Târgul Național al Mierii, ediția a 16-a : 31 Martie – 02 Aprilie 2017 Bucuresti

Creat de MOTANUL, Martie 26, 2017, 11:42:55 PM

« precedentul - următorul »

vulpea

un F.,da acolo .ami pare 'rau',dar din cat al cunosc eu pe Calmus,omul este mai'individualist'(nu ca ar fi ceva rau).nu cred ca va participa vreodata la o 'cooperativa'.cred ca am 'ratat' intalnirea la 'Blaj' si pentru faptul ca am ajuns mai tarziu.

undragutz

Citat din: un Finut din Aprilie 01, 2017, 10:11:37 PM
Hai sa va mai spun ce se mai discuta.Presedintele de la SAR Brăila ii explica lui domnul Calmus ca el a reușit sa strângă 26 de membri.Tot el spunea ca ei vor sa strângă mierea membrilor sindicatului pt a negocia un preț mai mare fata de prețul oferit celor care nu sunt înscriși in sindicat.La care domnul Calmus a zis ca nu crede ca apicultorii i-și vor pune mierea la comun pt a fi negociat prețul de sindicat.

Daca SAR ar obtine in loc de 7 ron sa spunem un  7,5 ron ar fi ceva de genul: -Vrei sa mori spinzurat sau impuscat .
Daca s-ar obtine un minim 12 ron mai putem dezvolta discutia, dar si asa la urmarile chimizarii excesive incep sa inclin ca si la 12 ron pe kg nu se iese prea bine .
Obtinerea unui pret mai bun nu se poate face fara inchiderea afacerii cu miere ieftina adusa din China de catre asa-zisi achizitori din Romania si exportata in UE ca fiind miere romaneasca .

undragutz

Citat din: un Finut din Aprilie 01, 2017, 08:22:06 PM
Ei uite,eu pe Dragoș nu l-am văzut cred ca s-a pitit de frica lu nasu.

L-am gasit foarte usor, era ascuns la standul cu ''racoritoare'' . =))
Am schimbat 2-3 vorbe cu el dar  nu puteai discuta prea multe cu el deoarece trebuia sa astepti vreo 2-3 ore sa "coboare din avion ". =))

undragutz

Citat din: tinumaftei din Aprilie 01, 2017, 10:05:23 PM
Citat din: undragutz din Martie 31, 2017, 09:31:05 PM
Finu-le,  nu am vorbit noi ca mergem in pastoral la salcim de la Rm Sarat mai la deal ca acolo am vazut ca face dl Dragos multa miere .
Si cu o sticla de bere si doi pachete de tigari gasim sa luam roiuri la oferta .

Vezi ca acolo sunt la oferta cozi de lopata!!!

=))


un Finut

Citat din: undragutz din Aprilie 02, 2017, 08:37:58 AM
Citat din: un Finut din Aprilie 01, 2017, 08:22:06 PM
Ei uite,eu pe Dragoș nu l-am văzut cred ca s-a pitit de frica lu nasu.

L-am gasit foarte usor, era ascuns la standul cu ''racoritoare'' . =))
Am schimbat 2-3 vorbe cu el dar  nu puteai discuta prea multe cu el deoarece trebuia sa astepti vreo 2-3 ore sa "coboare din avion ". =))
Nașule m-am dus a doua zi sa-l văd și eu la târg și pot sa spun ca e vai de steaua lui.Dar ce e curios pt mine ca o mare parte din susținătorii  sindicatului sunt comercianți de echipamente apicole și hrana pt albine ,crescători de mărci și procesatori.Oare atât de dulce este tortul sindicatului încât vor și ei câte o felie,sau sunt alte interese?

kiloz

Daca nu ati inteles pana acuma  ))/cum trebuia sa intelegeti  si cum o fost conceputa treaba,o sa aveti timp de acum inainte tot anul. :paște:
Sa fii drept si scrie adevarul.


kiloz

Sa fii drept si scrie adevarul.