Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

dredd

Pun pariu ca politistul politruc habar nu are cat s-a suferit in tara asta din cauza condamnarilor pe principii politice si cat rau a facut securitatea in ultimii 60 de ani.
Daca vreun mustacios a facut rele, sa-l bage la puscarie. Dar daca ii da drumul dupa proces din lipsa de probe, ca "nu exista fapta", ca lui ponta si altii, atunci MARS JAVRELOR! Si el si procurorii lu` peste care fac dosare pentru "fapte" de acum 5 ani

Cine nu-si cunoaste istoria este condamnat s-o repete!

Kov iulian

Citat din: cornelioandanciu din Noiembrie 14, 2017, 07:51:53 PM
Astazi mi-am facut un cont in banca ,in care mi-am depus TOATE economiile in euro. Daca unii vor sa-si bata joc de leu, sa-si bata joc de leii lor !
CitatInspectorii fiscali i-au blocat contul pe motiv că femeia ar fi acumulat datorii la Fisc de peste 3000 de lei pentru o perioadă de 4 ani în care ar fi lucrat la Poșta Română. Numai că femeia nu a lucrat nici măcar o secundă în această instituție.
Și ca să rezolve problema, tot ea a fost nevoită să alerge de la un ghișeu la altul, cu hârtii doveditoare.
În luna februarie, Maria Avram a mers la bancă să scoată niște bani dintr-un cont de valută.
Doar că, acolo surpriză: contul era blocat de ANAF, în contul unei datorii de 3400 de lei.
...
Cu hârtia în mână, femeia a mers din nou la ANAF și le-a cerut inspectorilor să îi șteargă datoria.
Maria Avram: "Am mers la ANAF și ei efectiv habar nu aveau de unde sunt datoriile alea.
Cică doamnă nu avem ce să facem, singura soluție este ca dvs să plătiți."
...
După 8 luni în care femeia nevinovată a avut contul blocat, inspectorii ANAF au reușit să îi ridice poprirea. Și, pun ei, au șters datoria de 3400 de lei cu care femeia figura nejustificat la Fisc.
https://www.money.ro/o-femeie-s-a-trezit-din-senin-ca-are-contul-de-la-banca-sechestrat-de-anaf/
CitatAstfel, 21.295 de români s-au trezit cu conturile bancare blocate de ANAF din cauza datoriilor pe care le au la fisc. Numărul de popriri este cu 88% mai mare decât în perioada similară a anului trecut, în timp ce valoarea totală a sumelor poprite este de 244.47 milioane de lei, de trei ori mai mare decât în ianuarie 2016.
https://cavaleria.ro/finante/poprire-conturi-bancare/

Se pot face economii si in "haur" fiindca in banci si in stat nu poti avea 100% incredere.

https://www.bcr.ro/ro/aur

stefan1

Citat din: adrian_bz din Noiembrie 15, 2017, 07:47:16 AM
Pun pariu ca politistul politruc habar nu are cat s-a suferit in tara asta din cauza condamnarilor pe principii politice si cat rau a facut securitatea in ultimii 60 de ani.
Daca vreun mustacios a facut rele, sa-l bage la puscarie. Dar daca ii da drumul dupa proces din lipsa de probe, ca "nu exista fapta", ca lui ponta si altii, atunci MARS JAVRELOR! Si el si procurorii lu` peste care fac dosare pentru "fapte" de acum 5 ani

Cine nu-si cunoaste istoria este condamnat s-o repete!

