Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Citat din: cornelioandanciu din Ianuarie 22, 2018, 06:57:06 PM
Declaratia 600.... Intreb si eu, ca nu stiu, Acest 600 este numarul de ordine al declaratiilor pe care intreprinzatorii  trebuie sa le depuna la fisc ? Adica... exista 600 de tipuri diferite de declaratii pe care intreprinzatorii trebuie sa le depuna la fisc ? Intreb si eu, nu va suparati !

Nu sunt 600 de declaratii asa le vine astora sa le numeroteze vezi poza de jos.
Apropo sa prelungit data de depunere pana in martie.

Kov iulian

Motivul pentru care Gadea se lupta ca un leu cu "statul paralel".

Ii era dator lui Voiculescu (sau a fost cumparat) cu 150 de mii de euro (7 miliarde de lei vechi) iar condamarea acestuia il afecta la buzunar.

https://m.digi24.ro/stiri/actualitate/anaf-poprire-conturi-mihai-gadea-recupera-bani-dosar-dan-voiculescu-867148

stefan1

  Acum incordarea cu UE fata de Legile Justitiei mie mi se pare un lucru serios. PSD crede ca poate sa minta si pe europeni cum ne mint pe noi. Ne spune ca cei care ies la demonstratii de fapt sunt niste prosti care nu au citit de fapt legile impotriva celor care protesteaza, daca nu sunt de-a dreptul platiti de Soros si multinationale. Si lui Juncker i-a reprosat la fel, ca este prost informat. Ala insa a raspuns (dovada ca il preocupa situatia de la noi) ca are multe surse de informare si vorbeste in cunostinta de cauza. Atentionarile sunt dure si se poate sa fie urmate de sanctiuni.
  Justificarile partii romane sunt puerile: spune ca au existat largi dezbateri inainte de aprobarea legilor. Ce nu spune este ca CSM, o mare parte dintre procurori si judecatori cat si organizatii civice si chiar presedintele tarii nu sunt de acord cu aceste modificari. Nu spun majoritatea parlamentara nu a tinut cont de opiniile contrare planului lor si indiferent de explicatiile date de cei care se opun modificarilor, ei nu au tinut cont de obiectii. Adica a fost doar o forma fara fond a dezbaterii publice. Mai mare magarie s-a facut cu amendamentele la diferitele articole de lege. Desi erau zeci de amendamente, pentru operativitate, Ciordache a hotarat ca daca la un articol de lege se aproba un amendament, atunci celelalte zeci de amendamente aduse aceluiasi articol nici macar nu se mai iau in discutie, oricat de justificate ar fi ele.
  Mitocania cu care sunt tratati cei care se opun planurilor PSD de a scapa de mana legii este revoltatoare. S-au criticat permanent protestatarii, ca demonstreaza contra unor legi care inca nici nu s-au aprobat si deci nu se cunoaste forma finala a lor (dar se cunosteau propunerile). Aceleasi critici le-a adus si criticilor dinspre UE. Acum, cand o parte din acele legi s-au aprobat, sunt reactii recente care spun ca UE trebuie sa stie ca Parlamentul Romaniei este o institutie respectabila, care nu poate sa-si retraga niste legi abia aprobate. Cu alte cuvine dupa ei era inutil sa protestezi inainte de aprobarea legii pentru ca nu stiai ce amendamente se aduc in ultimul moment, dar la fel de inutil este sa protestezi dupa aprobarea legilor, ca este sub demnitatea Parlamentului sa-si retraga legile abia promulgate. Ei nu vad nici o contradictie in aceste sustineri.
  Se mai cere UE sa dea date concrete, articolele de lege pe care ei le critica. De fapt sunt o inlantuire de modificari care au ca rezultat final reducerea drastica a posibilitatilor de investigare pentru DNA, de reducere a influentei presedintelui sau a institutiilor care nu le sunt supuse in alegerea conducerilor din Justitie si magistratura. Eu dau doar cateva astfel de masuri:
- reducerea drastica a aprobarilor de ascultare a grupurilor de infractori
- anuntarea acestora ca sunt pusi sub ascultare, ca sa stie sa se fereasca
- sa fie distruse probele care nu servesc cauza cercetarii, adica daca cercetezi un furt dar descoperi ca s-a facut si o crima, dovezile pentru aceasta trebuie sa fie distruse, ca nu intereseaza cauza pentru care s-a primit aprobare de ascultare
- denuntul unor infractiuni sa nu se mai rasplateasca cu reducere de pedeapsa!!!
- sa se limiteze drastic timpul pana la care se poate depune un denunt
- probele obtinute fara respectarea tuturor prevederilor de legalitate se distrug. Asa s-au distrus sute de dosare de cercetare bazate pe ascultari ale SRI, pe baza carora s-au facut arestari rasunatoare. S-a dat intaai hotararea ca cei condamnati definitiv pe baza acelor probe sa ramana condamnati, dar cei care au dosare inca in cercetare sau care mai au cai de atac sa nu mai poata fi confruntati cu acele probe. Din aceasta cauza, eliminand probele audio si video devenite ilegale, DNA a pierdut o gramada de procese. Daca probele nu s-ar distruge, macar acest DNA ar putea dovedi ca a avut motive serioase de inceperea cercetarii asupra unor cauze. Daca probele vor fidefinitiv distruse, atunci hotii se pot intoarce impotriva procurorilor, (cum deja a inceput sa se faca), acuzandu-i ca i-a cercetat politic, fara dovezi.

