SINDICATUL APICULTORILOR DIN ROMANIA

Creat de pharaonu75, Ianuarie 05, 2017, 08:25:59 PM

« precedentul - următorul »

roi_ag

Oare membrii sindicatului stiu cu ce propuneri de lege merge Puisorul maine la Parlament ?

Closcutz

Majoritatea cred că habar n-au! Pe mulți nici nu cred ca-i interesează. Unii nici nu vor să știe. Toți sunt masa de manevră!:)

APIS PARASCHIV

bine ca sinteti voi atotstiutori,nu va mai dati mari salvatori ai apiculturii,voi chiar nu aveti alta treaba decit sa comentati aiurea?

roi_ag

#528
Puisoru primeste de la ministerul agriculturii, înainte de a intra la negocieri  la comisia de agricultură din parlament,  varianta de modificare a legii apiculturii făcută de ACA - ANZ .  O va susține  și dacă  va avea câștig de  cauză va primi acreditare de stupina de elită  pam ...... pam    Membrii  SAR  nu mai contează

APIS PARASCHIV


romikele

Citat din: roi_ag din Februarie 11, 2019, 01:53:09 PM
Puisoru primeste de la ministerul agriculturii, înainte de a intra la negocieri  la comisia de agricultură din parlament,  varianta de modificare a legii apiculturii făcută de ACA - ANZ .  O va susține  și dacă  va avea câștig de  cauză va primi acreditare de stupina de elită  pam ...... pam    Membrii  SAR  nu mai contează
Aveti informatii eronate, sau nu aveti deloc! Presedintele nu a mers la comisie, a fost delegata alta persoana, expert in negocieri, cu un draft bine pus la punct, cu multe puncte comune cu ale celorlalti participanti, dar pe moment sunt documente ce nu pot fi facute publice.

Kov iulian

#531
Pe la intalniri cu autoritatile sau fermierii cand iau cuvantul diversi ... care intreaba ce beneficii economice aduce apicultura iata ce sa le raspundeti.

Citat,, Valoarea economica a polenizarii in Europa de Vest este estimata a fi de 30-50 ori mai mare decat valoarea mierii, si a celorlalte produse apicole ale stupului . În Africa, aceasta valoare este uneori estimata a fi si de 100 de ori mai mare decat valoarea de recoltei de miere, în functie de tipul de cultura.

Într-o tara ca Danemarca, aproximativ 3.000 de tone de miere este recoltata în fiecare an, ea are o valoare de 60 de milioane DKK ( aproximativ 7,6 milioane € ). Cu toate acestea, valoarea semintelor oleaginoase, fructelor si fructelor de padure create prin munca de polenizare a albinelor este estimata a fi între 1.600 si 3.000 de milioane DKK, echivalentul a 200 - 400 de milioane €."


" BEES AND THEIR ROLE IN FOREST LIVELIHOODS " (cap 8 ) de pe site-ul Organizației pentru Alimentație și Agricultură a Natiunilor Unite
http://www.fao.org/docrep/012/i0842e/i0842e00.HTM

Aurel

Citat din: romikele din Februarie 11, 2019, 07:53:53 PM
Citat din: roi_ag din Februarie 11, 2019, 01:53:09 PM
Puisoru primeste de la ministerul agriculturii, înainte de a intra la negocieri  la comisia de agricultură din parlament,  varianta de modificare a legii apiculturii făcută de ACA - ANZ .  O va susține  și dacă  va avea câștig de  cauză va primi acreditare de stupina de elită  pam ...... pam    Membrii  SAR  nu mai contează
Aveti informatii eronate, sau nu aveti deloc! Presedintele nu a mers la comisie, a fost delegata alta persoana, expert in negocieri, cu un draft bine pus la punct, cu multe puncte comune cu ale celorlalti participanti, dar pe moment sunt documente ce nu pot fi facute publice.
Dar de ce e nevoie sa fie secrete ? Nu privesc  mult trambitatul interes al apicultorilor  si a bunului mers al apiculturii?Se discuta cumva strict, punctele de vedere" comune", doar a partcipantilor la discutii?  Roi-ag , nu ai de ce sa ai suspiciuni :D Tocmai ti s-a raspuns ca transparenta e totala.  :uimit:   

