Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

Alutus

Citat din: tinumaftei din Iunie 19, 2017, 05:56:27 PM
Alutus, iar ai OZ pentru apiardeal?
La voi asa se spune? Sau OD? (D= deni)
Prin absurd!  Repet, prin absurd!  Presupunand ca ai dreptate,  ce este degradant OZ sau OD? Acum ati ajuns sa considerati si dragostea de tara un sentiment rusinos!
Sa nu uiti Darie!

vulpea

dupa mine,as exclude udmr.ul din parlament !!! as da o lege care sa interzica intrarea/participarea la votul de parlamentare a tuturor uniunilor democratice sau nedemocratice,ci numai  intrarea/participarea la votul de parlamentare NUMAI A PARTIDELOR POLITICE DECLARATE CA ATARE !!! ma intreb si acum daca romanii din Ungaria au in parlamentul maghiar reprezentare ca partid politic sau macar UNIUNEA DEMOCRATA A ROMANILOR DIN UNGARIA !!!

tinumaftei

Citat din: Alutus din Iunie 19, 2017, 06:06:03 PM
Citat din: tinumaftei din Iunie 19, 2017, 05:56:27 PM
Alutus, iar ai OZ pentru apiardeal?
La voi asa se spune? Sau OD? (D= deni)
Prin absurd!  Repet, prin absurd!  Presupunand ca ai dreptate,  ce este degradant OZ sau OD? Acum ati ajuns sa considerati si dragostea de tara un sentiment rusinos!
OZ = ordin de zi (cu aplicații în zona militarizată).
Adică nu apari pe aici decât la comandă.
Comentariul​ a fost oK.

stefan1

Citat din: tinumaftei din Iunie 19, 2017, 07:09:27 AM


...  dl. Stefan, dar exprimarea dumneavoastra este politicianista!!
...

  Din pacate politica e o c...
  Daca unul te ataca cu iataganul, tu nu poti iesi sa te aperi cu pliciul. Ar fi necesara o etica si in politica, dar nu este. Daca poti sa anticipezi consecintele unei actiuni, atunci nu te arunci cu capul inainte ci cantaresti toate consecintele. Maniu, saracu, si-a dat seama ca sub ocupatia sovietica nu mai poate fi vorba de o viata politica normala si pentru a avea o cat de cat audienta la rusi trebuiau sa fie bagate in fata partide social-democrate. Chiar si asa oamenii din partidele istorice au fost prigoniti si au sfarsit in puscarii. In mod sigur nu ar fi putut schimba nimic, ba dimpotriva, daca in 23 august taranistii ar fi intrat in fata ar fi fost si mai rau. Ai vazut cat de greu a vrut Stalin sa ne recunoasca drept aliati, desi, intelept, regele a cooptat si pe comunisti in guvernul format atunci, tocmai pentru a avea o cale de comunicare cu rusii.
  Ca imprudenta in politica amintesc perioada lui Constantinescu. S-au aliat taranistii cu PD-ul si ati vazut ce a iesit. Taranistii trebuiau sa incaseze si PD-ul sa incerce sa castige capital politic criticandu-i chiar din interior. Imi amintesc de un scandal care a aparut atunci, in urma unei vizite a lui Constantinescu in SUA si ambasadorul, nimit de PD, care detinea ministernul externelor prin Severin, a trimis in presa romaneasca rapoarte favorabile ale acestei vizite. In urma acestui comportament, acesta a fost concediat de catre A. Severin. Atunci fostul ambasador a facut publice reprosurile pe care Severin i le-a adresat, ca nu trebuia sa laude pe Constantinescu, asimilat cu taranistii care de fapt l-au propus ca presedinte. Adica decat sa se vorbeasca de bine de colegii de guvernare, mai bine sa fie denigrat presedintele. Mai tarziu stiti ca Basescu a continuat sa critice pe colegii taranisti, desi se erau semnat intelegeri ca oricine mai critica din interior guvernarea va fi demis. Asa a demisionat Ciorbea.
  Sa ne intoarcem la ziua de azi. Spui ca spre binele tarii ar trebui ca PNL-ul sa incerce acum sa preia puterea si sa faca ceea ce crede ca este rational, renuntand la cresterile salariale nesustenabile. Asta, la momentul acesta ar fi o sinucidere politica. PNL-ul ar putea lejer sa urmeze soarta taranistilor, pentru ca in mod sigur PSD-ul va sustine cu tota forta ca ei ar fi putut indeplini promisiunile electorale. De fapt ei mint cu o seninatate dezarmanta. Ne-au spus de sute de ori ca tehnocratii n-au facut nimic, n-au dat nimic oamenilor si n-au investit nimic. In realitate anul trecut salarul mediu pe economie a crescut cu peste 12%, s-au platit foarte multe drepturi salariale restante de multi ani pentru anumite categorii profesionale si credite ajunse la scadenta. Investitiile, cel putin pe primele 5 luni au fost de 3 ori mai mari decat anul asta pe aceeasi perioada. O alta minciuna este cea mereu clamata, ca guvernul Ponta era definitivat sistemul unitar de salarizare si doar din rea-vointa tehnocratii nu au vrut sa il implementeze. In realitate se vede ca PSD-ul a ajuns din nou la putere, dar tot nu au definitivat sistemul unitar de salarizare, care apoi va fi implementat pana in 2022, deci mult peste mandatul lor de 4 ani (daca il vor putea duce).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Mai nou am aflat ca cel care va conduce PNL-ul este celebrul bard iubitor de sprituri: Ludovic Orban. Se rasuceste Bratianu in mormant.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Citat din: oroles din Iunie 20, 2017, 07:00:24 AM
Mai nou am aflat ca cel care va conduce PNL-ul este celebrul bard iubitor de sprituri: Ludovic Orban. Se rasuceste Bratianu in mormant.

