stupina mea

Creat de serban, Octombrie 14, 2016, 08:48:19 AM

« precedentul - următorul »

serban

      Astăzi am găsit o familie fără matcă. Nu-mi pot explica cum a dispărut. Doar puiet căpăcit fără nici o botcă. Am luat un nucleu pe trei rame și l-am pus în cat,am pus ziar și l-am înțepat dar nu am observat că înțepătura a picat cumva pe plastic la gratia Haneman. Pentru siguranță am uniformizat mirosul din cat și cuib cu ulei esențial.
       După vreo două-trei ore,m-am speriat ce am văzut,crezând că e furtișag. Catul și cuibul era negru de albină,învârtindu-se la o crăpătură de la cat. Am ridicat repede capacul,ziarul nu era ros și toată albina a intrat repede în cat chemându-se,exact ca atunci când prinzi roi.Am mai înțepat ziarul din nou și am închis. Albina s-a liniștit. :)

serban

Astăzi a zburat frumos albina.

Lukyan

   Pasiunea pt albine e mare  :bravo: , frumosi si interesanti stupii  =D> ,pe cate rame sunt , au si cat ?
Pe acest paman este loc pentru toata lumea , cu o singura conditie : SA NE RESPECTAM!

serban

Sunt pe 12 rame și adăpostesc roi. Dacă trec bine iarna,la anul vor fi transvazați în stupi cu cat și vor fi familii de producție. :hi:

NYK74

Ai pus cîte 2 roi în fiecare ? Sau cum ai făcut,fii mai explicit.
Oricum stupii făcuți așa sunt foarte frumoși,pentru cine are mai mult spațiu verde pe lîngă casă,contribuie la un peisaj superb. :bravo:

serban

  Căsuțele adăpostesc fiecare câte un roi. În stupi orizontali pe 20 rame adăpostesc câte doi roi sau două familii.Se vede că sunt două urdinișuri în poza de mai jos.

NYK74

Cum iernează în zona noastră familiile care au pereții din stuf,cum este cel din imaginea pusă..Sunt diferențe față de unul cu pereți de lemn,la dezvoltarea  din primãvarã, sau e la fel ?

corneliuhrom

fain stup d l serban sa va dea satisfactie [ca parere urdinisurile mai aproape de centru si o scindurica pe verticala intre ele ],iernare buna va doresc .

serban

Albinele iernează în stupi de stuf la fel de bine ca în cei de lemn. Am făcut 3 orizontali, pe 20 rame, de plăcere.  :)

dan sebastian

As vrea sa vad un filmulet cand construiti un stup. Am vazut in anumite filme rusesti, dar altceva e cand e in limba ta comentariul. Multumesc !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

NYK74

Nu prea am timp liber deocamdată,dar cînd voi găsi ocazia,wm să mă apuc și eu,pînă atunci nu ar fi rău sugerimentul cu un filmat,cînd ai ocazia Șerbane.
Și cum stuful este gata de recoltat,sperăm cît mai curînd filmatul,........ :)

serban

Trei stupi i-am făcut în două ierni. :) Dacă reușesc iarna asta să fac unul,am să fac fotografii detaliate și fac un colaj.

serban

Ultimul polen pe anul 2018

NYK74

De obicei ultimul polen îl aduceau la mine,   :nod:
Am clima mai caldă,dar momentan,stau toate acasă la repaos,aici plouă și este ceață la greu de vreo săptămînă și au pus vreme rea și săptămîna aceasta.Da vine ea și Vara,  :) :)

corneliuhrom

d l serban multi folosesc  astfel de gratii dar sunt  cu un rind cu diametrul din poza si un rind cu diametru mai mare  pt a intra albina mai usor ,iernare buna va doresc .