Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

Citat din: tinumaftei din Februarie 22, 2018, 06:52:40 AM

Mda! Strugurii sunt acrii!
Daca Olanda primea cadou Portul Constanta, am fi fost o democratie de catalog si eram de mult in zona Schengen!!
Cam astea sunt standardele democratiei europene.
Sa va mai amintesc si altele: PETROM, BCR, RENEL, terenurile agricole, padurile, perimetrele  petrolifere.... toate fac parte din marea carte a democratiei occidentale si toate au fost cedate "strategic" pentru dezvoltarea democratiei romanesti.
Nu mai poate neamtul, olandezul, austriacul, francezul... de grija democratiei in Romania, pentru romanul Stefan!!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1


Citat din: tinumaftei din Februarie 22, 2018, 06:52:40 AM

Mda! Strugurii sunt acrii!
Daca Olanda primea cadou Portul Constanta, am fi fost o democratie de catalog si eram de mult in zona Schengen!!
Cam astea sunt standardele democratiei europene.
Sa va mai amintesc si altele: PETROM, BCR, RENEL, terenurile agricole, padurile, perimetrele  petrolifere.... toate fac parte din marea carte a democratiei occidentale si toate au fost cedate "strategic" pentru dezvoltarea democratiei romanesti.
Nu mai poate neamtul, olandezul, austriacul, francezul... de grija democratiei in Romania, pentru romanul Stefan!!

  Ne-am invatat sa dam vina pe altii. Am capusat toate firmele rentabile ale tarii, nu degeaba Prahova cu rafinariile si petrolul are asa mare coruptie. Motivarea cu care occidentul ne-a obligat sa privatiza aceste sectoare de o valoare exceptionala a fost tocmai aceasta proasta administratie din partea statului. Ce este uimitor este ca si pe urma statul roman detinea la aceste firme aproape jumatate din actiuni, pe care ne-am grabit sa le vindem si pe acelea, in loc sa luam dividende dupa ele. Cat despre portul Constanta, unde la fel evaziunea fiscala este inspaimantatoare, daca ar fi manageriata de olandezi am avea mult mai mult venit si s-ar reduce marfurile de contrabanda.
  Nu stiu de ce e asa de greu sa intelegem ca o tara unde coruptia este foarte mare nu are sanse de dezvoltare si asta o stie si neamtul si francezul si americanul si spune ca nu vrea sa fie tovaras cu un sarantoc pe deasupra si hot. De aceea conditia de a fi primiti in casa europeana cu drepturi depline este sa dovedim ca macar ne straduim sa luptam contra hotilor, nu sa cautam cat mai multe subterfugii pentru a-i face scapati de mana legii.
  Uita-te la familia Cosma din Ploiesti. Tatal a fost denuntat ca a primit un milion de euro doar pentru a acorda unei firme dezapezirea din judet. L-a parat chiar cel care a dat mita, pentru a i se reduce din propria pedeapsa. Daca tatal nu a mai putut sa ocupe un post politic, l-a impins pe baiat si l-a facut parlamentar. Se stie cat trebuie sa cotizezi pentru partid si cate pomeni electorale trebuie sa dai ca sa ajungi pe un loc eligibil la alegeri. De unde atatia bani?. A fost descoperit si baiatul cu operatiuni mafiote si condamnat la 5 ani de inchisoare. Atunci tata a impins fata, cea 'paradita' de Portocala, si a facut-o parlamentar, cu alte cotizatii corespunzatoare la partid. Baiatul a turnat nu pe unul sau doi infractori din judet ci in12 dosare, mergand la procuratura ca la el acasa. Dar delatiunea doar iti reducea din pedeapsa si nu te absolvea de ea. Atunci avocatii care ai vazut cati erau la proces, l-au invatat sa actioneze altfel. Sa incerce sa discrediteze pe procurori si sa retracteze tot ce deja era recunoscut, spunand ca a fost fortat sa dea acele declaratii. Acest tertip se combina cu schimbarile legislative in ce priveste probatiunea, nu mai erau valabile inregistrarile care le dovedeau complicitatile, pentru ca au fost facute cu aparatura SRI, singura care atunci avea astfel de echipamente performante. Asa vor scapa de intreaga pedeapsa. Probabil oamenii lor au convins pe toti martorii din proces sa-si retraga declaratiile (facute sub juramant) spunand ca au fost fortati sa le faca. Ultimul care recent si-a retras plangerea este chiar cel care a dat milionul, probabil fiind convins de oamenii mogulului ca prin denunt doar isi reduce din pedeapsa, dar daca procurorul este compromis, si el scapa de intreaga condamnare. Daca ati vazut, dezvaluitile de la Antena 3 ale lui Vlad Cosma erau citite de pe un prompter, de fapt la fel cum a facut si Ghita cu care era si prieten si colaborator (ceea ce nu l-a impiedicat sa faca denunturi si impotriva acestuia).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

