SINDICATUL APICULTORILOR DIN ROMANIA

Creat de pharaonu75, Ianuarie 05, 2017, 08:25:59 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 06, 2017, 03:33:29 PM
Mulțumesc pentru dialog. Voi reveni punctual. Aștept să meargă netul pe laptop să pot accesa programul legislativ că sa pot da toate temeiurile legale, de pe mobil nu pot face asta acum..

Offtopic:

Daca aveti telefon smart cu Android activati si configurati functia numita HOTSPOT apoi daca laptop-ul Dvs e mai nou va avea wireles si va ve-ti folosi telefonul pe post (in loc) de modem.

Daca aveti probleme cu internetul in mod constant in perioada asta de iarna mergeti la un magazin Vodafone si achizitionati o cartela noua si 5 Euro pe ea apoi rugati-o pe vanzatoare sa va activeze oferta 6 : https://www.vodafone.ro/personal/servicii-si-tarife/cartela-vodafone/oferte-promotionale/index.htm#tab-1

Oferta e valabila pana la  până la 15 februarie 2017 si veti primii 2 GB pe luna + 10 GB valabili 90 de zile ( si inca 10 GB pe care ii daruiti la 2 persoane ca sa va daruiasca si ei la randul lor darul lor iar in final veti ramane cu 20 GB trafic valabil doar 90 de zile si inca 2 GB pe luna in fiecare luna.)

Timp de 3 luni veti incarca cu cate 5 Euro pe luna ca sa nu pierdeti acei 20 de GB bonus.

Scuze de oftopic si sper ca nu am suparat pe nimeni ca m-am bagat in seama. 

CRISTI M

 Va salut

Dați-mi voie sa va urez un an nou fericit si plin de realizari !
Doresc viața lunga acestui nou sindicat si sunt convins ca doar prin intalniri si dialog putem schimba mentalitatea apicultorului cat si neincrederea in asociatii sau sindicate .Este greu sa avem incredere in 2sau 3 oameni . Nu vrem ( nu avem increderea )sa amestecam mierea celor 2-3 pentru a putea negocia un pret mai bun (ca daca ala are ceva si eu nu am ??!! ).Fiecare este de capul lui .... .
Ati vazut ciobanii ? Poate sunt oameni fara catre .... dar noi ( sau unii din noi ) ne credem mai destepti ca ei ..... au reusit sa ajunga la un numitor comun , noi oare de ce nu putem ?!
" Vacarii " au suventii de sute de lei .... oierii la fel ... cei cu culturi agricole au si ei ... oare noi de ce nu putem avea Dl Filip , Dl Bucovineanu , Dl tinumaftei ?!
Cumva pentru singurul motiv ca avem orgolii ? ca ne credem  cu ,, ouale " mai mari ?! sau pentru faptul ca nu suntem uniți ?
De ce vedem doar partea goala a paharului ?






filip

Citat din: CRISTI M din Ianuarie 06, 2017, 06:34:56 PM
Va salut

Dați-mi voie sa va urez un an nou fericit si plin de realizari !
Doresc viața lunga acestui nou sindicat si sunt convins ca doar prin intalniri si dialog putem schimba mentalitatea apicultorului cat si neincrederea in asociatii sau sindicate .Este greu sa avem incredere in 2sau 3 oameni . Nu vrem ( nu avem increderea )sa amestecam mierea celor 2-3 pentru a putea negocia un pret mai bun (ca daca ala are ceva si eu nu am ??!! ).Fiecare este de capul lui .... .
Ati vazut ciobanii ? Poate sunt oameni fara catre .... dar noi ( sau unii din noi ) ne credem mai destepti ca ei ..... au reusit sa ajunga la un numitor comun , noi oare de ce nu putem ?!
" Vacarii " au suventii de sute de lei .... oierii la fel ... cei cu culturi agricole au si ei ... oare noi de ce nu putem avea Dl Filip , Dl Bucovineanu , Dl tinumaftei ?!
Cumva pentru singurul motiv ca avem orgolii ? ca ne credem  cu ,, ouale " mai mari ?! sau pentru faptul ca nu suntem uniți ?
De ce vedem doar partea goala a paharului ?
Pentru ca am fost de buna credinta si am fost mintiti de prea multe ori.
Am vazut apicultori plangand care nu au mai primit banii pe mierea predata.
Am vazut apicultori carora li sa promis un pret ,apoi li sa spus ca mierea nu corespunde si daca vreau sa accepte un alt pret e OK daca nu sa ia mierea inapoi.
Pentru cei care sunt la inceput de drum in apicultura ,grija mare teparii sunt la fiecare cotitura.Au graiul dulce si sunt plini de bune intentii..........
De ce sa-mi fac iluzii cand pot cauta clienti pentru mierea produsa.
Atat timp cat un KG de miere e platit sub 1 KG de turta ce pot spune?
Vindeti mierea si cumparati turte!
Banii alocati apiculturii nu trebuie sa ajunga in buzunarul apicultorilor ci la intermediari.
Si sunt unii care fac tot posibilul ca lucrurile sa nu se schimbe.
Deci ochii mari ..........drumul spre IAD e presarat cu bune intentii!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