Eugen B

Kov iulian are dreptate. Eu cred ca oamenii din conducere si chiar sefii asociatiilor nu au darul discutiei si habar nu au unii ce sa zica.
Noi facem 20 mii de tone de miere anul plus polen plus alte produse.
Dar polenizarea la pomi fructiferi fs rapita si multe alte plante si alti pomi nu se spune nimic.
Am vazut la tv apicultori chiar din SAR si nu numai care au cunostinte f putine si apar la tv sau eu mai stiu unde.
Cand vom avea legi apicole care se respecta si pna sau subventii corecte atunci cred ca sefii ne vor bine. Pana atunci e doar vorba goala.
Multi atata pot. Noi vrem sa castigam cursa cu roaba si altii au ferari.

romikele

Ce spun eu si ce intelegeti voi!
EU nu pot face publice documente la care intamplator am acces, neavand nici o calitate in nici una din formele reprezentative prezente la discutii, fara acceptul acestora.
Daca si cand vor considera ca e necesar, le vor face ei insisi cunoscut continutul.
Pana atunci, orice discutie e similara cu barfa la piata.

roi_ag

Din moment ce SAR este de partea ACA - ANZ nu are ce bun sa aduca in apicultura. Rasa carpatina nu este protejata , vor sa detina monopolul pe piata din RO , vor sa stea linistiti , in adormire , nu sa puna osul la treaba , sa amelioreze AMC , sa o pastreze cat mai pura. Sa vazut ca pana acum cu restrictii nu se rezolva nimic, carpatina nu este protejata si atunci ce e de facut?
Cred ca trebuie sa trecem la lucruri serioase .
De ce sa fiu obligat sa fac parte dintro asociatie ?  desi eu fac si nu imi sunt reprezentate interesele
De ce sa nu pot vinde roiuri si familii de albine?                                                                                                                                             romikele, nu vad de ce sunt secrete documentele cu care merge reprezentantul SAR acolo, oricum acolo se negociaza , tocmai asta ma face sa cred ca SAR sustine la virgula varianta ACA .
Se stie, Puisoru a spus-o, si-a aratat prin filmari instrumentarul , pregatirile pentru ferma de elita si se face frate cu dracu pana isi vede treaba facuta in detrimentul a 99%din apicultori
   

gore

Am tot cautat modificarile propuse la Legea Apiculturii, dar...nu gasesc nimic, doar ca exista o propunere ACA - MADR si nimic mai mult. Nu se poate accesa pagina... Dorim sa stim si noi modificarile propuse, deoarece este in dezbatere publica, nu?
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

romikele

Citat din: roi_ag din Februarie 12, 2019, 03:45:59 PM
...romikele, nu vad de ce sunt secrete documentele cu care merge reprezentantul SAR acolo, oricum acolo se negociaza , tocmai asta ma face sa cred ca SAR sustine la virgula varianta ACA .
Nu m-as hazarda in astfel de afirmatii. Din auzite, nu sunt identice ideile SAR cu cele ale ACA si ANZ, faptul ca au fost asezati de aceeasi parte a salii nu inseamna ca au 100% aceleasi propuneri.
Vom afla si vom analiza, ce e sigur, va mai exista o runda de discutii la o data ce va fi anuntata ulterior, mai sunt de clarificat unele definitii ale produselor apicole.
Comisia va tine cont numai de propunerile ce respecta legislatia europeana si cea romaneasca, fara a conta cine a facut oarece propunere. Se iau in considerare doar acelea care au avut un numitor comun.

nickialomita

Dar ce a patit pagina de fb. a SAR ?  Este inaccesibila.Stie cineva ceva?

romikele

Pagina de fb a fost arhivata pentru a stopa postarile cu jigniri gratuite sau ridicole si pentru ca nu e cel mai normal mod de comunicare.