Tratament antivaroa primavara

Creat de Nemo, Martie 26, 2017, 12:12:07 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

Citat din: oroles din Aprilie 04, 2017, 12:24:58 PM
Parerea mea e ca oxalicul face probleme albinelor, mai ales pe timp de iarna. Creste aciditatea in aparatul digestiv. De aici e doar un pas pana la nosemoza.

  Nu stiu de unde ai tu acele date. Eu stiu, din contra. ca lipsa aciditatii duce la reactii de putrefactie in punga rectala si la inflamarea peretilor. Se zice ca mierea de mana, care are o aciditate mai mica decat cea florala, si din acest motiv produce diaree si chiar erau incercari (controversate) de a suplimenta cu acizi hranirile de toamna.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cucubau

In privinta aciditatii exista mult loc de interpretare. Pe deoparte lipsa aciditatii  favorizeaza fermentatia , si viceversa mierea fermentata , adica cu aciditate foarte mare favorizeaza dezvoltarea nosemei.

stefan1

  Mierea capacita nu fermenteaza. Mierea descapacita si situata in afara ghemului de iernare se degradeaza fie ca are sau nu aciditate mai mare. De fapt culturile de ciuperci (drojdii) care apar in acea miere si continutul anormal de mare de apa provoaca diareea la albine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cucubau

Sa nu le amestecam , caci nu vom mai putea intelege ceva.
-mierea capacita nu fermenteaza , de acord cu d-voastra.
Problema se pune in cazul mirii de mana  care oricum este toxica pentru albine, sau miere din struguri .
Insa cel mai important aspect este  in cazul hranirilor cu sirop.
Nu exista nici o referire  despre fermentatie sau aciditate la mierea capacita in toata literatura de specialitate.

tinumaftei

Mierea de mana toxica pentru albine, asta de unde ați mai scos!!?
Mierea de mana are o concentrație mai mare de săruri minerale și reziduurile in tractul digestiv ale albinei sunt mai voluminoase decât la mierea florala. Practic albina are nevoie de zbor de curățire la intervale mai scurte de timp. Atâta tot. Toxicitatea mierii de mana este zero. Asta daca folosim proprietățile cuvintelor.

Nemo

Deci ce ar fi mai bun de picurat intre rame? Oxalic sau formic?
Dar dupa salcam?

stefan1

Citat din: cucubau din Aprilie 05, 2017, 09:50:22 AM
Sa nu le amestecam , caci nu vom mai putea intelege ceva.
-mierea capacita nu fermenteaza , de acord cu d-voastra.
Problema se pune in cazul mirii de mana  care oricum este toxica pentru albine, sau miere din struguri .
Insa cel mai important aspect este  in cazul hranirilor cu sirop.
Nu exista nici o referire  despre fermentatie sau aciditate la mierea capacita in toata literatura de specialitate.

  Eu din literatura de specialitate am citit (din pacate nu retin exact de unde) ca lipsa de aciditate a mierii de mana favorizeaza proliferarea de vegetatii in punga rectala, ceea ce duce la inflamarea peretelui rectal. Acest perete are si un rol de filtru, eliberand in circuitul limfatic apa rezultata din procesarea mierii. Daca aceasta filtrare a dejectiilor nu mai are loc, punga rectala se umple rapid cu dejectii foarte lichide si diareea e gata daca albinele nu pot iesi mai multa vreme la zboruri de curatire.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Citat din: Nemo din Aprilie 05, 2017, 11:45:55 PM
Deci ce ar fi mai bun de picurat intre rame? Oxalic sau formic?
Dar dupa salcam?

  Cum a spus Tinu, si eu - caree nu am facut tratamente cu acid formic - cred ca pana temperatura exterioara nu este foarte mare, e mai bun un tratament cu acid formic, care are efect si asupra paduchilor din celule. Daca este adevarat ca doar 15% din paduchi sunt in stare libera in perioada cat avem puiet capacit in stupi, cum stim ca oxalicul ataca numai paduchii liberi, inseamna ca putem omori doar un mic procent din totalul paduchilor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Nemo

Multumesc, voi folosi  acidul formic.
Care e cea mai buna, simpla si ieftina metoda pentru evaporare in stup...pe burete,laveta?
Este neaparat nevoie pentru aceasta operatiune ,avand in vedere ca nu e vorba de vaporizare, de masca de gaze cu filtru?

bucovineanu

E foarte greu de dozat cantitatea optima de substanta care se evaporeaza in unitatea de timp, ex 24 de ore. Daca temperatura exterioara e prea mica, se evapora prea putin si tratamentul nu isi face efectul. Daca e prea cald se evapora prea mult si sunt afectate reginele.

Nemo

Greu , dar nu imposibil? Care ar fi reteta ?

tinumaftei

Citat din: Nemo din Aprilie 06, 2017, 02:28:53 PM
Greu , dar nu imposibil? Care ar fi reteta ?
Multe pierderi din cauya varoo au avut la baza "retete" de pe internet. Fire de la mop, servetele.....
Singurul mod corect si eficient de administrare AF este folosirea vaporizatorului. Dar acesta este scump, mai bine de 10 euro/stup.. aprox 5-6 kg de miere poliflora....

MirceaCalin

Am făcut al doilea tratament cu Varachet (patru picături pe fitil, soluţia în termen de valabilitate)

Rezultat: zero păduchi !!!


mape 48-petru manea

Citat din: MirceaCalin din Aprilie 13, 2017, 05:08:58 PM
Am făcut al doilea tratament cu Varachet (patru picături pe fitil, soluţia în termen de valabilitate)

Rezultat: zero păduchi !!!


daca tratamentele din toamna au fost eficiente asa se intampla primavara ---zero paduchi la tratament

MirceaCalin

În toamnă am făcut 4 la interval de 7-10 zile (după prospect; ultimul în absenţa puietului) iar peste iarnă am avut câte 2 benzi de Mavrirol/familie pe care le-am scos doar în februarie.
Sunt totuşi uimit de lipsa păduchilor...de care însă ar trebui... să mă bucur !!!