SINDICATUL APICULTORILOR DIN ROMANIA

Creat de pharaonu75, Ianuarie 05, 2017, 08:25:59 PM

« precedentul - următorul »

balasbebe

Eu sunt aici pe un forum de apicultura. De ce sa-mi fie rusine ca nu platesc cotizatie? A trecut vremea cand daca nu erai membru de partid erai marginalizat.
Aici pe acest forum noi discutam de a egal la egal.
   De ce sa-mi fie rusine ca nu dau o cotizatie? Ce o sa-i faca mie sindicatul? A fost si este unul prin Prahova. Decat sa-l dea jos pe Viorel a fost mai usor faca altul. Tot asa s-a intamplat si cu asociatia. In loc sa ne luptam cu ea mai bine s-au facut sute sa se poata lua tot felul de fonduri. Se stie ca doar asta a fost rolul celor multe sa invarta doar banii.
Sa sti ca eu nu simt ca trebuie sa-mi fie rusine daca nu dau banii cuiva. Prefer sa fac o donatie pentru un spital sau la un bolnav.
Eu nu zic ci sa-i fie rusine, ca nu de aceea sunt pe aici.

tinumaftei

Sa multumim d.lui Mihai Roman pentru materialele prezentate.
Am vazut astfel emisiunea de la AgroTV avand ca invitat pe dl. Puisoru.
De bine:
Omul stie sa faca un eveniment si sa ajunga intr-un platou de televiziune.
Vorbeste frumos despre apicultura, cu pasiune.
Este foarte coerent in as urmari obiectivele (mai degraba personale).
De rau:
1.Mierea nu are in ea otravuri! Nu am auzit nici un brutar spunand ca in painea lui sunt otravuri, nici un mezelar, crâșmar, cofetar spunand lucruri similare despre produsele lor, desi unele sunt chiar aducatoare de cancer prin inputurile folosite. Daca vrem un laborator este bine, sa il faca statul sau cine vrea din banii lui, dar sa nu aud expresia asta care denota o prostie monumentala: "otravuri din miere".
2. Dl Puisoru este foarte voios in timp ce marea majoritate a apicultorilor gem sub presiunea achizitorilor. Domnia sa are, dupa cum se exprima de mai multe ori, un "parteneriat privilegiat" cu procesatorii, care platesc foarte bine, la timp, in cont... bla, bla, bla... Pe ce lume traiti domnule Puisoru? Miere este 8 (opt) lei la achizitie!!!
3. Trecut prin "hocus pocus" la productia bio pe care o hulea mai deunazi, domnul Puisoru vede in culori roz bombon apicultura BIO, asta in conditiile in care 95-98% din suprafete agricole nu sunt si nici nu vor fi vreodata BIO. Hai sa o lasam mai moale cu BIO. Bagam si altor neinstruit, recte consilierul personal al MA, ideea ca numai miere BIO trebuie consumata, inclusiv in scoli!
Ce diferenta calitativa este intre mierea BIO si cea conventionala? Fix niciuna! Doar modul de productie difera. analizele sunt fix aceleasi si pragurile de admitere asijderea.

Si acum o intrebare: A trecut aproape un an de la infiintarea SAR. Cu ce s-a schimbat in bine viata apicultorului roman obisnuit? Nu acela care plimba hartii la PNA! Acela obisnuit?! Incerc eu un raspus: Cu nimic.

In fapt avem in fata noastra un personaj care asemeni ACA incearca sa isi rezolve obiectivele personale adunand multimea in jurul lui, pe principiul "Dati farfuria mai aproape de mine sa ajunga la toti!" Omul cere insistent subventie pentru afacerile lui (bravo lui), dar cand este sa vorbeasca despre apicultorul obisnuit intotdeauna are numai cuvinte de lauda la adresa ministerului, care nu a facut nimic.

Despre petitia impotriva Legii 280, referitoare la "Babilonul albinelor" voi posta separat, dupa ce voi trimite un material catre Ministerul Agriculturii si catre Academia de Stiinte Agricole!


balasbebe

VIOREL DE LATINE POT SA-MI CER SCUZE DACA TI-AN GRESIT CU CEVA.

balasbebe

Citat din: romikele din Noiembrie 28, 2017, 02:59:33 PM
Din aceeași categorie tematică, se poate încerca un răspuns și la următoarea întrebare:
Cu ce s-ar fi schimbat în bine viața unui apicultor de rând dacă SAR nu ar fi luat ființă?