 Unde a a fost justiția când au căpușat industria românească ?  Probabil Că tot acolo unde au fost și în cazul cercetării dosarului Microsoft!
Justiția doarme în papuci și se laudă din când în când cu câte un nume sonor ca sa ne dea impresia ca lucrează.
Ghiță a fugit in Serbia după ce s-a pupat pe botic cu șefii celui mai ce, serviciu de intelligens românesc!
Cine a inventat corupția? Țăranul Gheorghe  care aduce un cocoș doctorului sau străinii care au năimit cu milioane pentru a pune mâna pe  economia românească ?
Cine face evaziune buticarul de la colț sau multinaționale și băncile toate străine care merg an de an pe pierdere de parcă ar fi samaritean milos ?!
Am o sila viscerala pe neocomuniștii dar nu pot decât sa rad de impotenta opoziției care nu e in stare de nimic altceva decât sa se laude cu rezultatul delațiunilor

yulian

Citat din: tinumaftei din Februarie 22, 2018, 03:26:28 PM
Cine face evaziune buticarul de la colț sau multinaționale și băncile toate străine care merg an de an pe pierdere de parcă ar fi samaritean milos ?!

Antena 3 e aici??  =)) =)). Multinationalele nu fac si nici nu vor face evaziune fiscala. 99.99% evaziunea este facuta de catre buticarul de la colt. Aaaa...ca profita de legislatia din RO privind preturile de transfer? Aia nu e evaziune Tinu...e profit...externalizarea profitului. Daca te uiti si peste ocean, Apple, cea mai mare companie din lume plateste taxe mici si foarte mici in SUA..de ce oare?? Din cauza evaziunii??

tinumaftei

Buticarul e prost, multinaționalele e deștepte! (sic)
Banii sustrași de buticar intra in mare parte tot in economia României, pe când ceilalți fac: pa, pa!
Cum subminează buticaru' economia naționala?! N-ar fi mai bine sa închidă magazinul și tot comerțul sa fie al multinaționalelor?
De ce sa existe inițiativa privată, capital românesc? Nu! Vrem negrii pe plantații! Ca de dragul forței de munca au venit multinaționalele aici!
Fain! Acum negrii pe plantații, mâine carne de tun!

Aurel

 =D> =D> =D>
Citat din: tinumaftei din Februarie 22, 2018, 05:00:06 PM
Buticarul e prost, multinaționalele e deștepte! (sic)
Banii sustrași de buticar intra in mare parte tot in economia României, pe când ceilalți fac: pa, pa!
Cum subminează buticaru' economia naționala?! N-ar fi mai bine sa închidă magazinul și tot comerțul sa fie al multinaționalelor?
De ce sa existe inițiativa privată, capital românesc? Nu! Vrem negrii pe plantații! Ca de dragul forței de munca au venit multinaționalele aici!
Fain! Acum negrii pe plantații, mâine carne de tun!
^:)^ =D> ^:)^

oroles

Plagiatul lui Kovesi nu a existat. Idiotul care a semnalat plagiatul nu si-a dat seama ca persoana pe care a plagiat-o Codruta e ...tot Codruta. Articolul sursa a plagiatului era scris tot de Codruta, si semnat de ea cu numele de fata. Si Antenele au fost amendate atunci. Asa ca nu mai induceti in eroare domnule stefan1. Sunt maestru in recunoasterea unui plagiat.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Aurel

Citat din: oroles din Februarie 22, 2018, 08:54:48 PM
Plagiatul lui Kovesi nu a existat. Idiotul care a semnalat plagiatul nu si-a dat seama ca persoana pe care a plagiat-o Codruta e ...tot Codruta. Articolul sursa a plagiatului era scris tot de Codruta, si semnat de ea cu numele de fata. Si Antenele au fost amendate atunci. Asa ca nu mai induceti in eroare domnule stefan1. Sunt maestru in recunoasterea unui plagiat.
Concluzia de plagiat o fi traso doar un "idiot"?

