Sondaj apicultura

Creat de oroles, Noiembrie 27, 2016, 07:14:39 PM

« precedentul - următorul »

tavy

Daca era vorba de rezistenta la tratament nu cadeau asa multi pentru ca substanta activa a fost tot amitrazul.

ionel07196555

Citat din: tavy din Decembrie 02, 2016, 09:11:22 PM
Daca era vorba de rezistenta la tratament nu cadeau asa multi pentru ca substanta activa a fost tot amitrazul.
Foarte corect .
Totus de ce mai cad la oxalic ?

romikele

Citat din: tavy din Decembrie 02, 2016, 09:11:22 PM
Daca era vorba de rezistenta la tratament nu cadeau asa multi pentru ca substanta activa a fost tot amitrazul.
Daca nu e rezistenta la tratament atunci este aplicare incorecta a tratamentului.
Folosesc de ani buni EXCLUSIV Varachet, asa ca sunt convins ca cel din 2016 este foarte eficient.
Daca mai cad acarieni, atunci infestarea este masiva iar vina apartine in cea mai mare masura apicultorului.

tinumaftei

Cel mai comod este să dăm vina pe VF. Asta ne arată că de fapt noi suntem niște apicultori grozavi. Eu tratez încă cu VF cu succes. Când voi trece la bio va fi altceva.. VF si foaie de control pot tine varooza încă sub control.
Nu se poate face o schemă de tratament decât la nivelul unei stupine nu se poate face la nivelul întregii Ro pentru că atât tehnologia folosită este diferită dar si condițiile de clima, chiar și stilul apicultorilor este diferit.

tavy

Nu am zis nimic de varachetul de anul asta, pentru ca nu-l mai folosesc. Atunci, unde am gresit? Aveam stupii fara gauri prin ei, am pus folie pe podisor, am respectat numarul de picaturi scris pe prospect, am inchis urdinisul dupa ce am introdus fitilul aprins si l-am tinut inchis atat cat e recomandat. La cei care nu a ars fitilul am repetat totul. Am dat cele 4 tratamente la 7 zile distanta unul de celalalt.

romikele

Sigur VF nu era expirat? A fost pastrat conform prospectului? Ai facut mai intai testare? Temperatura exterioara a fost cea recomandata (adica albinele sa nu fie in ghem)?
Sunt multe lucruri de care trebuie tinut cont la efectuarea unui tratament, etansarea stupului fiind foarte importanta.
Unde a fost plasat fitilul, sub cuib, sau in alta parte?................

tinumaftei

VF este bun si are locul lui, dar eficienta este în lipsa puietului. Asta înseamnă toamna târziu și primăvara devreme. 4-5-6-7 tratamente în august-septembrie au eficienta limitată.
Cei mai mulți în euforia primăverii nu tratează fiindcă dacă au ieșit stupii din iarnă înseamnă că sunt bine, dar la fel de bine sunt si varooa. Iar toamna târziu multi consider că dacă albinele sunt în ghem VF este contraindicat. Eu am dat VF aproape în fiecare an în decembrie uneori țin minte că erau 5-6 grade dar pământul era inghtat. Albinele nu au nimic de la acest tratament în ghem iar substanța are eficacitate chiar și acea temperatură cu albinele în ghem.
Vara trebuie obligatoriu un tratament cu o substanță de durata care să mai "prașeasca" din paraziti.

tavy

Sigur nu era expirat, era facut in iunie sau iulie si eu l-am luat in august. A doua zi dupa ce l-am luat am dat primul tratament. Nu se pune problema de temperatura (luna august), oricum lucram cu termometru si ceas. La rasaritul soarelui inchideam toti stupii (pentru a prinde toate albinele in lada) si pana nu vedeam pe termometru 12 grade nu ma apucam de dat tratamentul,iar dupa albinele zburau. Lichidul din sticluta nu era depus. Fitilele le puneam pe niste tablite legate cu sarma care-mi permiteau sa le introduc pana la jumatea cutiei.
Nu ma cred un apicultor "grozav", eu spun doar ce mi s-a intamplat mie si ce am vazut cu ochii mei, poate am gresit eu ceva si nu-mi dau seama. Nu m-a facut sa renunt faptul ca am eu ceva cu vf sau cu cei ce-l produc, ci paduchii pe care-i vedeam pe albine la fiecare control.

