PROBLEME CU MUCEGAIUL IN STUPI

Creat de gabiiasi, Martie 16, 2017, 07:55:26 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Umezeala, condensul se produce în general dacă temperatura aerului este cu ~14 grade mai mare decât temperatura materialului. La stupi creerea umezelii nu este problema, ci eliminarea ei. Dacă există o cat de mica circulație a aerului, aceasta va antrena particulele de apă în exterior. Este preferabil sa bată vântul prin stup decât să se acumuleze apă.

Nicolae_Stupar

Foarte interesant subiectul dragi colegi dar eu sunt nelamurit legat de ventilatie care mie mi se pare ca nu e lamurit, de aceea am intrebarile:
1.La fiecare interval de albina rama 1/1 cat se deschide urdinisul [cm]?
2.izolarea de deasupra ramelor, parereile iarasi sunt impartite, unii au podisor, altii nu au podisor....unii folosesc materiale absorbante(carpe, ziare, paturici)etc.
3. transferul de umezeala din stup se face prin materialele izolante de pe rame? sau prin urdinis? pana cand se tine izolatia de deasupra ramelor?

eu am izolat stupul 10 rame dadant astfel: am pus aschii de lemn  transversal pe rame  (bete de dimensiunea: 10-15mmm patrat si ziare deasupra lor, si peste ziare 2 straturi de paturi taiate cat cutia de 10Rame. si capacul cu 2 fante una in fata si una in spate de 15cm:
Concluzia mea:
1 -nu mia placut ca la familiile mai puternice au ros din ziare si a cazut printre rame, ?
2 -asa ca am pus folie mai groasa de plastic , in locul ziarelor, acuma am insa mucegai, (ceea ce stiu ca trebuie eliminat) urdinisul e de 3cm deschis la o fam de 5 rame,
Ce sugestii aveti pentru mine?


tinumaftei

Daca puneai o panza chiar că de cearceaf înainte de ziare era oK și nu aveai nici mucegai.
Un centimetru in plus sau minus la urdinis nu contează. Legătura dintre rama și 1cm de urdinis deschis este mai degrabă pentru combaterea furtișagului. Nu vad cum s-ar evacua vaporii de apa pe acolo..

roi_ag

Citat din: Nicolae_Stupar din Martie 27, 2017, 09:00:48 PM:
Ce sugestii aveti pentru mine?
Deschide un stup intr-o dimineață după o noapte cu -15gr. O să vezi brumă pe toți pereții stupului.
Pune diafragme izolatoare stg-dr ramelor și insonetin in sac de rafie direct pe rame, sita sau nu, capacul, urdinișul 5 cm/ 1cm ajunge pentru orice familie. Nu îți trebuie niciun ziar, izmana s-au alte trăsnăi. Sacul de rafie și insonetinul permit circulația aerului și implicit a condensului fără a cauza familiei. Unii pun doar insonetinul și se lipește de propolisul de pe marginea stupului, mai rod și albinele din el. Nu mai am poze le-am șters din telefon dar îți pun un link.
     http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=3839.375

PricopArthur

Literatura de specialitate recomanda urdinisul 1 cm / rama de albine. Aerisirea la metoda horn se pozitioneaza in partea opusa urdinisului, 1/1 suprafata urdinisului. Dar aici intervin variabile. Daca stupii sunt intr-o zona cu umiditate mai mare aerisirea trebuie marita. Spre exemplu, una e sa iernezi in Sipote in vale langa cismea, si alta pe coasta dealului unde umiditatea e mai scazuta. Daca e pericol de aparitie a furtisagului, evident urdinisul trebuie redus, in compensatie se mareste deschiderea de deasupra stupului. Dimensiunea aerisirii de sus nu e batuta in cuie.
Peste podisoare (la mine in genere sunt plase de colectare a propolisului) pun ziare si cam atat. Daca vrei sa faci arta, foarte bune sunt saltelutele de papura.
Miere multă şi inimă curată!

Nicolae_Stupar

Multumesc de sfaturile d sprijin, era bine sa am ceva intre ziare si rame am retinut recomandarile voastre , sa vad ce am mai la indemana pt inceput.

Ziarele erau in contact direct cu albina, peste ziare erau 2 paturi de lana/poliamida,

Am fost multumit ca nu era mucegai si era si puiet frumos pe ramele din mijloc

Acum am pus-o si mai rau ca am pus folie de plastic si am prins-o cu pioneze de partea stg a stupului sa nu mai zboare aiurea si sa am pb la o aranja frumos
Darrr pe acea parte nu se mai aeriseste si sa mucegait ff rau cel mai tare in stupii puternici  si cel mai putin  in stupii slabi

Intrebare:
1.Ce fac cu ramele mucegaite?
2. Cum le curat?
3.Lada tre spalata cu solutie de soda de rufe5%??
4.Ce se intimpla daca las asa  si nu fac nimic , pot aparea cv boli?

