Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

Cristel

e guvernare functioneaza foarte bine si este foarte util, ne-a scutit de plimbat hartiile pe la 1000 de matusi si matusele! E primul lucru bun in favoarea micului intreprinzator si in plus, cred ca-i ajuta si pe ei in selectarea agentilor economici care nu se conformeaza.
In epoca Nastase trebuia sa faci OP pentru fiecare contributie, la o firma, daca aveai avans si lichidare, se faceau 24 de OP uri! Cine castiga din asta? Bancile, pentru ca la fiecare OP era si comision bancar!
Incet, incet, lucrurile au intrat in normal si au disparut cozile de la ITM, CASS, CAS, de la tot felul de institutii unde efectiv trebuia sa ai un om care sa "stea" la coada.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Kov iulian

Citat din: Kov iulian din Februarie 23, 2017, 10:50:07 AM
Citat din: Kov iulian din Februarie 22, 2017, 01:17:48 AM
CitatOcolul Silvic "Stejarii Muscelului" a decis să-și închidă conturile la Raiffeisen Bank după ce Steven van Groningen, CEO Raiffeisen România, a fost fotografiat la proteste. https://www.dcnews.ro/decizie-fara-precedent-dupa-ce-eful-raiffeisen-a-fost-la-proteste_533386.html
CitatOcolul Silvic Muscel este condus de Dorin Mărășoiu, lider local PSD Argeș. Până în vara anului trecut el a fost vicepreședinte al Consiliului Județean Argeș.
http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/justitie/legea-gratierii/administratorul-unui-ocol-silvic-si-a-inchis-contul-la-raiffeisen-in-semn-de-protest-fata-de-seful-bancii-673920
CitatVoi ati anulat o ordonanta de-a noastra, acum si noi anulam una de-a voastra.
Se doreste anularea sau modificarea ordonantei OUG 51/2016  prin care sunt marite amenzile pt cei ce taie fara autorizatii etc.
http://gov.ro/ro/guvernul/procesul-legislativ/note-de-fundamentare/nota-de-fundamentare-oug-nr-51-14-09-2016&page=30
Citat...
Din fericire nu sunt toti lepre.
CitatReferitor la informațiile apărute în media, legate de dezbaterile din Parlamentul României, care vizează OUG 51/2016 privind contravențiile silvice, facem următoarele precizări:

1. Ministerul Apelor și Pădurilor NU susține eliminarea prevederilor OUG 51/2016. Acest act normativ a fost promovat pentru sancționarea unor importante încălcări ale regimului silvic și, totodată, pentru transpunerea, în mod complet, a regulamentelor Uniunii Europene în domeniu. Mai mult, în urma adoptării OUG 51/2016, Comisia Europeană a anulat procedura de infringement declanșată împotriva României, tocmai pentru netranspunerea prevederilor din regulamente. Considerăm că prevederile OUG 51/2016 reprezintă, în cea mai mare parte, un instrument esențial în lupta împotriva tăierilor ilegale de pădure și este necesar ca aceste prevederi să fie adoptate prin lege.

http://apepaduri.gov.ro/precizari-cu-privire-la-legea-contraventiilor-silvice/

Oare cei din conducere se simt mandri asa ca Romani ca vine UE si zice

" Baaaa nu va mai distrugeti padurile, va amendam daca nu dati o lege sa limiteze distrugerea plamanului planetei "

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Am mai spus-o in trecut. Cei din rural nu au facilitati de transport si din cauza aceasta avem rate mici de ocupare a fortei de munca. Ca sa castigi un traseu de transport pasageri cu autobuzul trebuie sa dai o gramada de spagi, sa dai din coate. Cred ca era suficient sa depui un dosar si sa ai documentele masinii in regula, sa iti alegi un traseu si sa treci la treaba.  Lucrurile nu sunt chiar atat de usoare.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

vulpea

stefan1,inca te mai astept cu raspuns la ...Horti.pana atunci,tot ce scri e ...zero barat !

stefan1

Citat din: vulpea din Martie 11, 2017, 06:17:12 AM
stefan1,inca te mai astept cu raspuns la ...Horti.pana atunci,tot ce scri e ...zero barat !

  Asteapta, ca nu ma supar!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Citat din: oroles din Martie 11, 2017, 06:07:58 AM
Am mai spus-o in trecut. Cei din rural nu au facilitati de transport si din cauza aceasta avem rate mici de ocupare a fortei de munca. Ca sa castigi un traseu de transport pasageri cu autobuzul trebuie sa dai o gramada de spagi, sa dai din coate. Cred ca era suficient sa depui un dosar si sa ai documentele masinii in regula, sa iti alegi un traseu si sa treci la treaba.  Lucrurile nu sunt chiar atat de usoare.