stefan1

Citat din: tavy din Decembrie 02, 2016, 09:39:10 PM
...
Atunci, unde am gresit? Aveam stupii fara gauri prin ei, am pus folie pe podisor, am respectat numarul de picaturi scris pe prospect, am inchis urdinisul dupa ce am introdus fitilul aprins si l-am tinut inchis atat cat e recomandat. La cei care nu a ars fitilul am repetat totul. Am dat cele 4 tratamente la 7 zile distanta unul de celalalt.

  Din ce spui, totul e ca la carte. Nu stiu aia cu 4 tratamente la 7 zile, ca eu parca stiam de 3 (nu am mai citit de mult un prospect, nu stiu daca au modificat si de ce).
  Eu totusi ma indoiesc ca institutul sa scoate pe piata serii intregi de medicament ineficient. Si in acel caz ma indoiesc ca doar cativa stupari sa reclame ineficienta tratamentului, cand acel lucru trebuia sa se intample la mase mari de stupari.
  Spui ca ai facut in august tratamentul cu varachet si apoi ai facut alt tratament care a fost foarte eficient. Tratamentul in prezenta puietului e din start doar partial eficient. Se zice ca doar 10-15% din paduchii din stup sunt pe albine in perioada cu puiet. Chiar daca am omori toti paduchii liberi, la 3 tratamente am omori doar 30-45% din paduchii din stup. Probabil tratamentul alternativ l-ai facut mai tarziu cand s-a incetat cresterea de puiet sau cand suprafetele de puiet erau mult mai mici si asta ar fi o explicatie a numarului mai mare de paduchi cazuti.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

romikele

Citat din: tinumaftei din Decembrie 02, 2016, 10:36:17 PM
Eu am dat VF aproape în fiecare an în decembrie uneori țin minte că erau 5-6 grade dar pământul era inghtat. Albinele nu au nimic de la acest tratament în ghem iar substanța are eficacitate chiar și acea temperatură cu albinele în ghem.
Eficacitatea VF in acest caz este redusa, fumul actionand eficient doar asupra albinelor din exteriorul ghemului.
Mavrirolul insa, este total ineficient in acest caz, deoarece este substanta de contact.
Daca toamna tarziu se fac 2 tratamente in lipsa puietului, acestea sunt cele mai eficiente, dar nu trebuie sarite cele de primavara.
Tratamentul de dupa extrasul la floarea soarelui e mai mult de testare a infestarii.

tinumaftei

Citat din: romikele din Decembrie 03, 2016, 06:33:48 AM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 02, 2016, 10:36:17 PM
Eu am dat VF aproape în fiecare an în decembrie uneori țin minte că erau 5-6 grade dar pământul era inghtat. Albinele nu au nimic de la acest tratament în ghem iar substanța are eficacitate chiar și acea temperatură cu albinele în ghem.
Eficacitatea VF in acest caz este redusa, fumul actionand eficient doar asupra albinelor din exteriorul ghemului.
Mavrirolul insa, este total ineficient in acest caz, deoarece este substanta de contact.
Daca toamna tarziu se fac 2 tratamente in lipsa puietului, acestea sunt cele mai eficiente, dar nu trebuie sarite cele de primavara.
Tratamentul de dupa extrasul la floarea soarelui e mai mult de testare a infestarii.
În 2005 am tratat pentru prima dată iarna. Era 24 decembrie, 6 grade la prânz, tratamentul făcut după amiază. Pe foaia de control, a doua zi dimineața erau peste 1000 de paraziti la o familie pe 7 rame. Nu cred că paraziții căzuseră doar din coaja ghemului pentru ca erau prea multi.. De atunci, cu o singura excepție că a fost puiet continuu, am tratat în fiecare an cu VF în prima parte. a iernii.

