Sondaj apicultura

Creat de oroles, Noiembrie 27, 2016, 07:14:39 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Referitor la eficacitatea tratamentului cu varachet, intradevar se simte o oarecare atenuare a eficicacitatii, dar nu se poate spune ca nu mai poate fi folosit.
La aparitia varachetului erau suficiente 2-3  tratamente facute in toamna. Acum e nevoie de mai multe tratamente, iar daca se asteapta sa se faca in lipsa puietului, e deja prea tarziu. Banuiesc faptul ca rezistenta la tratament s-a instalat si din cauza faptului ca nu peste tot s-au facut tratamentele corect (doza prea mica, sau etanseizare deficitara la stupi). De asemenea e bine sa se faca tratamente cu varachet din 2 loturi.
Referitor la cazul de fata, daca ultimul tratament s-a facut la sfarsitul lui august e normal ca nu a fost suficient deoarece familiile mai aveau puiet si parazitii erau in marea lor majoritate in celule. Daca infestarea era foarte mare era nevoie de mai multe tratamente pana se faceau 1-2 tratamente in lipsa puietului. Dupa tratament nu se deschid stupii cel putin 24 de ore, deoarece nu toti parazitii cad in primele ore dupa tratament.

tavy

 Dupa tratament nu se deschid stupii cel putin 24 de ore, deoarece nu toti parazitii cad in primele ore dupa tratament.
[/quote]
Asta chear nu am stiut si nici in prospect nu era scris. Asteptam pana dupa-amiaza si apoi umblam in cei la care aveam de facut cate ceva. Stiam ca nu mor in prima zi toti, dar nici asa putini.

Eugen B

E clar ca si experienta conteaza.
Au aparut multi stupari peste noapte si se vad si efectele.
Anul asta matcile au incetat sa ponteze mai repede decat in alti ani.
Multi stupari stiu de ce au putina albina in lazi , poate o mica parte nu stiu.

tinumaftei

Citat din: tavy din Decembrie 03, 2016, 06:52:18 PM
In acel an am ales sa fac tratamentele de la inceputul lui august pentru ca erau prea impaducheate. Dadeam vf dimineata, iar la cei la care efectuam diferite lucrari in aceeasi zi, spre seara, vedeam paduchii pe albine miscandu-se de parca nu s-a intamplat nimic. Am facut si tratamentul al 4-lea, la sfarsitul lui august-inceputul lui septembrie din acelasi motiv(vedeam in continuare paduchi). Fiind din sud puiet am pana in octombrie cel putin, sa nu le mai dau in august mi se pare prea mult.
Păi ați dat singur răspunsul. Ați dat tratament dimineață. După o oră în stup nu mai este VF. S-a dus. Dacă albina tânără eclozioneaza după tratament o puteți vedea în cursul aceleași zile.
Dati VF când nu mai aveți puiet si doar atunci dacă vedeți varooa pe albine puteți spune că VF nu este bun.

filip

Citat din: Eugen B din Decembrie 03, 2016, 08:24:47 PM
E clar ca si experienta conteaza.
Au aparut multi stupari peste noapte si se vad si efectele.
Anul asta matcile au incetat sa ponteze mai repede decat in alti ani.
Multi stupari stiu de ce au putina albina in lazi , poate o mica parte nu stiu.
Pe la mijlocul lunii septembrie nu mai aveam puiet in stupi ,doar exceptii la unii roi.
Eu iernez pe 4-5 rame media,dar am grija in iulie -august sa deblochez,sa extrag ce e de extras,dau rame la curatat.Astfel ca sa asigur albina de iernare.
Rasa de albina locala stie ce are de facut,apicultorul trebuie sa aiba grija doar de deblocari la timp si tratament.
Albinele mele recupereaza bine in primavara,astfel ca la salcam sunt populate la maxim.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tavy