  Daca au nevoie de muncitori, patronii asigura si transportul. Recent am citit la Sibiu, firma "Continental" (o firma germana cu aproape 4000 de muncitori in Sibiu), angajeaza 420 de muncitori (si nu gaseste). Firma asigura transportul gratuit pe o raza de cca 30 km de Sibiu, dar multi muncitori s-au mutat din Valcea sa lucreze aici.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kov iulian

#4387
Tineti minte cand au inceput cercetarile alea cu dezinfectanti falsificati din spitale ?

Acesti Eroi al natiuni Badea si Gadea sau pronuntat ca "securisti" de la DNA si procurorii se leaga aiurea de nevinovati, iar cucoana aia ce ia dat in gat pe astia nu da doi bani pe ea.

Dar ce sa vezi " securisti" au avut dreptate.


Nu mai e vorba de convingeri politice diferite sau ca sunt platiti sa tina cu ailalti.
Deja sunt tradatori de tara si merita impuscati ca in china.

Cu aurul de la Rosia sa il dea alora ca noi si asa ce facem cu el.
Cu infectiile din spitale din cauza dezinfectantilor falsificati, nu e adevarat Domnle securisti astia mint.
Daca esti nemultumit de coruptia din tara asta esti manipulat, Sorosist, Pokemon, inept.


CitatE acolo un pachețel de problemuțe. De la dânsa am înțeles că ea e sursa investigației lui Tolontan. Dacă doamna cu problemuțe grave este sursa investigației, nu dau doi bani diluați pe ea. Isteria care s-a creat s-ar putea să aibă ca sursă delirul acestei doamne și mi se pare sinistru. Cătălin Tolontan să aibă o poziție publică și să spună dacă realizează că are aceste problemuțe" a spus Mircea Badea. https://www.antena3.ro/actualitate/mircea-badea-explicatii-hexi-pharma-358444.html

CitatLa acel moment, realizatorul Antena 3, Mircea Badea, făcea un apel la ceva mai multă reținere în afirmații vehemente și menționa că ar trebui ca toată lumea să aștepte rezultatele oficiale ale testelor făcute de autorități, în laboratoare acreditate, pentru a putea trage o primă concluzie.

Realitatea i-a dat dreptate, până acum, lui Mircea Badea și procurorul general al României a anunțat că cele mai recente teste arată altceva decât se știa.
...
Mihai Gâdea l-a întrebat pe jurnalistul GSP dacă își asumă responsabilitatea sau dacă are vreo mustrare de conștiință, în urma anchetei realizate.
...
Mircea Badea:
"În mod evident, avem surse diferite la Parchet. Adina Anghelescu mi-a transmis că majoritatea rezultatelor pe substanțe sunt pozitive. Adică aceste substanțe sunt eficiente. Aici este problema mea, cu astfel de anchete, ce bine că am această ocazie acum, eu am urmărit activitatea domnului Tolontan în domeniul sănătății și se integrează într-un demers mai larg.
A atacat cam toate somitățile medicale din România. Și putem să vorbim aici și despre cazul Colectiv.

http://www.cotidianul.ro/scandalul-hexi-pharma-motivul-duelului-mircea-badea-catalin-tolontan-286755/


http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/procurorii-parchetului-general-au-finalizat-cea-mai-complexa-ancheta-din-ultimii-ani-dosarul-hexi-pharma-in-linie-dreapta.html


vulpea

stefan 1,sa inteleg cumva ca esti ... bozgor ?

stefan1

Citat din: vulpea din Martie 12, 2017, 01:58:58 PM
stefan 1,sa inteleg cumva ca esti ... bozgor ?

  M-ai demascat! Sunt ungur sub acoperire, in plus si cu influente sorosiste si iohanniste.   :P
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

vulpea

stefan 1,m-ai dezamagit foarte mult ! la ce varsta zici ca ai,nu mi-as fi imaginat ca te 'confunzi' cu 'tineretul decadent'din zilele de acum .

vulpea

si cand te gandesti ca ... intelepciunea vine cu varsta !

filip

Si eu sunt un sorosist si johannist........ :D
Asta asa sa suplinim lipsa opozitiei.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

NYK74

Da,da,aveți dreptate,   :P  pentru a suplini lipsa opoziției ,pe mine unde mă  încadrează dl. vulpea ? :) :))

vulpea

la imigranti ! (ce treaba au astia cu ce e in RO ?).