S-a rasucit de ceva vreme. Blaga, Gorghiu, Turcan...
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

D006

Cu cateva pagini mai sus pomeneam despre secesiunea Ardealului , maine va fi o zi mare pentru ungurime . Vor obtine ceea ce nu au putut in 27 de ani ! si asta din cauza unui tradator pe nume dragnea care e in stare sa o vandă si pe ma-sa numai sa scape de puscarie. Maniu a devenit ventilator in mormant...

vulpea

D006,vrei sa ne mai scutesti de neghiobiile pe care le debitezi ? si cum FU cu udmr care nu va vota maine motiunea? sau ai fost cumva beat cand ai scris cele de mai sus ?

tinumaftei

Citat din: oroles din Iunie 20, 2017, 07:00:24 AM
Mai nou am aflat ca cel care va conduce PNL-ul este celebrul bard iubitor de sprituri: Ludovic Orban. Se rasuceste Bratianu in mormant.
Cum vrea să își țină ficatul este doar treabă fiecăruia în parte.
Eu mă uit la altceva: Am avut până acum câteva zile, de facto, un condamnat penal și inculpat în alte dosare. Omu' conduce cel mai mare partid din Românica. La guvern avem capota de tuti capi, un fost PM, fost șef al celui mai mare partid și inculpat în dosare penale.
De ce sa ne mirăm că și la PNL avem un inculpat pe post de șef de partid.
Păi fraților, dacă nu ești condamnat trebuie să fii cel puțin inculpat intr-un dosar de corupție că să poți conduce un partid, guvernul și chiar țara. Că nici Ioha nu a ieșit nesifonant din meciul cu justiția.
Nu trebuie sa facem o mare evaluare, doar ne uităm care e mai penal pe acolo și putem face profetii despre ascensiunea politică viitoare!!

vulpea

Pt.D006 :'GOGULE' D006 si aia zici ca e puscare cand te condamna pentru ... referendun ? dar pe 'TACTU' de Base care indemna pe romani sa nu se duca la vot = ANTICONSTITUTIONAL deadreptul (dreptul la vot al romanilor) dece nu-l condamna nimeni ? sau pentru ca sunt unii ca tine care sunt ... dusi... deadreptul ?!

bmdna

La cum sint legile in Romania, la care este modul cum se desfasoara lucrurile de fapt si, mai ales, la care este modul de lucru al asa zisei justitii, orice om care a semnat macar un document, se poate trezi cu dosar penal. Insudirea unui om care a lucrat in administratie de a avea dosar penal sau condamnare nu este nimic deosebit, nu inseamna ca el este mai rau decat altul cu activitatea similara si care nu are niciun dosar penal. Eu am mai spus si o repet, nu este functionar in Romania cu functie de raspundere care sa fie aparat de dosare penale. Acestea se fabrica foarte usor. A spune ca Dragnea este rau ca are dosare penale si Nicolicea sau Basescu sau Grindeanu sint buni pentru ca ei nu au dosare, este o mare eroare. Si cei trei din urma ar putea deveni posesorii unui dosar penal foarte usor.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

vulpea

'mai' bmdna cred ca esti intr-o 'mare eroare' :n-ai vazut 'fratane' cate dosare a avut Base si de cate l-au 'spalat' ? numa cand a zis :ALO PROCURATURA si i-a si trezit pe 'mameluci' de l-au 'spalat' mintenas.si te mai contrazic odata,cazul meu : am fost toata viata mea 'sef' si asta ca s-a brodit si dupa 42 ani de munca(sef de statie asfalt = 'moara dracilor' inca din anul 2 de stagiatura - cu derogare + sef al strazilor sector 2 Buc. si apoi sef al strazilor pe capitala) nimeni nu a 'reusit' sa-mi 'perfecteze' un dosar penal in toti acesti ani,desi cretinul meu de director care se ocupa de drumuri si-a permis sa ma 'toarne'la un prietenar dela politia capitalei 'actualmente' = beciul domnesc ! si care l-a lamurit pe prost(prost pentru ca a inceput 5 facultati si n-a terminat niciuna si pe care Base l-a catalogat SPAGARUL SEF) ca am procedat legal,la care dir.ul meu pretindea c-ar fi spaga.si aveam calitatea de functionar public.asa ca si acum SE POATE,dar asta e exceptia care intareste regula.ai perfecta dreptate cu justitia din Ro,care e total la pamant !dela Min.Public am avut parte de mari dobitoci si nu odata si de aceea le spun PARCHETARI nu procurori cum se pretind(cum poti sa-i spui unui procuror care a pretins nici mai mult nici mai putin ca trotuarul din fata casei lui e terenul lui privat ???!!!).si ar mai multe de scris,dar m-am plictisit sa dactilo ... .

