Sondaj apicultura

Creat de oroles, Noiembrie 27, 2016, 07:14:39 PM

« precedentul - următorul »

filip

Rezolvarea unei probleme se face tinand cont de alternativele avute la indemana.
Toti tindem inspre mai bine,acel "bine " e o iluzie ori o certitudine?
Povestile se spun de regula inainte de culcare,astfel copiii adorm si viseaza.
Noua doar atat ne-a ramas,sa visam frumos?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ionel07196555

Citat din: filip din Decembrie 08, 2016, 05:25:07 PM
Rezolvarea unei probleme se face tinand cont de alternativele avute la indemana.
Toti tindem inspre mai bine,acel "bine " e o iluzie ori o certitudine?
Povestile se spun de regula inainte de culcare,astfel copiii adorm si viseaza.
Noua doar atat ne-a ramas,sa visam frumos?
Sint mai greu de cap [ q ]MAI pe inteles .

filip

Eu in ultimii ani am tot incercat sa fac rost de Regine selectionate,am fost refuzat sistematic,ca nu s-au imperechiat reginele,ca sunt altii cu comenzi mari,etc.Am avut banii pregatiti pentru asta
Asa ca am tras regine din stupina proprie.
Povestea frumoasa spusa e :ca pastram rasa autohtona Carpatina pentru fermele de multiplicare autorizate.... :bzz:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Eugen B

Domnu filip nu vreau sa fiu rau, dar nu toti cei care au autorizatie sunt capabili de asa ceva.
Fiecare cumpara de unde vrea, ce sa zic. Nu cred ca fiecare dintre noi nu are cativa stupi recordisti.
Eu fac transvazare din familii recordiste, dar macar la 2-3 ani vreau sa si cumpar matci de la persoane de incredere (nu neaparat cu autorizatie, poate prieteni sau colegi care stiu ca se ocupa bine de stupina).
Ideea pana la urma este sa avem stupi competitivi. Cine vrea si se lupta in 2-3 ani ar trebui sa aduca stupina cat de cat la adevar. Eu ma lupt deja de 2 ani si personal cred ca am crescut cu 10-15% productia si populatia pentru iernare.
Sper ca oroles sa noteze ce scriem pe aici si sa pregatesca un chestionar acuma , si unul pentru luna martie :D

filip

Citat din: Eugen B din Decembrie 08, 2016, 08:23:01 PM
Domnu filip nu vreau sa fiu rau, dar nu toti cei care au autorizatie sunt capabili de asa ceva.
Fiecare cumpara de unde vrea, ce sa zic. Nu cred ca fiecare dintre noi nu are cativa stupi recordisti.
Eu fac transvazare din familii recordiste, dar macar la 2-3 ani vreau sa si cumpar matci de la persoane de incredere (nu neaparat cu autorizatie, poate prieteni sau colegi care stiu ca se ocupa bine de stupina).
Ideea pana la urma este sa avem stupi competitivi. Cine vrea si se lupta in 2-3 ani ar trebui sa aduca stupina cat de cat la adevar. Eu ma lupt deja de 2 ani si personal cred ca am crescut cu 10-15% productia si populatia pentru iernare.
Sper ca oroles sa noteze ce scriem pe aici si sa pregatesca un chestionar acuma , si unul pentru luna martie :D
Dupa revolutie am primit o matca de la un batran,el zicea ca e "galbena de banat".Am scos regine deosebite atat ca productie cat si temperarea roitului.S-a vazut un salt calitativ...
Din pacate in timp e foarte greu sa pastrez linia......
In schimb am cumparat anul asta o ligustica care transforma toata rezerva de miere in albina.Acum in toamna a trebuit sa folosesc surplusul a doi stupi de ai mei sa pot sal impachetez pentru iarna.Vedem la anul daca renunt la ea ori o pastrez.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Eugen B

Cine are multa albina in lada in sezon si nu e cules va fi rau.
Eu am un stup din care voi face selectie la anul, a fost stupul de cantar si niciodata nu a depasit 14 rame de albina, dar la cules a fost ireprosabil. Albine foarte harnice , sporuri bune la zi si consumul nu foarte mare ca nu este foarte multa albina.
Putem urmari si sa gasim stupi recordisti, pacat ca multi stupari nu stiu cat de valoroasa este matca in stup. Majoritatea merg pe matci de oricare si de orice varsta. Deja de 2-3 ani lupt sa am o stupina cat mai performanta, si cat voi avea albine sper de la an la an sa progresez

