SINDICATUL APICULTORILOR DIN ROMANIA

Creat de pharaonu75, Ianuarie 05, 2017, 08:25:59 PM

« precedentul - următorul »

APIS PARASCHIV

    apicultori_23.02-1.jpg
   
   
   

APIS PARASCHIV

    apicultori_23.02-5.jpg

kiloz

#482
Ar fii mai bine daca va lasat de meserie si ca pensionar va bucurati de banii agonisiti de atatea ani!
:mosul:

Lasati pe cei tineri sa hotareasca ce si cum vor sa faca.
Daca în aproape 30 de ani nu ati rezolvat mai de nimica, acum vreti sa-l faceti? Nu aveti nici o sansa!
Sa fii drept si scrie adevarul.

romikele

Citat din: kiloz din Februarie 27, 2018, 09:34:27 AM
Ar fii mai bine daca va lasat de meserie si ca pensionar va bucurati de banii agonisiti de atatea ani!
:mosul:

Lasati pe cei tineri sa hotareasca ce si cum vor sa faca.
Daca în aproape 30 de ani nu ati rezolvat mai de nimica, acum vreti sa-l faceti? Nu aveti nici o sansa!
N-am inteles unde bati! Daca te referi la mine, ai dat-o in bara!
Eu nu hotarasc nimic, pentru nimeni altcineva in afara de familia mea.
Constat ca nu esti prost informat, ci doar neinformat  :wink2:
Hotaraste ROMAPIS-u pentru tineri.... buna gluma! :rusine:

kiloz

#484
Nu cred ca-ti apartine articolul postat. Daca ma luasi asa dintrodata. Nu am treaba cu dumneata, din partea mea si peste 50 de ani sa fim sanatos si putem schimba pareri.
Eu am facut referire la autorul articolului.

Cit despre ROMAPIS eu zic ca fiecare incearca in felul lui.
La toti vine rîndul cand  trebuie sa cedeze !
Sa fii drept si scrie adevarul.

romikele

 :thanks: pentru precizari, credeam ca sunt singurul pensionar de pe aici :D

dredd


SAR

#487

APIS PARASCHIV

Dănuț Puisoru

ANUNT IMPORTANT In data de 16 03 2018 va avea loc CONSILIUL NATIONAL AL SINDICATULUI APICULTORILOR DIN ROMANIA, loc de desfasurare Pensiunea Rustic din Mun. Rm- Sarat ,str. 8 martie nr. 1 incepind cu ora 10.00. Rog birourile filialelor SAR judetene sa prezinte situatia economico- financiara pina pe data de 14 03 2018, va multumesc.

APIS PARASCHIV

   


Daciana Sârbu cere la Bruxelles sprijin pentru apicultori si combaterea fenomenului mierii contrafacute
Postat la 2018-03-01   

Numai produsele care contin 100% miere trebuie sa poata fi etichetate sub acest nume, iar Comisia Europeana poate garanta acest lucru prin revizuirea legislatiei, a subliniat eurodeputata Daciana Sârbu in plenul Parlamentului European, solicitând sprijin financiar mai consistent pentru apicultori si combaterea mult mai eficienta a fenomenului mierii contrafacute, adesea provenind din afara UE.

"Prin masuri puternice si eficiente, institutiile europene au obligatia sa se asigure ca apicultorii sunt sprijiniti pentru a fi competitivi pe piata, iar consumatorii cumpara miere si nu un produs care contine 30% miere si restul - aditivi", considera Daciana Sârbu, membra a Comisiei de Agricultura din PE.

Apicultura ofera României o sansa considerabila pe piata europeana, unde detine deja un rol important, dar in acelasi timp apicultorii români si europeni se confrunta cu dificultati serioase. Din aceste motive eurodeputata s-a implicat activ pe aceasta tema, propunand mai multe amendamente la raportul privind apicultura, dintre care 10 au fost adoptate in Comisia pentru agricultura si dezvoltare rurala.

Eurodeputata a cerut suport financiar pentru apicultori, atat prin plati cuplate, cât si prin plati compensatorii - in situatii in care productia este afectata de vremea nefavorabila. O alta masura sustinuta vizeaza sprijinirea acestora prin programe de formare si schimburi de experienta intre statele membre.

Mierea contrafacuta este un fenomen larg raspandit, care creeaza riscuri pentru consumatori si prejudicii pentru producatorii corecti, iar pentru combaterea sa trebuie adoptate masuri concrete, Daciana Sârbu propunand in acest sens  crearea unui sistem mai strict de verificare a mierii provenite din tari terte, precum si crearea mai multor laboratoare care sa verifice si sa garanteze calitatea produselor din import.

Eurodeputata a sustinut si cresterea finantarii pentru cercetarea in domeniul apicol, axata in special pe bolile albinelor, pentru a facilita obtinerea de medicamente inovative care sa nu contamineze mierea.

In UE activeaza peste 620 000 de apicultori, iar sectorul apicol este vital pentru UE, contribuind cu 14,2 miliarde euro pe an la economia europeana, pe langa contributia semnificativa la mentinerea biodiversitatii, subliniaza textul raportului dezbatut in sesiunea plenara a Parlamentului European. 84% dintre speciile de plante si 76% din productia alimentara din Europa depind de polenizarea efectuata de albine, insa fondurile puse la dispozitie de UE pentru acest sector sunt insuficiente, se mai precizeaza in textul raportului.


kiloz

Cam tarziu . Ieri deja a si fost votata initiativa înaintata. Sunt curios oare cei ce au votat înpotriva dupa ce criterii au formulat parerile!
Sa fii drept si scrie adevarul.

Closcutz

Dupa "studiile si presiunile" a la L. Baciu. :nebun:

APIS PARASCHIV

28514427_2108474645847452_4074619284374770056_o.jpg

viorel55


kiloz

Sa fii drept si scrie adevarul.