Păi ați dat singur răspunsul. Ați dat tratament dimineață. După o oră în stup nu mai este VF. S-a dus. Dacă albina tânără eclozioneaza după tratament o puteți vedea în cursul aceleași zile.
Dati VF când nu mai aveți puiet si doar atunci dacă vedeți varooa pe albine puteți spune că VF nu este bun.
[/quote]
Cu numarul foarte mic de paraziti de pe foaia de control, cum sa-mi explic? S-au deparazitat afara? De ce cu alt produs dat cu o teava de cupru (o tentativa de serpentina) incalzita cu lampa, prin care bagam substanta (amitraz) cu o seringa, fara sa mai inchid stupii, s-au inegrit foile de control? Mentionez ca si atunci aveam destul de mult puiet. Anul asta cred ca e a 7 iarna de cand ma ocup singur de albine (bunicul nu mai poate, doar din cand in cand isi mai aduce aminte sa ma intrebe daca am dat varachet si micocidin) si nu am avut decat o singura familie moarta, culmea tot cu matca de la ACA.

dinupaltinis

Citat din: bucovineanu din Decembrie 03, 2016, 07:28:09 PM
Referitor la eficacitatea tratamentului cu varachet, intradevar se simte o oarecare atenuare a eficicacitatii, dar nu se poate spune ca nu mai poate fi folosit.
La aparitia varachetului erau suficiente 2-3  tratamente facute in toamna. Acum e nevoie de mai multe tratamente, iar daca se asteapta sa se faca in lipsa puietului, e deja prea tarziu. Banuiesc faptul ca rezistenta la tratament s-a instalat si din cauza faptului ca nu peste tot s-au facut tratamentele corect (doza prea mica, sau etanseizare deficitara la stupi). De asemenea e bine sa se faca tratamente cu varachet din 2 loturi.
Referitor la cazul de fata, daca ultimul tratament s-a facut la sfarsitul lui august e normal ca nu a fost suficient deoarece familiile mai aveau puiet si parazitii erau in marea lor majoritate in celule. Daca infestarea era foarte mare era nevoie de mai multe tratamente pana se faceau 1-2 tratamente in lipsa puietului. Dupa tratament nu se deschid stupii cel putin 24 de ore, deoarece nu toti parazitii cad in primele ore dupa tratament.
Foarte corecta observatia si cu dozajul si cu loturile de VF.
Eu cand cumparam varachet luam 3-4 cutii odata care erau din acelasi lot.Anul trecut dupa ce i-am afumat toata vara inclusiv in septembrie, m-am pomenit pe la sfarsit de octombrie cu ei plini de paduchi,din 10 albine 3-4 aveau paduchi.Imediat le-am facut un tratament cu varachetul care il mai aveam, conform prospect 3 picaturi la un corp de 12 rame cu varojetul.Am lasat o zi si cand i-am verificat inca mai aveau paduchi.Am luat alt varachet din alt lot am pus 4 picaturi ,le-am dat si la verificare prin sondaj nu am mai observat paduchi,dar nici nu am luat rama cu rama din cauza vremii.Ca o fi fost din cauza lotului,ori pt.ca am pus o picatura in plus, nu stiu.
Dozajul, marea majoritate îl fac dupa ureche ca asa-i romanasul.Ca romanul si cind stropeste cartofii nu pune un plic la 10 litri de apa cît scrie pe prospect,el îl pune la 8 la 7 sau la 5 litri sa fie sigur ca mor gîndacii.
Pe multi îi auzi spunînd ca pun o picatura doua in plus sa fie siguri.
Am cunoscut un batrîn stupar din satul unde merg la salcam,care la tratamentul cu varachet punea 2 picaturi in plus dar nu închidea urdinisele deloc,avea stupi foarte buni primavara si avea pierderi spre 0 peste iarna.Spunea ca el asa face de cînd a aparut varachetul si e bine.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