tinumaftei

Furtuna a trecut! ...aia din paharul cu apa.
Semnalul este clar. Ioha nu se baga, a luat ligheanul cu apa si s-a spalat ca Pilat din Pont: treaba voastra! Asa ca Ponta si proaspatul somer au ramas in ofsaid.
Asteptam urmatoarea reincarnare a lui Dragnea in mumia vreunuia care se va crede prim ministru! Opozitia doarme!
Ciudat este ca cei care au ingopat sperantele multora au fost "strainii". Acum sa nu ma taxati de xenofob. Dar este ciudat cum "nationalitatile conlocuitoare" au decis in tara asta.
Candva meseria de gâde nu o putea avea decat un strain in tarile romane. De regula țigan. Caci din antichitate pana dupa anii 1990 românii nu i-au cunoscut cu altă denumire!

stefan1

  Si eu sunt curios cum va arata noul guvern si cate din promisiunile cu care s-au castigat alegerile se vor mai gasi in noul program de guvernare. Abia acum se spune ca multe puncte din proramul de guvernare nu au fost indeplinite de Grindeanu si era imperios necesar sa se intrerupa acea situatie. Problema este daca nu au fost realizate ca au fost fanteziste sau doar pentru ca Grindeanu nu se pricepea sau ca l-ar fi sabotat. Va mai trece mult pana cand romanii se vor convinge ca promisiunile electorale au fost o mare cacealma, eu zic ca facuta cu buna stiinta si cu scopul clar de pune mana pe buroane si de a salva pe o seama de demnitari amenintati de Justitie. Sunt de acord ca au fost si condamnari politice, dar eu zic ca atunci cand politicul la cel mai inalt nivel se implica in Justitie. Cand la Basescu sa strangeau sefii de la Securitate, de la Justitie si Procuratura si se sfatuiau cum sa acuze pe un adversar politic, in interesul partidului de guvernamant sau direct al presedintelui, atunci era clar un abuz. Dar Iohannis nu se amesteca in aceste masinatiuni si a lasat Justitia sa cerceteze corupti din tot spectrul politic. Modul cum PSD-ul a schimbat regulamentele, ingradind drastic posibilitatea de strangere a probelor, este clar ca ei vor sa scape astfel de mana Justitiei pe marii corupti.
  Curios ca acum nu mai sunt socotite ca mijloace de proba inregistrarile facute de Securitate sau fara mandate de ascultare. Dar tot ei au acuzat pe Coldea si acum pe Kovesi pe niste inregistrari cu totul ilegale, fara mandate de ascultare, fara verificare a veridicitatii. Si restrictiile la posibilitatile de denunt, care au lamurit activitatea multor retele mafiote, acum au fost ingradite, cu acelasi scop de a face scapati pe hoti. Sa nu uitam ca statistici oficiale situeaza Romania printre tarile cu cea mai mare evaziune fiscala, care daca s-ar diminua ar rezolva mare parte din nevoile din Sanatate sau Invatamant, printre altele. Lipsa de viziune pe termen lung este la noi un fapt ce nu mai trebuie demonstrat. PSD a marit la 5 ani mandatul prezidential (o foarte mare pacoste, pentru ca in aproape toti anii sunt niste alegeri, iar masurile economice luate in anii electorali sunt subordonate intereselor politice, in detrimentul dezvoltarii tarii), dar de acea reglementare a profitat Base si acum, uite, Ioha. Acum, o seama de atributii prezidentiale i-au fost retrase lui Iohannis, doar pentru ca nu e din partidul de guvernare. Unele din noile reglementari vor avea in viitor niste consecinte cu totul nocive, dar ce conteaza daca pe moment servesc interesele celor care pot da legi. Si maririle de salarii ar trebui prin lege sa fie legate de dezvoltarea economica a tarii si ca o consecinta a acesteia, nu sa faci promisiuni fara a stii daca economia le poate suporta sau nu.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

http://m.ziare.com/afaceri/cresterile-salariale-promise-de-psd-pentru-2018-nu-sunt-ceea-ce-par-am-facut-cateva-calcule-la-rece-1470555
Si dupa toate astea mai urmeaza impozitul pe gospodarie. Dupa toate calculele mele, daca nu aveam copil, desi nu am decat venituri salariale, ar fi trebuit sa dau bani sub forma de impozit. Asta dupa ce salariul mi-a mai fost impozitat o data.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani