Matci Carpatine

Creat de kostas, Martie 09, 2017, 09:33:03 PM

« precedentul - următorul »

kostas

Buna  seara !Incerc  de  cativa  ani  sa  pun  mana  pe  niste  matci  de  Carpatina    blinde  ,  harnice si care  sa  imi populeze  stupi  ME.Din  pacate  ce  am  eu nu imbina  toate  aceste  3  calitati  impreuna .Ma  poate  ajuta  cineva  in  privinta  asta  ?AS  dori  sa  cumpar niste  matci  sau  familii  din  care  sa  tranzvazez..Multumesc!
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

apivasmob

Toate albinele au o agresivitate care depinde si de modul de lucru al apicultorului.Carpatina nu este la acest capitol ca hibridul BF.
Sanatate tuturor apicultorilor

kostas

Cunosc  acest aspect insa pot  spune ca  am  avut  familii foarte  agresive  care dupa ce  au  ajuns in  stupina  mea  s-au  mai  imblanzit.Deci  problema  nu  sunt  eu.
Acum  2  ani  am  intalnit  in  pastoral  un  apicultor  din  P.Neamt care avea  o  Carpatina  exact  cum  am  descris-o  mai  sus.Si nu  era o  familie  ci    100  familii   una  si  una.Am  intrat  cu  el  la  cativa   stupi  si  la control  albinele  erau  linistite, nu  se desprindeau  de pe  rame, nu  erau  agitate.Mai  era cate  una  razleata care  se  izbea  in  noi,dar una  la  cateva  minute.Din  pacate  nu  a vrut  sa  imi  dea  nici  o  matca  sau  familie  de  albine.De atunci  mi-a  sarit  din  cap  BK,Carnica, etc.Am  stupina  intre  case  si nu vreau sa am  probleme  cu vecinii
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

oroles

Citat din: kostas din Martie 10, 2017, 06:51:55 AM
Cunosc  acest aspect insa pot  spune ca  am  avut  familii foarte  agresive  care dupa ce  au  ajuns in  stupina  mea  s-au  mai  imblanzit.Deci  problema  nu  sunt  eu.
Acum  2  ani  am  intalnit  in  pastoral  un  apicultor  din  P.Neamt care avea  o  Carpatina  exact  cum  am  descris-o  mai  sus.Si nu  era o  familie  ci    100  familii   una  si  una.Am  intrat  cu  el  la  cativa   stupi  si  la control  albinele  erau  linistite, nu  se desprindeau  de pe  rame, nu  erau  agitate.Mai  era cate  una  razleata care  se  izbea  in  noi,dar una  la  cateva  minute.Din  pacate  nu  a vrut  sa  imi  dea  nici  o  matca  sau  familie  de  albine.De atunci  mi-a  sarit  din  cap  BK,Carnica, etc.Am  stupina  intre  case  si nu vreau sa am  probleme  cu vecinii

Agresivitatea depinde de multe aspecte: de modul de lucru al apicultorului, de vreme, de culesul din natură  (la salcam pe un cules bun nici masca nu imi trebuie), de tipul de cules (la rapita sunt extrem de agresive ), de anotimp (primavara sunt mai agresive ), de rasa etc.  Eu zic ca ai albine bune.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Stiu pe cineva are 30 de stupi ingramaditi intr-o grădină de 10 x 10 m. Wc-ul vecinilor e lipit de gardul lui. Nu s-au plans vecinii niciodată de albine. Iti trebuie un gard mai înalt. Doar atat.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

roi_ag

Mai depinde și ce vecini ai . Și primăvara asta albinele nu sunt prietenoase la fel ca și primăvara trecută. Să sperăm că nu este semn rău și anul ăsta să luăm miere la salcâm.

corneliuhrom

d l roi sa va auda cel de sus sa facem ceva miere si la salcim  dupaaia pot sa vina si roi   :rotfl: %%- sa aveti noroc  .

roi_ag


kostas

Intradevar,depinde  si  de  vecini.....un  vecin  de  la cateva  case  mai  incolo  m-a  acuzat  ca  l-au  intepat  albinele  mele.I-am  aratat  viespii  moarte  pe  care  le  rasturnasem  din   capcane    si  mi-a  spus ca  asa  arata  albina   care  la intepat. ))/
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

kostas

 Oroles a  spus,,Agresivitatea depinde de multe aspecte: de modul de lucru al apicultorului, de vreme, de culesul din natură  (la salcam pe un cules bun nici masca nu imi trebuie), de tipul de cules (la rapita sunt extrem de agresive ), de anotimp (primavara sunt mai agresive ), de rasa etc.  Eu zic ca ai albine bune.''

Nu pot  spune  ca  nu  am  albine  bune  ,dar  am  vazut ca  se  pot  obtine  rezultate  si  mai  bune  cu  Carpatina.Apicultorul  din  Piatra Neamt  spunea  ca  a  obtinut  acea   rasa  de Carpatina  de  la  Institutul  Apicol   prin  anii  '70  .
Stie  cineva  ce  matci  are  Dan Puisoru ?
Bucovineanul  am  inteles ca  are  matci  bune,i-am trimis  un  mesaj  privat  dar  nu  am  primit nici un   raspuns.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

tavy

Am eu carpatine blande. Au atat bun simt incat dupa ce ridic podisorul ies toate afara (sa pot face controlul linistit). Tin si loc de caine....... numai avantaje  :D
http://www.youtube.com/watch?v=a87DfpEtjFc

kostas

Am  avut  si  eu  asa  ceva....unele  s-au  imblanzit cat   de  cat  dupa  o perioada  iar  la  altele  le-am  schimbat  matcile .Vreau  sa  merg  la  albine  cu placere ....nu  cu  inima  stransa  ....
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

tavy

Filmul este facut anul trecut la rapita, nu stiu care a fost cauza.... sper sa nu mai am de-a face cu asa agresivitate. In rest sunt acceptabile ca si agresivitate, de atunci n-am mai folosit manusi, nici nu le suport in maini. Daca ar fi fost asa mereu... sigur nu mai aveam albine acum, imi gaseam alta pasiune

kostas

Sa  inteleg  ca nu  stie nimeni un producator de matci Carpatine asa cum le-am descris. Nu  a  cumparat  nimeni  matci  de  la Dan Puisoru ?Am inteles  ca  cere 100 de lei pe  bucata,la  banii  astia  ar trebui  ca matcile  sa  fie  de  calitate.De matcile  lui  Marian  Creata  poate sa  imi spuna  cineva  ceva ?Topicul  a  avut  150  de vizualizari, nimeni  insa  nu a putut sa imi spuna  nimic.Oare  sunt singurul care incearca  sa  faca selectie  iar restul se multumesc cu ce au ? :roll:
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

filip

Anul asta o sa avem o invazie de regine in piata.
Unii au inceput sa scoata prima generatie de regine fara a avea o celula de trantor capacita.......sigur ca exista si insemninarea artificiala.
Cam care o fi pretul reginelor din prima sarja?
http://www.youtube.com/watch?v=pQzzc2fW1mE
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)