stefan1

Citat din: tinumaftei din Februarie 22, 2018, 03:26:28 PM
Unde a a fost justiția când au căpușat industria românească ?  Probabil Că tot acolo unde au fost și în cazul cercetării dosarului Microsoft!
Justiția doarme în papuci și se laudă din când în când cu câte un nume sonor ca sa ne dea impresia ca lucrează.
Ghiță a fugit in Serbia după ce s-a pupat pe botic cu șefii celui mai ce, serviciu de intelligens românesc!
Cine a inventat corupția? Țăranul Gheorghe  care aduce un cocoș doctorului sau străinii care au năimit cu milioane pentru a pune mâna pe  economia românească ?
Cine face evaziune buticarul de la colț sau multinaționale și băncile toate străine care merg an de an pe pierdere de parcă ar fi samaritean milos ?!
Am o sila viscerala pe neocomuniștii dar nu pot decât sa rad de impotenta opoziției care nu e in stare de nimic altceva decât sa se laude cu rezultatul delațiunilor

  Daca Justitia functiona, tara nu avea cum sa ajunga asa. Justitia comunista era astfel formata incat sa se supuna total politicului. Aceiasi juristi , dupa '89, au trecut in slujba noii puteri, care de fapt era detinuta tot de vechii. Nici nu se punea problema sa indrazneasca sa cerceteze puterea politica si nici pe noii imbogatiti care erau fie din clasa politica fie sprilinitorii ei din umbra.
  Pana nu a venit Base, care ocult a strans date si despre oamenii politici si de judecatori, si-a pus in posturi cheie oamenii lui si a inceput sa faca condamnari, din pacate numai dintre opozantii politici. Motive de arestari erau din belsug. Sa nu uitam de Nastase care a trebuit sa inventeze pe 'matusa Tamara' ca sa isi justifice macar un milion din marea lui avere. Faptul ca Base a promovat in functii importante oameni tineri ar putea fi justificat, pentru ca acesia inca nu erau 'inraiti in rele', nu puteau fi santajati cu trecutul lor de catre sprijinitorii sus-pusi ai infractorilor si totodata erau tributari lui Base care i-a promovat. Cel putin a inceput sa fie cercetati si pedepsiti si infractori pana atunci intangibili. Metodele de probatiune s-au perfectionat, ajutorul Securitatii in strangerea de probe eu zic ca a fost benefic si si constitutional pentru ca marea coruptie pune in pericol insasi securitatea nationala. Dupa ce s-au gatat mandatele lui Base, Iohannis a dat mana libera DNA sa cerceteze infractiuni din tot spectrul politic, dar asta a marit foarte mult numarul adversarilor DNA, ca hoti se gasesc in toate partidele. In special ascultarea corespondentei si denunturile erau mijloace foarte eficiente de strangere de probe, de aceea PSD-ul le-a interzis cu motivatia ca incalca drepturile omului. Asa ca majoritatea marilor dosare care se bazau pe aceste dovezi au fost retrase sau pierdute din lipsa de probe valide. Dar acum trebuie neaparat inlaturata si Kovesi, care nici acum nu s-a invatat minte sa nu se mai lege de cei de la putere si sa ii lase sa fure in voie.
  Acum am citit ca Primaria Capitalei a cumparat 400 de autobuze de la o firma turceasca. Din suma alocata se intelge ca un autobuz va costa 250.000 euro + TVA. Curios ca exact astfel de autobuze au fost cumparate de Malta, care insa a platit numai 170.000 euri/bucata. Normal se da un discont daca valoarea comenzii este mai mare. Ori aici pretul este cu 33% +TVA mai mare decat au platit maltezii. Si mai interesant este ca firma care intermediaza achizitia este o firma a vestitului Ghita! DNA-ul este trimis 'caine surd la vanatoare' sa depisteze astfel de aranjamente din care o suma mare de bani sigur va ajunge la cei care aproba astfel de contracte, iar noi suntem condamnati sa platim la nesfarsit astfel de hotii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Ma bucur ca ati admis ca baza noii justitii este construita prost!
Mecanismul de control asupra afacerilor desfasurate de entitati publice este mai degraba politic decat judiciar. Adica, oamenii care au votat vad ca au ales prost si data urmatoare aleg in consecinta. La noi insa de 30 de ani nu este alternativa. Toti cei care ajung, consilieri, primari, parlametari, ministrii, prim ministrii, presedinti, toti, stiu ca a doua oara nu mai prind ciolanul. Asa ca fura la fel, ba chiar fac olimpiada pe tema aceasta: Cine fura mai mult in patru ani!!
O tara in care justitia este selecetiva iti ofera o sansa! Sa furi fara sa fii prins. Si justitia din Romania demonstreaza asta! Dintre toti prim ministrii doar Nastase a fost condamnat, desi au furat toti. Din mii de primari care au furat nu au fost prinsi decat cativa, restul au fost norocosi.
Acesta este mecanismul.
In nici o tara nu sta un politist, un procuror si un judecator langa fiecare decident pe bani publici! Dar in celelalte tari tot prostu stie ca atunci cand primeste o galeata, o umbrela, o sticla de ulei sau bani inainte de alegeri, toate acestea sunt din buzunarul lui. Numai la noi perversitatea ajunge la cote balcanice, dupa ce primim spaga, facem delatiunea!
Si acum intrebarea: Care din partidele cunoscute si care viermuiesc in fruntea tarii nu a corupt alegatorii in vreun fel???!