romikele

Conteaza si tipul de lada, si puterea familiei.... multe altele, de aceea nu poate fi o regula generala.
Tratamentul de iarna in lipsa celor de primavara si mai ales toamna nu este suficient.
Eu combin tratamentele cu VF cu rama claditoare, astfel nu fac mai mult de patru tratamente pe sezon (2x2).
De aceea nici nu se pune problema instalarii rezistentei fata de substanta, ca in cazul celor ce fac si de 14 ori pe an.

dinupaltinis

Citat din: stefan1 din Decembrie 03, 2016, 03:37:43 AM
Citat din: tavy din Decembrie 02, 2016, 09:39:10 PM
...
Atunci, unde am gresit? Aveam stupii fara gauri prin ei, am pus folie pe podisor, am respectat numarul de picaturi scris pe prospect, am inchis urdinisul dupa ce am introdus fitilul aprins si l-am tinut inchis atat cat e recomandat. La cei care nu a ars fitilul am repetat totul. Am dat cele 4 tratamente la 7 zile distanta unul de celalalt.

  Din ce spui, totul e ca la carte. Nu stiu aia cu 4 tratamente la 7 zile, ca eu parca stiam de 3 (nu am mai citit de mult un prospect, nu stiu daca au modificat si de ce).
  Eu totusi ma indoiesc ca institutul sa scoate pe piata serii intregi de medicament ineficient. Si in acel caz ma indoiesc ca doar cativa stupari sa reclame ineficienta tratamentului, cand acel lucru trebuia sa se intample la mase mari de stupari.

Domnule stefan 1 cît la % dintre zecile sau poate sute de mii de apicultori din Romania,mai mari sau mai mici, înregistrati sau neînregistrati,stiuti sau nestiuti,posteaza pe forumurile de apicultura ca,sa îsi spuna necazul?Cui sa se adreseze masele mari de stupari care nu sunt multumiti de eficacitatea VF(mase care poate totusi exista),cui sa se plînga?
Sa nu îmi spuneti de justitie,va rog frumos.In zona mea pe linga Caransebes sunt sute de stupari mai mari sau mai mici dintre care eu si nicu has ce mai postam pe aici sau pe alte forumuri apicole,mai este un domn din Resita pe care nu am avut placerea sa-l cunosc personal,si cam atit.Unii nu stiu ce inseamna Apiardeal sau Stuparitul,altii foarte multi habar n-au cei internetul(cei mai batrîni) si nici nu-i intereseaza,altii poate mai trec pe aici asa de distractie sa vada care se mai cearta sau ce se mai discuta,dar nu posteaza.
Din 10 -20 de persoane care posteaza pe forum nu putem sa stabilim, cîti sînt multumiti de VF si cîti nu sint la nivel de tara?
Pe incepatori nu-i baga nimeni in seama,că ,,nu stiu cu ce se manînca apicultura".La aia mai vechi li se reproseaza ca ,,li s-a urcat apicultura la cap" ca nu se mai ocupa serios de albine si de aia le mor stupii.Asa ca sa auzim de bine,,dar nu prea cred". :hi:
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

Eugen B

Tratamentele cele mai eficente sunt toamna cand nu.mai este puiet si primavara devreme. In timpul sezonului cand sunt trantorii toata schema cu 3 la 7 zile nu este foarte eficenta.
Eu vreau sa cred ca cine trateaza corect toamna anul urmator va fi bine

tavy

In acel an am ales sa fac tratamentele de la inceputul lui august pentru ca erau prea impaducheate. Dadeam vf dimineata, iar la cei la care efectuam diferite lucrari in aceeasi zi, spre seara, vedeam paduchii pe albine miscandu-se de parca nu s-a intamplat nimic. Am facut si tratamentul al 4-lea, la sfarsitul lui august-inceputul lui septembrie din acelasi motiv(vedeam in continuare paduchi). Fiind din sud puiet am pana in octombrie cel putin, sa nu le mai dau in august mi se pare prea mult.