dinupaltinis

Citat din: tinumaftei din Decembrie 03, 2016, 08:39:19 PM
Citat din: tavy din Decembrie 03, 2016, 06:52:18 PM
In acel an am ales sa fac tratamentele de la inceputul lui august pentru ca erau prea impaducheate. Dadeam vf dimineata, iar la cei la care efectuam diferite lucrari in aceeasi zi, spre seara, vedeam paduchii pe albine miscandu-se de parca nu s-a intamplat nimic. Am facut si tratamentul al 4-lea, la sfarsitul lui august-inceputul lui septembrie din acelasi motiv(vedeam in continuare paduchi). Fiind din sud puiet am pana in octombrie cel putin, sa nu le mai dau in august mi se pare prea mult.
Păi ați dat singur răspunsul. Ați dat tratament dimineață. După o oră în stup nu mai este VF. S-a dus. Dacă albina tânără eclozioneaza după tratament o puteți vedea în cursul aceleași zile.
Dati VF când nu mai aveți puiet si doar atunci dacă vedeți varooa pe albine puteți spune că VF nu este bun.
Si daca facem tratament seara credeti ca va sta VF mai mult timp in stup?Oare de ce?Se sperie de intuneric,sau noaptea albinele dorm ostenite si nu are cine sa-l dea afara? =))
Domnule tinumaftei dumneata ai citit vreodata prospectul la VF?
Ia auzi:

-   "1 picătură pentru 1/2 corp multietajat,
-   2 picături pentru 2/3 corp Dadant
-   3 picături pentru 1/2 de corp orizontal de 20 rame.
Când într-un stup orizontal există 2 familii, fiecăreia i se va administra câte 3 picături de VARACHET-FORTE.
Tratamentele se vor aplica numai când temperatura exterioară este de peste 12º C şi albinele nu sunt strânse în ghem. Tratamentele se aplică când majoritatea albinelor se află în stup (dimineaţa sau în amurg).
Număr de tratamente: VARACHET-FORTE poate fi aplicat în cursul întregului sezon activ. Totuşi, cea mai bună perioadă, când se obţine cea mai înaltă eficacitate este cea de toamnă când nu mai există puiet căpăcit".
Sa stii ca eu le-am dat o data si la amiaza dupa o ploaie,si au murit paduchii,dar asta era mai demult.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

romikele

Dozajul nu se face in functie de tipul lazii ori puterea familiei, ci functie de volumul stupului.
La loturile de VF din ultimii ani s-a constatat o eficacitate sporita la 2 picaturi in plus pentru orizontal si vertical pe 12 rame si 1 picatura in plus la verticalul pe 10 rame.
Asta inseamna ca solutia e mai diluata, dar inca eficienta.

Si la Protofil, in loc de 17 ml/litrul de sirop se pot utiliza 24 ml/l sirop.

bucovineanu

Am un prieten care mi-a spus ca i s-a intamplat ca a tratat din greseala un nucleu care avea spatiu de trei rame cu o cantitate de varachet cat pentru un stup orizontal si nu au patit nimic nici albinele nici regina. E adevarat ca imediat ce a tratat au iesit din stup atat albinele cat si regina.
Se poate trata in orice perioada a zilei daca temperatura este peste 12 grade si albinele sunt toate in stupi. Ex daca tratamentul se face inaintea unei ploi cand culegatoarele s-au adunat acasa, e la fel de eficient daca ar fi facut dimineata.

filip

Citat din: bucovineanu din Decembrie 03, 2016, 11:36:27 PM
Am un prieten care mi-a spus ca i s-a intamplat ca a tratat din greseala un nucleu care avea spatiu de trei rame cu o cantitate de varachet cat pentru un stup orizontal si nu au patit nimic nici albinele nici regina. E adevarat ca imediat ce a tratat au iesit din stup atat albinele cat si regina.
Se poate trata in orice perioada a zilei daca temperatura este peste 12 grade si albinele sunt toate in stupi. Ex daca tratamentul se face inaintea unei ploi cand culegatoarele s-au adunat acasa, e la fel de eficient daca ar fi facut dimineata.
Am gresit si eu dozajul odata la un stup,cand l-am deschis ieseau trantorii si cand dadeau de aier curat decedau,albinele s-au intins pe jos dar si-au revenit si nici matca nu a patit nimic.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

