Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

@stefan: trarati cu mare subiectivism și dubla măsura! Dacă afacerea Strousberg era parafată de Dracnea ați fi avut o imagine corecta asupra ei. Dacă afacerea a fost patronata de Carol I, avem de a face cu o opera nationala.
De fapt afacerea Strousberg a fost o afacere Bechtel mai păguboasă și mai riscanta, fiindcă a pus in joc independența principatului.
Istoria nu se judeca după top 10 sau 100. Asta e doar can-can. Istoria înseamnă fapte și împrejurări, iar lumea de azi nu cunoaște nici 0,5% din întâmplările petrecute acum 100 de ani, darămite de acum 500 de ani. Ma tem ca nici rezistenți din piața nu cunosc mai mult de 1%. Și aici nu ma refer la o evaluare istoricistă, ci la faptele petrecute ca atare.
Nu priviți cu idealism domnia lui Carol I. A avut și el metehnele lui, unele chiar balcanice. Sa va dau un exemplu? Soția lui a devenit academician. Prin urmare nu a fost Leana din Petreștii prima soție de șef de stat ajunsă academician! Mai citează azi cineva din opera lui Carmen Sylva? Dar din Eminescu? Acești doi autori au fost contemporani!
Cât despre Cuza, parca l-ați pus in capul listei! Acum mi-l asemănati cu Tariceanu?

Kov iulian

#5221
Daca tot suntem atat de sociali si inversunati impotriva legilor penale dure hai sa desfiintam cat mai multe nu doar  pe alese care nu convin unor smecheri.

A fura e omeneste spuneau unele camasi albe. Johanis nu e cu poporul si e neamt nu are cum sa inteleaga asta.

Sunt unii din PSD care au destul si nu vor sa imparta bogatia cu cei mai saraci care poftesc la ea pt ca statul paralel ii protejeaza.

Pai ce fel de dreptate e asta, doar unii care au pot fura si alti nu ?

Ori suntem sociali pana la capat ori nu mai suntem.

tinumaftei

@iulian noi vorbim romaneste. A spus cineva ca prețuiește hoția?
Dimpotrivă, senzația mea este ca cei care protestează chiar asta fac: jos hotii lor! Trăiască hotii nostrii!
Cine era doamna UDREA cât timp a fost ministru? A deranjat-o justiția?  Ba! Era utila unor structuri, chiar lui Kovesi. Cazul Ghiță este tras la indigo. Doar doua cazuri de borfași utili umflați pentru mărunțișuri. De adevăratele sume devalizate nu se ocupa "justiția". Nu are timp, e angajata in politica.

Kov iulian

#5223
Citat din: tinumaftei din Iunie 26, 2018, 11:03:51 AM
@iulian noi vorbim romaneste. A spus cineva ca prețuiește hoția?
Dimpotrivă, senzația mea este ca cei care protestează chiar asta fac: jos hotii lor! Trăiască hotii nostrii!
Sa zicem ca cei din PSD reusesc sa schimbe legile penale  cu care statul paralel ii ameninta, apoi vor inlocui teama de lege cu juramantul de onoare pe rosu ca nu vor profita de modificari. Fiind niste oameni de onoare isi vor tine cuvantul pe intreg mandatul.  :nebun: :nebun:

Apoi vor venii alti la putere si nu vor dorii sa jure pe rosu, iar noul stat paralel construit intre timp de PSD nu va avea legi cu care sa ii pedepseasca pe aia noi, iar astia noi vor fura si isi vor bate joc de cetateni.

Sa ne aducem aminte de mandatul de 5 ani al Presedintelui pe care PSD-isti l-au dat pentru ei insisi insa a beneficiat Basescu.
Apoi nu au mai putut suporta ca ala beneficiaza de legile lor si au aruncat tara in scandal si haos.

Daca atunci au marit puterile si durata de mandat al presedintelui, acum depun eforturi ca sa le micsoreze din nou ca sa pregateasca o viitoare criza cand vor obtine Presidentia dar vor pierde Guvernul si Parlamentul.

Deci logica Dvs nu are nici o logica.

