Mucegai in stup

Creat de Fifi, Martie 01, 2017, 11:08:04 AM

« precedentul - următorul »

Fifi

Buna ziua,
Va voi descrie o situatie si va rog sa-mi dati sfaturi.
Anult trecut am cu cumparat un stup vertical pe 10 rame 1/1 si in cuib si in cat; podisorul a fost dintr-o bucata ceva material  textolit sau similar; cu aerisire de dimensiuni 40x30 cm pe care a fost plasa si cu fund fix.
Iernarea a fost in stil horn iar ziarele puse peste podisor chiar si cele care au fost pe plasa nu au fost ude.
Fiind incepator si persoana de la care l-am cumparat este tamplat de meserie  dar si apicultor am avut incredere in el.
Si acum vine surpriza pe partea interioara a podisoarului cea de dasupra ramelor am gasit condens mare si mucegai.
Mucegaiul se gaseste in stup pe partea unde stau rezemate ramele; leatul superior al ramelor si la ultima rama am mai gasit si in coltul de jos.
Ce fac ca sa scap de mucegaiul din stup? mentionez ca am cumparat alt podisor si l-am schimbat pe cel care continea textolitu.
Va rog sfaturi pentru rezolvarea acestei problem.
Sunt incepator va rog sa dati cu sfaturi si nu cu pietre.

ciucur

Salut.
In primul rand v-as propune sa deschideti urdinisul proportional cu numarul de rame bine ocupate de albine, 1 cm deschidere la fiecare rama.
Iernarea horn presupune totusi ca umiditatea poate parasi stupul si prin acea aerisire de 40/30 cm cu conditia sa nu se faca un current ce ar deranja albinele. Poate ati astupat prea etans acea aerisire.
Cele bune!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Fifi

Multumesc pentru raspuns.
Am uitat sa spun ca stupul este in pat cald iar eu am iernat cu 6 rame; urdinisul a avut o deschidere de 5,6 cm.
Sunt incepator va rog sa dati cu sfaturi si nu cu pietre.

corneliuhrom

parerea mea ;la timp bun imediat schimbata lada [daca  nu  aveti mai bine il puneti intr o  roinita] stupul cu mucegai dezinfectat  spalat si lasat cit mai mult sa bata soarele in el  uscat bine si dupa sa fie folosit   nu mai lasati albine acum in el riscati sa le pierdeti  :welcome:.

Nicolae_Stupar

Citat din: ciucur din Martie 01, 2017, 12:49:53 PM
Salut.
In primul rand v-as propune sa deschideti urdinisul proportional cu numarul de rame bine ocupate de albine, 1 cm deschidere la fiecare rama.
Iernarea horn presupune totusi ca umiditatea poate parasi stupul si prin acea aerisire de 40/30 cm cu conditia sa nu se faca un current ce ar deranja albinele. Poate ati astupat prea etans acea aerisire.
Cele bune!

daca la urdinis recomandati 1cm pt fiecare rama de albine,
1. cat de mare trebuie sa fie aerisirea in partea de sus (puteti da ceva dimensiuni?),
2. unde recomandati sa fie poztionata aerisirea ? central?!?!?, in partea opusa urdinisului?
3. peste aerisire se pune ceva panza? se pune numai sita de ventilatie?