Fair Queens Bee Slobozia - Romania - Targul Reginelor Slobozia - Romania

Creat de stefy.costea, Decembrie 04, 2016, 05:43:36 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Și care ar fi soluțiile? Eu nu am găsit decât două:
1. Interzicerea importului, unde știm că orice prohibiție nu va face decât să mărească interesul, iar că realizare a fi imposibil pentru că mătcile nu sunt tancuri și pot fi introduse cu ușurință în ciuda unui control sever.
2. A doua soluție ar fi că eu și cu tine să facem ameliorare. Eu fac asta deja deși ar trebui sa mă concentrez pe a aduce pâine pe masa copiilor mei. Însă efectivul meu pe care fac ameliorare este de 0,002 % din septelul albinelor din Romania.
Sigur, fiecare din noi avem idei grozave, dar dacă nu au aplicație practică totul se rezumă la un fals patriotism ieftin.

viorel55

   Solutia ar fi lansarea unui program national de selectie si ameliorare a albinei Apis Melifera Carpatica,coordonat de ANARZ (ca asta-i menirea sa) la care sa fie angrenati un numar X de apicultori,care sa  desfasoare aceste activitati in statii de imperechere autorizate.
   Bineinteles ca pentru acest program,apicultorii respectivi trebuie sa primeasca subventii de la stat care sa faca atractiva activitatea de selectie.
  Putem lua(deci nu trebuie sa inventam noi nimic) programul de selectie al albinei Apis Melifera Melifera(albina neagra) aflat in curs de derulare in  Elvetia si despre care gasiti amanunte aici  :                                                         http://www.lumeasatului.ro/articole-revista/apicultura/3482-regine-si-rase-de-albine-in-austria-germania-si-elvetia.html

  P.S  Cei care sunt interesati pot cere relatii,despre programul elvetian, de la dl dr. Salvador Garibay -directorul Institutului de Agricultura Organica din Elvetia, care va participa la simpozionul organizat de Asociatia Melikoleg Sibiu in colaborare cu Federatia Romapis in zilele de 20-21 ian.a.c. la Hamba


tinumaftei

Citat din: viorel55 din Ianuarie 11, 2017, 02:56:45 PM
   Solutia ar fi lansarea unui program national de selectie si ameliorare a albinei Apis Melifera Carpatica,coordonat de ANARZ (ca asta-i menirea sa) la care sa fie angrenati un numar X de apicultori,care sa  desfasoare aceste activitati in statii de imperechere autorizate.
   Bineinteles ca pentru acest program,apicultorii respectivi trebuie sa primeasca subventii de la stat care sa faca atractiva activitatea de selectie.
  Putem lua(deci nu trebuie sa inventam noi nimic) programul de selectie al albinei Apis Melifera Melifera(albina neagra) aflat in curs de derulare in  Elvetia si despre care gasiti amanunte aici  :                                                         http://www.lumeasatului.ro/articole-revista/apicultura/3482-regine-si-rase-de-albine-in-austria-germania-si-elvetia.html

  P.S  Cei care sunt interesati pot cere relatii,despre programul elvetian, de la dl dr. Salvador Garibay -directorul Institutului de Agricultura Organica din Elvetia, care va participa la simpozionul organizat de Asociatia Melikoleg Sibiu in colaborare cu Federatia Romapis in zilele de 20-21 ian.a.c. la Hamba

Salut ideea! Dar cu obiecte concrete, cu analiză genetică la începutul și mai ales la sfârșitul programului, că un necesar audit sa stabilească dacă banii au fost tocați corect.
Am avut ani și ani de zile miliarde plătite către ICDA. Nu stiu daca acum se mai plătesc, dar la momentul la care se plăteau la explicația cheltuielii bugetare "acțiuni de conservare Apis melifera carpatina"!
Am să verific câți ani s-au plătit și ce suma totală, că sa evidențiem că statul a făcut eforturi dar de materializarea acestora nu prea s-a interesant nimeni, nici măcar cei care sunt sus și tare pe toate forumurile cu albina locală!

mph

Viorel are o solutie corecta si concreta.
Unii dintre cei care sustin albina carpatina au realizat CA aceasta Este calea,dificila dar cu rezultate de durata
si nu importurile.

tinumaftei

Citat din: mph din Ianuarie 11, 2017, 03:56:36 PM
Viorel are o solutie corecta si concreta.
Unii dintre cei care sustin albina carpatina au realizat CA aceasta Este calea,dificila dar cu rezultate de durata
si nu importurile.
Și cu miliardele ale plătite anual dinainte de 2000 ce s-a întâmplat? Păi nu au conservat-o deja?

romikele



ciucur

In Slovenia sunt impartite regine apicultorilor si dupa evaluarea lor se face un top al cresctorilor si liniilor cele mai bune. Cred ca putem invata ceva de la ei. Eu cred ca ar trebui distribuit si un sistem de evaluare prin care familiile de albine sa fie corect analizate iar rezultatele sa fie comparabile.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.