stupina mea

Creat de serban, Octombrie 14, 2016, 08:48:19 AM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

Citat din: serban din Iunie 18, 2018, 10:26:00 PM
Miss stupina 2018.

Nu pare carpatină...înseamnă că asocierea ei cu culorile centenarului de pe verticali pare că nu s-a realizat...

Faină căbănuţă !!!

serban

Singura din stupină care e așa.Restul sunt negre.Albinele din poză nu-i sunt fiice. Abia a început ouatul. Mai târziu am să pun o poză cu albinele ei. :)

NYK74

Aduce mult cu ligustica.

bmdna

Citat
Miss stupina 2018.
De cativa ani si la mine in stupina apar astfel de matci. Galbene complet, desi eu nu am cumparat niciodata matci galbene. In general, parerile nu sunt bune despre matcile astea, totusi, la mine astfel de matci duc populatie multa, familiile sunt neagresive si foarte muncitoare. Desi ele se nasc asa, cu trecerea timpului se inchid la culoare si din galbene devin roscate (primavara urmatoare). Albinele de la ele au mai multe inele portocalii - roscate. Eu cred ca am vecini care aduc puternic matci de rase exotice. Trantorii de la astfel de matci sint mai activi decat cei locali si astfel se poate explica aparitia matcilor galbene la mine in stupina. Totusi, cum spuneam, culoarea galbena tine numai in primul an, din anul doi sint mai inchise.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

stefan1

  Si la mine a aparut anii trecuti o astfel de regina. Am si pus o poza. Am aceleasi observatii despre comportamentul lor si si despre aparitia lor. Si impresia mea este ca trantorii Buckfast sunt mai activi si asta este inca un motiv pentru care aducerea unor astfel de matci in zona duce la o poluare rapida a intregii zone. Faptul ca noi vedem o matca galbena dintr-o mama carpatina arata doar ca genele care dau culoarea la acea matca provin de la un trantor Bickfast. Dar sa fiti siguri ca si alte regine care au culoarea obisnuita (deci gena dominanta care da culoarea provine de la carpatina) pot avea alte gene sum ar fi cea de rezistenta la o boala sau de rezistenta peste iarna provenind de la Buckfast adica  de la cine stie ce stramosi ai acestuia.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bmdna

Si eu am pus poza pe undeva, dar nu mai stiu unde, asa ca o mai postez odata. Fac precizarea ca pata care seamana izbitor cu varroa, nu e varroa, pur si simplu asa o pata are matca. (avea)
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

serban


tinumaftei

Căbănuța este foarte frumoasa
O camera plus cerdac
Ce dimensiuni are

serban

Mulțumesc. Camera este de 3 x 3,5 metri.Suficient pentru centrifugă și alte acareturi. Cerdacul are 3 x 1,5 metri.

serban

Matca blondă ouă așa:

serban

Și albinele sunt blonde și foarte liniștite. Pe ramă se observă diferența dintre albinele cu care a fost făcut roiul și fiicele reginei.

serban

Capcana ecologică a făcut o victimă. :)

serban

Albina aduce polen. Cred că este puiet.

Closcutz

Vezi că necesită multă grijă că să poată trece iarna. Are nevoie și de hrana(gândește-te că trebuie să-și construiască toate ramele). De tratament e contra vârtos nu mai spun.

serban

Va fi unificat cu siguranță.