Jos

Autor Subiect: Papadie  (Citit de 489 ori)

Offline sebyman

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
Papadie
« : Mai 03, 2017, 10:51:48 a.m. »
Anul acesta am renuntat la rapita pentru papadie.pentru mine e o premiera.m as bucura daca din cei cu mai multa experienta in spate ar dori sa impartaseasca impresii ,pareri legat de acest cules.multumesc

Offline oroles

• Great Veteran
  • Mesaje postate: 4602
  • Nu mai sunt incepator, asa ca puteti da cu pietre!
Re: Papadie
« Răspuns #1 : Mai 03, 2017, 12:05:44 p.m. »
Eu din ce  vazut albinele culeg papadie doar daca nu au alternative.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Offline sebyman

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
« Răspuns #2 : Mai 03, 2017, 02:31:53 p.m. »
Prin toata literatura spune ca ar da cam 200 de kg la ha.mai bine ca rapita.insa se stie ca nu prea bate teoria cu practica, de asta am rugat colegii poate prezinta cineva situatia reala

Online stefan1

• Profesor off-line
  • Great Veteran
  • Mesaje postate: 5747
  • Sibiu - 1953
« Răspuns #3 : Mai 04, 2017, 06:33:28 a.m. »
Eu din ce  vazut albinele culeg papadie doar daca nu au alternative.

Cam asa este. Desi are o oferta buna de nectar si foarte buna de polen, papadia nu prea este vizitata de albine in cazul in care are culesuri alternative (de ex pomii fructiferi, salcia, castanul, rapita etc). In general in zone de munte, unde nu au multe alternative, se poate obtine miere monoflora de papadie. Aceasta este de culoare galben aurie sau chilimbarie, cu un miros cam neplacut, ca de amoniac si aromata, putin amaruie si groasa (continutul de apa sub 18%). Are mai multa glucoza decat fructoza (fructoza/glucoza = 0,99 ca raport mediu si mierea cristalizeaza repede cu cristale mai mari sau mai mici. Se preteaza pentru miere cremizata. Are aciditate mai scazuta decat alte tipuri de miere (pH intre 4 ,0 si 4,9 cu o medie de 4,5), ceea ce face ca HMF-ul acestei mieri sa creasca mai incet ca la alte sorturi. Are o mineralizare destul de mare (conductivitate electrica mare).
  Un avantaj al papadiei este ca poate asigura o sursa de cules de mai lunga durata, in special in prima parte a sezonului activ. Exista in lume cca 2000 de specii de papadie dintre care si la noi vreo 10. Sunt si specii cu inflorire tarzie.
  Interesant, si daca mierea de papadie are o pondere scazuta intr-un esantion de miere, ea isi face simtit gustul, nu neaparat rau.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Sus