NYK74

Ligustica e bună dacă se reuseste a fi încadrată bine în circuit,ceea ce este destul de greu,în zona noastră,are alți timpi de dezvoltare față de baza melliferă.
Dacă e scăpată afară din tipar e un dezastru,cînd ai albină, nu ai cules,cînd ai cules nu ai albină

stefy.costea

 RASA - Varietate de animale care se deosebește de alte varietăți din aceeași specie prin anumite caractere (adesea obținute prin eforturile omului, cu scopul de a se ajunge la noi tipuri, care să aducă mai mult folos). Cred ca putem spune ca in stupinele cu un efectiv ce depasesc 50 de familii de albine, cu o activitate de minim cinci sezoane apicole, in care proprietarul stupinei a urmarit si consemnat cu rigurozitate evolutia (sau involutia) fiecarei familii de albine in conditiile naturale si antropice pe care a oferit-o vatra stupinei respective, acesta (apicultorul) a facut atat cercetare cat si selctie la "firul ierbii" si ne poate spune, cat de robusta, adaptata si economica este albina romaneasca cu conditii si cheltuieli minime de intretinere.
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

stefan1

Citat din: tinumaftei din Decembrie 08, 2016, 10:43:29 AM
1. Rasă locală?! Despre ce vorbim? Da, cunosc stupine destul de izolate si stupari pricepuți care au selectat albina locală nu au folosit albina din alte regiuni si putem spune despre aceștia că au rasă locală. Dar extrapolând la nivelul întregii țări, numărul familiilor de albine aflate în această situație nu depășește 2-4000. Restul până la 1400000(sau câte ori fi) nu sunt o rasă. Din anii 1950 când a început a se practica pe scară mai largă pastoralul albina din România este în fapt un metis. Avem mari deplasări de efective la bazinele melifere tocmai în perioadele de mare activitate ale trântorilor.
2. În al doilea rând România nu este o insulă. Avem dincolo de Prut albina rusească si caucaziană (desigur destul de metisata), avem la sud metisi de albina macedoneană cu carnica, avem la vest albina carnioliana. Adică suntem un fel de turnul Babel. Si in acest turn Babel avem peste 80% mătci de roire si de salvare. Ce caracteristici transmit aceste mătci?
...
3. Credeți că dacă albina asta națională era așa de performanta se recurgea la importuri?
4. Cat despre calitatea de hibrid a lui Bk să venim cu picioarele pe pământ. Bk este tot atât de hibrid cu este si Bălțata Românească la vaci si Marele Alb la porci si PurSange la cai. Calitatea de hibrid este în primii ani. Apoi urmează stabilizarea caracteristicilor si apoi acestea se transmit din generație  în generație, adică devine rasă. Bk împerecheată artificial sau în nuclee complet izolate (insule etc) da întotdeauna descendentă Bk, adică este o rasă.
Am testat din 2001 Bk si in prezent  am un nucleu de familii Bk pe una din vetre. Dacă am vreo îndoială nu o am pentru Bk ci pentru acești negustori de "piei de cloșca" care au apărut ca ciupercile după ploaie, care vând Bk fără nici o posibilitate de verificare. De aici si in satisfacția unora care cumpără te miri ce albina mai galbenă și se așteaptă la mari performante!
5. În ce mă privește, nu vreau să reinventez apa caldă. Îmi trebuie albine foarte bune. Prin urmare voi căuta să achiziționez material biologic valoros..