PSD-ul asta e deja grup infractional, creaza doar situatii de criza aiurea si probleme tarii, cred ca ar trebui scos in afara legi.
Nu mai avem timp de dramele lor.

tinumaftei

Necazul este ca avem democratie. In democratie contează numărul, nu calitatea.
Asa ca, dacă nu ii convine cuiva cum sunt legile acum sau cum sunt cele făcute de pesede nu are decât sa ii mobilizeze pe oameni la următoarele alegeri. Când vor fi ele.
E greu de acceptat ca cei care au luat putine voturi sa conducă țara. Unde am ajunge?
Pe cei care nu au fost la vot nici măcar nu ii putem lua in discuție. Dacă cineva nu își poate sacrifica o ora din timpul lui, nu are decât sa zbiere pe străzi patru ani de zile.
Necazul este ca din patru in patru ani nu ai pe cine sa votezi. Toți sunt hoți!
Sa va dau un exemplu: dam vina pe pesede, dar uitam ca toți ceilalți sunt beneficiarii măsurilor luare. S-au mărit nejustificat salariile in primarii, a fost vreo primărie sau consiliu local in care PNL, USR, PMP.... sa fi zis "dom'le, salariile sunt nesimțit de mari, hai sa le votam mai mici"? Nici vorba.
Asa ca îmi este greu sa cred cei care ies in strada constant sunt niște indignați autentici (or fi câtva). Cred mai degeaba ca sunt niște activiști politici, in genul lipitorilor de afișe.
Un om cinstit și cu un înalt nivel moral nu poate vota pe nimeni din opoziție, care pana mai ieri era 80% in concertul USL. Atunci erau buni Pesediștii?!

vulpea

Tinule,ai uitat sa precizezi ca ...Carol I a fost un alt cacanar de neamt :ca cum cedarea Transilvaniei catre imperiul austro-ungar  n-ar fi fost 'savarsita' de acest "eminent" de roman zis Carol I !!!

Kov iulian

#5226
Citat din: tinumaftei din Iunie 26, 2018, 05:37:49 PM
In democratie contează numărul, nu calitatea.
Asa ca, dacă nu ii convine cuiva cum sunt legile acum sau cum sunt cele făcute de pesede nu are decât sa ii mobilizeze pe oameni la următoarele alegeri. Când vor fi ele.
E greu de acceptat ca cei care au luat putine voturi sa conducă țara. Unde am ajunge?

Unde am ajunge?

Pai am ajunge intr-o situatia ca in cea in care ne aflam acum cand un grup infractional prin diverse parghii oculte sau mita in diverse forme conduce tara cu voturile a 3,2 milioane de oameni si descurajeaza(in tara) sau blocheaza(peste hotare) votul a 11,5 milioane(61%) de Romani cu drept de vot.

Daca mergem pe logica ca statul paralel are puteri oculte si mistice prin care reusesc sa scoata in strada sute de mii de romani si mint alte 3,78 milioane(20%) sa fie nemultumiti si sa voteze cu ceilalti trebuie vazut cei cu 11,5 milioane de Romani cu drept de vot care nu mai voteaza.

tinumaftei

Citat din: vulpea din Iunie 26, 2018, 08:07:11 PM
Tinule,ai uitat sa precizezi ca ...Carol I a fost un alt cacanar de neamt :ca cum cedarea Transilvaniei catre imperiul austro-ungar  n-ar fi fost 'savarsita' de acest "eminent" de roman zis Carol I !!!
A avut fix profilul unui aventurier, însă clanurile românești și-au cunoscut interesele și printre ele și un interes național. In afara de ceva afaceri gen Strousberg, politica externa a României a fost ghidonata de oamenii politici de la București care cunoșteau alianță secreta între Austro-Ungaria-Germania și România, însă nu aveau nici un interes sa o respecte.
Oare astăzi câte alianțe internaționale secrete funcționează? Câte sunt peste capetele noastre? Sa-i întrebam pe protestatari? Dar ăștia nu au nivel politic peste lipitorii de afișe.

tinumaftei

Citat din: Kov iulian din Iunie 26, 2018, 08:07:31 PM
Citat din: tinumaftei din Iunie 26, 2018, 05:37:49 PM
In democratie contează numărul, nu calitatea.
Asa ca, dacă nu ii convine cuiva cum sunt legile acum sau cum sunt cele făcute de pesede nu are decât sa ii mobilizeze pe oameni la următoarele alegeri. Când vor fi ele.
E greu de acceptat ca cei care au luat putine voturi sa conducă țara. Unde am ajunge?

Unde am ajunge?

