Fair Queens Bee Slobozia - Romania - Targul Reginelor Slobozia - Romania

Creat de stefy.costea, Decembrie 04, 2016, 05:43:36 PM

« precedentul - următorul »

stefy.costea

Cred ca este un pic impropriu spus Bk atata timp cat in Romania este imposibila impereceherea contolata a reginelor(cu exceptia insamantarilor artificiale, putine la numar de altfel).
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

undragutz

Citat din: filip din Decembrie 04, 2016, 06:17:31 PM
Expozantii participanti aduc si material genetic pentru a vedea si marfa?

Nene ? dumneata vrei ca sa i-ti aduca matcile sa le vezi ? Si daca vezi o matca cum arata nu cred ca i-ti dai seama si ce poate .
Cred ca este stresant pentru matci,  sa le plimbi de colo colo prin tirg, sa le vada alde nea Vasile .

filip

Citat din: undragutz din Decembrie 05, 2016, 11:45:33 AM
Citat din: filip din Decembrie 04, 2016, 06:17:31 PM
Expozantii participanti aduc si material genetic pentru a vedea si marfa?

Nene ? dumneata vrei ca sa i-ti aduca matcile sa le vezi ? Si daca vezi o matca cum arata nu cred ca i-ti dai seama si ce poate .
Cred ca este stresant pentru matci,  sa le plimbi de colo colo prin tirg, sa le vada alde nea Vasile .
Reclama e sufletul comertului.
Eu ma uit si la albina ce insoteste matca.
Adica un mare producator de matci nu-si permite sa streseze o matca.
Inseamna ca Reginele trimise prin FanCurier sunt al naibi de stresate......  =))
Pentru mine e clar.............cineva are ceva de ascuns....
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Citat din: undragutz din Decembrie 05, 2016, 11:45:33 AM
Nene ? dumneata vrei ca sa i-ti aduca matcile sa le vezi ? Si daca vezi o matca cum arata nu cred ca i-ti dai seama si ce poate .
Cred ca este stresant pentru matci,  sa le plimbi de colo colo prin tirg, sa le vada alde nea Vasile .
Nene drăguț, filip vrea să vadă doar O MATCĂ de la fiecare producător, nu pe toate, și nu din față, ci din spate... așa că fii drăguț și nu te mai lua de el !  =))

filip

Citat din: romikele din Decembrie 05, 2016, 06:20:48 PM
Citat din: undragutz din Decembrie 05, 2016, 11:45:33 AM
Nene ? dumneata vrei ca sa i-ti aduca matcile sa le vezi ? Si daca vezi o matca cum arata nu cred ca i-ti dai seama si ce poate .
Cred ca este stresant pentru matci,  sa le plimbi de colo colo prin tirg, sa le vada alde nea Vasile .
Nene drăguț, filip vrea să vadă doar O MATCĂ de la fiecare producător, nu pe toate, și nu din față, ci din spate... așa că fii drăguț și nu te mai lua de el !  =))
Daca vezi albina din fata atunci musca.
Daca o analizezi din spate atunci inteapa.
O regina trebuie analizata in functie cat de mari are plamanii,romikele stie dar nu va spune :nono:
Probabil ca unii au doar prototipul si nu risca sa iasa cu el afara din laborator. =))
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Adevarul e ca pe mine ma intereseaza mai putin cum arata regina, ma intereseaza mai mult ce poate ea sa faca.
Asta nu va putea sti nimeni doar vazand-o ca la parada modei, ci studiind familia sa.
De aceea la controlul de primavara nici nu o caut, daca vad ca sunt rame ouate, uniform si pe suprafete mari, nu mai deranjez cuibul doar sa vad cum e coafata.
La astfel de evenimente cred ca mai util e un material video cu evolutia nucleului spre familie al matcii studiate...
Astfel de materiale ne-a prezentat dl. ing. Vlad Balteanu cu ocazia intalnirilor de la Rm. Sarat, iar eu am postat tot ce am reusit sa filmez.

filip

Eu am alte criterii ce le urmaresc la o matca.
1 Reducerea pontei in lipsa de cules
2 Un start bun in primavara
3 La inceputul lunii octombrie sa nu mai am puiet.Sigur ca pot fi unele exceptii.
Si o regula importanta ,nu am nevoie de rasa "albina furajera".Albinele mele cauta nectarul in natura nu in haranitor.
Sunt multumit cu ce am,dar sunt un perfectionist si tot timpul trebuie sa existe loc de mai bine.............
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ciucur

Citat din: tinumaftei din Decembrie 05, 2016, 10:57:28 AM
Din listele alea lungi, vinde cineva "carpatina"? Eu din câte nume am recunoscut le-am asociat pe toate cu Bk..
Domnul Dobrota Virgil. Cred ca e la pozitia 1.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

undragutz

Citat din: filip din Decembrie 06, 2016, 09:55:03 AM
Eu am alte criterii ce le urmaresc la o matca.
1 Reducerea pontei in lipsa de cules
2 Un start bun in primavara
3 La inceputul lunii octombrie sa nu mai am puiet.Sigur ca pot fi unele exceptii.
Si o regula importanta ,nu am nevoie de rasa "albina furajera".Albinele mele cauta nectarul in natura nu in haranitor.
Sunt multumit cu ce am,dar sunt un perfectionist si tot timpul trebuie sa existe loc de mai bine.............