1. Cu rasa locala s-a facut apicultura in Romania de mii de ani. Acea rasa facea multi roi (in evul mediu, calatori straini vorbeau ca frecvent dintr-o familie se obtineau intr-un an mai mult de 10 roi, unii roi paroi) care erau totusi capabili sa isi adune necesarul pentru iernare, ca nimeni nu le da nimic din butoi. Pe langa asta toti isi faceau si fagurii si se recoltau cantitati foarte mari de ceara (care permanent a fost un produs cerut de turci in contul tributului). Cosnitele cele mai grele si cele mai usoare (care nu ar fi putut trece iarna) erau sacrificate si se obtineau productii cumulate bune de miere si ceara.
2. Rasele clasice (Carnica, Ligustica, albina neagra, Caucaziana) sunt toate destul de apropiate genetic si metisii lor nu dau urmasi incompatibili cu zona, pentru ca au rezultat din parinti care au trait in acele conditii. Buckfastul e singurul hibrid care contine gene din zeci de rase, aduse din zone total diferite si combinate prin inseminare artificiala.
3. DA! Indiferent cat de buna era rasa locala, erau oameni dispusi sa 'puna botul' la reclama facuta profesional de firmele straine crescatoare de matci.
4. Daca ai citit ce am scris de Fratele Adam, dupa cativa ani de neinterventie in ferma de elita, s-a obtinut o productie nu de 7 kg/familie cum am scris ieri, ci de 5kg/an. Spunea ca rasa trebuie permanent 'improspatata'. Chiar am citit ca se cauta iarasi rasa Ligurica (italienii stiu ce e asta) care a fost folosita si ea la crearea Buckfast-ului, dar nu au mai gasit-o in arealul cunoscut (Italia de nord-vest) tocmai pentru ca zona a fost poluata cu Buckfast. Doar intr-o insula au mai gasit-o.
5. E o dovada de egoism. La vaci sau alte animale poti sa iti alegi ce rasa vrei, ca nu il priveste pe vecin. La albine influentezi toata zona si chiar esti avertizat de acest lucru din experienta celor care au importat mai inainte acest hibrid. Trebuie doar sa citesti in forumurile stuparilor din Franta, Germania, Italia sau orice tara care a folosit de mai mult timp acest hibrid.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Citat din: tinumaftei din Decembrie 08, 2016, 11:35:46 AM
Citat din: bucovineanu din Decembrie 08, 2016, 10:29:26 AM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 07, 2016, 11:52:45 PM

Impresiile si vorbele, chiar spuse de oameni onești nu fac două parale.
Si atunci de ce as mai continua discutia?
@bucovineanu: Fiecare om are o arie de competență. Uneori, si va număr și pe dumneavoastră aici, competenta este dusă la un nivel foarte înalt.
În filozofie emitem păreri. În știință afirmațiile trebuie să se bazeze pe observații.
Va voi asculta întotdeauna cu interes atunci când descrieți albinele dumneavoastră pur si simplu. Însă nu puteți să o faceți prin comparație pentru că lipsește obiectul de comparat.
Si de aici gata! Am găsit țapul ispășitor.. În psihologie tehnica această este bine studiată fiindcă face parte dintr-un domeniu mai amplu, cel al manipulării. Departe de mine să vă acuz de așa ceva, dar putem alubeca ușor pe drumul acesta..

  Argumentul ca trebuie sa experimentezi ceva pentru a te putea pronunta in acea problema e total eronata. Daca noi am folosi numai ce am experimentat pe pielea noastra, am fi tot in epoca de piatra. Omenirea deea a evoluat ca a putut acumula ce au experimentat sute de generatii trecute. Se zice ca un destept invata din pataniile altora iar un prost nici din pataniile propri.
   D. Cantemir scria undeva: "Semnul intelepciunii este ca din cele vazute sau auzite sa adulmeci pe cele nevazute si neauzite si de a socoti cele viitoare din cele trecute".
  Eu nu am oficial matci Buckfast. Totusi m-am trezit cu o matca cu aspect si comportament de Buckfast si, cum am zis, cu 2-3 trantori de acel fel in mai toti stupii. Dar am citit si discutat cu stupari din tara si strainatate care regretau intalnirea cu aceasta asazisa rasa. Nu tin neaparat sa experimentez si eu. E ca si cand iti spune cineva sa nu verifici nivelul de benzina din rezervor cu un chibrit, ca nu e bine iar tu te duci sa experimentezi daca a avut sau nu dreptate, ca fara experimentare afirmatia nu are nici o valoare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

tinumaftei

#131
Citat din: stefan1 din Decembrie 09, 2016, 01:56:14 AM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 08, 2016, 11:35:46 AM
Citat din: bucovineanu din Decembrie 08, 2016, 10:29:26 AM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 07, 2016, 11:52:45 PM

