stupina mea

Creat de serban, Octombrie 14, 2016, 08:48:19 AM

« precedentul - următorul »

serban

Bună ziua,domnilor. Ce părere aveți de căsuță ?

serban

Material folosit: stuf,lemn de brad și șindrilă de stejar.

serban

și

serban

Capacitate 12 rame,pentru un roi.

MirceaCalin

Citat din: serban din Aprilie 02, 2017, 08:39:27 AM
Capacitate 12 rame,pentru un roi.

Arată bine; dar 12 rame întregi ? Pentru un singur roi ? 

serban

De la formare și până în iarnă,cred că e suficient. În plus,pentru stabilitate,am optat pentru forma pătrată,de 12 rame.

corneliuhrom

foarte frumos d le serban  =D> ,[e bine  la 12 rame se poate  pune ramele si in pat cald  :ok:] %%-.

serban

Ciresul din stupina. Fotografia e de săptămâna trecută.Florile s-au trecut deja.

serban

O fotografie de azi. Paște fericit tuturor!

stefan1

  Coronamentul pomului din poza nu este caracteristic ciresului, care are ramurile intr-un unghi ascutit fata de trunchi si mai putin contorsionate. Poate este un soi deosebit sau a suferit taieri pentru dirijarea coronamentului.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

serban

Cireșul este foarte bătrân dar viguros.Cu siguranță a fost suferit tăieri pentru un așa coronament. Va găzdui o capcană de roi. :wink:

MOTANUL

Din experienta de anul trecut (bogata  :D) am observat ca prefera pomii de dimensiuni mici-medii. Prun mai ales.
Sau tufe chiar. (au fost 2 tufe de 1 metru jumatate care au preluat multi roi).

Extrem de rar aleg un copac de dimensiuni considerabile. La mine un singur roi s-a dus intr-un copac mare (corcodus) nici nu s-au asezat bine si au plecat in departare. La Snagov acum 2 ani s-a pus un roi pe un copac mare si batran cam la 6 metrii inaltime desi aveau pomi mici si medii o gramada.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefan1

  Roii primari, cu matci batrane, se aseaza de regula mai jos, pentru ca matcile sunt mai grele. Roii secundari sau tertiari se pot aseza uneori la inaltimi apreciabile. Locul unde se aseaza roiul este marcat cu substanta de matca si de aceea atrage albinele, incat se intampla ca mai multi roi sa se aseze in acelasi loc, chiar la intervale de mai multe zile.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

Citat din: stefan1 din Aprilie 17, 2017, 01:56:26 AM
Locul unde se aseaza roiul este marcat cu substanta de matca si de aceea atrage albinele, incat se intampla ca mai multi roi sa se aseze in acelasi loc, chiar la intervale de mai multe zile.

La mine s-a confirmat 100% aceast fapt. Din 60 de roi cati au fost anul trcut 80% s-au pus in 5 locuri.

Citat din: stefan1 din Aprilie 17, 2017, 01:56:26 AM
  Roii primari, cu matci batrane, se aseaza de regula mai jos, pentru ca matcile sunt mai grele.

Am gasit roi cu 5-10 matci. (deci sigur erau multe tinere printre ele). Si din ce imi amintesc multi din ei au fost la 1-2 metrii maxim. Acum 2 ani matca batrana a ramas cu vreo 5 albine in iarba si roiul a plecat cu matcile tinere. In familie a ramas tot o matca tanara. Adica regula ar fi ca nu exista o regula.

De regula in stup ramane matca tanara - asa am patit eu in practica. Am doar 2 matci batrane ramase din 70 de familii care au roit.
Ma refer la situatia mea in care am lasat albinele de capul lor (fara nicio interventie in aprilie).

Daca stai langa ele zilnic poti sa conduci desfasurarea acestor evenimente probabil cu rezultate mult mai bune.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefan1

  Nu exista sa roiasca un stup cu matci tinere iar matca batrana sa ramana in el. Daca batrana nu poate pleca cu primul roi atunci va fi omorata de matcile tinere. Sunt foarte rar cazuri in care roiul primar nu poate iesi (din cauza vremii in special) si atunci albinele, daca nu vor sa sacrifice matca batrana, impiedica matcile din botci sa iasa, pana poate sa plece batrana cu primul roi. Daca aceasta perioada nefavorabila se prelungeste, permite reginei sa intepe botcile cele mai mature.
  Unde ai gasit sub roi regina cazuta, fie au fost doi roi din care unul cu matci tinere si matca batrana a fost atacata (desi in asemenea cazuri matca are o suita care o protejeaza) fie roirea a intarziat pana erau regine tinere gata de eclozionare si in invalmaseala roirii una sau mai multe au scapat de paza si au reusit sa iasa din botci si sa plece cu roiul. Iar acolo au putut sa atace matca batrana.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)