Tratament antivaroa primavara

Creat de Nemo, Martie 26, 2017, 12:12:07 PM

« precedentul - următorul »

Nemo

Buna ziua,
Ce tratament recomandati in perioada aceasta impotriva varoa? As vrea sa schimb Varachetul cu alt produs.
Am vazut ca acidul formic afecteaza varoa chiar si in puietul capacit insa afecteaza si albinele si matcile batrane in special.
Multumesc!

corneliuhrom

bine deschis acest top  la toti ne frica sa raspundem  eu consider ca daca s au dat tratamente corespunzatoare in toamna si un oxalic  in inceputul iernii  abia dupa claditoare  [dupa salcim ] este bine de un tratament [varachet ]   spuneti pareri  :thanks: ))/

Kiwi Bee

Tratamente foarte bune sint benzile de plastic Apivar(amitraz) si Bayvarol(flivalinat).

Apivarul se tine in stup 10 saptamini pt ca este mai lent dar asi face efectul foarte bine.
Bayvarolul este considerat un tratament rapid si se tine in stup 8 saptamini.

Intrebarea este: - mai ai timp pina sa pleci la rapita ca sa folosesti vreuna din aceste tratamente?

Nemo


PricopArthur

Un tratament de contact si ma gandesc tot la un amitraz daca tratamentele au fost bune in toamna. Foaia de control pusa la cativa stupi. Daca pica pe ea ceva, facut setul de 3 tratamente.
Miere multă şi inimă curată!

Nemo

Am hotarat sa fac un tratament cu acid formic dupa extras de la salcam. Eram in balanta intre formic si scabatox pe benzi. Scabatoxul insa e delicat cu masurile, cu timpul de evaporare. Sper sa fi luat decizia corecta.

tinumaftei

După salcâm acidul formic va scoate toate albinele din stup!

Nemo

Tinumaftei, poti dezvolta? Nu prea inteleg ce vrei sa zici cu asta.

tinumaftei

Tratament cu formic se face între niste valori de temperatură. Peste aceasta vaporizarea este masivă și albinele părăsesc cutia, chiar și puietul!!
Tratament cu AF se face cu niște dozatoare, tip ramă, care sunt foarte scumpe. Astea corelează cumva evaporarea acidului.

Nemo

Inteleg. Atunci ce altceva ar fi potrivit? Oxalic picurat intre rame?

tinumaftei

În perioada aceasta se poate trata cu formic. Dacă acum se face un tratament eficient contra varooa, următorul poate fi făcut după floarea-soarelui.

oroles

Parerea mea e ca oxalicul face probleme albinelor, mai ales pe timp de iarna. Creste aciditatea in aparatul digestiv. De aici e doar un pas pana la nosemoza.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Aurelian A.

Fara niste studii mai exacte ramane doar o parere,Oroles :beer:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

oroles

Citat din: Aurelian A. din Aprilie 04, 2017, 03:24:10 PM
Fara niste studii mai exacte ramane doar o parere,Oroles :beer:
Culmea, exista studii care confirma.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

roi_ag

Citat din: oroles din Aprilie 04, 2017, 12:24:58 PM
Parerea mea e ca oxalicul face probleme albinelor, mai ales pe timp de iarna. Creste aciditatea in aparatul digestiv. De aici e doar un pas pana la nosemoza.
Fac Oxalic de 3 ani și nu văd pată de diarie nici măcar la cei mai slabi ( nu leșinați).