Citat din: CRISTI M din Ianuarie 06, 2017, 06:34:56 PM
Va salut

Dați-mi voie sa va urez un an nou fericit si plin de realizari !
Doresc viața lunga acestui nou sindicat si sunt convins ca doar prin intalniri si dialog putem schimba mentalitatea apicultorului cat si neincrederea in asociatii sau sindicate .Este greu sa avem incredere in 2sau 3 oameni . Nu vrem ( nu avem increderea )sa amestecam mierea celor 2-3 pentru a putea negocia un pret mai bun (ca daca ala are ceva si eu nu am ??!! ).Fiecare este de capul lui .... .
Ati vazut ciobanii ? Poate sunt oameni fara catre .... dar noi ( sau unii din noi ) ne credem mai destepti ca ei ..... au reusit sa ajunga la un numitor comun , noi oare de ce nu putem ?!
" Vacarii " au suventii de sute de lei .... oierii la fel ... cei cu culturi agricole au si ei ... oare noi de ce nu putem avea Dl Filip , Dl Bucovineanu , Dl tinumaftei ?!
Cumva pentru singurul motiv ca avem orgolii ? ca ne credem  cu ,, ouale " mai mari ?! sau pentru faptul ca nu suntem uniți ?
De ce vedem doar partea goala a paharului ?

Chiar nu am fost explicit?!
Acest domn de ani de zile merge la toate întâlnirile in care se deliberează pentru apicultură, cu se va schimba situația dacă se va numi acum și președinte SAR? Va fi mai eficient?
Eu nu l-am văzut decât susținând autoritățile în disputele cu apicultorii. Sa ma fac că nu am văzut, că nu știu despre ce este vorba?
Nu va opresc fraților să îi plătiți cotizație.
Și mai stiu o vorbă, toporul are nevoie de coadă și lupul de blană de oaie. Dati-va pe mâna oricui!
Vicepreședinte administrativ al acestei organizații spunea alaltaieri la o discuție cu alți apicultori: "Apa, aerul și fraerul nu se termină niciodată!"
Pe subiectul acesta nu voi mai posta. Ce am de spus voi transmite instanței, în rest le urez succes!!

romikele

Vad ca stati bine cu netul, cu argumentele mai prost, mai faceti si amenintari voalate!
Eu cred ca sunteti tropeta lui Fetea si informator de baza, impreuna cu "fraierul". Am dreptate?

filip

Citat din: romikele din Ianuarie 06, 2017, 07:08:16 PM
Vad ca stati bine cu netul, cu argumentele mai prost, mai faceti si amenintari voalate!
Eu cred ca sunteti tropeta lui Fetea si informator de baza, impreuna cu "fraierul". Am dreptate?
Intreaba pe Dragos cum e cu  "Apa, aerul și fraerul nu se termină niciodată!"
Are vre-o doua iesiri de genul asta una de genul "i-am fraierit si pe astia"
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Aia e problema lui, nu a sindicatului sau a oamenilor care au venit de la sute de kilometri sa puna bazele unei organizatii care sa-i reprezinte in relatiile cu institutiile statului.

Aurel

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 06, 2017, 03:29:22 PM
Pharaoane, din câte știu eu Agrostar a fost printre cei care au solicitat utilizarea neonicotinoidelor in continuare. Dar să fie iertat, pe ei îi interesează producția agricolă nu entomofauna!
Dar fiindcă eu nu stiu ce multe lucruri a făcut Agrostar pentru apicultura, să le enumerăm mai jos:
1.
2.
3.
...
Cine știe în concret ceva pozitiv sa adauge?
Da ! Stiu eu ceva concret.Anume ca: daca faceau ceva, s-ar fi simtit in legislatia agricola si implicit in apicultura.Din pacate toate se deruleaza in detrimentul proprietarilor.Ramane valabil proverbul : "Pestele mare ,inghite pestele mic" Va veni vremea cand nici Agrostar nu va mai avea loc, neavand pe cine reprezenta. Dupa mine Agrostarul doar s-a bagat din cand in cand in poza.

viorel55

Citat din: romikele din Ianuarie 06, 2017, 05:17:34 PM
Din agenda de lucru...



I-a vedeti cum sta treaba:
     Legea 54/2003
"Art. 14. - (1) Pentru dobândirea personalităţii juridice de către organizaţia sindicală, împuternicitul special al membrilor fondatori ai sindicatului, prevăzut în procesulverbal de constituire, trebuie să depună o cerere de înscriere la judecătoria în a cărei rază teritorială îşi are sediul aceasta".

