SINDICATUL APICULTORILOR DIN ROMANIA

Creat de pharaonu75, Ianuarie 05, 2017, 08:25:59 PM

« precedentul - următorul »

APIS PARASCHIV

28782773_686487648408565_402751222020071095_n.jpg

SAR


andrei_georgian

Ceva nou pe aici, nimic...?? cam bate vantul  :P
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

romikele


bucovineanu


calmusdaniel


APIS PARASCHIV

deja dusmanii vad ca au inceput sa se bucure,eu nu ma bucur

kiloz

Sa amanat noaptea reinvierii.
Vreme capricioasa, o venit iarna,au înghetat apele, sau infundat drumurile catre pivnite, sa blocat usa de la cotetul de porc.
Deci catastrofa!
:hippo:
Sa fii drept si scrie adevarul.

APIS PARASCHIV

kiloz,se vede de la o posta ca esti membru ACA si omul lui fetea,nu stiu de ce te bucuri ca disperatul ca nu se mai tine acea sedinta,se va tine dar nu azi,nu vezi ca afara ninge?tu ai pleca la drum pe ninsoarea asta?asa ca inainte de a mai face comentarii pune mintea la contributie ca spui numai prostii

kiloz

Da,da si prietenul lui.
Si director de SRL-ul.
Dar si vicepresedinte unei federatii.
Am fii uitat ceva?
Am scris eu ca ma bucur?
Da,cand pica câțva fulgi de zapada se sperie toate lumea?
Da, daca n-am?
Si macar crezi, in ce ai scris pe aici?
Sa fii drept si scrie adevarul.

APIS PARASCHIV

kiloz,spre deosebire de tine ,eu cred si stiu ce scriu aici

viorel55


Stefan Marin
Visual Storyteller · 10 hrs · tag Poze & Video
Scrisoare adresată SAR
(Sindicatului Apicultorilor din România)
de către Stefan Marin (Albinel Apis)

Un ochi râde .. altu-mi plânge.
Vă propun să schimbați numele și sigla Sndicatului Apicultorilor din Romania in
SPAR-DP
Sindicatul Personal al Apicultorilor Români - Danuț Puișoru
Măhh dragilor ... stuparul din mine vede altfel lucrurile și organizarea.
Dacă tot este al apicultorilor români ,inseamnă că ei sunt singurii in măsură care pot hotărâ in mod democratic cine este mai compentent să ocupe funcțiile administrative.
Ieri eram anunțați pe diverse canale faptul că ... citez din memorie ...
"In următoarele zile domnul Remus Trandafir va fi - ales - Secretar General SAR și o altă funcție de Vicepreședinte va fi ocupată de Andrei Ignatov"
Cum "va fi ales și de către cine ??"
Atât Remus cât și Ignatov vor fi un plus pentru sindicat și știu că amandoi vor înțelege ceea ce am vrut să spun.
Modul de a împărți funcțiile și de a înlătura chiar membrii fondatori pe motiv că nu-și salută Președintele mă duce cu gândul la un anume fel de dictatură.
Despre felul cum se transmit mesajele sindicatului ... nu pot să spun decât că sunt profund oripilat.
De comunicarea deciziilor și activității sindicatului trebuie să se ocupe cei care știu să o facă.
Din cele observate până acum trag concluzia că locul meu nu este pe Grupul SAR și nici ca membru de sindicat.
Vă doresc să creșteți frumos și fără interese personale.

viorel55

 
Roman Mihai:" Asociațiile nu sunt recunoscute ca parteneri reprezentativi în discuțiile cu organele statului. Momentan singura forma de a coagula apicultorii intr-un singur mod de organizare cu reprezentativitate este sindicatul. La noi este insa imposibil sa aduni doi indivizi cu aceleasi idei, daramite un sindicat. Meritam ce ni se intampla si va fi mult mai rau. "Ceilalti" sunt mult mai bine organizati si stiu ce vor".



Nu cumva sunteti in eroare ?
Uitati ce spune OG 26/2000 privind asociatiile si fundatiile (atentie la lit. e)
Art. 2.
Prezenta ordonanta are ca scop crearea cadrului pentru:
a) exercitarea dreptului la libera asociere;
b) promovarea valorilor civice, ale democratiei si statului de drept;
c) urmarirea realizarii unui interes general, local sau, dupa caz, de grup;
d) facilitarea accesului asociatiilor si fundatiilor la resurse private si publice;
e) parteneriatul dintre autoritatile publice si persoanele juridice de drept privat fara scop patrimonial;
f) respectarea ordinii publice.

romikele

Să lașam ce scrie prin legi, oricum nu sunt respectate, ministerul discuta cu cine vrea. Si nu cu asociatiile, doar cu ROMAPIS, ACA neoficial si sindicatele care nu exista decat pe hartie.

viorel55

  ROMAPIS = Federatia ASOCIATIILOR apicole din Romania  ,are in componenta  asociatii  care contin cca 10% din apicultorii romani.
Avem mai multe asociatii care au SINGURE mai multi de 357 membri (cat are sindicatul)
Si atunci....n-are nevoie sa aplaude  sau sa se gudure pe  langa nimeni .