SINDICATUL APICULTORILOR DIN ROMANIA

Creat de pharaonu75, Ianuarie 05, 2017, 08:25:59 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Cu ceva timp in urma, nu prea mult,  presedintele SAR dorea sa faca o stupina de elita care sa contribuie la ameliorarea si multiplicarea rasei autohtone. Acum militeaza pentru schimbarea legii apiculturii, pentru a se permite importarea altor rase de albine. Cum se poate pastra rasa locala daca se permite prin lege importul altor rase, stind ca albinele zboara libere, nu pot fi tinute in adaposturi ca alte specii de animale? Ce putem intelege de aici: se doreste mentinerea a ce avem bun din rasa locala, sau se doreste distrugerea a ce a mai ramas din rasa autohtona?
Referitor la otravurile din miere. Cum pot fi obtinute produse bio, daca mierea e plina de otravuri?

sfantul spiridon

eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

MirceaCalin

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 28, 2017, 02:18:51 PM
... In ce fel s-a schimbat  viata unui apicultor de rand care este membru al acestui sindicat? Sau altfel spus, cu ce a contribuit SAR la imbunatatirea vietii membrilor sai?

Dacă lăsăm deoparte (ignorăm) supărările îndreptăţite (sau nu), rămâne întrebarea pusă mai sus, la care nu s-a răspuns deloc !!!

În loc de : "am făcut asta... s-a discutat despre...cu..." eu am citit/reţinut/înţeles : "măi, noi ne cunoaştem, de ce spuneţi chestii nasoale despre mine ?"


romikele


tinumaftei

Citat din: apispuisoru din Noiembrie 29, 2017, 06:49:14 PM
in privinta otravurilor din miere dl. tinu stiti foarte bine ca floarea soarelui, rapita, porumbul,soia, lucerna, se trateaza cu neonicotinoide, insecticide si acestea se regasesc in gametul masculin al florilor si anume polenul, iar in calatidiul de la floarea soarelui se gaseste nectarii (zaharuri simple) si polen otravit cu pesticide. daca dvs. ziceti ca nu sunt otravuri, inseamna ca nu stiti nimic despre ele. pe domnul balasbebe il las in pace am fost la dumnealui acasa si nu este frumos, mai ales ca la blaj a copiat o brosura cu profilaxia albinelor de la mine danut puisoru, o seara frumoasa in continuare .

Ce spuneti dumneavoastra aici este o credinta, cel mult o ipoteza. Eu nu am vazut nici un studiu serios care sa confirme asta. Neonicotinoidele se disociaza in substante de metabolism dupa maxim 180 de zile de la aplicare.
Chiar daca ar fi ca dumneavoastra, daca mierea de FS are "otrava", atunci semintele, respectiv uleiul de FS cata "otrava" au?????
Nu am auzit nici un producator de ulei vaitandu-se  ca uleiul produs de el este "otravit"!!!
Cand deschidem gura in fata natiei, sa ne gandim bine si sa ne cantarim cuvintele.
Cand El Maximo, Presedintele Sindicatului Apicultorilor spune ca "mierea este otravita", cum sa mai cumpar eu, consumatorul, miere ca sa dau la copii!!
Ati mai spus si alta prostie: Mierea este un produs falsificabil! Cand aude consumatorul asta, nu sta sa se intrebe care o fi aia buna, se duce si isi cumpara zahar.
V-am spus astea nu ca sa ma dau eu destept, ci fiindca e musai sa existe o igiena a discursului, inclusiv la TV. Uneori din dorinta de a face bine, facem mai mult rau...

Closcutz

Mierea otravita, mierea bio obtinuta din culturile conventionale... cred ca reprezinta noaptea mintii sau gogomanii pe care n-ar trebui sa le mai proliferati vreodata ca va autodiscreditati!