1. Cum e politruc Godina?
2. Sa nu murdarim totul! Unii, foarte multi, in special pana in '64, au fost bagati complet nevinovati in puscarii si lagare de exterminare. Cum putem amesteca acei oameni cu hotii de dupa '89, care fac 1-2 ani in pucarii in camere de lux si raman cu milioanele furate, chiar daca si in vremurile astea Justitia si Securitatea i-au urmarit si sa spunem 'uite, ca in anii '50 , ne urmareste securitatea!". Eu zic ca retelele mari de fraudare care cuprind interlopi, politicieni, judecatori, securisti etc sunt o amenintare la securitatea tarii si ar fi indreptatita Securitatea sa colaboreze cu Justitia pentru anihilarea lor. De fapt acele protocoale de colaborare eu cred ca erau justificate, mai cu seama ca DNA nu avea mijloace proprii de ascultare si metode mai rafinate de urmarire in tara si strainatate. Scandalul mare care se face in ultimii ani, este dupa ce prin ascultari se aduceau dovezi clare de relatii mafiote intre politicieni, unii afaceristi, judecatori, securisti si dupa ce prin depunerea de marturii ale unor infractori impotriva celor care i-au ajutat sa fure sau care i-au protejat fata de lege, foarte multi se simteau amenintati. Atunci CC care e puternic politizata, dar si o parte din Securitate carora le era frica sa nu se ajunga si la ei prin aceste noi posibilitati de investigare, au declarat neconstitutionale acele protocoale, ascultarile si chiar denunturile. Totul ca sa nu se mai poata aduna probe contra hotilor. Trebuia sa se perfectioneze mijloacele de verificare a probelor, prin lege sa se desecretizeze inregistrarile originale ca sa se evite trucari si abuzuri. Dar la nivelul la care a ajuns coruptia la noi, in nici un caz nu ar trebui imblanzite mijloacele de combatere a ei.
  3. Hotiile de acum 5 ani ce au de nu mai pot fi cercetate? De multe ori protectia politica este foarte puternica, asa cum a fost a PDL-ilor sub Base si cercetarea lor a fost posibila doar dupa ce acesta a pierdut puterea (nu si toti oamenii pusi in puncte-cheie). Ba hotia sa se pedepseasca oricand s-a facut asta.
  4. E o absurditate ca toate dosarele inaintate de procurori sa fie solutionate cu condamnari. Si in Vest, cam 25% din dosare se incheie cu achitari. Daca ar fi 100% condamnari, de ce sa mai piarda judecatorii vremea? Ar fi de ajuns procurorii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kov iulian

Citat din: tinumaftei din Noiembrie 09, 2017, 08:22:57 PM
In ce țara dorim sa trăim? In țara in care portocalele fac legile?
După legile actuale ale României, Dracnea, Olguța, ciuma roșie.... toată este corupta!! Înclin sa cred ca asa este nu după probe ci in virtutea zicerii "ce se naște din pisica, șoareci mănâncă!" Dar fraților, dacă ăștia sunt corupți, de ce nu ii bagă JUSTIȚIA la bulău?
Ce mai așteaptă? Merg spre anul al șaselea de majoritate in parlament!! Sunt (cu o mică pauza) de cinci ani la guvernare!!!
Repet întrebarea? Dacă legile in vigoare acum sunt arat de bune, de ce nu ajung corupții la brutărie? Ce se întâmpla cu dosarele lui Ponta? Sunt începute de ani de zile!!
Opinia mea este ca și forțele justiției sunt parte ale meciului politic dus între mafiile politici-economice existente in România, toate născute din structurile Securității și ale "activelor" de partid.
Toți fii de activiști și securiști acum mari capitaliști și-o trag unii altora folosindu-se inclusiv de justiție, care se da virgina dar se întinde pe toate canapelele!

Mergeti pe idea ca acesti politicieni patesc o mare nedreptate ca sunt numiti intr-un anume fel, ca si cum si cum in mod nedrept ar spune unu despre Bucuresteni, Slobozeni, Constanteni, etc ca sunt hoti .

De parca hazardul sau interesul pt binele tarii ia adus in politica pe cei ce sunt acolo si nu combinatiile si cumetriile..
Oamenii onesti ce nu vor sa se compromita stau departe de mizeria numita politica romaneasca.

Chiar daca DNA ar face dosare tragandu la sorti numele unor politicieni nu e nici o nedreptate, toti sunt manjiti.



tinumaftei

Citat din: Kov iulian din Noiembrie 15, 2017, 01:25:07 PM
Citat din: tinumaftei din Noiembrie 09, 2017, 08:22:57 PM
In ce țara dorim sa trăim? In țara in care portocalele fac legile?
După legile actuale ale României, Dracnea, Olguța, ciuma roșie.... toată este corupta!! Înclin sa cred ca asa este nu după probe ci in virtutea zicerii "ce se naște din pisica, șoareci mănâncă!" Dar fraților, dacă ăștia sunt corupți, de ce nu ii bagă JUSTIȚIA la bulău?
Ce mai așteaptă? Merg spre anul al șaselea de majoritate in parlament!! Sunt (cu o mică pauza) de cinci ani la guvernare!!!
Repet întrebarea? Dacă legile in vigoare acum sunt arat de bune, de ce nu ajung corupții la brutărie? Ce se întâmpla cu dosarele lui Ponta? Sunt începute de ani de zile!!
Opinia mea este ca și forțele justiției sunt parte ale meciului politic dus între mafiile politici-economice existente in România, toate născute din structurile Securității și ale "activelor" de partid.
Toți fii de activiști și securiști acum mari capitaliști și-o trag unii altora folosindu-se inclusiv de justiție, care se da virgina dar se întinde pe toate canapelele!