Impresiile si vorbele, chiar spuse de oameni onești nu fac două parale.
Si atunci de ce as mai continua discutia?
@bucovineanu: Fiecare om are o arie de competență. Uneori, si va număr și pe dumneavoastră aici, competenta este dusă la un nivel foarte înalt.
În filozofie emitem păreri. În știință afirmațiile trebuie să se bazeze pe observații.
Va voi asculta întotdeauna cu interes atunci când descrieți albinele dumneavoastră pur si simplu. Însă nu puteți să o faceți prin comparație pentru că lipsește obiectul de comparat.
Si de aici gata! Am găsit țapul ispășitor.. În psihologie tehnica această este bine studiată fiindcă face parte dintr-un domeniu mai amplu, cel al manipulării. Departe de mine să vă acuz de așa ceva, dar putem alubeca ușor pe drumul acesta..

  Argumentul ca trebuie sa experimentezi ceva pentru a te putea pronunta in acea problema e total eronata. Daca noi am folosi numai ce am experimentat pe pielea noastra, am fi tot in epoca de piatra. Omenirea deea a evoluat ca a putut acumula ce au experimentat sute de generatii trecute. Se zice ca un destept invata din pataniile altora iar un prost nici din pataniile propri.
   D. Cantemir scria undeva: "Semnul intelepciunii este ca din cele vazute sau auzite sa adulmeci pe cele nevazute si neauzite si de a socoti cele viitoare din cele trecute".
  Eu nu am oficial matci Buckfast. Totusi m-am trezit cu o matca cu aspect si comportament de Buckfast si, cum am zis, cu 2-3 trantori de acel fel in mai toti stupii. Dar am citit si discutat cu stupari din tara si strainatate care regretau intalnirea cu aceasta asazisa rasa. Nu tin neaparat sa experimentez si eu. E ca si cand iti spune cineva sa nu verifici nivelul de benzina din rezervor cu un chibrit, ca nu e bine iar tu te duci sa experimentezi daca a avut sau nu dreptate, ca fara experimentare afirmatia nu are nici o valoare.
Prin urmare nu aveți nici oficial nici neoficial Bk. Teoretic ați putea avea o matca hibrid cu maxim 50% Bk, dar cel mai probabil este sub 12% (a treia generație). Sau poate si mai puțin. Având acest stup nu veți avea nici cea mai vagă idee despre caracterele de rasa ale Bk.
Dar să revin la matca dumneavoastră. Dacă ati avea doar două familii în stupină influenta genetică străină ar fi în cel mai rău caz de 25%, dar cel mai probabil ar fi de 6%. Repet, în condițiile a unei stupine de 2 familii. Dar dumneavoastră nu aveți doar două familii si prin urmare influenta genetică străină este mult sub 0,5% (probabil mai aproape de 0,1%). Acum dacă ne uităm la stupinele  imediata dumneavoastră vecinătate, probabil cu un efectiv cumulat peste efectivul stupilor dumneavoastră, o să observăm că acestea au o mulțime de mătci provenite din roire sau din botci de salvare. Dacă efectivul acestor stupine aflate intr-o raza de 2 km este echivalent cu numărul stupilor dumneavoastră, trântorii care vor participa la împerecherea mătcilor dumneavoastră vor fi 50% din vecini (aia cu roirea..). Prin urmare în prima generație influența genetică a vecinilor este de 25%, însă în a doua generație și următoarele va crește tinzând să meargă spre 50%. Asta în cazul ipotezei că numărul de stupi ai dumneavoastră este egal cu al vecinilor. Dacă efectivul vecinilor este mai mare deja singura selecție pe care o puteți face rămâne pe selecția mamelor, caz în care niciodată influența genetică a stupinei dumneavoastră nu va fi mai mare de 50% în propria stupina.
Sigur, aceasta este o discuție teoretică. Sa nu ne imaginăm că o picătură de cerneală va transforma un butoi cu apa în apă colorata albastru. Ce reprezintă careva mii de mătci străine disipate în peste un milion de familii? Seamănă mai degrabă cu un procedeu de ameliorare numit infuzia în masă, asta înseamnă că în câteva generații, caracterele valoroase se vor fixa in rasă locală iar selecția naturală va exclude caracterele slabe. Rasele/hibrizii care se aduc se aduc tocmai pentru însușirile valoroase ale lor, care chiar dacă se pierd că valoare absolută prin hibridare cu albina locală, aceste însușiri valoroase se adaugă la fondul genetic comun pentru un spațiu sau teritoriu.
Si acum revenind la citatul din Cantemir comentandu-l, cred că face apel la inteligenta proiectare a viitorului folosindu-ne de datele achiziționate în prezent, iar vederea si auzul sunt o expresie a observației nemijlocite asupra mediului. Asta exclude din start poveștile și pune accent pe știință, iar apicultura este prin definiție un tărâm al observației nemijlocite si nu o arie a basmelor.