tinumaftei

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 29, 2017, 10:21:02 PM
Cu ceva timp in urma, nu prea mult,  presedintele SAR dorea sa faca o stupina de elita care sa contribuie la ameliorarea si multiplicarea rasei autohtone. Acum militeaza pentru schimbarea legii apiculturii, pentru a se permite importarea altor rase de albine. Cum se poate pastra rasa locala daca se permite prin lege importul altor rase, stind ca albinele zboara libere, nu pot fi tinute in adaposturi ca alte specii de animale? Ce putem intelege de aici: se doreste mentinerea a ce avem bun din rasa locala, sau se doreste distrugerea a ce a mai ramas din rasa autohtona?
Referitor la otravurile din miere. Cum pot fi obtinute produse bio, daca mierea e plina de otravuri?
Dl. Puisoru, aici pe forumul acesta nu m-am contrat de putine ori cu dl. Bucovineanu in a sustine rasa Buckfast!
Nu mi-am schimbat parerea, am crescut mai bine de 20 de ani albina Buckast atat in rasa pura cat si metisi. Ca rasa pura este de departe cea mai buna rasa. Asta afirm si acum!
Insa sunt fundamental impotriva amendamentului sustinut de dumneavoastra privind "liberalizarea circulatiei marfurilor". Aceasta "liberalizare" se face dupa legi in toata UE, nu fiecare dupa capul lui! Azi avem in Romania o lege corecta. Nu poti creste doua rase de albine pe acelasi teritoriu, dupa cateva generatii, nu vei mai avea nici o rasa acolo, doar o masa cu mare variabilatate de metisi, greu de ameliorat, de selectionat ulterior.
Din tot ce se vinde ca Buckfast in Romania nu am gasit nimic care sa rupa gura targului, inclusiv regine achizitionate de la vicepresedintele SAR, cu buna practica in domeniul reproductiei la albine. Da sunt cu 10-20% peste medie, dar asta nu poate justifica introducerea organizata a cresterii de Buckfast in Romania, din doua motive, primul de natura genetica de care am vorbit deja, iar al doilea de natura morala: nu este corect sa spuna cineva ca vinde Buckfast cand el vinde de fapt un metis, o corcitura, din mama Buckfast si tata necunoscut!
Este adevarat, maidaneza noastra, botezata pompos (de amicul dumneavoastra dl. Sonea) Albina Carpatina, este o rasa inferioara in raport cu Buckfast, dar in tara asta exista mai multi crescatori care apreciaza maidaneza decat Bk si care fac selectie de ani de zile, multi din ei cu progrese remarcabile. Veniti acum sa le dati in cap?!

tinumaftei

Citat din: apispuisoru din Noiembrie 29, 2017, 03:55:17 PM
:cu plăcere: :nono: :cu plăcere: :nono: o zi buna domnule tinumaftei. tinind cont ca am copilarit impreuna in com. dumitresti jud. vrancea ca neam reintilnit si am dat noroc la merisani la simpozionul domnului bratu cristian si am discutat impreuna cu fratii galoiu si cu membrii sar, credeam atunci ca ati inteles mesajul de a ne comporta civilizat fara sami mai aduceti vreodata acuze la adresa mea. imi pare rau ca nu ati inteles acest lucru , nu stiu daca invidia va roade sami vorbiti pe un ton asa sarcastic si acid eu militez pentru apararea tuturor drepturilorsi intereselor apicultorilor din romania chiar daca sunt in sar sau nu, eu nu am nici un interes personal deaceea am informat apicultorii sa se insrie in agreco ca operatori bio , pentru a primi pretul adevarat de 18 lei la poliflora sau 26 lei la salcim, nu pretul actual de 8 lei la mierea conventionala.domnul meu eu nu va inteleg de unde atita rautate ce interese aveti? pe cine reprezentati? VAM INTRBAT EU DE PROIECTELE SAPARD PE CARE LEATI FACUT,DE PROIECTELE MASURI DE PIATA, DE PARCUL DE EOLIENE COGEALAC CONSTANTA, DE FABRICA DE MIERE .................? DEBIA ASTEPT SA MA INTILNESC CU DVS. SI SA VORBIM FAFA IN FATA SI SA VA PRIVESC IN OCHI.O ZI BUNA IN CONTINUARE. DANUT PUISORU.
La Merisani v-am spus franc in fata ca nu sustin proiectul dumneavoastra. Si din considerente enumerate si de dumneavoastra am hotarat atunci un timp de gratie in care sa nu zic nimic despre SAR. Era normal sa acord credit unui proiect, sa nu il critic din faza  de nou nascut.
Si n-as fi zis nimic despre SAR daca nu iesea in fata presedintele SAR ca sa ne spuna ce frumoasa este viata de apicultor, ce minunate sunt institutiile statului, ce sprijin extraordinar primim din partea ministerului agriculturii, ce dragalase de parteneriate au fericitii apicultori romani cu procesatorii. Pe ce lume traiti domnule Puisoru? Mierea de foarte buna calitate se cumpara cu 8 lei/kg!! PNA se imparte intre o mana de jmecheri! Subventia la motorina se da dupa bunul plac al celor de la APIA!!
Sa o lasam mai usor cu BIO!! Vrem sa ducem in desuetudine si sectorul acesta? Spuneti oamenilor ca o productie BIO de'adevaratele inseamna pierderi anuale datorate iernarii de cel putin 40%, ca stimularile de sirop de zahar sunt complet interzise, ca mierea de rapita si FS nu poate fi certificata ca BIO. Am avut numarul de operator BIO "14" in tara asta, cu mai bine de zece ani in urma si stiu ce spun!
Nu mai prezentati o solutie de salvare individuala ca fiind fericirea natiei! Productia BIO inseamna multa onestitate.
Cat priveste afirmatiile dumneavoastra scrise cu majuscule, care este rostul lor? Astea sunt argumentele dumneavoastra? Seamana mai mult a santaj!

