Kit pt a transforma un monitor pc, laptop etc defect intr-un televizor LCD

Creat de Kov iulian, Decembrie 17, 2016, 11:20:54 AM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Am asistat pe net la niste discutii despre aceasta jucarie (la 9 $) ce poate transforma un monitor de pc sau laptop defect intr-un televizor LCD .

https://www.aliexpress.com/item/NEW-Universal-LCD-Controller-Board-Resolution-TV-Motherboard-VGA-HDMI-AV-TV-USB-HDMI-Interface-Driver/32597714279.html

Din pacate fiind de la chinezi, va veni prin vama (se ridica la posta la judet in cazul meu Slobozia), exista un risc sa fie si teapa dar eu ma risc si am dat comanda.

Transportul zic ca e gratuit dar ajunge in jur de 30 de zile.

Vad ca au cumparat si vre-o 10 Romani si spun ca merge, ca e bun.

http://www.youtube.com/watch?v=Mm5cl03HmPM

Kov iulian

Citat din: Kov iulian din Decembrie 17, 2016, 11:20:54 AM
Din pacate fiind de la chinezi, va veni prin vama (se ridica la posta la judet in cazul meu Slobozia), exista un risc sa fie si teapa dar eu ma risc si am dat comanda.
Transportul  e gratuit dar ajunge in jur de 30 de zile.
Nici acum dupa aproape 70 de zile nu am primit acel kit de la chinezi. Dupa trecerea a 65 de zile am deschis disputa si am cerut bani inapoi.

( Perioada standard de protectie 60 de zile in care iti poti recupera bani eu am primit la inceput inca 10 zile in plus fiindca erau sarbatorile de iarna de acea nu am mai acceptat acum inca o prelungire)

( Daca trec cele 60 de zile de protectie nu ai primit produsul si nu ai contestat comanda in a 55-a zi sau te grabesti sa confirmi pe site ca ai primit inainte sa deschizi pachetul si sa vezi ce ai primit nu mai poti cere bani inapoi)

Apoi timp de 4 zile a urmat o perioada de discutii si negocieri cu chinezul care imi zicea ca imi mai da inca 30 de zile de protectie sa mai am rabdare.

Nu am aceptat nici o alta prelungire am cerut bani i-am dat numerele de tel de la vama si posta Slobozia sa sune sa vada ca nu am primit nimic.
Dupa 4 zile a intervenit Aliexpress (astia nu le dadusera bani comerciantului) iar comerciantul a acceptat solutia de returnare a banilor apoi acestia au intrat inapoi in cont in 3-4 zile.

Se pare ca problema e la noi in Romania la Biroul de Schimb Internațional (BSI) de la Bucuresti si Posta romana si Posta vamala judeteana.
( Am sunat la Bucuresti la Biroul de schimb international dar nu raspunde nimeni suna ocupat uneori  deci e cineva acolo )

De exemplu in ialomita Posta vamala de la Slobozia are program doar 2 ore pe saptamana Joia de la 10  la 12.
Comenzile nu pot fi urmarite pe teritoriul tarii macar sa stii unde e pachetul fiindca sistemul romanesc postal poate urmarii doar codurile de traking ce au 2 litere la inceput si sfarsitul comenzi.

Urmaresc un grup Romanesc cu 90 de mii de membri care comanda de acolo, deci produse se primesc din china doar ca uneori se mai pierd sau intarzie pe drum.

https://www.facebook.com/groups/1722324484663781/

La astia nu e recomandat sa cumperi de valori prea mari, trebuie sa te inarmezi cu rabdare si sa comenzi doar bunuri care nu le-ai gasit pe aici.