Dupa  obtinerea hotararii  judecatoresti si inscrierea in registrul special al persoanelor juridice  functionati legal. Pana atunci....aveti putintica rabdare.

Aurel

   Asta nu-i greu de facut.Ramane doar de stabilit daca imputernicitul este special sau nu. O fi, n-o fi!!??

viorel55

Re: Apicultorii s-au intalnit la Agrostar cu reprezentantii MIn Agriculturii
« Răspuns #18 : Februarie 14, 2013, 12:53:19 a.m. »
Citat
Citat din: romikele din Februarie 12, 2013, 03:03:50 p.m.
Citat din: justy din Februarie 12, 2013, 01:25:37 p.m.
Si daca va dau o sa fiti mirat ??? Sunteti in lumea apicola de mult timp, nu ma trageti pe mine de limba!

De ce va feriti sa dati exemple?
Am mai spus, fara exemple concrete si probe, acuzatiile la modul general sunt fara valoare. Mai mult, ele pot aduce atingere persoanelor integre...

Probabil justy facea referire la cei 4 de care vorbea Dragos. Spun probabil!!
Daca e vorba si de altii ti-i spun eu sambata la targ. Sper sa ajung sa profit de invitatia lui Puiu.

In ce priveste "pusca" si "cartusele" lipsa Luni... ai dreptate. Nu a fost o negociere acolo. A fost o informare pe subiect. Eu le-am spus din start baietilor ca au totala libertate de exprimare. Ar fi fost culmea nesimtirii din partea mea sa-i "dresez" sa stea cuminti si sa ma vada pe mine cum ma desfasor. Baietii facusera zeci de km-tri sa se faca auziti. Le-am dat aceasta sansa. Oricum parerea mea era stiuta de cei prezenti, urmau ca ei sa o comfirme ca fiind valabila.
Ce s-a realizat:
1- Acceptarea sindicatului la discutii pentru normele metodologice.
2- 4 din cei prezenti au devenit membrii.
3- S-a facut testul de rezistenta la stres sindical. Cine nu a rezistat a parasit sala.

O fi mult...o fi putin...nici nu conteaza. Conteaza ca Moldova a inteles ca trebuie sa tina aproape. Sunt cativa, baieti cititi, care incearca mobilizarea la Iasi, la Botosani, la Bacau...
Nu stiu cum D-zeu se face ca la Ramnic si Buzau nu-i miscare!!!



Asta-i o postare a lui Sorin Panait din 2013.
Dupa cum vedeti si Sindicatul Apicol National este afiliat tot la Agrostar.
  Deci SAN +SAR  = AGROSTAR
Atentie la ultima fraza....

orbanstefan64

inca nici nu so nascut copilul dar lumea i si face griji ca de intra in beci ii cade piatra in cap .......optimism ca la noi !
putintica rabdare de la Caragiale. analizam si vedem ce se poate face in realitate si nu virtual stimati colegi. iar vb unui coleg : cine vrea se inscrie si cine nu ....sa se abtina si de la comentarii !!!!
Doamne ajuta !!!!

romikele

Citat din: viorel55 din Ianuarie 06, 2017, 07:55:33 PM
Citat din: romikele din Ianuarie 06, 2017, 05:17:34 PM
Din agenda de lucru...



I-a vedeti cum sta treaba:
     Legea 54/2003
"Art. 14. - (1) Pentru dobândirea personalităţii juridice de către organizaţia sindicală, împuternicitul special al membrilor fondatori ai sindicatului, prevăzut în procesulverbal de constituire, trebuie să depună o cerere de înscriere la judecătoria în a cărei rază teritorială îşi are sediul aceasta".

Dupa  obtinerea hotararii  judecatoresti si inscrierea in registrul special al persoanelor juridice  functionati legal. Pana atunci....aveti putintica rabdare.
Exprimare tendentioasa: "functionati" "aveti".... nu e sindicatul meu, nici a lui tata, iar demersurile sunt facute, lasati-va de sfaturi, ca doar la atat va pricepeti.... pardon! Si la imbarligaturi !!!!

romikele

Citat din: viorel55 din Ianuarie 06, 2017, 08:37:29 PM
...
Dupa cum vedeti si Sindicatul Apicol National este afiliat tot la Agrostar.
  Deci SAN +SAR  = AGROSTAR
Atentie la ultima fraza....
Dupa aceeasi formula, ROMAPIS = ACAR
Atentie la amanunte!
SAN, pe care il controlati, la care s-a incercat afilierea, s-a evaporat cu banii de cotizatie a filialei Buzau si totul a picat!

oroles

Orice asociatii si sindicate s-ar face tot nu se poate face intelegere cu autoritățile statutului.  Cel putin cu ministrul agriculturii.
http://youtu.be/weGALCdmD8I

Mare ti-e gradina Doamne, si prostii ajung in Guvern!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani