SINDICATUL APICULTORILOR DIN ROMANIA

Creat de pharaonu75, Ianuarie 05, 2017, 08:25:59 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Sindicatul Apicultorilor din Romania,
Organizeaza Duminica - 26.11.2017 Simpozionul Apicol cu tema:
,,Apicultura din Romania incotro ? - Bilant si Perspective''.
Invitati:
- Din partea Agreco- R.F Goderz GmbH- Agricultura Ecologioca:
*Dl. Dipl. Ing. Florentin Simionuc
*Dna. Dipl. Ing. Mihaela Savu
- Procesatorii de miere si produse apicole din Romania
- Dl. Horatiu Raicu - Secretar General al Blocului National Sindical
- Dl. Cristian Bratu- Vicepresedinte S.A.R.
Subiecte puse in discutie:
1. Cerintele pe care trebuie sa le indeplineasca apicultorul roman pentru a deveni operator Bio in Agricultura Ecologica.
2. Completarea cererilor de inscriere ca operator Bio in conversie pentru anul 2018, necesare pentru baza de date in Germania.
3. Prezentarea actelor pe care apicultorul roman trebuie sa le depuna la Directia Agricola Judeteana pentru primirea fisei de inregistrare in agricultura ecologica in anul 2018.
4. Discutii libere referitoare la relatia dintre Apicultor- Procesator, pentru miere Bio cat si cea Conventionala.
5. Necesitatea inscrierii apicultorilor ca membrii in SAR pentru a devenii reprezentativi in relatiile cu Institutiile Statului necesare pentru apararea drepturilor si intereselor apicultorilor din Romania.
6. Varooza Astazi in contextul apiculturii romanesti !!!
7. Discutii libere.

Locatia: Pensiunea Rustic din Mun. Rm-Sarat jud Buzau ora 9:00. Presedinte SAR: 0767943103
PS: Rugamintea Comitetului Director al SAR este sa participati in numar cat mai mare la acest simpozion pentru ca astfel ne meritam soarta cu adevarat !!!!
Va multumim si va asteptam cu drag!

romikele

Spre surprinderea mea, au sosit deja un număr mare de invitați, inclusiv invitații speciali, dl. consilier personal al ministrului agriculturii, ec. Mihai AMARANDEI, dl. dipl. ing. Florentin Simioniuc din partea Agreco R.F. Göderz GMBH, reprezentații AGRO-TV, și mulți sindicaliști din țară.
Aveți timp să vă organizați și să fiți prezenți mâine la ora 9.00 la Pensiunea Rustic din Râmnicu Sărat, unde se vor discuta probleme curente ale apiculturii autohtone. !!!
Nu sunt restricții de rasă, religie sau sex !!!!

Haidiți bre !!!! :D

viorel55

Citat din: orbanstefan64 din Aprilie 08, 2017, 06:21:05 PM
povesti ieftine si cam degeaba, lasati o naibii ca sinteti oameni maturi
Doamne ajuta tuturor!!!! :hi: :hi: :hi:



Altceva ,in afara de ..."Doamne ajuta "...??

orbanstefan64

eu cind zic Doamne ajuta o spun din suflet .

romikele


APIS PARASCHIV

nu a-ti filmat discursul domnului bratu?


bucovineanu

Peste putin timp se implineste  un an de la infiintarea SAR. In ce fel s-a schimbat  viata unui apicultor de rand care este membru al acestui sindicat? Sau altfel spus, cu ce a contribuit SAR la imbunatatirea vietii membrilor sai?

romikele

Din aceeași categorie tematică, se poate încerca un răspuns și la următoarea întrebare:
Cu ce s-ar fi schimbat în bine viața unui apicultor de rând dacă SAR nu ar fi luat ființă?


bucovineanu

Raspunsurile la intrebarile din postarile de mai sus pot fi aflate daca se raspunde corect la urmatoarea intrebare: De ce calul nu se inscrie niciodata in sindicat?  :smile:

balasbebe

Daca este om de rand nu vei afla niciodata. Trebuie sa cotizezi daca vrei sa stai in fatza.
Astia sunt ca si Martorii lui Iehova. Padurea este a lui Iehova. Daca esti iehovist te poti incalzii fara sa platesti.
Dai 100 de lei si vei afla multe cate se vor mai intampla in viitorul apropiat.

romikele

Cine a venit la întâlnire nu a cotizat nimic, nu mai bate câmpii aiurea.
Întreabă-i pe Radu Mălan sau Eugen Stan, care au condus din Zalău la Râmnic, așa, de curiozitate...

balasbebe

Eu am zis doar ca trebuie sa fi membru cotizant daca vrei sa afli ceva.
Colegul a intrebat ceva, si am vazut ce respuns s-a dat.
Am vazut ce asociatie puternica au oierii sau in general crescatorii de animale. Ei nu au sindicat si primesc subventii consistente. Nu sunt obligatii sa predea produse cum am fost noi pacaliti cu ceva timp.
Ar trebui sa fie o subventie nu tot felulde artificii. Mai trebuie sa ne orientam si noi.
Nu cred ca oierii din Salaj au 13 asociatii asa cu au apicultorii.

Romikele nu ridica tonul ca eu nu sunt nici membru simpatizant si nici nu sunt curios ce discutati voi in privat sau public.

romikele

Nu esti membru, nici simpatizant, dar bagi bățul prin gard...
Sindicatul e de vină pentru situația existentă, sau nepăsarea celor care "nu sunt nici membri, nici simpatizanți" ???

Eu de ex. nu sunt membru, dar încerc să ajut cum pot în limita timpului disponibil, alții însă preferă doar să arunce cu noroi, doar pentru că unele persoane nu sunt pe placul lor. RUȘINE !