Erica carnea

Creat de stefan1, Martie 26, 2017, 11:47:24 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Erica carnea
E o specie interesanta dar nu stiu daca se gaseste natural la noi. E o planta care se dezvolta in tufe de 20-30 cm inaltime, cu frunze aciculare vesnic verzi si cu o perioada de  inflorire foarte timpurie. De fapt formeaza mugurii din toamna si inca din ianuarie sau februarie daca vremea este mai calda, unele flori se deschid. In special in martie specia poate oferi un bun cules de polen si in special de nectar. Florile sunt in forma de clopot de culori variind de la alb la roz pana la visiniu sau chiar galbene, dar multe din aceste varietati sunt create de gradinari, ca specia este foarte decorativa si se poate creste si in ghivece. Din 'clopotel' ies staminele de culoare inchisa (neagra sau maro) si pistilul. In interior sunt glandele nectarifere.
  Specia ofera o bogata cantitate de nectar si moderata de polen. Polenul este oferit in special in orele de amiaza. Nectarul este de culoare variind de la galben deschis la inchis sau chiar portocaliu, puternic aromat si cu usor gust caramelizat. Fiind un cules foarte timpuriu, nu putem vorbi de o miere-marfa dar este poate primul cules al primaverii (dar asta presupune suprafete mai mari). Natural planta e de origine mediteraniana, dar cel mai des este intalnita in Alpi, pana la 1400 m altitudine sau chiar mai mult.
  Planta formeaza tufe, din radacinile ei crescand lastari noi, incat cu timpul in pamant se face o retea densa de radacini. Tufele 'traiesc' chiar 30 de ani.
 
  Cateva lucruri de care cultivatorii trebuie sa tina cont:
- planta iubeste solurile putin acide sau neutre si nu prea suporta soluri calcaroase (desi in Alpi s-au dezvoltat varietati care cresc si in zone calcaroase). Daca apa de udare este cu continut mare de calcar, se pot adauga 4-5 picaturi de otet/litrul de apa.
- Specia nu poate creste decat in simbioza cu o ciuperca care se fixeaza pe radacini. Daca solul nu o contine, planta se usuca. De aceea e bine ca plantarea in gradina sa se faca cu pamantul din ghiveci (ar trebui sa se gaseasca plante la ghiveci de vanzare ca plante decorative).
- plantelor nu le place concurenta altor specii, de aceea sa se planteze in locuri insorite sau semiinsorite, fara alte specii concurente si chiar tufele de Erica sa fie puse la distante de 40-50 cm una fata de alta, atunci inflorirea este mai abundenta.

  O specie asemanatoare este Erica cinerea (Erica gri). Aceasta infloreste in iunie-august dar creste natural doar in Vestul Europei, in special pe coasta atlantica. Mai cunoscuta insa este Calluna vulgaris sau iarba neagra, care infloreste toamna si da acea miere foarte scumpa, putin gasita la noi.

  Nemtii au si un mars cu numele unei fete Erica, asemuita acestei flori:
  https://www.youtube.com/watch?v=LZDJUTYDiq8
  si inca o data, ca muzica militara germana este neegalata:
  https://www.youtube.com/watch?v=NuFiMpPau98&list=RDNuFiMpPau98#t=7
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

 Si niste poze:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

corneliuhrom


stefan1

 O sa dau si traducerea acelui Marschlied, ca e vorba si de albine:

"Auf der Heide blüht ein kleines Blümelein
Und das heißt: Erika.
Heiß von hunderttausend kleinen Bienelein
Wird umschwärmt Erika.
Denn ihr Herz ist voller Süßigkeit,
Zarter Duft entströmt dem Blütenkleid
Auf der Heide blüht ein kleines Blümelein
Und das heißt: Erika.

In der Heimat wohnt ein kleines/blondes Mägdelein
Und das heißt: Erika.
Dieses Mädel ist mein treues Schätzelein
Und mein Glück, Erika.
Wenn das Heidekraut rot-lila blüht,
Singe ich zum Gruß ihr dieses Lied.
Auf der Heide blüht ein kleines Blümelein
Und das heißt: Erika.

In mein'm Kämmerlein blüht auch ein Blümelein
Und das heißt: Erika.
Schon beim Morgengrau'n sowie beim Dämmerschein
Schaut's mich an, Erika.
Und dann ist es mir, als spräch' es laut:
Denkst du auch an deine kleine Braut?
In der Heimat weint um dich ein Mägdelein
Und das heißt: Erika."

Adica:

"Pe camp infloreste o mica floricica
Si aceasta se numeste Erica.
Cautata de sute de mii de mici albinute
Care roiesc in jurul ei, Erica.
Pentru ca inima ei e plina de dulceata
Parfum delicat emana din vesmintele florii.
Pe camp infloreste o mica floricica
Si aceasta se numeste Erica.

Acasa locuieste o mica fata
Si pe ea o cheama Erika.
Aceasta copila este comoara mea credincioasa
Si fericirea mea, Erika.
Cand floarea* infloreste roz-lila
Eu ii cant ca salut acest cantec:
Pe camp inloreste o mica floricica
Si aceasta se numeste Erica.

In camaruta mea infloreste de asemenea o floricica
Si ea se numeste Erica.
Deja din zori pana la apus
Ma uit eu la Erica.
Si atunci imi pare ca si cand ea ar vorbi tare:
Te gandesti tu la mica ta mireasa?
Acasa plange pentru tine o copila
Si pe ea o cheama Erika."

* Heidekräuter este numele nemtesc al genului de plante Erica, dintre care 90% sunt originare din sudul Africii. Unele sunt chiar arboricole, ajungand pana la 10 m inaltime. Denumirea "Heidekraut" din cantec s-ar traduce 'buruiana' dar si 'iarba neagra' (care face parte din alt gen, Calluna, din familia Ericaceae), dar este din denumirea speciei pe care am descris-o, care se numeste si "Frühlings-Heidekraut", aceasta pentru a se deosebi de o specie asemanatoare "Glocken-Heide" (stiintific 'Erica tetralix'). Aceasta e putin mai inalta decat Erica si are perioada de inflorire intre iunie si septembrie. Din pacate aceasta specie este vizitata mai mult de bondari si fluturi, pentru ca florile sunt mai adanci si albinele nu ajung la nectarul abundent din fundul florilor, dacat daca bondarii rod unele flori pe lateral, incat si albinele pot ajunge pe acolo la nectar. Iarasi curios la aceste flori, corola nu cade dupa ce floarea s-a polenizat si ramane acolo, dand impresia unei mult mai mari perioade de inflorire decat cea reala.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)