Cutia Nicot si stupi orizontali

Creat de leonardus, Februarie 13, 2017, 10:24:42 AM

« precedentul - următorul »

leonardus

Va salut,

Cum se procedeaza la stupii clasici orizontali si cutia Nicot ? In descrierile video pe Youtube se arata numai tehnica pentru stupi fara fund, verticali.

ciucur

Salut!

Se procedeaza la fel. Ce anume nu ati inteles?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

oroles

Eu as spune sa renunti la cutia Nicot si sa folosesti tot instrumentarul din trusa pentru transvazare. E mult mai usor. Asa mi-a spus si mie candva Kamy, Dumnezeu sa il ierte, si a avut dreptate! La inceputul folosirii Nicot credeam ca se obtin larve de aceeasi varsta in cupule. Am vazut ca nu e asa. Cutia as vrea acum sa o donez unui incepator.

Totusi, pentru un starter recomand folosirea unui orizontal limitat cu o diafragma etansa la maxim 6 rame pentru a crea abundenta de albina in zona unde se introduce rama portbotci, daca alegi sa transvazezi. Eventual iei o roinita pe 6 rame si ingramadesti albina din orizontal in roinita (fara matca si fara larve pretabile la a fi trase botci).

Daca alegi sa mergi pe Nicot, fa la fel cum se vede in filme.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

leonardus

Citat din: oroles din Februarie 13, 2017, 01:37:27 PM
Eu as spune sa renunti la cutia Nicot si sa folosesti tot instrumentarul din trusa pentru transvazare. E mult mai usor. Asa mi-a spus si mie candva Kamy, Dumnezeu sa il ierte, si a avut dreptate! La inceputul folosirii Nicot credeam ca se obtin larve de aceeasi varsta in cupule. Am vazut ca nu e asa. Cutia as vrea acum sa o donez unui incepator.

Totusi, pentru un starter recomand folosirea unui orizontal limitat cu o diafragma etansa la maxim 6 rame pentru a crea abundenta de albina in zona unde se introduce rama portbotci, daca alegi sa transvazezi. Eventual iei o roinita pe 6 rame si ingramadesti albina din orizontal in roinita (fara matca si fara larve pretabile la a fi trase botci).

Daca alegi sa mergi pe Nicot, fa la fel cum se vede in filme.
Singura MARE problema e ca nu poti etansa total orizontalul; am avut experiente garla. Tot se strecoara poe undeva matca dincolo. Roinita o inlocuiesc cu un orizontal gol, 6 rame full de albine si eventual diafragma la capat. Bun, si dupa aia ?

Eugen B

Iti cumperi 1-2 stupi verticali si ai rezolvat problema.
Dar cum zice oroles, transvazarea e cea mai buna, si eu am incerc aiurea cu cutia nikot, si apoi am facut transvazari, si merge f bine.
Si te costa mult mai ieftin asa.

leonardus

Citat din: Eugen B din Februarie 13, 2017, 05:43:24 PM
Iti cumperi 1-2 stupi verticali si ai rezolvat problema.
Dar cum zice oroles, transvazarea e cea mai buna, si eu am incerc aiurea cu cutia nikot, si apoi am facut transvazari, si merge f bine.
Si te costa mult mai ieftin asa.
Eu am inteles, dar mi-a ramas de la cineva un set nou si m-am gandit sa-l folosesc. Si sunt destul de deschis sa incerc orice. Si tranvazare se numeste si la cutia Nicot. Apropo, mi-am adus aminte ca am si un vertical nou-nout. L-am confectionat asta vara din niste ramasuri de la o alta lucrare.......Corect, ma pun pe el. Stima si respect.

Eugen B

Iti iei gratie haneman si ai rezolvat.
Bagi cutia nikot. Astepti 3 zile. Matca blocata.
Asa daca faci transvazare castigi timp si puiet

oroles

Orizontalul se poate etansa foarte bine daca ai santuri din construcție.  Cand construiesti stupul faci niste santuri cu circularul pe peretii laterali si pe fund. Oe fund e mai greu de făcut.  Cel mai bine pui pe fund sipculite. In acel canal bagi placaj si nu mai trece nimic.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

leonardus

Citat din: oroles din Februarie 13, 2017, 10:41:33 PM
Orizontalul se poate etansa foarte bine daca ai santuri din construcție.  Cand construiesti stupul faci niste santuri cu circularul pe peretii laterali si pe fund. Oe fund e mai greu de făcut.  Cel mai bine pui pe fund sipculite. In acel canal bagi placaj si nu mai trece nimic.
Tamplarie cunosc; eu imi fac stupii. Dela A la Z. Da, fac si canal pe laterale si jos. Problema nu este lateral sau jos ci sus, la podisor. Din cauza fluctuatiilor in umiditate, scandurelele lucreaza (asa e lemnul) si se ridica insesizabil pentru ochiul nostru dar suficient pentru matca sa treaca; Intotdeauna oricat de bine as fi vrut sa izolez orizontalul tot am gasit albine moarte in partea aialalta.

leonardus

Citat din: Eugen B din Februarie 13, 2017, 07:32:41 PM
Iti iei gratie haneman si ai rezolvat.
Bagi cutia nikot. Astepti 3 zile. Matca blocata.
Asa daca faci transvazare castigi timp si puiet
Oare de ce sesizez din nou diferenta de abordare pe forum de ''ardeal'' fata de cel 'sudic' ? Nu vi se pare ? Nu e prima oara cand aici primesc daca nu sfaturi calduroase, cel putin binevoitoare fara pic de 'miros' de invidie sau aroganta. Am scris acelasi subiect pe un alt forum si mai era putin sa primesc si niste injuraturi, cum ca 'daca ma miroase careva ca sunt incepator cu ifose, poate primesc si cateva pe spinare, sau cam asa ceva''.....
Stima si multumiri, in special ardelenilor nostri.

Closcutz

 Ca sa nu risti in partea de sus faci diafragma mai inalta astfel incat sa depaseasca scandurile la podisor si cele doua compartimente sa fie perfect etanse.

leonardus

Citat din: Closcutz din Februarie 14, 2017, 10:35:14 AM
Ca sa nu risti in partea de sus faci diafragma mai inalta astfel incat sa depaseasca scandurile la podisor si cele doua compartimente sa fie perfect etanse.
Buna idee; o s-o aplic.

Eugen B

Eu fac transvazare clasica si rapida si eficenta.
Iei larve din stup recordist. Le dai la stup orfan . Botcile luate in crestere le trec in stupul finisor intr-o rama ingradita de gratie haneman.
Si imi notez pe un caiet cand trebuie sa le iau, in caz ca nu am timp sau cred ca nu voi avea atunci nevoie de ele , pun bigudiul pe ele si gata.
Am patit odata ca am intraziat cu 2-3 ore si am pierdut vreo 3-4 botci.
Experienta o facem lucrand toata viata.
Avem tot ce ne trebuie acasa , sa facem turte, matci, si tot ce vrem, din pacate multi cumpara aiurea.

leonardus

Citat din: Eugen B din Februarie 14, 2017, 11:17:51 AM
Avem tot ce ne trebuie acasa , sa facem turte, matci, si tot ce vrem, din pacate multi cumpara aiurea.
Asa este. Pentru ca multi fac apicultura doar de dragul castigului; numai.

Eugen B

Cine face apicultura nu castiga asa mult , cei care fac afaceri pe spatele apiculturii castiga bine . Cine e "destept" sa plateasca.