stupina mea

Creat de serban, Octombrie 14, 2016, 08:48:19 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Aparatul iti este dereglat. Albinele nu urca temperatura in stup mai mult de 36 de grade. Iar cand nu e puiet in stup, intervalul de temperaturi este intre 15 si 25 de grade in mijlocul ghemului si nu mai mult.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

filip

Citat din: stefan1 din Decembrie 28, 2016, 05:37:45 AM
  Aparatul iti este dereglat. Albinele nu urca temperatura in stup mai mult de 36 de grade. Iar cand nu e puiet in stup, intervalul de temperaturi este intre 15 si 25 de grade in mijlocul ghemului si nu mai mult.
Albinele cand sunt deranjate cresc brusc temperatura,revenirea la normal dureaza 20-30 de ore.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

serban

Nu cred să fie dereglat. Temperatura s-a stabilizat la 25 de grade iar temperatura pe podișor este foarte apropiată de cea din aer. Cred mai degrabă că au fost deranjate de ceva. :hi:

stefan1

 40 de gtade nu poate sa fie in stup oricat de deranjat ar fi! De asemenea 25 de grade e temp maxima din ghem atata timp cat nu e puiet si nu au de ce sa o mentina permanent la acea valoare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

serban

      Supărare mare. :yahoo_cry: ))/ Noaptea trecută ( -15 grade și viscol) mi-a răsturnat vântul căsuța de stuf. Noroc că ramele căzute au rămas cumva grupate. Am recuperat din zăpadă patru rame (trei intervale) pe care le-am pus într-un stup mai mic. L-am închis și l-am transportat într-o anexă în care am pus un calorifer. Am pierdut un interval de albină,sper că nu era și matca acolo. Când se liniștește vremea, o să-l mut înapoi în stupină.

serban

https://www.youtube.com/watch?v=4Bb1g8v7cFY
Un video foarte interesant despre efectele neonicotinoidelor asupra albinelor.

MirceaCalin

Citat din: serban din Ianuarie 08, 2017, 10:31:50 AM
... Am pierdut un interval de albină,sper că nu era și matca acolo. Când se liniștește vremea, o să-l mut înapoi în stupină.

Ceva noutăţi ? Regina trăieşte ?

serban

Regina și marea majoritate a albinelor au scăpat. Ce am pățit eu,dovedește încă o dată că albinele au capacitatea necesară de a rezista peste iarnă și singure. Doar apicultorul,prin intervenții neoportune le face mai mult rău decât bine.

NYK74

Apoi de,lumea a evoluat,vor toți albina electronică,bagi zahăr si turte pe gura albinei si sub stup găleata pt miere.
Mulgi si iarna si vara nu conteazà miere să fie,pe care o dai pe mai nimic,că asa vor unii,cam mulți,deh băieți deștepți,stiu să aranjeze afaceri,ei stiu unde să plaseze marfa,bravo lor.Ei lucrează cu mîna în calculator,nu cu mîna în stup,acolo mai ei înțeapă,la,calculat nuuuu.
Iar stuparul cu mărunțișul luat,re cumpără turtițe,că deh,trebu stimulare.
Da tare curios sunt să vad cît timp va dura. :wink:

corneliuhrom

aveti dreptate d le nyc ;acolo inteapa ei ne inteapa pe noi [prosti 'prosti da multi sa vedem citi mairaminem ] ))/ :qp:.

serban

Citat din: stefan1 din Decembrie 28, 2016, 05:37:45 AM
  Aparatul iti este dereglat. Albinele nu urca temperatura in stup mai mult de 36 de grade. Iar cand nu e puiet in stup, intervalul de temperaturi este intre 15 si 25 de grade in mijlocul ghemului si nu mai mult.
pg.29 din Revista România Apicolă 02/2003: temperatura în ghemul de iernare ajunge uneori la 38-40 de grade. Concluzie: nu am termometrul defect.

stefan1

  Este prima data cand aud asta. Daca nu iti e prea greu, transcrie articolul sau macar partea cu explicatia pentru o astfel de situatie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

serban

Accesați biblioteca Apiardeal. Găsiți acolo revista în format pdf. Dacă aveți probleme cu accesarea,dați MP la administrator. :hi:

serban

 22.02.2017.În sfârșit zbor de curățire.Nu au ieșit de pe 14 noiembrie. Din ce am sesizat consumul peste iarnă a fost destul de mare. Din 22 intrați în iarnă,am pierdut un roi. Greșeală de împachetare,cred eu. Sunt mulțumit de cum am iernat.În zona mea sunt stupine rămase fără o albină.Mâine fac un control mai amănunțit și restrângere.
Observație:Marea majoritate a familiilor au preferat să ierneze pe miere,sub podișor și nu sub coronița de miere.De ce oare?

corneliuhrom

d l serban  au consumat numai miere de calitate [ un noroc cea necapacita poatea avea si ceva miere  de mana ] ,au gasit  [voit sau nu ] un mediu prielnic  fara curenti  pt  :bzz:  , succes si multa miere la salcim  %%-.