Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

vulpea

K i,mi-e "mila" de tine si de modul cum gandesti/argumentezi.dar ce si cum poti sa inveti mai acatari in ... Ialomita ?

Kov iulian

#5326
Citat din: vulpea din Iulie 14, 2018, 05:58:24 PM
K i,mi-e "mila" de tine si de modul cum gandesti/argumentezi.dar ce si cum poti sa inveti mai acatari in ... Ialomita ?

Mergand pe aceasi logica poate nici Rovana Plumb nu ar mai trebui sa ocupe vreo functie ca au prins-o astia intr-un moment de neatentie si i-au pozat veverita. Astea sunt babisme ipocrite.

Cat de moral e Tariceanu ca a avut sase neveste si Dragnea ca si-a luat una mai tanara decat copii lui?

Tara va intra din nou in criza si nu vom fi pregatiti cu rezerve din cauza unor infractori, idioti iresponsabili care vor sa scape si noi ii judecam pe cei ce se opun lor pt ce au f... , cum si cat au dansat.

vulpea

'ravnesti' la nevestele altora ? pai daca ... pot ?! PS.am zis ca mi-e 'mila' pentru ca tu n-ai avut 'norocul'sa te nasti in ... Zalau , ca asa sigur ajungeai si tu ... primtehnocrat si reuseai sa-ti depasesti conditia ... umila,de aici de pe forum.

stefan1

  Cica era o disputa foarte incinsa intre rusi si americani, care sunt mai evoluati tehnic. Cum niciunul nu ceda in declaratii au hotarat sa faca o intrecere de masini si cine castiga inseamna ca are dreptate.
  A avut loc concursul si ,masina americana pur si simplu a pierdut pe drum pe cea ruseasca.
  Mandru, americanul vine sa isi deguste victoria
  - No vezi ca noi am avut dreptate?
  - Voi vorbiti, ma, care exploatati pe negri?
______________

  @Vulpe e invatat cu o astfel de argumentare. Ce conteaza ca Danilet a sesizeaza niste fapte la care Dragnea ar trebui sa raspunda si nu prea are cum? Tehnica e sa mutam atentia in alta parte. Adica tu vorbesti, ba, care ai cantat si dansat nu stiu cand la karaoke?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

vulpea

@ stefan1 : nu stiu dece am senzatia ... CERTA ca esti bozgor .

Kov iulian


Kov iulian

Antena 3 organizeaza un sondaj pe pagina sa de facebook cerand parerea daca sa fie demis sau nu Johanis.

Dupa o ora vad ca lucrurile nu decurg cum au dorit incep sa blocheze lume la greu apoi refac din nou sondajul si surpriza se repeta istoria apoi il sterg.

Sa fie asta o repetitie pt urmatoarele alegeri?

Probabil le vor repeta pana iese cine trebuie.
"Baneaza" romanii de peste hotare apoi mai incearca o data.

"Baneaza" tinerii mai incearca o data.

Dau pensionarilor inca 10 lei la pensie mai incearca o data.

Pana la final cred ca blocheaza dreptul tuturor romanilor la vot ca nu stiu sa voteze, se voteaza ei intre ei in parlament si prin ordonanta de urgenta.


tinumaftei

@iulian: dacă Johanis și actuala opoziție nu vin cu soluții și personaje credibile (KWJ nu este un personaj credibil), electoratul va merge tot pe mâna pesede. Doua sunt motivele care îl determina: primul, viața nu este totuși arat de rea cum o zugrăvește Realitatea, practic nu trăim mai rău decât in guvernele Tariceanu, Boc, Cioloș ( ca medie, desigur). Doi, pesede scutește electoratul de penibilele "algoritmuri" ale coalițiilor, adica de certurile între membrii componenți ai unei coaliții asa cum am mai avut de la CDR încoace, fiindcă nu văd cum ar putea obține PNL, USR sau PMP singuri, oricare dintre ei 42-45%, ca prin redistribuire sa aibă 50 din mandatele din parlament.

vulpea

Tinule, am votat cu idiotul de I.OHA,numai ca sa nu-l votez pe Poanta/PSD.dar fi sigur ca .. cat de idioti sunt PNLD vs. Orban(pe care l-am cunoscut PERSONAL) @ Bleaga(ati dai seama ce 'ravagii' a facut asta la vama),cunosc sigur/arhidocumentata 'speta' asta,eu fiind din Severin si avand,nemijlocit,prieteni de familie vamesi la Portile de Fier I. sunt prea penibili astia din "opozitie" ca sa nu votez "iarasi" cu PSD,CU PARERE DE RAU o fac !!!

stefan1

Citat din: tinumaftei din Iulie 17, 2018, 03:59:26 PM
@iulian: dacă Johanis și actuala opoziție nu vin cu soluții și personaje credibile (KWJ nu este un personaj credibil), electoratul va merge tot pe mâna pesede. Doua sunt motivele care îl determina: primul, viața nu este totuși arat de rea cum o zugrăvește Realitatea, practic nu trăim mai rău decât in guvernele Tariceanu, Boc, Cioloș ( ca medie, desigur). Doi, pesede scutește electoratul de penibilele "algoritmuri" ale coalițiilor, adica de certurile între membrii componenți ai unei coaliții asa cum am mai avut de la CDR încoace, fiindcă nu văd cum ar putea obține PNL, USR sau PMP singuri, oricare dintre ei 42-45%, ca prin redistribuire sa aibă 50 din mandatele din parlament.