Citat din: dinupaltinis din Decembrie 03, 2016, 09:59:14 PM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 03, 2016, 08:39:19 PM
Citat din: tavy din Decembrie 03, 2016, 06:52:18 PM
In acel an am ales sa fac tratamentele de la inceputul lui august pentru ca erau prea impaducheate. Dadeam vf dimineata, iar la cei la care efectuam diferite lucrari in aceeasi zi, spre seara, vedeam paduchii pe albine miscandu-se de parca nu s-a intamplat nimic. Am facut si tratamentul al 4-lea, la sfarsitul lui august-inceputul lui septembrie din acelasi motiv(vedeam in continuare paduchi). Fiind din sud puiet am pana in octombrie cel putin, sa nu le mai dau in august mi se pare prea mult.
Păi ați dat singur răspunsul. Ați dat tratament dimineață. După o oră în stup nu mai este VF. S-a dus. Dacă albina tânără eclozioneaza după tratament o puteți vedea în cursul aceleași zile.
Dati VF când nu mai aveți puiet si doar atunci dacă vedeți varooa pe albine puteți spune că VF nu este bun.
Si daca facem tratament seara credeti ca va sta VF mai mult timp in stup?Oare de ce?Se sperie de intuneric,sau noaptea albinele dorm ostenite si nu are cine sa-l dea afara? =))
Domnule tinumaftei dumneata ai citit vreodata prospectul la VF?
Ia auzi:

-   "1 picătură pentru 1/2 corp multietajat,
-   2 picături pentru 2/3 corp Dadant
-   3 picături pentru 1/2 de corp orizontal de 20 rame.
Când într-un stup orizontal există 2 familii, fiecăreia i se va administra câte 3 picături de VARACHET-FORTE.
Tratamentele se vor aplica numai când temperatura exterioară este de peste 12º C şi albinele nu sunt strânse în ghem. Tratamentele se aplică când majoritatea albinelor se află în stup (dimineaţa sau în amurg).
Număr de tratamente: VARACHET-FORTE poate fi aplicat în cursul întregului sezon activ. Totuşi, cea mai bună perioadă, când se obţine cea mai înaltă eficacitate este cea de toamnă când nu mai există puiet căpăcit".
Sa stii ca eu le-am dat o data si la amiaza dupa o ploaie,si au murit paduchii,dar asta era mai demult.
Cred că nu ați înțeles. Varooa care eclozioneaza după tratament îl găsiți și la ora după tratament, chiar dacă VF a omorât toți păduchii de pe albine cu o oră în urmă.
Dacă ați avut foaie de control si au căzut păduchi înseamnă că tratamentul a fost eficient. Dacă aveți puiet căpăcit varooa va eclozionare odată cu albina, asa că îl puteți găsi și după o oră în stupul tratat.
M-ați lămurit. Am crezut că ați avut foaie de control si ca în urma tratamentului nu a căzut nimic. Dar a fost altceva

oroles

Am tratat in vara un nucleu alcatuit din 3 rame 1/2 care se dezasambleaza in 2. Am tratat si vreo 5 nuclee cu rama 1/1 care se dezasambleaza in 2. Le ouneam acelasi dozaj ca la unul pe 10 rame si nu aveau nimic. Nu am văzut albina care sa iasa afara si nici mortalitati.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

RazvanTi

am citit in prima pagina despre un sondaj, cu toate parerile aferente despre cum ar trebui sa fie ( vezi las fierbinti cand isi facea ala la carciuma gardul) si de plictiseala de aceeeeleasi si aceeeleasi balacareli dau direct la pagina 5 si ce sa vezi?!?!?!? se discuta despre tratamente  :rotfl: =)) :rotfl: =)) :rotfl: =))TIPIC  :nebun:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

filip

Cat de viabila e o albina sa treaca iarna, la care ii dai turta in Decembrie?
Acum trebuie repaus total,nu start spre dezastru!
Si ne miram oare de ce mi-au murit albinele,de ce sunt slabi in primavara?
http://www.youtube.com/watch?v=zFLNsKfzdPM
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)