tinumaftei

#132
@stefan: Ca sa fim obiectivi, apicultura in Romania nu se practică nici măcar de 200 de ani pentru că România este mai tânără!!
În principatele române și în Dacia străbună se practica mai degrabă un stupărit rudimentar ce poate fi cu greu numit apicultură. Proiectia mea este spre viitor, nimeni nu se poate întoarce în trecut decât pentru a spune povesti.
Omul a cautat, folosind mijloace empirice sau instrumente științifice să dezvolte unele caracteristici ale animalelor. Instinctele animalelor nu converg spre bunăstarea omului și a omenirii ci spre supraviețuirea si perpetuarea speciei proprii. Nici unei vaci nu i-ar fi crescut ugerul la dimensiunile actuale dacă s-ar fi aflat în sălbăticie. Nu ar fi avut nevoie si ar fi fost un handicap. Dar omul a selecționat din aproape în aproape, a încrucișat linii selecționate si a ajuns la varietatea si performantele de astăzi.
Cat privește stupina fratelui Adam la care faceți referire, ea era prin definiție o stupina de cercetare in care se practicau procedee științifice veritabile, iar știință nu are numai drumuri libere ci si cotloane înfundate în care progresul este limitat sau dimpotrivă există regres.
În ce mă privește am mărturia unui cunoscut care a luat de la fr. Adam mătci împerecheate artificial, care au confirmat dând producții în jurul a 150 kg pe sezon. Eu însumi am testat mătci împerecheate în insule izolate si rezultatele observațiile mele directe confirmă o diferență mare de recoltă.
Repet, nu sunt vânzător de Bk, nu produc Bk pentru vânzare și am doar un mic nucleu Bk pe una din vetre. Personal folosesc patru linii de carnica din care două neaoșe românești.
Dezastrul materialului biologic la nivel național nu vine din cutiutele de plastic din vest sau aiurea pentru că prin acestea vin gene valoroase care se inglobează la fondul genetic regional. Dezastrul are un nume: frenezia cu care facem roi din botci de roire.. si altele

