau in curs de recuperare de la acesti inculpati vor trebui restituite, ba se poate sa platim in plus despagubiri pentru cercetare abuziva. Toata munca procurorilor si judecatorilor din acesti 10 ani , care a costat foarte mult, se anuleaza si toate astea ca sa scape Dragnea de condamnare. Tot in acest scop s-a redus aberant varsta de pensionare pentru magistrati. Daca in strainatate aceasta varsta este de 65 sau 67 de ani, la noi era 60, iar acum daca au 20 de ani de activitate se pot pensiona cu o pensie de vis de multe ori mai mare decat salariile avute. Adica daca la 25 de ani a intrat in magistratura, la 45 de ani este epuizat si trebuie sa se retraga cu o pensi de sute de milioane lunar. Ca pe copiii ne linistesc ca legea nu-i obliga sa se pensioneze, ci numai care doresc vor iesi la pensie. Dar atunci cand pericolele ca magistrat cresc, raspunderea magistratilor amenintand pe toti , ar trebui sa fie prosti sa continue. Sunt instante superioare unde 2/3 din magistrati se incadreaza in noile conditii de pensionare. Consecinta? Un numar foarte mare de procese se vor relua de la inceput, dupa o alta regula aberanta data de CCR, cu dedicatie, ca daca un judecator pleaca dintr-un proces in curs, procesul trebuie reluat de la inceput.
  Chiar nu vedeti la ce vor duce toate aceste modificari de legi??????
  Asta este motivul pentru care lumea e pornita contra PSD, asta e motivul pentru care Romania risca sa fie pedepsita de UE. Culmea tupeului este ca recent a inceput o campanie ca sa se dea vina pe Iohannis daca Romania va fi pedepsita, pentru ca el ni apara tara , sa spuna in Vest ca la noi totul este bine. Nici macar nu se gandesc ca ei sa renunte la modificarile atat de nocive pe care le aduc legilor sau macar sa isi asume responsabilitatea actiunilor lor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Citat din: Cristel din Septembrie 27, 2018, 09:43:17 PM
Sa spui ca Bulgaria e mai corupta decat Ro, asta comparatie!
Comparatiile se fac in niste registre cu scopul de a trage niste concluzii.
Faptul ca Romania si Bulgaria au coruptie (nu ca ar fi singurele) este una si faptul ca inaintea stainilor ne balcanizam numai noi, este alta.
Eu pot fi certat cu fratii mei, insa inaintea strainilor le iau apararea!! Altfel m-as descalifica si in fata lor si in fata strainilor.

Alutus

#5503
Analogii tulburatoare.
Scornicesti locul natal al geniului Carpatilor. Gratia din apropiere, alt loc de legenda . Ce mai ? ! Zona este incubator de genii nascute fie la 6 luni fie la 12.
Vacile lui Niculaie de la Scornicesti dadeau 255 litri de lapte in 23 de ore. Una era pentru recuperare.
Porcii lui Valentin , erau cei mai porci dintre porci. Nici pesta sudaneza nu s-a lipit de ei. Cand au auzit de ea, au intuit ca este mana lui Iohanis si a cerut azil politic in abatoare.
Echipa de futbolisti de la Turis  Turnu Magurele , i-au facut praf pe cei de la Rapid.
Leana lu' Niculae s-a facut academician. Bombonica n-a avut norocul asta. Norocul ei este ca a ramas Bombonica. A fost inlocuita cu o patlagica vanata ce se crede trufanda. In final tot in zacusca ajunge.
Intre timp o scoala din Targoviste se renoveaza prin contributiile voluntare ale celor ce si-au pierdut porcii. Se pregatesc de un ignat special.
Iar liniile navale si aeriene de legatura cu Madagascar asteapta cu motoarele turate.
Sa nu uiti Darie!

tinumaftei

Citat din: Alutus din Septembrie 28, 2018, 09:52:32 AM
Analogii tulburatoare.
Scornicesti locul natal al geniului Carpatilor. Gratia din apropiere, alt loc de legenda . Ce mai ? ! Zona este incubator de genii nascute fie la 6 luni fie la 12.
Vacile lui Niculaie de la Scornicesti dadeau 255 litri de lapte in 23 de ore. Una era pentru recuperare.
Porcii lui Valentin , erau cei mai porci dintre porci. Nici pesta sudaneza nu s-a lipit de ei. Cand au auzit de ea, au intuit ca este mana lui Iohanis si a cerut azil politic in abatoare.
Echipa de futbolisti de la Turis  Turnu Magurele , i-au facut praf pe cei de la Rapid.
Leana lu' Niculae s-a facut academician. Bombonica n-a avut norocul asta. Norocul ei este ca a ramas Bombonica. A fost inlocuita cu o patlagica vanata ce se crede trufanda. In final tot in zacusca ajunge.
Intre timp o scoala din Targoviste se renoveaza prin contributiile voluntare ale celor ce si-au pierdut porcii. Se pregatesc de un ignat special.
Iar liniile navale si aeriene de legatura cu Madagascar asteapta cu motoarele turate.
Dacă știai putina istorie nu vorbeai despre academiciana de renume mondial, sinistra. Ea nu a fost primul academician făcut la apelul bocancilor.
Nenea Carol I și-a făcut consoarta, care era regina, academician deși era doar o poeta mediocra (cu maxima îngăduință) in timp ce marele Eminescu, consacrat ca geniu al poeziei încă din timpul vieții nu a fost membru al Academiei. Evident, nu avea meritul de a fi apropiat al cămările regale, dimpotrivă.
Te încurajez sa iei niște cărți de istorie. Unele sunt și cu poze!