  Iarasi repet ce cred cu tarie: intr-o tara in care coruptia este de proportii foarte mari si care ameninta dezvoltarea sai chiar existenta tarii, masurile de combatere a coruptiei trebuiesc inasprite si nicidecum imblanzite. Ori se vede clar ca se vrea impiedicarea strangerii de probe contra infractorilor si reducerea pedepselor pentru acestia. Tragic este ca din toate partidele exista un sprijin tacit pentru transformarea Justitiei intr-o institutie neputincioasa, incat marii hoti sa scape cu averile pe care le-au furat sau le vor fura. Un referendum pe care Iohannis voia sa il initieze cred ca acest lucru trebuia sa il clarifice: "vreti ca masurile de combatere a infractionalitatii economice sa fie 1 mai blande sau 2 mai aspre?"
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

vulpea

mai st.1 esti dus cu pluta rau de tot.esti de-a dreptul bolnav ! pentru tine,parchetara comunista este mana ta cereasca  sau 'mama omida '?!  pe zi ce trece,esti de-a dreptul penibil in tot ce argumentezi.chiar nu ti-e frica sa devii penibil in tot ce spui ???

bucovineanu

Stefan vine cu argumente la ceea ce sustine. Tu nu ai nici un argument si vii doar cu jigniri si invective.Sa stabileasca cei care citesc care e penibilull.

Kov iulian

@vulpea

Iti garantez ce majoritatea romanilor nu plang de mila PSD sunt de acord cu ce se intampla si vor sa vada " sange".


roi_ag


gheghe

    S-a deschis vanatoarea la rapitori ? Domnul Pistol ar trebui sa faca uz de arma pentru asanarea raului,sau macar sa-l sperie?...

vulpea

#4913
bucovineanu,al crezi pe st.1 un handicapat care nu poate sa se apere singur si-i trebuie musai un 'avocat' atat de 'pricefut' ca tine ?  K.i., de aceea  au votat romanii cu peste 50 % PSD.ul , pentru ca nu-i intereseaza ? cred ca sti ... 'cine ridica sabia ...'.sunt convins ca si pentru voi  = # e la fel de valabila ! roi _ ag. , mai bine asa decat ... dus cu pluta.