dan sebastian

Asa-i in afaceri, unii pierd, altii castiga !
Prin disparitia producatorului de miere (apicultorul) s-ar putea sa dispara si altii.
Diminuarea in continuare a pretului mierii conventonale face acest sector neprofitabil.
Ceea ce se publica in mass media va face si mai mult rau pt toti.
Dar unii sunt fericiti si cand crapa capra vecinului.
Numai ca aici toti suntem in aceiasi oala.
Bafta celor care or supravietui !!!
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

roi_ag


Paraschivescu Teodor

As avea multe de spus da nu vreau sa supar atat zic dl Roman probabil ca se cunoaste cu Dan Calmus si isi mai permit cate o gluma de lor dar de domnul apis Paraschiv care tot critica pe unu si pe altu scuzatima  da cred ca ie o pietra mult prea mica in calea unui munte cum ie dl Dan  si nu numai Dl Bebe are mare dreptate in ce spune ,in rest numai de bine .

calmusdaniel

Citat din: APIS PARASCHIV din Noiembrie 29, 2017, 12:15:46 AM
calmus daniel ar cam trebui sa-si vada de albinele lui,si sa nu mai vorbeasca aiurea,sau sa-i aduc aminte ce zicea in ianuarie cind s-a infiintat sindicatul?

https://youtu.be/9VGSbcsixmo

calmusdaniel

Citat din: D006 din Noiembrie 29, 2017, 08:42:43 PM
Pentru o mai buna informare va informez ca la fiecare tona de polen din zonele chimizate se gaseste un gram de neonicotinoide iar in fiecare 5 tone de miere se gaseste un gram de neo . Un gram de neo este o cantitate enorma , prin comparatie un ha. de teren agricol se trateaza cu 2,5 gr, de nn.
https://youtu.be/KFZX6kkD734


giovanni

BUNA SEARA,
Ca apicultor cu ceva vechime pot afirma dupa cele citite mai sus cat de cat nu totul ,pot afirma urmatoarele:
-Albinele se sacrifica  singure s au ajutate la urdinis de surioare cand au nesansa de a culege intr un teren otravit!
-Familia respectiva ori moare ori se depopuleaza si nu va face miere ptr extractie,
-Produsele alimentare din culturile respective sunt la raft in magazine spre vanzare si le folosim cu totii
-Din ce in ce mai mult suprafetele cultivate sunt bio atat la rapita cat si la fl soarelui,ca si mierea de altfel
-Nu i rau sa trecem la bio cu acte deoarece ptr multi procesatori asta se cere,actele,caci mierea noastra romaneasca este bio,
-Am avut oferta anul acesta la miere bio cu pret peste oferta romaneasca,nu am avut acte miere era,se cerea sute de tone !!!!!!!!!!
-Schimbarea legislatiei ptr materialul de multiplicare poate fii bine venita, la vanzare nu la cumparare mat biologic din alte rase decat cele care pot ameliora rasa autohtona si pot fii folosite de laboratoare genetice in scopurl ridicarii calitatii rasei romanesti carpatina !
-PRECIZEZ ca in  POLONIA exixta Carpatina ca si in RUSIAsi Austria ,Germania ,Ukraina,fiind recunoscuta ca rasa CARPATICA,numai la noi se chiama maidaneza!Este adevarat Germania ,Austria o trec la una cu Carnica caci au ei niste lucruri neterminate in teritoriul stramosesc din Dacia!
-Sa revenim la Polonia ,au facut incrucisari cu albina de europa centrasla,albina neagra,cu caucazica si carnica,cei mai buni produsi la toate clasele fiind cei din carpatina si alb neagra din europa centrala,imperecheri facute de geneticieni in anii apnteriori apropiati,deci la altii se poate!
-Rusii lucreaza la genetica Cauc z ca si a celorlalte rase,lucreaza cu rasa CARPATICA!La ei este Carpatina la noi nu mai este ca nu vor unii s au nu i duce mintea mai mult!
-Deci sustin Carpatina,am avut rez f bune in anii anteriori,la toate clasele cu Carpatina,in zona mea mtcile de Bukfast ,ligustica, cumparate cu 40 eu,ptr productie au fost calitativ si productiv  sub Carpatina!La cine sunt invers nu are carpatina de calitate!
                  ASTEA sunt concluzile mele dupa 45 de ani apicoli !Sa fiti sanatosi,seriosi si la minte drepti!