P.S. Cat priveste autobuzele cumparate sa stiti ca mai exista o explicatie: Am cumparat un camion MAN nou-nout cu vreo 135000 de euro fara TVA. Daca eram cumparator german nu plateam mai mult de 100-105.000 fara TVA. Si asta se intampla si cu tractoare, combine... tot felul de utilaje. Ost este o colonie mănoasă pentru West.

stefan1

  Vad ca nimeni nu mai e interesat de anticoruptie!
  Cat de mare e diversitatea umana sau cat de mari interesele in joc, de pot fi exprimate de oamani docti pareri diametral opuse!
Despre cercetarea de ieri de la CSM Antena3 titreaza ca TuDorel a facut-o praf pe Kovesi care nu mai are nici o solutie de iesire decat demisia. Dimpotriva, alte posturi spun ca Kovesi a demontat punct cu punct acuzatiile lui Toader, dand concret hotarari ale diferitelor organe de cercetare care infirmau acuzatiile trecute de ministru in raportul in 20 de puncte.
  Eu, care de la inceput credeam ca este un efort conjugat si disperat al PSD-ALDE ajutati de cei care sunt pe punctul de a fi definitiv condamnati in diferite procese de frauda si de niste posturi media puternic polarizate politic, de a da cu orice pret jos pe Kovesi si de a pune la indoiala toate deciziile luate de fapt de judecatori si nu de procurori, cred ca Kovesi, care a raspuns punct cu punct acuzatiilor, a fost mai convingatoare. De fapt i-a si batut obrazul lui Dorel, reprosand un lucru care este statornicit inca din antichitate si pe care acesta ca profesor de Drept trebuia sa il aiba in sange, ca pentru a afla adevarul trebuie sa asculti toate partile. El nu a discutat deloc cu Kovesi, sa vada si parerea si justificarile ei inainte de a face acuzatiile publice.

  Un alt prilej de contrazicere este daca Ioha are sau nu obligatia sa o destituie pe Kovesi. Se vede cat de proaste au fost facute legile daca acelasi inscris poate fi interpretat intr-un fel de o tabara si diametral opus de cealalta. Eu stiam ca Iorgovan e parintele Constitutiei. Acuum s-a sculat altul care zice ca a facut-o si de atunci s-a gandit sa il scoata pe Iliescu din procesul de numire si destituire din Justitie (zic eu), asa ca la DNA (care nu exista atunci) s-a gandit ca presedintele poate numi, dar este obligat sa destitue seful DNA, daca asta vrea ministrul Justitiei. Se interpreteaza ca nu stiu ce cuvant sugereaza ca la destituire presedintele tarii nu poate decat sa asculte de ministrul Justitiei. Eu ma leg doar de ce prevede legea 303 din 2004  fara posibilitate de interpretare: "Presedintele poate demite seful DNA  la propunerea ministrului Justitiei si cu avizul consultativ al CSM. E la mintea cocosului, dar nu si a distinsilor juristi, ca din moment ca presedintele trebuie in prealabil sa consulte parerea CSM, el poate fi influentat de acea decizie sa aprobe sau sa respinga cererea de demitere. Ce rost mai avea sa consulte CSM, daca el oricum era obligat sa faca ce vrea ministrul Justitiei?? Aici nu este o interpretare a unei nuante sugerate de un cuvant, ci este o prevedere OBLIGATORIE pe care numai niste oameni fara judecata ar fi putut-o prevedea in lege daca decizia de demitere nu mai putea fi schimbata. Si Zegrean, fostul presedinte al Curtii Constitutionale spune ca presedintelui nu-i poate comanda ministrul Justitiei, dar actuala CC are majoritate politica din partea PSD-ALDE si a luat deja multe decizii influentate de acest partizanat. E clar ca Occidentalii nu pot fi mintiti si daca PSD vre cu hai-rup sa isi impuna vointa, tara va avea mult de suferit si pe plan intern dar si in relatiile cu UE. 
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Closcutz