Orice obs e binevenita .

stefan1

  1. Daca iti permiti, topeste-le.
  2. Daca vrei sa le cureti, le poti reteza celulele sa lasi numai fundamentul. Bio a postat anul trecut cum reteaza ('tunde') fagurii.
  3. E bine sa fie spalata, e bine sa fie si 'parlita' fie cu paie fie cu lampa de benzina.
  4. Mucegaiul va da mult de lucru albinelor ca se il inlature. In zonele unde au fost puternic mucegaiti, albinele chiar o sa-i roada si construiesc ele din nou, dar e mult de lucru si cu eliminarea rosaturii care trebuie scoasa de pe fundul stupului.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

leonardus

Citat din: corneliuhrom din Martie 16, 2017, 08:23:50 PM
parerea mea  cei cu fund fix  nu mai puneti in capac folie sau polistiren  deasupra cuibului materiale absorbante  ;se pot inlocui usor si in timpul iernii daca umezesc  urdinisul bine deschis [cca 1 cm pt fiecare rama cu albine ce intra pe iarna ]  ,mai cereti pareri si alegeti ce e mai bun sa aveti  %%- la  :bzz: . [nu am fund antivarooua  dar am vazut impachetaj   folie completa fara gauri pe toata suprafata ], cel mai bine  urmariti  impachetare pt iarna tip horn si  tip clopot , %%-.
Fara nicio discutie ! La cei cu fund plin sa nu puneti absolut nimic deasupra peste podisor; nici chiar mult indicatele ziare ! Mai bine consum putin mai mare de miere peste iarna decat familie moarta de condens. Am aflat dupa multi ani, ca si ziarele impiedica ridicarea aerului din stup si se produce mucegai (mai putin, dar tot se face). Daca ramane podisorul gol; o parte va fi propolizat dar ram fante intre scandurele si pe acolo se face schimbul termic, fara '1 gram' de mucegai (ma rog, cel din colturile de jos a stupului sunt inevitabile, dar sunt total nepericuloase)

leonardus

Citat din: Bistriteanul din Martie 17, 2017, 09:36:56 PM

Materialele textile sunt bune izolatoare si in acelasi timp lasa vaporii sa treaca.
Capacul stupului poate fi izolat cu polistiren, izolatie buna atit iarna dar si vara.
Scuze, nu e adevarat; sau adevarat partial. Cand stratul de material s-a 'imbibat' nu mai are loc trecerea vaporilor si actioneaza ca o bariera. Nu e bine sa pui nimic. Albinele nu pun nimic in natura. Izolatie iarna cu polistiren la fund plin pe podisor e crima curata; pe capac, e inutil. Vara, doar pe capac; e imperios necesar.

Bistriteanul

Citat din: leonardus din Aprilie 17, 2017, 06:46:24 PM
Citat din: Bistriteanul din Martie 17, 2017, 09:36:56 PM

Materialele textile sunt bune izolatoare si in acelasi timp lasa vaporii sa treaca.
Capacul stupului poate fi izolat cu polistiren, izolatie buna atit iarna dar si vara.
Scuze, nu e adevarat; sau adevarat partial. Cand stratul de material s-a 'imbibat' nu mai are loc trecerea vaporilor si actioneaza ca o bariera. Nu e bine sa pui nimic. Albinele nu pun nimic in natura. Izolatie iarna cu polistiren la fund plin pe podisor e crima curata; pe capac, e inutil. Vara, doar pe capac; e imperios necesar.



Straturile de material textil nu au de la ce sa se imbibe cu apa daca se aplica varianta propusa de mine. O utilizez de mai multi ani si nu am rame mucegaite in stup.

Sunt de acord ca ziarele nu permit circulatia aerului prin masa lor. Ca mijloc simplu de testare: O simpla coala de hartie indoita sub forma de palnie este capabila sa sustina o cantitate considerabila de apa . Cu atit mai mult un strat  de ziare va retine aerul si apa in cuib.

Izolatia (polistirenul) in capac,  isi are rolul atit iarna cat si vara. Explicatia nu o mai prezint inca odata.

Cred ca nu ai citit atent sau nu ai inteles varianta de impachetare pe care o utilizez.
P.S.  Nu folosesc polistiren peste podisor, pentru ca nu am podisor.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

Nicolae_Stupar

Citat din: stefan1 din Aprilie 02, 2017, 01:27:01 AM
  1. Daca iti permiti, topeste-le.
  2. Daca vrei sa le cureti, le poti reteza celulele sa lasi numai fundamentul. Bio a postat anul trecut cum reteaza ('tunde') fagurii.
  3. E bine sa fie spalata, e bine sa fie si 'parlita' fie cu paie fie cu lampa de benzina.
  4. Mucegaiul va da mult de lucru albinelor ca se il inlature. In zonele unde au fost puternic mucegaiti, albinele chiar o sa-i roada si construiesc ele din nou, dar e mult de lucru si cu eliminarea rosaturii care trebuie scoasa de pe fundul stupului.
Multumesc de sfat dle Stefan1
Am pus rama acea in cuib era cu miere mai multa, am sa o ard cu arzatorul cat e posibil...

stefan1

Citat din: Nicolae_Stupar din Aprilie 26, 2017, 08:43:21 PM
Citat din: stefan1 din Aprilie 02, 2017, 01:27:01 AM
  ...
  3. E bine sa fie spalata, e bine sa fie si 'parlita' fie cu paie fie cu lampa de benzina.
  ...
Multumesc de sfat dle Stefan1
Am pus rama acea in cuib era cu miere mai multa, am sa o ard cu arzatorul cat e posibil...

  Parlirea se referea la lada, nu la rama cu fagur. Ramele se pot parli dar numai fara ceara.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Nicolae_Stupar

Am inteles multumesc de sfat , tre sa ii parlesc pe toti oricum, sa am numai o zi pt asa ceva.