Întrebare: Roi agitat; ce-i de făcut ?

Creat de MirceaCalin, Decembrie 11, 2016, 09:26:08 PM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

E vorba despre un roi de-al cumnatului meu, făcut foarte târziu (în octombrie parcă).
Are două rame 1/1 cu miere cam 35-40 % şi două diafragme de polistiren între rame şi pereţi.
Îl ţine pe balcon şi albinele sunt destul de agitate, în loc să stea în ghem.
De la formare a zburat, însă n-a fost controlat dacă a acceptat regina (acum de când e frig nici aşa)
Vă prezint şi o scurtă înregistare de ieri; aştept opiniile dvs !

http://www.youtube.com/watch?v=L5r4M_AGVS0

filip

Roi facut in OCTOMBRIE?
Explica................
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

oroles

Eu zic ca trebuie facuta o exorcizare la unii apicultori. Parca prea au intrat dracii pe ici, pe colo. De cand am auzit-o pe asta cu roiul facut in octombrie scuip in san. Ori poate s-a schimbat apicultura si eu nu m-am adaptat...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

relutu

Citat din: oroles din Decembrie 11, 2016, 09:56:57 PM
Eu zic ca trebuie facuta o exorcizare la unii apicultori. Parca prea au intrat dracii pe ici, pe colo. De cand am auzit-o pe asta cu roiul facut in octombrie scuip in san. Ori poate s-a schimbat apicultura si eu nu m-am adaptat...


Subscriu!

MirceaCalin

Citat din: filip din Decembrie 11, 2016, 09:48:20 PM
Roi facut in OCTOMBRIE?
Explica................

Explic !
Un apicultor avea o regină "în plus" şi a oferit-o cuiva ce avea trebuinţă.
Cumnatul meu avea nevoie de una aşa că a primit-o şi a băgat-o în nucleu la 1 octombrie fix.
Poveastea e mai lungă dar scurtată e cum apare mai sus.

PS: Explicaţia e doar pentru Filip; miştocarii pot citi mai bine ceva beletristică şi să nu-şi piardă timpul preţios cu problemele altora...

tinumaftei

Citat din: relutu din Decembrie 11, 2016, 10:37:54 PM
Citat din: oroles din Decembrie 11, 2016, 09:56:57 PM
Eu zic ca trebuie facuta o exorcizare la unii apicultori. Parca prea au intrat dracii pe ici, pe colo. De cand am auzit-o pe asta cu roiul facut in octombrie scuip in san. Ori poate s-a schimbat apicultura si eu nu m-am adaptat...


Subscriu!
Urmează să vedem tehnica formării roilor artificiali între două viscole. :rotfl:

filip

Albinele provin dintr*un stup cu matca,fara matca?
A fost un roi la care i s-a schimbat matca?
In Octombrie rata de acceptare a unei regine e foarte scazuta.Inainte de introducere roiul a fost stimulat?
E greu sa ne dam cu parerea,agitatia albinelor poate arata si faptul ca albinele nu au acceptat matca.
Mare lucru nu e de facut pana intr-o zi cand timpul permite verificarea acceptarii ori BA a matcii.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

MirceaCalin

Albinele provin dintr-un stup cu matcă.
S-a sperat că albinele separate în nucleu vor accepta regina şi vor ierna în acel nucleu.
Despre stimulare nu ştiu...
Evident, cel mai edificator lucru ar fi să verifice prezenţa/acceptare reginei dar nu pare că vremea se va îmbunătăţi din punct de vedere termic pe aici într-un viitor apropiat cel puţin după prognozele văzute...
Un lucru m-a mirat şi pe mine şi anume că la momentul cînd a adus nucleul înăuntru să-l văd, afară erau -2, -3 grade şi cu toate astea albinele se mişcau cum se vede în imagine.

stefan1

  Este foarte posibil sa nu aiba regina. Atunci cand nu au matca albinele formeaza mult mai greu ghemul si sunt mai active decat celelalte familii. Si in zilele care permit un zbor ele zboara mai puternic si mai multa vreme decat restul.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Citat din: MirceaCalin din Decembrie 11, 2016, 11:09:54 PM

PS: Explicaţia e doar pentru Filip; miştocarii pot citi mai bine ceva beletristică şi să nu-şi piardă timpul preţios cu problemele altora...
Vrei sa îți citez cateva "misto-uri" la adresa mea care iti apartin? Pe aia cu CD-urile ti-o mai aduci aminte?  :D Daca eu nu m-am suparat atunci, tu de ce te-ai supara acum? 

Mi-a plăcut cum a formulat problema tinumaftei. Eu zic ca chestiile astea cu roii facuti in octombrie sunt rezultatul privitului prea mult la talk showurile lui Pustu. E acolo "unul" care invata cum poti sa faci roi tarzii. El stia ce spune. Cei care au luat exemplul lui nu stapanesc tehnologia. Chiar eu care am inteles logica tehnologiei lui, nu as aplica-o. Preluatul nereflexiv al unei tehnologii dauneaza grav albinelor. Si hranirile proteice de la vremea asta, tratamentele oricand si oricum etc. sunt tot efectul acelor talk showuri.

PS: Misto provine din tiganeste si inseamna "frumos".
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

vranceanul

Cuvantul misto, revendicat de tigani, deriva  de la sintagma nemteasca "mit stock", adica "cu baston", ceea ce inseamna cineva de conditie buna. Un tip cu baston e un tip misto!
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

LYX

  Nu are matca temperatura ridicata in balcon

MirceaCalin

Citat din: LYX din Decembrie 12, 2016, 11:32:15 AM
  ...temperatura ridicata in balcon

Temperatura e ridicată doar pe...înălţime fiindcă "balcon" = "afară" (în cazul de faţă) !

LYX


MirceaCalin

Mulţumiri tuturor celor care au postat opinii serioase !

Le-am împărtăşit deja cumnatului meu; urmează aşteptarea pentru o zi caldă şi pregătirea pentru o posibilă unificare.