Mergeti pe idea ca acesti politicieni patesc o mare nedreptate ca sunt numiti intr-un anume fel, ca si cum si cum in mod nedrept ar spune unu despre Bucuresteni, Slobozeni, Constanteni, etc ca sunt hoti .

De parca hazardul sau interesul pt binele tarii ia adus in politica pe cei ce sunt acolo si nu combinatiile si cumetriile..
Oamenii onesti ce nu vor sa se compromita stau departe de mizeria numita politica romaneasca.

Chiar daca DNA ar face dosare tragandu la sorti numele unor politicieni nu e nici o nedreptate, toti sunt manjiti.
Nu ați citit ce am scris!
Nu am plâns de nedreptatea nimănui. Am spus ca TOȚI sunt corupți. Bă mai mult, nu cred nici in neprihănirea justiției care este parte a acestui meci pe resurse.

vulpea

ce veritabila 'manie proletara' ai mai incearca pe unii.... in secolul XXI,mai Tinule !

yulian

Hopaaa..iar a iesit vulpe(a) comunistoida din tufis  :uimit:

oroles

Incepand din sec. al XIV-lea si pana la a doua jumatate a sec. al XIX-lea au fost numai corupti si incompetenti la conducerea statelor romane. Unii aveau si porecle care le aratau neputinta: Vlad Uzurpatorul, Mihnea cel Rau etc. Si totusi mai rasar unii domnitori care aveau tupeul de a se confrunta cu sistemul politic corupt impus de turci. Si sunt multi... Poate mai rasare vreun conducător ca acestia...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

vulpea

sunt indeplinite conditiile pentru o extrem de sangeroasa revolutie in Ro (nu ca acea revolutie 'de catifea' din '89).dar ... noi sa fim sanatosi ("latraii ")!!!

tinumaftei

Revoluție? M-a pufnit rasul? Cine sa iasă? Și de ce? Sa aducă o noua clasa de hiene?

Cine a ieșit in Decembrie 89? Petre Roman, Dan Iosif, Iliescu, și ceilalți asemenea!
Ăștia sunt acum la butoane. De ce s-ar înlocui unii pe alții?
Dacă nu făceau Comuniștii din eșalonul 2 revoluția, tot sub comunism eram. Ca in Koreea

vulpea

Tinule,ai uitat cand ai vazut ca si ... mamaliga explodeaza ? si mai ales,de cand lumea la romani,astia romanii au 'prostul' obicei sa-si omoare conducatorii,indiferent din ce 'aripa' sunt ?

bmdna

Citat din: vulpea din Noiembrie 18, 2017, 12:18:46 AM
Tinule,ai uitat cand ai vazut ca si ... mamaliga explodeaza ? si mai ales,de cand lumea la romani,astia romanii au 'prostul' obicei sa-si omoare conducatorii,indiferent din ce 'aripa' sunt ?

Domnul Oroles spunea mai sus "Incepand din sec. al XIV-lea si pana la a doua jumatate a sec. al XIX-lea au fost numai corupti si incompetenti la conducerea statelor romane". Avand in vedere acest aspect si aplicand principiul domnului Kov toti sint vinovati, deci faptul ca au fost ucisi unii dintre ei este expresia dreptatii.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

oroles

Bmdna, silogismul tau nu prea are de-a face cu ce am spus eu. Oricum suntem unul dintre putinele popoare europene care ne-am omorat doi liderii in ultimii 72 de ani si am mai si inregistrat momentele. A se vedea executia lui Antonescu si demnitatea cu care a stat in fata pustii...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Ce pedeapsa ar fi trebuit sa primească teroriștii legionari care au ucis mișelește opozanții politici?
Cine scoate sabia, de sabie va pieri!
O parte din cei condamnați după 1945 la temnița au suportat și consecințe ale faptelor lor, pe lânga "lupta de clasa".

vulpea

Tinule,eu zic sa fim mai rezervati cu legionarii ( in acuzatii ) si asta din mai multe motive,printre care : 1. la Partidul legionar i se mai spunea si Partidul impuscatilor; 2. faptul ca marele Noica era arhicunoscut ca simpatizant legionar,spune totusi ceva ; si multe altele(ca sa fiu mai scurt).