Si i-ti dai seama daca indeplineste  toate astea numai  daca MUSAI trebuie sa o vezi pe  matca ?

filip

Citat din: undragutz din Decembrie 06, 2016, 11:53:51 AM
Citat din: filip din Decembrie 06, 2016, 09:55:03 AM
Eu am alte criterii ce le urmaresc la o matca.
1 Reducerea pontei in lipsa de cules
2 Un start bun in primavara
3 La inceputul lunii octombrie sa nu mai am puiet.Sigur ca pot fi unele exceptii.
Si o regula importanta ,nu am nevoie de rasa "albina furajera".Albinele mele cauta nectarul in natura nu in haranitor.
Sunt multumit cu ce am,dar sunt un perfectionist si tot timpul trebuie sa existe loc de mai bine.............

Si i-ti dai seama daca indeplineste  toate astea numai  daca MUSAI trebuie sa o vezi pe  matca ?
Am mai multe vetre de stupina ,una din ele e cu rol de testare,daca nu corespund cerintelor renunt fara regrete la regina achizitionata.Prea multi crescatori de matci vand iluzii,un prim contact a celor ce doresc sa cumpere e targul prin materialul expus,sigur ca pasul doi in caz de comanda mai mare e vizita in stupina crescatorului de regine.
Dar cum sa afle cumparatorul de tine vanzator fara un contact vizual al marfii?
Apropos eu nu ma arunc cu picioarele inainte sa comand un lot mare de matci fara sa le fi testat in prealabil in stupina mea.
La pomul laudat sa nu mergi cu sacul....e valabil si in apicultura.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ionelnistor

Citat din: stefy.costea din Decembrie 05, 2016, 11:36:29 AM
Cred ca este un pic impropriu spus Bk atata timp cat in Romania este imposibila impereceherea contolata a reginelor(cu exceptia insamantarilor artificiale, putine la numar de altfel).
Stimate Stefy Costea,
felicitari pentru reusita intalniri din data 03 dec 2016, deasemena felicitari pentru intentia de a organiza un targ al reginelor in Romania! Cat despre imperecherea controlata, desi sunt convins ca cunoasteti ca sunt deja statii montane de imperechere ("neoficiale") dar si apicultori care folosesc deja imperecherilor naturale controlate prin metoda "Mondscheinbegattung". Drept este ca lista este mica ca si in cazul inseminarilor instrumentale.
Cat despre ideia ca doar fermele de multiplicare autorizate de ANARZ sunt cele care opereaza pe piata reginelor sunt cele "oficiale" nu inseamna neaparat ca vorbim de cele "profii". Altfel spus cei care nu au autorizati ANARZ sunt "pirati" sau neseriosi!
In rest multa sanatate si putere de munca!
Cu stima,
Ionel Nistor

RazvanTi

gogosi pentru prostime.
la noi in tara NU exista loc fara albina salbatica.
nici macar in zonele pustii ale deltei.
lucru testat de combinatul apicol si confirmat de doamna chirila.
cu stima!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

tinumaftei

Citat din: RazvanTi din Decembrie 08, 2016, 09:30:14 AM
gogosi pentru prostime.
la noi in tara NU exista loc fara albina salbatica.
nici macar in zonele pustii ale deltei.
lucru testat de combinatul apicol si confirmat de doamna chirila.
cu stima!
Păi Delta este pustiu pentru om, nu pentru albine. Pustiu pentru albine ar trebui să fie un loc unde să nu aibă ce mânca, ce bea si unde supraviețui.
Bine că nu ne-a spus doamna Chitila că Delta este pustiu si pentru pești!!

nickialomita

Acum ani in urma cumparam matci de la ICDA. Pot sa spun ca am fost f multumit . Clar superioare fata de ce aveam eu. Din 40-50 cate cumparam reuseam 98% acceptabilitate. Ponta era din speteaza in speteaza. Problemele au aparut cand din motive stiute doar de cei de la ICDA au inceput sa vanda la o calitate proasta.
Am mai cumparat matci de care am fost multumit de la Radu Vancea , dar dupa cativa ani a stopat productia.
Asta inseamna ca se pot face matci de calitate in tara numai ca cineva sa se tina de treaba asta .
Personal fac matci prin transvazare, eclozare in incubator etc...dar sa faci matci de calitate inseamna mai mult de atat.
Un astfel de targ este binevenit pt toti apicultorii.

undragutz

Citat din: nickialomita din Decembrie 09, 2016, 02:09:04 PM
Personal fac matci prin transvazare, eclozare in incubator etc...dar sa faci matci de calitate inseamna mai mult de atat.
Sa inteleg ca nu faci matci de calitate ?
Nu esti multumit chiar deloc, de munca ta ?
Crezi ca daca cumperi de la cineva, mai acoperit de hirtii decit esti dumneata, vei avea matci si implicit familii mai capabile sa aiba productii marfa mai mari ?
Matcile proprii dau nastere la albine care nu stiu sa adune nectar ?