Ideea ca unele posturi tv prezinta situatia intr-un fel iar altele in mod diametral opus este problema mai veche. Clasa politica la randul ei in loc sa fie unita spre binele celor multi se comporta ca niste haite de hiene nepasandu-le decat de interesele individuale si de grup.
   Kovesi nu reprezinta nici integritatea justitiei si nici nu este mamica DNA. Ea a fost "cateaua" credincioasa a lui Basescu, iar acum a lui Johanis. Corupti sunt in tot spectrul politic nu numai intr-un partid sau doua! Dosare facute cu dedicatie, la comanda, cu probe "fabricate", denunturi in care denuntatorii nu sunt trasi absolut deloc la raspundere pt faptele lor, dosare care se flutura pe la nas din interese politice( cum era unul propus pt o functie abia atunci se scotea de la naftalina dosarelul prafuit. )

mape 48-petru manea


bismark

    De acord,Petre tara asta de la 90 incoace nu a fost condusa de un roman adevarat care sa puie suflet pentru ia si nu sa stea in genunchi, Iliescu un rom, romanizat ,Petre roman un evreu uns cu toate alifiile de taicas-o , Constantinescu un secretar de partid pe facultate dar macar a recunoscut ca a fost invins de nomenclatura si securisti, Basescu un tatar care e securist pina in maduva oaselor, acum de un neamt care este sub papucul securitatii si nomenclaturii comuniste, este un proverb ,, lupul isi schimba parul dar naravul ba,, si in aproximativ toate puterile statului capii sint de alte natinalitati, SRI Helvic, DNA Kiovesi,etc.si atunci se mai gasesc niste cozi de topor ca cei care se ocupa de HAOS sau #  rezist si uite asa romanii vor fi minoritari peste citeva zeci de ani.Cind vor pleca cei mai multi afara ca slujitori ai vestului pentru citiva galbeni.Sa fim sanatosi noi ne-am trait traiul , ne-am mincat malaiul, ce folos ca am rabdat si am construit o tara, daca acum am ramas fara ea. Cu respect  ^:)^ :bzz: %%-
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Kov iulian

Citat din: Closcutz din Februarie 28, 2018, 10:18:31 AM
Ideea ca unele posturi tv prezinta situatia intr-un fel iar altele in mod diametral opus este problema mai veche.
Clasa politica la randul ei in loc sa fie unita spre binele celor multi se comporta ca niste haite de hiene nepasandu-le decat de interesele individuale si de grup.

Poti sa respecti o presa de opozitie care critica un guvern, un politician dar cum sa respecti niste pupincurusti care exista pentru a sustine prostiile unui partid aflat la guvernare si indivizi dubiosi?

Toti spuneau ca "revolutia fiscala" e o masura proasta si o sa afecteze populatia, Antena 3 spunea ca nu si ii faceau mincinosi pe aia care spuneau asta.
Bravo PSD ai marit salariul brut si ai scazut salariul net in mana.
De fiecare daca cand idioti din PSD schimba guvernul, primul ministru, legile etc mincinosi de la Antena 3 inventeaza nu stiu ce poveste pentru a deturna atentia.

Acum cand cu zapada asta au inceput sa minta si sa exagereze cu temperaturi de -30-40 de grade mai ceva ca la polul nord ca sa acopere regimului PSD.
Asta nu mai e presa e o mizerie si o rusine pentru presa din Romania.

PS:  https://www.businesscover.ro/parlamentul-vrea-sa-dea-liber-la-taierea-padurilor-virgine-cu-legea-in-mana/