STUPUL LAYENS CU 12 RAME SI MAGAZIE-mai multe magazii...

Creat de gaby de apit, August 23, 2009, 05:43:00 PM

« precedentul - următorul »

abeja

Nu stiu  care este stasul  in Romania,in  Spania marimea f,artificial  este  de  30 pe  35.Daca  doriti  puteti  cumpara  cu  6 E KG.

valy_cot

Citat din: teinegru64Stefan are dreptate,dar eu daca ar fi sa incep o investie in apiculura pe acest tip de stup as merge.Tot ce construiesc acum este Layens cu magazine.In toamna voi face un tip de lada layens pe care o consider ,,perfecta" pentru o ferma de 800-1000 de stupi.Intradevar inceputul este greu, dar satisfactiile vin repede si tot atat de repede se uita si inceputul.Nici acum, la terminarea sezonului, nu pot sa-mi explic de ce la acest tip de stup productia de miere a fost dubla fata de ceilanti stupi(a fost mai mult decat dublu dar fiind..... si pescar ,risc sa nu fiu crezut).Si acum imi pare rau ca nu am facut acest stup acum 15 ani,de atunci mi-a incoltit in minte ideea,dar de frica STAS-urilor am tot amanat.Acum este mai simplu, pana si fagurii artificiali care nu se incadreza nici  macar in STAS-ul Layens original ii pot face la baietii de la Apirom.
Nu te supara din ce zona esti , sa inteleg ca esti din Vaslui
Tel 0766615731

teinegru64

Vutcani,Dar la sugestia colegului Lulachy voi infiinta o stupina Layens in Zapodeni.

valy_cot

Citat din: teinegru64Vutcani,Dar la sugestia colegului Lulachy voi infiinta o stupina Layens in Zapodeni.
Ma gandeam ca poate mai facem schimburi de experenta.Eu momentan am stupina in Falciu .
Tel 0766615731

novaboy

si totusi.....ce e cu stupul LAYENS? are cineva schite pt el? :hi:

teinegru64

Anul acesta am incercat caturile cu 8 rame ME.Sunt prea putzine rame asa ca am mai pus un cat improvizat ,tot de ME.In stanga se vede un stup Layens care are catul cu rame 1/1.Acesta se pare ca merge cel mai bine.Mai multe se pot vedea in albumul meu pe sunphoto pagina -experiment Layens.

sfantul spiridon

domnule milu
va rog sa-i lasati pe oamenii care va critica
ei sunt rai...
da fi bun dumneatqa si spune-mi cum sa tratez stupii vara varachet ca astept de mi s-au lungit urechile tratamentul dumneata miraculos...a..uitasem de culesul la eucalipt....domne ce ne mai ziceai...acum ai uitat sa ne mai descanti....pardon...incanti
hai noroc si salutari din stoina....
mi-as dorii niste meditati apicole....poate in spania? ...de ce nu
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

sfantul spiridon

pentru doamna gaby
nu va mai doriti sa investiti intr-o plantatie de evodia?
ca cam asa va laudati....
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

milu56

Citat din: sfantul spiridondomnule milu
va rog sa-i lasati pe oamenii care va critica
ei sunt rai...
da fi bun dumneatqa si spune-mi cum sa tratez stupii vara varachet ca astept de mi s-au lungit urechile tratamentul dumneata miraculos...a..uitasem de culesul la eucalipt....domne ce ne mai ziceai...acum ai uitat sa ne mai descanti....pardon...incanti
hai noroc si salutari din stoina....
mi-as dorii niste meditati apicole....poate in spania? ...de ce nu
Mai indicat e sa tratezi stupii toamna nu vara.

sfantul spiridon

eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

milu56

Citat din: sfantul spiridonasa e...toamna nu-i ca vara
Vara ce vrei sa tratezi,mierea si puietul capacit?Cu orce tip de tratament, varroa se trateaza toamna cand nu mai este prea mult puiet in stupi,sau chiar deloc,tratand vara cred ca deranjam productia.

caesar

Salut tuturor,

Aș dori să-mi confecționez câțiva stupi de Layens multietajat folosind un fagure de Dadant întors invers și tăiat pe jumătate (fagurele va avea dimensiunile 205 x 260)
Aș vrea să aibă 3 corpuri a câte 12 rame, cuibul să fie compus din 2 corpuri.

După mintea mea ramele la interior ar trebui să aibă 215 x 265 iar la exterior 245 x 285 la care se adaugă umerașele de 17,5 mm fiecare; ramele cu umerașe cu tot vor avea 320, între furculițe (spetezele laterale) 285, între spetezele superioară și inferioară 245.

Corpul înseamnă că va avea 340 x 490 pe exterior și 300 x 450 pe interior iar înălțimea de 255 incluzând falțul superior.

Poate cineva să-mi spună dacă e bine ?  :uimit:

romikele

Dacă tot vrei să experimentezi Layens, de ce nu încerci cu rama Dadant 1/1 întoarsă?
Cei care au încercat se declară mulțumiți de rezultat...


Ioan Sitea

INTIMPALRE FACE CA MUMAI ASTAZI SA AFLU DE DISCUTIA D-VOASTR DESPRE RAMA DE DADANT INTOARSA PE VERTICALA SI VA POT SPUNE
CA EU LUCREZ DE CITIVA ANI CU ACEST MODEL CONFECTIONAT DE MINE SI VA POT SPUNE CA ESTE F F BUN.IN PRIMUL RIND LA IERNARE
NU AVETI PROBLEME ,AVIND COROANA DE MIERE FOARTE MARE.DE ASEMENEA CORPUL DE JOS ARE 12 RAME IAR CATURILE 2 LA NUMAR
SUNT CU RAME 1/2 DADANT  8 LA NUMAR IN FIECARE MAGAZIN.EU SINT FOARTE MULTUMIT ,AVIND JUMATATE DIN FAMILI SI DADANT SI ASTFEL FAC COMPARATII. O SA REVIN SI CU NISTE POZE SI DIMENSIUNI DACA VA INTERESEAZA.   CU DEOSEBIT RESPECT.