Citathttps://www.petitieonline.com/reorganizare_bsiposta_romana
Sunt servicii la care suntem dependenti de Posta Romana si de Biroul de Schimb International.
Angajati plictisiti sau depasiti de situatie si de vreme, isi bat joc de noi, de clienti.
Colete externe care fac 6 zile de la capatul pamantului pana in Bucuresti si stau la BSI/Posta 10-12 zile si chiar mai mult.
Colete trimise la alte oficii postale decat cel de care apartii, si la care esti solicitat sa ridici personal pe motiv ca asa e regula.
Procedura de lucru mult ingreunata de birocratie si de sumedenia de documente ce trebuiesc incheiate pentru a ridica/trimite un colet.

http://www.tion.ro/coada-pe-trei-etaje-la-oficiul-postal-de-la-gara-de-nord-in-timisoara/1484514

Kov iulian

Citat din: Kov iulian din Martie 01, 2017, 05:14:32 PM
Citat din: Kov iulian din Decembrie 17, 2016, 11:20:54 AM
Din pacate fiind de la chinezi, va veni prin vama (se ridica la posta la judet in cazul meu Slobozia), exista un risc sa fie si teapa dar eu ma risc si am dat comanda.
Transportul  e gratuit dar ajunge in jur de 30 de zile.
Nici acum dupa aproape 70 de zile nu am primit acel kit de la chinezi. Dupa trecerea a 65 de zile am deschis disputa si am cerut bani inapoi.

Am fost inspirat sa lansez doua comenzi (una ca o rezerva) pentru doua produse diferite ce fac in marea aceasi chestiune.

Astazi am primit si eu in sfarsit pachet din China. Este o a doua comanda de prima comanda nu mai stiu nimic.
Este un adaptor HDMI - VGA care face posibil vizionarea de programe tv de pe un receiver (Orange, Telekom etc) la un monitor de calculator.

Televizorul meu vechi trage sa moara si am preferat sa dau 16 lei (3 dolari) pt acest dispozitiv decat sa cheltui 500-1000 de lei pt a achizitiona un alt televizor.
L-am si instalat pe cablul unui monitor de PC cu mufa clasica VGA si functioneaza impecabil.

Am vazut televizoare HD care aveau imagine mult mai proasta.
Atentie trebuie si doua boxe de calculator si inca o mufa ( RCA - JACK audio tip mama) pt a trage si a reda si semnalul audio din receiver.

Dupa o functionare de 6 ore nu se incalzeste exagerat de tare, e doar putin caldut.
Inca nu dau confirmare de primire in caz ca apar probleme tehnice.
O returnare a unui produs defect ma costa zeci de dolari asa ca prefer sa primesc inapoi bani dati (3 Dolari) .

CitatBuyer Protection
Full Refund if you don't receive your order
Full or Partial Refund , if the item is not as described
https://www.aliexpress.com/item/For-Xbox-360-PS4-Computer-Tablet-PC-HDTV-Display-HD-1080P-Mini-HDMI-Micro-HDMI-Connector/32463047692.html

M-am deplasat personal la Posta Judeteana dar nu stiau daca au ceva pt mine apoi in final dupa ce am insistat un pic si au scotocit pe acolo l-au gasit.

Am inca doua comenzi de primit, cea ridicata astazi e a doua.
Pentru prima comanda am facut contestatie si am primit banii iar daca vine si produsul mai tarziu bine daca nu tot bine.
Mai am o singura (ultima) comanda platita de primit niste geci de dama luate la un pret ridicol de mic.


dredd

Daca tot te pricep la toate , imi spui si mie, te rog, cum sa fac sa nu-mi mai apara mesajele cuiva de pe forum? Cineva care ma agreseaza aproape pe toate topicurile cu subiecte si opinii care mai de care mai inepte. As vrea sa-i dau ignor total. Stii cumva vreo solutie aiti , care sa nu includa renuntarea la forum?

Kov iulian

Citat din: adrian_bz din Martie 11, 2017, 03:02:11 PM
Daca tot te pricep la toate , imi spui si mie, te rog, cum sa fac sa nu-mi mai apara mesajele cuiva de pe forum?
Cineva care ma agreseaza aproape pe toate topicurile cu subiecte si opinii care mai de care mai inepte.
As vrea sa-i dau ignor total. Stii cumva vreo solutie aiti , care sa nu includa renuntarea la forum?

Il mai suportati cateva zile poate/pana paraseste tara si nu mai intra asa des pe forum.  :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Cu timpul toti inepti care tin tara in loc o vor parasi si sa vezi atunci trai pe vatrai in Romanica, impozite mai mici, pensii si salarii mari ca in UE.