Sondaj apicultura

Creat de oroles, Noiembrie 27, 2016, 07:14:39 PM

« precedentul - următorul »

filip

Multi au pierdut stupii inainte de venirea iernii.
Deci nu-i vorba de impachetare deficitara,mancare insuficienta ,etc.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

albinasebes

stiu ca la protestanti nu le prea place palinca, dar daca ne uitam la Olanda, tara protestanta, si sunt si alte ex., cam legalizeaza altceva, mult mai grav.
sa nu facem afirmatii pe care nu le putem sustine, sau chiar jignitoare.
sa lasam albinele cu albinele, sau poate vreti sa faceti un forum protestant ca sunt mai seriosi, nu ca altii.....
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

tinumaftei

Citat din: albinasebes din Noiembrie 28, 2016, 09:27:06 PM
stiu ca la protestanti nu le prea place palinca, dar daca ne uitam la Olanda, tara protestanta, si sunt si alte ex., cam legalizeaza altceva, mult mai grav.
sa nu facem afirmatii pe care nu le putem sustine, sau chiar jignitoare.
sa lasam albinele cu albinele, sau poate vreti sa faceti un forum protestant ca sunt mai seriosi, nu ca altii.....
Off topic! Dar dacă au legalizat asta nu înseamnă că o să îi depășim noi în următoarele 2-300 de ani!! Mă tem că la noi numărul de drogați la mia de locuitori este mai mare decât la ei.

oroles

Olanda, Franta, Germania sunt state laice declarate. Sunt de acord sa scot variabilele respective. Construiesc acest grup de intrebari si le mai discutam o data. Multumesc de semnalizari!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Si Ro este stat la fel de laic ca Olanda sau Germania. Cine vrea stat religios nu are decât să ia drumul Orientului Mijlociu!!

stefy.costea

HAideti sa nu mai fim carcotasi. Cui nu-i convin solicitarile sondajului nu se baga, nu completeaza.
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

cucubau

Stuparii nostrii sunt prea mandrii ca sa dea curs unui chestionar , si tot odata cei ce vor urma sa raspunda vor interpreta in fel si chip astfel incat fiecare sa iasa mai cu mot decat ceilalti.
Parerea mea este ca ori ce tema s-ar aborda toti se dau atot stiutori , fara de pacat .
Pentru ori ce situatie vinovati vor fi vecinii soacra , natura etc , numai persoanele in cauza nu.
Totusi pentru a face un studiu cat mai aprope de adevar nu trebuiesc introduse criterii discriminatorii:
-religie ,
-etnie sau nationalitate,
-studii,
CitatSă nu uităm scopul sondajului: Cât reprezintă în procente pierderile de peste iarnă și cine este vinovat . Stuparul că nu a făcut corect sau la timp tratamentele pentru varroua ,
Din cate se pare directia in care se indreapta acest chestionar este gresita din start . Paduchele nu poate fi acuzat de toate pacatele apiculturii contemporane.
Dimpotriva cati dintre apicultori cunosc simptomele de boala :
-nosemoza ,
-septicemie ,
-Loca europeana,
-Loca americana ,
-puiet varos,
-puiet pietrificat,
-puiet in sac ,
-puiet racit.
Cati dintre ei in afara de despaducheri au facut tratamente cu :
-apa chioara,
-apa descantata,
-ceai de cucuta .
Daca au dat declarati pe proprie raspundere la predarea mierii catre procesatori ca nu au mancat ustoroi.
Daca in stupina d-lor au existat cazuri de boala ,
Ce masuri au luat si ce tratamente au facurt,
Care au fost rezultatele,



Eugen B

Sa fie fiecare serios cu el. Majoritatea(adica nu toti)care au probleme cu depopulari ar trebui sa raspunda si la urmatoarele intrebari:
1. Cand ati stors stupii ati lasat miere si pentru albine sau ati curatat aproape sau chiar toata mierea.
2. Tratamentele au fost facute corect? Sau dupa ureche? Sau eu mai stiu cu ce solutii? Sau se dau tratamente fara numar cum fac altii?
3.zona in care faceti ultimele culesuri cum este? Se dau tratamente toxice pentru albine acolo? Nu trebe neaparat sa fie stropita cultura de cules daca e zons toxica.
4. Cat timp acordati albinelor in sezonul activ? Cate zile pe saptamana si cate ore pe zi? Si normal cati stupi aveti. Daca ai 100 si stai 5minute pe saptamana e clar sau nu lucrezi cu saptamanile la ele?
Intrebari sunt multe. Altii intrebau din noiembrie daca pot baga turte la stupi. La cine baga deja turte nici nu ma mir ca au depopulari masive.
Eu personal cred ca cel putin 50% e vina stuparului.
Bafta si iernare usoara

oroles

Va trebui sa definim ce înseamnă tratamentul facut corect.  Cred ca ar trebui sa intrebam si cu ce a facut tratamentul  (VF, Scabatox, Taktic, AO), cand si modalitatea de aplicare. Voi ce ziceti?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