  Stiu ca cei chititi sa voteze PSD nu pot fi intorsi oricate argumente logice ai aduce. Sunt insa oameni nehotarati, care asculta si o tabara si alta si poate vor deduce adevarul din ceata propagandei in care cei de stanga au fost totdeauna experti.
  Ioha nu e adaptat stilului romanesc de a face politica. El spune  ceea ce terbuie facut, ceea ce nu e bine, dar nu de 100 de ori cum fac de obiecei romanii. In garmana este proverbul :"Ein Mann - ein Wort" (Un barbat - un cuvant) si el crede ca e suficient daca spune o data. Spui ca este necredibil. Eu zic ca este cel mai credibil presedinte roman in strainatate. La noi se duce o campanie furibunda de decredibilizare, de la faptul ca nu poate sustine un discurs fara sa citeasca, ceea ce e foarte usor de demontat, ba tocmai este un politician care stie sa spuna lucrurile esentiale si sa raspunda spontat si cu miez la intrebari, la acuzatii absurde ca a facut trafic de copii pentru organe, ca a folosit influenta sa influentaze justitia. Din contra, Dragnea dar si emisarii PSD in Vest sunt tratati cu mare neincredere si mereu se plang cat sunt ei de neintelesi.
  Referitor la faptul ca traim mai bine sub PSD, am explicat tehnica lor: dezechilibreaza bugetele, oferind fara acoperire salarii si pensii, in detrimentul investitiilor care ar trebui sa ajute tara sa prospere. Cand pleaca de la putere lasa pentru cei care urmeaza obligatia de a reechilibra balanta de plati si bugetul asta in detrimentul cresterilor de venituri. Aceasta situatie este apoi exploatata de propaganda PSD, care vine cu dovezi ca atat cat ei au fost la putere, veniturile au crescut mai repede decat sub cei de dreapta. Pe omul de rand nu-l intereseaza echilibrele economice, ci daca ii creste venitul cu 10 lei. Aceasta e forta de convingere a PSD. Daca ati citi cum se desfasoara campaniile electorale in Germania sau in tari nordice, masurile luate pentru dezvoltarea diferitelor sectoare economice, strategiile de dezvoltare sustinute de teorii economice bine fundamentate sunt domeniile principale de confruntare. La noi doar promisiunile fara acoperire conteaza.

  O dovada ca pe pesedei nu-i intereseaza decat salvarea pielii este cea reclamata si de Comisia de la Venetia, in ce priveste reducerea varstei de pensionare a magistratilor. Cand oameni cu munci fizice cum sunt cele din industrie ar trebui sa se pensioneze dupa un stagiu de 40 de ani de munca, magistratii se pot pensiona dupa 25 de ani, desi duc o munca intelectuala, la care din contra ar putea ca varsta de pensionare sa fie mai mare. De fapt la profesori inclusiv universitari se permite prelungirea stagului de munca. Ba oamenii politici, din care foarte multi sunt oameni in varsta dar si cu pregatire juridica, au dreptul sa activeze si la acele varste inaintate. Daca activitatea in Justitie produce asa o uzura rapida si deci pierderea prematura a capacitatii de munca, ar trebui sa se interica acestor 'epave umane' sa mai activeze in domeniul politic dupa varsta asta redusa de pensionare, de cca 50 de ani. De ce totusi s-a luat aceasta masura de reducere a varstei de pensionare. Corelat cu legile care dau pensii speciale care sunt uneori chiar mai mari decat salariile, se mizeaza ca un numar foarte mare de magistrati se vor retrage. Astfel foarte multe dosare in curs care privesc clica politica vor trebui sa fie reluate, deoarece judecatorii sau procurorii initiali s-au retras. E inca o sansa, pentru ca urmaritii penali sa scape sau ca perioada de prescriptie (si ea mult scurtata in multe cauze) sa duca la intreruperea urmaririi. Ce conteaza ca statul va suporta un soc imens, prin pensionarea a cca 25-30% din corpul magistratilor, care si asa erau prea putini si aveau exagerat de multe procese de solutionat? Daca sunt mai putini, termenele in procese vor fi si mai distantate, astfel ca procesele se prelungesc pana intervine prescriptia. Se vor pierde magistratii cu cea mai mare experienta si vor veni incepatori, care vor prefera sa dea castig infractorilor, ca sa nu aiba complicatii cu revizuiri si eventual raspundere materiala daca se dovedeste ca un 'hot' a fost nedreptatit.PSd ar mai castiga ca cu ocazia asta si o seama de sefi din Justitie se vor retrage si in locul lor vor fi numiti oameni noi, oameni de incredere, ca Presedintele a fost scos din mai toate aceste numiri.  Ce mai conteaza ca bugetul nostru sarac va trebui sa plateasca pensii babane acestor tineri pensionari, care dupa o munca de 25 de ani va papa pensia cca 30 de ani, daca traiesc ca pensionari de la 50 la 80 de ani, pe cand un muncitor normal care a lucrat dupa terminarea liceului, deci de la 18 la 65 de ani si a cotizat timp de 47 de ani, va mai primi o pensie (de cel putin 5 ori mai mica decat magistratul) un timp de numai 15 ani, daca nu va da coltul si mai repede, pentru ca el nu isi permita sa se trateze cum isi permite un fost magistrat.
  Toate astea trebue ca un politician responsabil sa le prevada inainte de a aproba o asemenea lege. Pentru a-si salva pielea cativa hoti care altfel nu pot scapa, tara va fi pusa le plata pe cel putin o jumatate de secol. Sa nu uitam ca daca magistratii se pensioneaza asa repede, vor veni dupa ei alti magistrati care la randul lor si ei se vor pensiona repede. Anual numarul de magistrati care ar intra in sistem dar si care s-ar pensiona anual, ar creste cu 60%.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Un caz mediatizat recent si la TV si in presa scrisa:
O tanara romanca venita in tara sa faca un semestru de studii in ara natala, isi gaseste o locuinta cu chirie in centrul Bucurestilor. Acolo, intr-o seara este agresata sexual in lift de un 'masturbator'. Fata face denunt si asteapta ca infractorul sa fie prins si condamnat. Politistul si apoi si procurorul care au preluat cazul au stabilit ca infractiunea nu exista, legea noastra prevazand ca liftul nu este loc public daca imobilul are interfon iar actul masturbarii nu se considera ca atare daca nu sunt minim doua persoane care sa il reclame! Daca asa spun legile noastre, infractorul poate sa isi continue activitatea...

