stupina mea

Creat de serban, Octombrie 14, 2016, 08:48:19 AM

« precedentul - următorul »

serban

16.10.2017

serban

ultima ramă de la diafragmă.

serban

Atelierul stupinei a mai produs un stup.

serban

Trebuie să-i mai pun tablă pe capac.

serban

capacitate 20 rame.

serban

.

corneliuhrom

frumoasa si sanatoasa lucrarea cu stupii din papura va doresc sa faceti multa miere in ei [o parere incercati si papurisul in piceoate ,cred ca se scurge apa de ploaie mai bine ],sanatate si numai bine.

Lukyan


Salut Serban

Felicitari pt. realizari!si la mai multe!
Eu sunt nou pe aici si la inceput in ale apiculturii, cu stupii  deocamdata nu ma pot lauda cu mare lucru ca stau in cutiile unui prieten , spune-mi te rog in poza cu ramele sunt benzi cu tratament si ce tratament ? si nu le pui pe rame le pui intre rame?

Multumesc si spor!
Pe acest paman este loc pentru toata lumea , cu o singura conditie : SA NE RESPECTAM!

serban

      Benzile sunt cu Varostop. Este primul an când l-am folosit și sunt foarte mulțumit de rezultate. L-am cumpărat inițial că nu se găsea Varachet și ,cu toate că am pus benzile în prezența puietului,au căzut mulți păduchi.În prospect scrie că benzile se pun între rame,dar o bandă căzuse și am pus-o pe rame. După ce a a părut Varachetul am mai făcut trei tratamente cu Varachet. Ultimul astăzi. :hi:

serban

polen 27.10.2017

serban


        Referitor la întreținerea stupilor verticali cu cat 1/1,ce părere aveți?

       "Un procedeu simplu de întretinere a familiilor de albine în stupii verticali cu 2 corpuri consta în aceea ca atunci când familia ocupa în întregime corpul de jos, ramele din cuib, în afara de una cu puiet pe care a fost gasita matca, se muta în corpul de sus. În corpul de jos ramâne rama cu matca împreuna cu 2 rame cu miere si pastura, care se aseaza într-o margine a corpului, restul stupului umplându-se cu rame cu faguri artificiali. Cele doua corpuri de stup sunt despartite între ele cu o gratie despartitoare. Ramele din corpul de sus pe masura eclozionarii puietului vor fi umplute cu miere.
Reusita întretinerii albinelor în stupi cu 2 corpuri depinde de asigurarea stupinei cu faguri de rezerva (câte 20-24 la o familie) si de prinderea momentului prielnic pentru asezarea celui de-al doilea corp."

serban

 :)Nu sunt păreri.

Capcană ecologică. :) :) :)

serban

Astăzi -18 grade în aer și +32 grade în stupul de control. Avem creșă. :)

serban

.

serban

Astăzi am pus la fiecare familie câte 500 grame miere de tei. Sper zilele următoare la un zbor de curățire.