STUP SAU ROINITE

Creat de gabiiasi, Februarie 05, 2017, 03:32:22 PM

« precedentul - următorul »

gabiiasi

Buna ziua stimati apicultori. Avand in vedere ca e primu an de apicultura as dori ca vara aceasta sa fac cateva roiuri, si as dori niste sfaturi de la dvs. Unde ar fi cel mai bine sa tin roiurile pana la anu in lazi normale sau in roinite.   :new:

bismark

    Ai rabdare intii sa vezi cum iesi din iarna si dupa aceea ai sa stii ce ai de facut.In aceste momente orce deranj poate face un rau.Doar asculta-le cu furtunasul si atit.Cu ocazia primului zbor de curatare ai sa vezi ce le mai trebuie.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

gabiiasi

Multumesc de raspuns dar k idee sa zicem k in iunie am sa am familii puternice ce e mai indicat pentru roiuri avand in vedere k vreau sa trec si iarna cu ei. :bzz:

bismark

    Depinde cit se va dezvolta pina in septembrie si de cum ai de  mari roinitele.De obicei un roi de 2-3 in iunie ajunge la 6-7 rame in sept-oct. Daca vrei sa treci iarna cu ei in roinite,trebuie bine izolate roinitele cu poliester la intrarea in iarna.( nu mai scri frazele cu K scrie CA normal ca nu se intelege).Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

gabiiasi

Multumesc de raspuns bismark.

tinumaftei

Dacă faci roiul până în 30 iunie cu regina împerecheată îți trebuie musai o cutie de 10 rame. Asta pentru că la sfârșitul lunii august colonia va avea 8-10 rame, dacă ai ajutat-o corespunzător. Va ierna pe 6-7 rame.
În orice altă situație îți trebuie o cutie de 6 rame. Va intra în iarnă pe 3-4 rame și va avea un risc major la iernaee

corneliuhrom

roii sunt bine de facut in roinite grupate cite doua alaturate  si vopsite diferit [mai usor la imperecherea reginelor ] dupa care in august sept  mutate in stup cu diafragma[ de lemn ] pt a ierna impreuna [iarna e mai grea la iasi decit in sud,exceptie iarna asta ] spor la ce v ati propus  :bzz:sanatate  si  %%-,

gabiiasi

Ideea era in felul urmator. As vrea sa fac vreo 6 roiuri la vara si nu stiu ce sa imi cumpar lazi sau roinite. Ori cumpar lazi complete cu tot cu cat pentru anu viitor ori cumpar roinite si cumpar la anu lazi iar roinitele cumparate fac alti roi  la anu .

corneliuhrom

faceti un efort cumparati 6 roinite si 3 stupi orizontali cu 2urdinise cu difragma la mijloc [14 ,16 ,18 , 20 rame] vor fi buni multi ani pt inmultirea care o preconizati [este mai riscant sa iernati in roinite ] succes si aveti grija cu dezvoltarea fam de  :bzz:pina ajungeti la inmultire .

stefanescu

Parerea mea e sa iti cumperi lazi pe 10 rame. Roiul format ramane, se dezvolta si va ierna bine impachetat in aceeiasi lada.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

yulian

Am avut roiurile bagate in lazi, iar cei care au fost mai mici - 5,6 rame - in august i-am bagat in roinite de polistiren. Este primul an, dar sunt foarte multumit cu ce am iesit din iarna.  :hi:

relutu

Citat din: yulian din Februarie 06, 2017, 03:11:56 PM
Am avut roiurile bagate in lazi, iar cei care au fost mai mici - 5,6 rame - in august i-am bagat in roinite de polistiren. Este primul an, dar sunt foarte multumit cu ce am iesit din iarna.  :hi:

Hopa,la tine s-a terminat iarna,abia in martie poti sa fii multumit cu ce ai iesit din iarna,nu acum.Nu te bucura prea tare inca.

yulian

Hopa ce? Am zis, sunt roiurile mici. Este primul an cu roinite de polistiren si daca au rezistat pana acum si i-am scos pe 2-3-4 rame, sunt f multumit de back-up...am ceva ani de apicultura in spate.
Hai noroc!  :hi:

corneliuhrom

d l relutu are drept  aveti grija cind la alti stupi din lemn vor zbura la cei din polist [unde soarele nu incalzeste ,,,,,,.cred ca cei cu pulistirenul sunt pregatiti pt era glc  ,soareci sau pasari ][totusi depinde de ingrijire ,conditii si decizii ],un an bun  :bzz:.

Nicolae_Stupar

Citat din: yulian din Februarie 07, 2017, 07:21:25 AM
Hopa ce? Am zis, sunt roiurile mici. Este primul an cu roinite de polistiren si daca au rezistat pana acum si i-am scos pe 2-3-4 rame, sunt f multumit de back-up...am ceva ani de apicultura in spate.
Hai noroc!  :hi:

Dle Yulian, cum ati iesit din iarna cu stupii din polistiren??