Pastrare regina imperecheata ?

Creat de Daniel Acatrinei, Aprilie 27, 2017, 10:38:42 PM

« precedentul - următorul »

Daniel Acatrinei

Daca am unificat doua familii mici, se merita sa pastrez regina ramasa? , si daca da, pot sa o pastrez{in bigudiu} in alta familie pana am sa fac un roi ? Sau cum as putea sa o pastrez pana fac roi ?


Closcutz

Daca unifici acum cele doua familii presupune sa renunti definitiv la una dintre matci. Ca nu cred ca are rost sa unifici cele doua unitato si imediat sa faci un roi caruia sa-i dai matca imperecheata ramasa...

stefan1

  In mai se pot obtine usor matci noi. daca e o matca valoroasa si vrei neaparat sa o pastrezi, poti sa faci un mininucleu (asta daca ai asemenea cutii si cu 1000 de albine si hrana de la tine, o poti pastra, de preferinta pe alta locatie, ca sa nu piarda albinele insotitoare. Ai putea sa o tii si intr-o cusca, de preferat care sa aiba un compartiment unde sa ii pui turta, cu albine insotitoare sau nu, si asezata intr-un cat al unei familii puternice (daca are gratie Hanneman e si mai bine). Dar in cusca nu e prea bine sa tii prea mult o regina, chiar daca este ingrijita de albinele stupului.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

crisian-nicolae


bmdna

Eu daca as vrea sa pastrez o regina acum, presupunand ca am mai multe familii as proceda astfel:
- as lua un stup gol
- as pune in el doua rame crescute, din care una cu miere si pastura. Ar merge si numai cu miere, dar atunci ar mai trebui ceva inlocuitor de polen. In rama goala as pulveriza niste apa, desi nu e obligatoriu
- as pune matca intre cele doua rame pe care le-as pune in stupul gol, stranse intre doua diafragme de polistiren. Matca fara nicio albina sau, daca exista cateva albine tinere din familia ei, nu strica.
- as pune stupul intr-un loc nou in stupina, nu avem nevoie de albine batrane
- as lua dintr-un stup puternic, pe care imi permit sa-l slabesc usor, o rama cu puietul necapacit cel mai tanar cu tot cu albine acoperitoare (cu MARE atentie sa nu iau si matca si as scutura albinele in stupul in care este matca (pe care vreau sa o salvez), in locul gol (nu pe rame). As returna rama exact in stupul si in locul de unde am luat-o. Este FOARTE important sa nu iau matca familiei puternice, pentru aceasta mai intai o gasesc si ma asigur ca este pe alta rama decat cea pe care o iau.
- as mai lua o rama ca mai sus dintr-un alt stup puternic si as proceda la fel
- ar fi suficiente si cele doua rame de mai sus, dar ar fi mai bine sa scutur trei rame din trei stupi puternici diferiti.
- as inchide stupul si 3 saptamani nu am ce umbla la el

Am practicat aceasta metoda cu foarte bune rezultate. Merita numai daca matca este valoroasa, altfel e doar pierdere de tip si slabire de familii puternice.
- peste trei saptamani se poate vedea daca matca merita pastrata sau e doar o pierdere de vreme
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

stefan1

Citat din: crisian-nicolae din Aprilie 28, 2017, 06:41:06 PM
Dar mătcile ne împerecheate?

  Matcile neimperechiate nu le poti tine decat cateva zile in cusca. Asta deoarece biologic e un timp optim pentru imperechere (intre 5 si 10 zile de la eclozionare, sa zic). Dupa aceasta perioada reusita imperecherii scade considerabil sau devine chiar imposibila. Trebuie sa tii cont si ca in nucleul de imperechere sau in roiul sau familia in care o dai, mai trec 1-2-3 zile pentru a fi acceptata si doar apoi poate iesi la zbor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

crisian-nicolae