Ramaeau c.u 100 de lei si cu mai putine discutii inutile.
ZI-MI un motiv sa ma inscriu in SAR dar sa-mi convina mie, nu-mi arata avantajele ca le cunosc.
Daca era o speranta erau mai multi cotizanti sau cel putin simpatizanti.

romikele

Citat din: balasbebe din Noiembrie 28, 2017, 09:05:35 PM
...De ce sa-mi fie rusine ca nu platesc cotizatie?...
Bebe, ce dracu ai înțeles tu din ceea ce am zis mai sus?
Nu am zis "să-ți fie rusine", ci celor care aruncă cu noroi gratuit, celor care mă fac excroc, doar pentru faptul că prezint aici informații fără să comentez...

Pentru măgării de genul ăsta, voi închide definitiv forumul, eu nu mai susțin financiar , și nu numai, un mijloc în care să fiu jignit fără nici un motiv!

BASTA!!! Aviz calmusdaniel, care se pare a tras mai mult la măsea! :qp:

APIS PARASCHIV

domnule roman,nu cred ca e o idee buna sa inchideti forumul

APIS PARASCHIV

calmus daniel ar cam trebui sa-si vada de albinele lui,si sa nu mai vorbeasca aiurea,sau sa-i aduc aminte ce zicea in ianuarie cind s-a infiintat sindicatul?

balasbebe

NENEA asta este sau a fost un forum de apicultura. Am avut rabdare sa-ti citesc toate postarile tale. In afara ca ai lins sa apuci si tu un ciolan nu ai postat nimic apicol, asa ca nu te lua de prietenul meu Calmus Daniel.

tinumaftei

Fratilor, nu va ridicati poalele in public atata timp cat exista mesaje private!

balasbebe

Daca tot se lauda cu SAR-ul sa ne spuna si noua ce au realizat de cand s-au infintat poate ma conving si pe mine sa le dau ceva cotizatie.
Sa vina si ei cu o lege buna, macar pe hartie sa ne dam si noi cu parerea pe acest forum.
Nu dau mesaje ca nu are rost. Ce am de zis zic pe fata.

APIS PARASCHIV

daca sinteti interesat ce a facut sindicatul,veniti la sedinte si la simpozioane ,nu stati la calculator sa tot intrebati ce a facut SAR-ul,ce a realizat.veniti personal la ramnic la anu cind va fi festivalul apicultorilor si tirgul apicol.nu mai puneti intrebari inutile aici pe forum despre ce a facut sindicatul

APIS PARASCHIV

cei care sint nelamuriti cu activitatea sindicatului ai rog sa vina la ramnicu sarat cind se mai fac sedinte a sindicatului

tinumaftei

Puțin ne pasa noua de activitatea SAR. Necazul este ca vorbește in numele a 40000 de apicultori mari și mici, când ar trebui sa spună ca reprezintă 200 de apicultori. Adică 0,5% din apicultura românească!!
A trecut un aproape un an de la înființare, ce a realizat in timpul asta? Concret!!
Sau sa spunem noi: subvenția de 27000 lei pentru apicultorul cu un stup!!?
Drogurilor, lipsa noastră de la ședințele SAR nu va împiedica sa Fericiți neamul apicultoresc! Dimpotrivă.

APIS PARASCHIV

Citat din: tinumaftei din Noiembrie 29, 2017, 11:48:52 AM
Puțin ne pasa noua de activitatea SAR. Necazul este ca vorbește in numele a 40000 de apicultori mari și mici, când ar trebui sa spună ca reprezintă 200 de apicultori. Adică 0,5% din apicultura românească!!
A trecut un aproape un an de la înființare, ce a realizat in timpul asta? Concret!!
Sau sa spunem noi: subvenția de 27000 lei pentru apicultorul cu un stup!!?
Drogurilor, lipsa noastră de la ședințele SAR nu va împiedica sa Fericiți neamul apicultoresc! Dimpotrivă.
daca nu va pasa nu mai faceti comentarii despre activitatea sindicatului,stati frumos in patratica dumneavoastra.mi se pare penibil sa va interesati de ceva de care nu va pasa

APIS PARASCHIV