Regret că nu am văzut la timp această postare, incalificabilă!
Un prim avertisment pentru @vulpea, la următoarea abatere de acest gen ne va părăsi !

bucovineanu

Regret ca ti-am raspuns la mitocaniile tale. Chiar nu meriti ca cineva sa-ti raspunda la jignirile pe care le debitezi. Nu inteleg de ce administratorul iti permite sa-i jignesti pe toti care nu sunt de acord cu tine.  Stefan este un intelectual si bine a facut ca nu ti-a raspuns. A considerat ca nu se merita sa coboare la nivelul tau si bine a facut.

MirceaCalin

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 29, 2018, 10:17:25 PM
Regret ca ti-am raspuns la mitocaniile tale. Chiar nu meriti ca cineva sa-ti raspunda la jignirile pe care le debitezi. Nu inteleg de ce administratorul iti permite sa-i jignesti pe toti care nu sunt de acord cu tine.  Stefan este un intelectual si bine a facut ca nu ti-a raspuns. A considerat ca nu se merita sa coboare la nivelul tau si bine a facut.

SUBSCRIU !!!

MITOCĂNIA NU SALVEAZĂ ROMÂNIA.
(nici agamatismul!)

stefan1

  Este adevarat ca unor mesaje nu merita sa dai raspuns. Omul isi arata singur felul de gandire si capacitatea de dialog si cine il citeste isi poate face o impresie.
  Eu nu am de ce sa ma supar pe el, fiecare da ce are.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

vulpea

bucovineanu & stefan 1 ,spre stiinta voastra,aflati ca am 2 facultati TEHNICE la activ,ambele cu bursa la stat si chiar sef de grupa la una din ele (CFDP = FACULTATEA LUI SALIGNY = prima facultate din RO),timp in care am 'aprofundat' si RENASTEREA FRANCEZA.care ziceti ca e mai 'intelectual' ? si asta in perioada OPRIMANTA a regimului comunist,atat de blamat de unii din voi !am fost fiu de 'chiabur'(origine NESANATOASA),tatal epurat din PMR/1950 ca fiu de chiabur 'infiltrat' in partidul muncitoresc si suspectat apoi de legionarism(ramasita burgheza inacceptabila).am avut un coleg arestat in clasa II-a ca dusman al poporului pe vremea lui Gh.Gh.Dej(am trait ,pe viu si personal, perioada de teroare muncitoreasca din vremea G.G.D., nu cu mult diferita de cea 'impusa' de .. # ..  azi). AUD ???!!!

bucovineanu

E ultima data cand iti  raspund. Povestea cu doua facultati o repeti, ne-ai mai spus-o. Dar dupa limbajul si expresiile folosite nu dovedesti defel ca esti absolvent a doua facultati. Limbajul folosit pare a fi mai degraba al unui om .....hai sa fiu bland si sa zic...  needucat, care neavand argumente isi jigneste interlocutorul. Cat despre faptul ca spui ca erai fiu de chiabur nu stiu ce sa zic. Am cunoscut si eu asemenea cazuri. Dar nu au facut 2 facultati, au fost exmatriculati imediat ce li s-a aflat situatia. Au fost si situatii cand au semnat angajamente si si-au continuat studiile si asa au ajuns in functii importante. In cazul de fata cred ca in regimul trecut ai avut importante  avantaje si de aceea ii aperi cu atata inversunare pe urmasii celor care au fost atunci la conducere. Nu te obosi sa-mi raspunzi.

D006

Hai sa vedem realitatea ! La ora actuala Romania este condusa de un guru pe nume Dragnea care are 3,2 milioane de adepti . El poate face orice in tara asta ca adeptii lui tot in genunchi vor sta in fata lui. Poate sa schimbe toate legile justitiei , poate taia toate investitiile , poate taia toate drumurile dintre regat si Ardeal ca cei 3,2 milioane tot pe el il vor vota.
  La ora actuala in Romania exista 3,2 milioane de creiere spalate care indiferent de situatie tot cu Dragnea vor vota.
  Ce politica , ce filosofie , ce democratie , Dragnea la putere ! El este acum Dumnezeul romanilor !