filip

Citat din: Eugen B din Decembrie 01, 2016, 11:57:28 AM
Sa fie fiecare serios cu el. Majoritatea(adica nu toti)care au probleme cu depopulari ar trebui sa raspunda si la urmatoarele intrebari:
1. Cand ati stors stupii ati lasat miere si pentru albine sau ati curatat aproape sau chiar toata mierea.
2. Tratamentele au fost facute corect? Sau dupa ureche? Sau eu mai stiu cu ce solutii? Sau se dau tratamente fara numar cum fac altii?
3.zona in care faceti ultimele culesuri cum este? Se dau tratamente toxice pentru albine acolo? Nu trebe neaparat sa fie stropita cultura de cules daca e zons toxica.
4. Cat timp acordati albinelor in sezonul activ? Cate zile pe saptamana si cate ore pe zi? Si normal cati stupi aveti. Daca ai 100 si stai 5minute pe saptamana e clar sau nu lucrezi cu saptamanile la ele?
Intrebari sunt multe. Altii intrebau din noiembrie daca pot baga turte la stupi. La cine baga deja turte nici nu ma mir ca au depopulari masive.
Eu personal cred ca cel putin 50% e vina stuparului.
Bafta si iernare usoara
Una din principala cauza a depopularilor cred ca e nedeblocarea cuiburilor la timp.
Daca la floarea soarelui e cuibul plin cu miere si doua, trei rame de puiet,apare un declin nesesizabil la o prima vizualizare.
Putem citi diferite postari in care apare des "stupul cel mai bun,cel mai productiv"stup a cedat.
Ori nu doar varroua e vinovata......
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

Ați pus punctul pe i. O reducere importanta de puiet în august, mult sub declinul normal al pontei pentru acea perioadă se suprapune peste o creștere maximă de paraziti. Mai ales în lipsa unui tratament serios în primăvară sau pe durata verii, numărul varooa creste exponențial cu fiecare generație, astfel că în luna august aceștia sunt prezenți în număr foarte mare în stup si parazitează aproape în totalitate puținul puiet din stup. Asta face ca generațiile de albine eclozionare dupa august sunt foarte putin numeroase si poarta sechelele acestei parazitoze cât și contaminarea cu o mulțime de viruși. Aceste slabe generații care se nasc după lună august conviețuiesc încă cu albine eclozionare mai înainte și care nu au participat la culesul de la FS. În condițiile în care albina de vara dispare în mod natural albina de august, care ar trebui să supraviețuiască iernii, rămâne foarte puțină în stup, îngrijește prost puietul si intra intr-un declin accelerat. Dacă și matca se află la sfârșit de carieră asta pune capac situației.
Ori, peste toate acestea se mai suprapune si aroganță apicultorului care nu acceptă în ruptul capului ca a fost depășit de situație și cauta cu disperare o cauză supranaturală care să îl absolve de această paguba morală care se suprapune peste paguba materială propriu-zisa.
În ce mă privește am avut în patru ani acest fenomen. Anul acesta nu a fost prezent decât la un stup foarte bun si la trei roi de asemenea foarte buni, dar neextrasi la timp. În alți trei ani tratamentele bio cât și puținul timp afectat pentru stupi a fost cauza!!
Am citit postările tuturor pe această temă iar concluzia mea ramene această, si nu voi mai reveni la subiect.....

NYK74

Am scris în altã parte despre acelasi lucru care mi sa întîmplat si mie,mecanismul de desfășurare este propriu cel descris de colegul Tinu.
Iernile mai blînde,prelungirea periodei de depunere a puietului,urmare slab efect tratamente(prezență puiet),corelat cu toți factorii din august,suprapunere cules peste full varoua dezvoltare ,au ca ca rezultat că deja în septembrie si după septembrie,tramentul e prea tîrziu.Exact cea zis Tinu.

Eugen B

Domnu Filip ca sa deblochezi cuiburile este de lucru. Eu fac asta. Si gratia haneman e de vina la cine are.
Eu dupa Fs1 aveam 6-8 rame de puiet la altii si 9-10.
De aceea spuneam si de timpul alocat stupiilor.
Sunt multe cauze. Cand ne vine in cap scriem aici.
Oroles cine stie apicultura stie ce inseamna tratament corect. Cine nu stie are si unul din raspunsurile la depopularea de la el din stupina.
Ar trebui pusa intrebarea ca cine se ocupa de albinele le place de ele sau nu? Eu lucrez si cu drag si imi place. Nu lucrez doar pentru castig.(e normal ca lucrez si pentru castig , dar nu doar pentru castig)

filip

@Eugen B,
avand in vedere ca avem pe teritoriul Romaniei o varietate de rase de albine e bine de stiut si ce rasa folosim.
Se stie ca unele rase pozitioneaza mierea langa puiet si pana nu-i complect blocat cuibul nu urca miere in magazie.
Eu nu fac pastoral dar am cati-va la care trebuie sa am mare grija in august ca blocheaza  cuibul.De asemeni am cumparat o regina ligustica care transforma toate rezervele in puiet.O sa-i acord o sansa anul viitor sa vad ce poate ca productie dupa care o sa decid.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tuturicius

Si eu am aceeasi parere ca si tinu si nyk.
Cineva si povestea: "m-am apucat de tratament dupa fs, varozi cazuti puzderie, ok, bine ca au murit, dar eu nu mai am puiet in stup. Deci toata albina pe care o mai am e compromisa.".
Concluzia, cel putin a mea: uleiuri exentiale, oxalic sau care ce altceva mai doreste, pe toata durata sezonului. Tratamentul doar dupa FS e prea intarziat. Daca e si un an in care opresc ponta repede deja ai probleme mari.
Oprirea pontei devreme e si asta alta poveste, oricum, mie, unul, nu imi place deloc.