Rame fara umerase Hofman, cu latime redusa

Creat de bmdna, Noiembrie 20, 2016, 09:27:06 AM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee


stefan1

  A fost greseala mea. Intr-adevar nu am vazut clipul, doar inceputul. M-a indus in eroare si afirmatia ca trebuie neaparat fund cu plasa si sus etans, de aceea am dedus ca si latul de sus e ca si lateralele si e si ca un fel de podisor (de fapt am mai scris, primul stup cu rame detasabile era un fel de armonica, fiecare rama era intr-un cadru si se imbinau ca o cutie). Si la stupul kenian fiecare fagur e crescut pe un latisor care joaca si rol de podisor.
  Daca sus e cu lati clasici, nu stiu de ce nu ar merge si cu fund plin, eventual cu o distanta mai mare de la fund la rame. Pe de alta parte, pe langa dezavantajele enumerate de colegul @bmdna, ar fi si acela ca se impiedica trecerea de pe o rama pe alta si pe lateral. Cei care folosesc lati ingusti dar fara umerase spun ca au avantajul ca permit albinelor sa circule si pe portiunea unde umerasele de la ramele clasice impiedicau circulatia si ca de asemenea nu se mai propolizeaza ramele si nici nu se mai strivesc albine la control. Tata avea astfel de rame iar distantatoarele erau niste fasii de tabla in forma de V batute pe latul de sus si de jos, doua pe o parte a ramei si doua pe cealalta parte. Pentru pastoral aceste distantiere nu cred ca asigurau o rigiditate a cuibului ca si umerasele, dar el nu facea pastoral. Dar se pot folosi distantatoare plasate pe peretii lazii, si astea cu niste dezavantaje.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)