Avantajele si dezavantajele de a fi membru unei asociatii.

Creat de marian sima, Decembrie 31, 2013, 03:19:14 PM

« precedentul - următorul »

cipik

Eu fara a avea cu ce scoate mierea din rame am slabit familiile, matca neputand ponta, asa ca este printre principalele utilaje din stupina, cam scump dar se poate.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

kamy

Filipe,spune-le ca pana de cativa ani se manca miere din centrifuga zincata si n-am auzit sa-i fi crapat cuiva matu!sau tu vrei sa-i faci direct afiliati invarful piramidei?

cipik

Daca vor nou nu au decat sa-si cumpere. La sectiunea Extractoare sunt centrifugi artizanale care cu 200-300 de lei le-ai facut si de restul pana la pretul celei de inox iti cumperi material biologic. Degeaba ai centrifuga daca nu ai la ce sa o folosesti.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

dan sebastian

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 04, 2014, 10:51:06 PM
Citat din: filip din Ianuarie 04, 2014, 09:30:54 PM
Dragos,crezi ce vrei.
Tinerii au muncit iar acum au gasit o centrifuga adusa din Serbia.
O sa vedeti vanzarile la targurile apicole,atunci o sa constatati.

Ce are sula cu prefectura ?  daca am stupi teoretic fac si miere . Daca fac miere trebuie sa o scot din stup . Asta inseamna ca imi trebuie centrifuga .  Care e legatura cu subventiile ?
La anumite masuri, gen 141 sau 112 in proiect specifica ca trebuie sa-ti iei centrifuga. La ea trebuie sa ai factura. Din cauza asta au crescut simtitor pretul la centrifugi. Pana la urma, e doar o coala de inox si un mecanism de transformare a miscarii din vertical in orizontal, la cele manuale. Cele din Serbia au pret de dumping sunt cam la 30% fata de pretul unei centrifuge din magazin. Au inceptut sa le dea batai de cap sarbii alor nostrii. In plus sunt si calitative.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

D006

Sefule in proiect se specifica ce vrea apicultorul sa cumpere ! Nu este obligatoriu sa cumperi centrifuga !

  Centrifugile sarbesti sunt facute din cel mai prost material existent pe piata.

romikele

Asa este, in proiect sunt trecute investitiile pe care solicitantul masurii doreste sa le faca.
La unele proiecte facute pe la consultantele agricole se specifica si un pret orientativ, dar care la control in unele judete a fost litera de lege.
Lege care e interpretabila la fel ca mult hulita Lege a Apiculturii...  :wink2:

pharaonu75

Citat din: romikele din Ianuarie 05, 2014, 04:52:42 PM
...
Lege care e interpretabila la fel ca mult hulita Lege a Apiculturii...  :wink2:

Daca nu era proasta, nu era hulita!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele


D006

  Aia veche era o catrastofa deoarece era legiferat monopolul materialului biologic de elita la o singura entitate juridica.
  Asta noua are calitatea ca a desfiintat monopolul pe material biologic.

  In fapt asta era singura miza , restul .... blal, bla ...
 

pharaonu75

Citat din: romikele din Ianuarie 05, 2014, 06:16:28 PM
Bine ca era buna aia veche!
Nefiliatule!   :P :hi:

N-am spus ca era buna aia veche!
Afiliatule!   :P :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cristian87

#175
Citat din: filip din Ianuarie 04, 2014, 05:50:32 PM
Dragos,ce nu pricepi tu si altii..........e faptul ca apicultorii Neafiliati nu au bagat posirca de sirop in stupi si nu au vandut miere din china.Cei care practica asa ceva sunt blindati in hartii.
Oare caii a caror copite sunt gasite zilele acestea au fost transati in abatoare autorizate,iar carnea avea autorizatie.........sunt prea multi sa fie kilariti de un Neafiliat




-zii zau, astia care s-au zgarcit la 50 bani de stup la acar sau cat o fi taxa la alta asociatie  sunt sfintii apiculturii?
nu cred , mai degraba sunt refractari la nou si inchistati in practici si tehnologii demult apuse
faptul ca nu ai accesat fonduri nu e ceva de lauda ci de rusine ,  de multe ori o dovada de lene si inadaptare la realitatile zilei
-posirca au bagat toti in functie de cati bani au vrut sa scoata cat sunt ei de neafiliati
-de fapt nu exista apicultori neafiliati ci doar in afara legii
am un vecin neafiliat - de la 80 de stupi scoate miere cat eu de la 20
jumatate o da primavara inapoi ca stimulare
cand m-am dus odata la el ca aveam o comanda prea mare sa o pot onora singur  zice " am miere pana-i lumea " si cat ii spun cata imi mai trebuie  pas avea vre-o 150 kg
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

bucovineanu

Cei care au facut legea se pare ca au reusit ce si-au propus: sa intarate apicultorii unii impotriva altora.
Nu cred ca e corect ce zici in postarea de mai sus. Apicultori care nu obtin miere sunt in ambele tabere, la fel sunt si cei care ingrijesc corect albinele si obtin produse de la ele. Raspunde-mi te rog la urmatoarea intrebare: daca devin membru al unei asociatii, albinele vor aduna mai multa miere?
Daca vecinul de care vorbesti era afiliat, avea mai multa miere sa-ti dea?
Eu as zice ca nu e bine sa generalizam.

kamy

#177
Cei care au facut legea s-au gandit la un singur lucru si anume sa treaca toti stupii prin strunga puterii,incepand cu impozitarea progresiva,folosind  si cozile de topor numite asociatii care pentru ceva miros de peste pe la nas, sant in stare sa vanda si poala sfintei marii!
Nu spun ca sant rele asociatiile dar pot afirma fara sa gresesc ca pot fae rau,uneori sant un rau necesar!
Dar cand incalca drepturile apicultorilor convertind subventia pe familie in pna,pdl,usl sant capuse care pe langa hemolinfa cu care se hranesc mai lasa si neurotoxine care invrajbesc apicultorii!
Amintea dragos mi se pare ca subventia pe familie ar fi la 9 lei e in regula daca acopera impozitul!
Da acu marea intrebare,daca borderourile de achizitie au devenit acte cu regim special chiar credeti ca unchiul sam da gologani asociatiilor fara un scop in sine?pai deja rotitele lor se misca in directia unei impozitari mai eficiente pentru buzunarul spart al statului,unde mai pui ca si profu ala cu nume de animal salbatec cred ca a fost incurajat ca sa pregateasca opinia publica pentru impozitele care cresc si pe seceta,ca ceilalti care aud sa spuna apicultura este cea mai rentabila ramura uite cat castiga aia musai trebuie impozitati!
Si la urma urmei ce treaba are statul ca tu nu faci miere,important e sa contribui la ,,cutia milei,,!

pop alin daniel

nenorocitii astia ce au bagat impozite SUNT PADUCHELE VAROOA PENTRU APICULTORI,oare nu s-a inventa ceva varachet forte si pentru ei  :finger:

dan sebastian

E inventat varachetul, se numeste VOT. Ideea e ca s-a impamantenit zicala ca cine se duce la vot se duce din interes. Oamenii cu scaun la cap, stau acasa ... Si privitul si analizatul e tot un sport.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.