SINDICATUL APICULTORILOR DIN ROMANIA

Creat de pharaonu75, Ianuarie 05, 2017, 08:25:59 PM

« precedentul - următorul »

APIS PARASCHIV

Art. 23
Prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale, cu modificarile si completarile ulterioare, nu se aplica activitatilor reglementate de prezenta lege

APIS PARASCHIV

Aceasta lege a fost adoptata de Parlamentul Romaniei, cu respectarea prevederilor art. 75 si ale art. 76 alin. (2) din Constitutia Romaniei, republicata

APIS PARASCHIV

#437


SINDICATUL APICULTORILOR DIN ROMANIA


A venit și timpul când cei care practica apicultura trebuie sa fie luați în seamă . Am cerut cod de bune practici prin care apicultorii sa fie respectați pt beneficiile pe care le aduce agriculturii și faunei prin polenizare si am fost tratați cu indiferența . Toate demersurile legale care au fost făcute până acum de SAR in favoarea apiculturii au fost doar la nivel de discuții , nu suntem o verigă importantă pentru guvernanți . Din acest motiv SAR invita apicultorii și toate formele asociative sa facem pastoral in fata guvernului. In funcție de ziua când ne dă aprobarea pt protest va anunțăm.

ionel07196555

Citat din: APIS PARASCHIV din Februarie 12, 2018, 01:01:26 PM


SINDICATUL APICULTORILOR DIN ROMANIA


A venit și timpul când cei care practica apicultura trebuie sa fie luați în seamă . Am cerut cod de bune practici prin care apicultorii sa fie respectați pt beneficiile pe care le aduce agriculturii și faunei prin polenizare si am fost tratați cu indiferența . Toate demersurile legale care au fost făcute până acum de SAR in favoarea apiculturii au fost doar la nivel de discuții , nu suntem o verigă importantă pentru guvernanți . Din acest motiv SAR invita apicultorii și toate formele asociative sa facem pastoral in fata guvernului. In funcție de ziua când ne dă aprobarea pt protest va anunțăm.
iATA  ceva concret .
Voi veni , data locu , ora .
Voi incerca sa vin cu masina plina fara sa cer ceva la cineva doar sa vina .

viorel55

 Citat
"Dănuț Puișoru
Dănuț PuișoruGroup Admin Madr se face ca ploua si nu stie nimic hotii din aca striga hotii o sa pun actele pe masa sa vedem cine sunt adevărați hoti si baieti deștepți"

Asa d-le presedinte,pune-le pe masa ca sa le vedem si noi ca...altfel nu te credem !
  Concret  ....!

APIS PARASCHIV

27858013_2084461074915476_5205471643360686831_n.jpgIata ce a trimis M.A.D.R.

Sindicatul Apicultorilor din Romania a cerut modificarea Legii Apiculturii și cod de bune practici, iar cei de la minister ne-au invitat la discuții pentru oportunitatea de a modifica Programul Național Apicol 2017-2019 și diverse, drept pentru care S.A.R. nu va participa la întâlnirea de lucru


APIS PARASCHIV

     adresa madr -1-12.02.2017-1.jpg
    adresa madr -1-12.02.2017-2.jpg
    adresa madr -1-12.02.2017-3.jpg

APIS PARASCHIV

In data de 13 -02-2018 SAR la ora 19 '00 va discuta într-un LIVE despre problemele apărute în discuțiile cu MDAPR și decizia de a face "PROTEST" in fata ministerului.

APIS PARASCHIV

27867989_1609574159090496_4533061739580551508_n.jpg

APIS PARASCHIV


ALEX!

Salut

Urmaresc cu interes acest subiect si cred ca e o solutie buna pentru a ne face auziti . Poti face 1 tona sau 1000 de tone de miere , nu vei putea impune un pret , nu vei putea negocia un pret bun. E necesar sa ne unim ( dezbina si vei cucerii ) .
Multi , nu vor asa ceva , deoarece lor le e rau ca le e altora bine .

UN exemplu : Cumpar ,ca apicultor , cele necesare la un pret mai mic . De unde ? De la unu din sindicat . De ce ? Ca e verificat si nu da mai mult de o teapa .
           
  P.S. Sutin aceasta forma de organizare cu speranta ca nu o sa mai vedem in stupina alta albina decat cea autohtona .  ( cel mai mare rau )                     

Aurel

   Cea mai mare problema, pentru mine cel putin si cred ca si pentru altii, este lupta cu otravurle.Da, nu putem avea sorti de izbanda daca nu vom fi uniti.Din pacate cei care clameaza ca ne sustin interesele,au intelegeri cu fermierii din LAPAR si ameninta pe colegii apicultori, lucru ce creaza dezbinare.Ca sa avem sorti de izbanda in acest razboi, in special cu neocotinoidele,e musai sa mergem toti pe aceasi voce.E principalul obiestiv.Celelalte probleme comercile si de alta natura, se vor regla pe parcurs fiecare avand obtiunea de a cumpara su nu, ce si cum doreste.Din pacate pentru otravuri nu am posibilitatea de a opta si cred ca in aceasta situatie sant multi colegi apicultori.
M-ar interesa daca pentru data de 22 se organizeaza ceva la nivel de filiale privind deplasarea si care este pozitia celorlalte asociatii? Participa sau nu la protestul anuntat de SAR?
 

kiloz

Domnul prezident!
- de ce nu comunicati motivul adevarat pentru care nu participati la intîlnirea din data de 15.02 18. la madr?


Anunt important.
Dragi colegi apicultori,
Va anunț  că domnul apicultor Traian Dobre, procesator , ocupă  funcția de vicepreședinte al consiliului director al Sindicatului Apicultorilor din Romania si are ca atributiuni promovarea produselor apicole de primă clasă inclusiv premium în piața  internă cât si cea internațională. Totodată dnul vicepreședinte Traian Dobre, administratorul firmei S.C. Tremot și Fiii, împreună cu  conducerea S.A.R va fi prezent în perioada 14-17 februarie la târgul ,,BIOFACHTG NŰRNBERG" Germania , de produse tradiționale bio.
Sa fii drept si scrie adevarul.

ALEX!

As dorii ca Romania sa aiba acelas criteriu ca si Germania referitor la importurile de miere. Asta e iar o mare problema a Romaniei .