Pai am ajunge intr-o situatia ca in cea in care ne aflam acum cand un grup infractional prin diverse parghii oculte sau mita in diverse forme conduce tara cu voturile a 3,2 milioane de oameni si descurajeaza(in tara) sau blocheaza(peste hotare) votul a 11,5 milioane(61%) de Romani cu drept de vot.

Daca mergem pe logica ca statul paralel are puteri oculte si mistice prin care reusesc sa scoata in strada sute de mii de romani si mint alte 3,78 milioane(20%) sa fie nemultumiti si sa voteze cu ceilalti trebuie vazut cei cu 11,5 milioane de Romani cu drept de vot care nu mai voteaza.
Omule, neimplicarea politica a romanilor este rezultatul neîncrederii in politicieni.
Nu exista nici o speranța intr-o posibila schimbare.
Schimbarea domnilor, bucuria nebunilor! Asta e o veche vorba. Romanii nu au avut decât hoți la conducere. Excepțiile sunt nesemnificative.

Kov iulian

Citat din: tinumaftei
Omule, neimplicarea politica a romanilor este rezultatul neîncrederii in politicieni.
Nu exista nici o speranța intr-o posibila schimbare.

Schimbarea domnilor, bucuria nebunilor! Asta e o veche vorba. Romanii nu au avut decât hoți la conducere. Excepțiile sunt nesemnificative.
Hai sa vedem ce hoti au condus mai mult si cui trebuie sa multumim.

Aproape 70% din timp a condus PSD.

*Nu am verificat deocamdata acele date pt ca acum cateva minute am gasit graficul.

tinumaftei

Nu verifica!
Dacă verifici afli adevarul. Dar propaganda nu are nevoie de sadea.
Din 29 de ani, primul ministru a fost de dreapta 13-14 ani iar președintele a fost ne PSD vreo 16 ani, adică mai mult de jumătate.

stefan1

  Cele mai critice declaratii contre lui 'Livache' vin de la prietenul lui Ponta:

,,Îl avertizez pe Liviu Dragnea să nu paraziteze discuţia de mâine de la moţiunea de cenzură cu acele minciuni stupide şi propaganda sinistră a «luptei cu Statul Paralel» / Liviu Dragnea ştie foarte bine că acesta este o manipulare a consilierilor săi - nu a existat niciodată un «Stat Paralel» ci doar instituţii ale Statului Român care au funcţionat mai bine sau mai rău - iar Liviu Dragnea a luptat şi luptă şi azi să intre în graţiile acestor instituţii şi să negocieze cu acestea - iar atunci când nu le poate folosi în interesul său le atacă sub denumirea de «Stat Paralel» ; dacă justiţia l-a condamnat Dragnea înţelege că nu a «negociat» destul de bine cu «Statul»!", susţine Ponta.

Victor Ponta mai afirmă că, spre deosebire de George Maior sau Eduard Hellvig, care au obligaţia instituţională de a nu riposta la ,,mizeriile lui Dragnea", el a tăcut din respect faţă de statul român şi din jena de a,,"spăla în public" rufele murdare ale ,,camaradului Liviu".

,,Aşa că m-am decis să prezint o fotografie-avertisment pentru Dragnea / ştiu că va înţelege mesajul meu, ştiu că moare de frica celor de care a spus că nu îi este frică, şi îi cer ca mâine să ne lase să discutăm în Parlament despre problemele guvernării fără să îşi mai pună Propaganda să ne intoxice cu marota «Statului Paralel»!", încheie Victor Ponta, publicând o fotografie în care apar el, Dragnea şi George Maior.

  https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/ponta-publica-o-fotografie-avertisment-la-adresa-lui-dragnea-953626
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

vulpea

"nene" st1,nu am vazut in viata mea o lichea mai mare decat Poanta ! si ati spun asta pentru ca am avut de a face personal cu aceasta lichea.cum ati "suna" chestia asta ? sa ti se desfiinteze intreprinderea in noiembrie si in martie anul viitor sa vi tu Poanta ( ca sef al corpului de control al primministrului Nastase) sa gasesti majorele nereguli la intreprinderea deja desfiintata, pentru care ai decis sa desfiintezi intreprinderea !!! care va sa zica RETROACTIV ???!!!. SALVE,cu Poanta cu tot .

vulpea

PS. de altfel,cei cu scaun la cap au putut/avut ocazia,sa-i vada 'caracterul' si cu nerespectarea intelegerii dintre el si Crin Antonescu (USL).

vulpea

PS1. numai din cauza lui Poanta l-am votat pe catastrofa de I.OHA.