incepator din Timisoara

Creat de robee, Noiembrie 25, 2016, 10:46:38 PM

« precedentul - următorul »

robee

Ziua buna tuturor! Intentionez sa-mi cumpar doi stupi pe care sa-i tin pe un teren ingradit din marginea Timisoarei. E o dorinta mai veche de cand eram copil iar acum consider ca e momentul sa ma apuc de treaba. M-ar bucura sa primesc sfaturi iar legat de stupi m-am gandit sa aleg una din variantele de mai jos:
1. http://www.amel.ro/cumpara/amel-10-multi-hard-5195962
2.http://www.stupi.ro/index.php?page=farostup-v12-PUR-ro-stupi
3.http://www.apis-blaj.ro/produse/stupi--rame-si-accesorii/stupi/stup-din-plastic-izolat-lngstroth-american_an51621.html

Care model ma sfatuiti sa-l aleg? Ma intereseaza si o recomandare pt o  centrifuga mai accesibila ca pret.

Va multumesc anticipat pentru sfaturi.

Closcutz

Pentru 2 stupi nu se metita sa te arunci inca sa iei centrifuga! Stupii din poliuretan sunt buni pt stationar, dar ca si pret costa cam dublu fata de cei din lemn. Daca intentionezi sa ramai la cativa stupi nu vad sa fie o tragedie dc te arunci la cele mai scumpe cutii de pe piata. Daca vrei sa te extinzi...gandeste-te ca vei simti lipsa banilor dc iei tot ce este la supra pret!

NYK74

Salut.Pentru a lua decizii bune,începe să studiezi 1-2manuale de apicultură mai intîi ,după vei înțelege mai bine ce e mai potrivit pentru tine si zona în care esti.
Nu te gîndi acum numai din perspectiva de a avea 2 stupi,gîndestete si pentru mai departe. :hi:

robee

De studiat am studiat, acum 28 de ani am facut un curs de apicultura pe durata de trei luni si aveam cateva carti. Aveam vreo 12 ani si eram cel mai mic cursant. De atunci am mai citit diferite articole si ma mai holbam prin magazinele apicole. Chiar imi aduc aminte ca, in perioada aceea, toate orasele aveau cate un magazin apicol mare. Acum au cam disparut.

Revenind la oile noastre  scopul meu nu e sa fac bani, pentru asta lucrez iar ca sa traiesc doar din apicultura ar trebui, probabil, sa am minim vreo 300-400 de stupi. Vreau doar sa am vreo 15-20 de kg de miere pe an si sa-mi indeplinesc dorinta de cand eram copil. O sa pot face doar stationar pe terenul de care vorbeam si unde vreau sa plantez zmeura si pomi fructiferi. Nu stiu cum se vor descurca albinele in zona de periferie a orasului. Nu sunt monoculturi intinse dar se gasesc salcami, tei, pajisti si alte flori specifice zonei de campie.

De extins nu cred ca o sa fie cazul, nu as putea manca atata miere in cazul in care ar fi ceva recolta iar centrifuga cred ca trebuie achizitionata, nu vad alta metoda de a extrage mierea.  Mai mult de 10 stupi nu as putea duce.

Astept cu nerabdare sfaturile voastre in acest tipic si primavara ca sa pot incepe. Ma mai bate gandul si la stupii clasici de lemn multietajati, sunt cu ochiul pe net dupa frunizori dar mi-ar fi de ajutor si recomandarile voastre legate de furnizori.

bmdna

Bine-ai venit pe forum!

Sustin tot ce au spus colegii care au postat mesajele anterioare. La 2 stupi centrifuga e ca si ceasca la cafeaua espresso, o mare parte din miere ramane pe centrifuga. Eu cred ca o centrifuga poate fi folosita macar de la 4 stupi in sus. Totusi, in materie de centrifuga as avea un sfat. Eu cred ca daca ai de gand sa continui cu albinele, atunci nu merita sa iei centrifuga ieftina. Trebuie luata o centrifuga ca lumea.

Cat despre stupi, la doua bucati eu cred ca pot fi de orice tip. Dupa ce se acumuleaza ceva experienta atunci apicultorul singur poate decide ce tip de stup se potriveste mai bine.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

dodo79

Eu nu as lua Amel.
Nu sunt ceea ce se spune.sunt din polistiren imbracati intr-o foita de poliuretan.
De la farostup am 40 bucati.multumit de ei dar si pretul e mare.

robee

Multam de informatii. Iarna e lunga si poate o sa bricolez unul din polistiren armat cu fibra de sticla, rasina si gelcoat.

NYK74

Cînd sunt mai mulți sfătuitori ,cel în cauză dacă nu cade în capcana de a rămîne bulversat ,cred că va ajunge să ia o decizie bună.Si mă bucur,de asta suntem în această comunitate să ne ajutăm.Așa cum a zis si Dodo care cunoaste acel tip de stup,te poate ajuta si alți colegi prin a spune calităti pro sau contra în legătură cu alt tip pe care îl vei alege(ne luînd în calcul că alegerea finală  oricum ,îți aparține).

nicu has

PT inceput AS alege orizontalul are foarte mult spatiu acum depinde si de timpul tau ,dupa CE vezi un pic cum Stau lucrurile atunci Poti SA te decizi CE varianta alegi acum TU decizi CE ti SE potriveste success

robee

cel mai probabil ca o sa cumpar doi multietajati cu doua caturi pentru productie si unul orizontal pentru studiu (crestere matci, matca de rezerva etc). am gasit pe careva care poate sa-l faca cu rame de 3/4. stiu ca nu e standard dar o sa pot face transferul de rame usor daca va fi cazul. doua caturi per stup vor fi suficiente avand in vedere ca nu o sa fac pastoral. va fi mai mult hobby si pasiune.