stefan1

  Sunt in mare parte de acord cu ultima postare. Selectia a dus la obtinerea de exemplare mult diferite de stramosii salbatici, cu multe beneficii pentru om. Dar totodata au aparut vulnerabilitati pe care speciile originare nu le aveau. Daca e vorba de vaci ar fi nevoia raselor de azi de fi adapostite peste iarna, de a fi hranite de catre om, de a fi protejate de anumite boli etc. Daca e vorba de albine, rasele europene productive sunt mult mai sensibile la bolile clasice dar si la perioadele fara cules si multe s-ar prapadi fara prezenta omului.
  Nu am pus la indoiala performantele 'rasei' Buckfast, doar ca aceasta poluiaza genetic zona in care sunt introduse cum nu a facut nici o alta rasa de albine si ca performantele tuturor stupinelor din zona scad in urma acestei poluari.
  Nu cred ca putem arunca vina pe cei care au familii roitoare, pentru ca acest fapt nu s-a intensificat in ultimii 20-30 de ani, ori performantele apicole au scazut in ultima vreme si pentru ca si strainii acuza la fel aceasta rasa si nu altele pentru acest fenomen. Sa nu mai vorbesc de cresterea foarte mare a uzului de zahar si inlocuitori, fara de care majoritatea apicultorilor nu mai concep apicultura. Daca am scadea ceea ce dam la albine, productiile reale ar fi mult mai mici decat cele dinainte.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Referitor la mesajul anterior:
E adevarat ca matca de care am vorbit nu e un Buckfast veritabil si nu va transmite decat o parte din caracterele unor rase din care a fost format acel Buckfast. Dar e sufucient. Am mai spus: daca un numar de albinele dintr-un stup au predispozitie la imbolnavirea de loca (sa zic), riscul ca intrega familie sa se imbolnaveasca a crescut. Asa si cu virozele, asa si cu parazitii traheali. Cert este ca stuparii din zonele poluate cu Buckfast constata dupa un timp ca productiile lor de miere scad, ca trebuie sa ajute familii care pana atunci se descurcau si in conditii mai rele, ca randamentul muncii lor a scazut. Se zice ca o veste inainte de publicare trebuie sa o verifici din minim trei surse. Aici insa sunt marturiile a foarte multi stupari din foarte multe tari, ce nu poate fi doar o coincidenta. Mai trebuie sa experimentez si eu ca sa spun ca e adevarat?
  Vorbesti acolo de niste procente. Nu cred ca putem face o socoteala de proportionalitate. Sunt comportamente si mecanisme subtile care fac unele rase mai vulnerabile. Se stie de ex ca rasa caucaziana isi mentine foarte greu puritatea. Fie ca acele matci atrag mai tare trantorii din alte rase fie ca trantorii de Caucaziana nu fac fata concurentei si o proportie mult mai mare de trantori straini se vor imperechea cu matci Caucaziene fata de proportia lor in totalul trantorilor din zona. Poate sa fie la fel si cu Buccfastul. Un alt exemplu de care am scris este cu Apis Capensis care a ajuns in Republica Sudafricana si care are un comportament uimitor. Albine lucratoare din aceasta rasa intra in familii din rasele consacrate si acolo fie omoara regina stupului fie oua alaturi de ea. La aceasta rasa, din oua nefecundate pot iesi lucratoare sau regine. Uimitor este ca doicele stupului hranesc aceste larve cu mult mai mult laptisor decat pe propriile larve, incat din ele ies exclusiv regine care nu au abilitati de culegatoare. Astfel familia se va distruge pe masura ce culegatoarele stupului vor muri, iar multimea de regine va intra in alte familii si asa s-au distrus stupine intregi. Aici era in discutie feromonul secretat de larve pentru a cere hrana si care este mult mai puternic la aceasta rasa si face albinele din rasele clasice sa hraneasca abundent aceste larve. Se poate ca si la concurenta dintre Buckfast si celelalte rase sa fie implicati si anumiti feromoni, cert e ca noi vedem rezultatul final, o poluare destul de rapida a zonei unde a fost introdus Buckfast.

  Referitor la caracterele valoroase care se vor transmite: sunteti cu cunostinte serioase in domeniul agricol. Hibrizii de porumb cati ani ii multiplicati? Ce se intampla daca va faceti de acolo samanta? La albine sunt sigur ca daca lasam impreuna rasa noastra cu Buckfastul 100 de ani, vom avea ipoate dupa o vreme mortalitati de 50% sau peste si in zeci de ani se va stabiliza o rasa care nu stiu cat de productiva va fi dar nu va mai avea asa mare mortalitate. Dar oare merita toata aceasta pierdere de energie si de vreme? Se stie de efectul de heterozis care creaza niste urmasi cu calitati deosebite, dar care nu se repeta la urmasi si de aceea selectia este mai complicata decat ne inchipuim. Adica dintr-un hibrid sa nu ne grabim sa scoatem urmasi, ca nu stim cat din calitatile familiei alese pentru multiplicare se datoresc efectului de heterozis.

  A sti sa deosebesti adevarul de minciuna e un proces complex, bazat pe cunostintele proprii anterioare, pe sursele de documentare cat mai multe si verificate la randul lor. Revenind la albinele noastre, un stupar cu experienta ar putea sa iti spuna in mare cum se va comporta o familie intr-o anume situatie, fara a face cu ea nici un experiment si chiar fara a o vedea. Uneori chiar experimentarea ne-ar putea duce la concluzii gresite. De ex poti o data sa dai drumul unei regine direct in stup si sa fie primita. Daca apoi spui ca reginele se introduc direct fara nici o pregatire, ca eu am experimentat, ai indus lumea in eroare. Ar trebui sa spui ca aceasta manopera are o sansa de reusita de x%, si aia in anumite conditii. Dar pentru asta iti trebuie o mare experienta si cunoasterea concluziilor si altora care au studiat problema.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)