  http://www.tolo.ro/2018/07/17/raspunsul-parchetului-catre-victima-de-20-de-ani-si-catre-toate-femeile-agresate-sexual-fapta-masturbatorului-nu-e-infractiune-dar-fata-poate-face-plangere-in-termen-de-20-de-zile/?utm_campaign=Adevarul-Widget&utm_medium=Parteneri&utm_source=Adevarul

  Am pus acest caz pentru ca si in domeniul economic modificarile recente din Coduri fac ca furturi evidente sa nu se mai considere infractiuni, adica fapta nu exista daca nu este prevazuta in lege. Un lucru este cert: infractorilor trebuie sa le avem grija, sa nu li se stirbeasca din drepturi, asta pentru ca grupul infractorilor este un grup select.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  In ultimele zile in lumea politica dar si in mass-media mare zarva despre pericolul ca guvernul sa dea o hotarare de guvern privind amnistia si gratierea unor fapte penale.
Sustinatorii lui Dragnea se lamenteaza ca iar sunt acuzati fara temei de intentii necurate, desi lor nici nu le trece prin gand sa scoata o astfel de HG. Cred ca romanii au uitat deja de Ordonanta 13, cum asigurau inainte ca nu au nici un plan despre a da o astfel de ordonanta si, hop, intr-o noapte a fost si data si tot noaptea aia a publicat-o in Monitorul Oficial.
  Asta imii aduce aminte de o poezie de Toparceanu:

   Cin' s-a fript cu ciorba...

Fratele nevestei unui negustor
A venit odata pe la casa lor,
Zicând ca la noapte, mâine, cine stie,
Are gând sa plece în calatorie
Si ca, prin urmare,
Vrea sa isi sarute sora la plecare.

— Ba sa nu pui gura pe nevasta mea,
A strigat barbatul, ca intri-n belea!
— Si de ce sa nu pun gura, mai cumnate,
Când stii ca mi-e sora si ca eu i-s frate?!
— Poti sa-i fii si tata! zise omul scurt,
Cin' s-a fript cu ciorba sufla si-n iaurt.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Centenar!
Sărbătoare!
Amnistie!
De ce sa o treacă cu OUG când pot sa o traca prin parlament?
O va vota și pesedeul de limba maghiara, toate Minoritățile, și bucuroși toți ceilalți. La urma va fi promulgată de pesedeul de limba maghiara!
Necazul opoziției este ca PSD nu este hotărât!

Kov iulian

#5338
Septembrie 2016 - PSD:

Trecerea contributiilor de la angajator la angajator este o masura fascista, este tradare de tara, o masura antinationala, un pachet impotriva clasei de mijloc.

Orice masura de acest fel va fi stopata de noi imediat cand venim la guvernare.

=)) =)) =)) =)) =))

https://www.facebook.com/psdjilavacelula13/posts/268212493943677

Prin urmare PSD a devenit un partid fascist, antinational care trebuie inlaturat si chiar desfiintat.

tinumaftei

@iulian: ai măcar o idee vagă despre definiția cuvântului "fascist"?